Nahý mezi vlky (TV film)

Naked Among Wolves

Nahý medzi vlkmi

Historický / Válečný / Drama

Německo, 2015, 105 min

Nie je častým javom, aby nemecký filmári poukazovali na ich problematiku s holokaustom. síce je pravda, že je to ošemetná téma všeobecne, ale pre nemčúrov zvlášť. Preto som bol príjemne prekvapený, že tento síce TV Film je Made in Germany. Ako fanúšik filmov z druhej svetovej vojny a obzvlášť vojen som si ho nemohol nechať újsť. Zobrazuje fakt "kvalitné" podmienky a spôsoby ako sa nemčúri správali voči židom a slovanom. Iné ako prehra si nezaslúžia. Film drsne zobrazuje aj zaobchádzanie s účastníkmi koncentračného tábora. Či už to je Treblinka, Osviečim atď. vždy je to hnusný pohľad. Mierne som sa obával toho či to nebude podobné ako film Chlapec v pruhovanom pyžame. To sa však nestalo. Nahý medzi vlkmi je skutočne kvalitný Tv film čo divákom má čo ponúknuť.(16.10.2017)

Od Kadelbacha som presne takýto záver čakal. Konečne režisér, čo sa nebojí točiť filmy z WWII a aj napriek mocnej cenzúre ich dokáže podať zaujímavo a zakomponovať zásadné a dôležité fakty. A má noc na výber hercov. Dejová linka nemá čím prekvapiť a celkový feeling som z toho mala taký, že je to lacnejší pokus. Viac sa budovalo na živote v tábore a vzťahoch, ako na výprave. 3 z 5(28.5.2016)

Film jsem viděl v slovenštině a jelikož mi to na rozdíl od mých vrstevníků nevadí, jelikož slovensky rozumím. Zajímavé zpracování a silný příběh kde proti sobě stojí SS a svědomí vězňů. Když člověk pomyslí, že je to inspirováno skutečnými událostmi, tak až mrazí. Jediné co bych vynechal ve filmu jsou ty zbytečné flashbacky, které mě jen odtahovaly od děje a byly špatně načasovány. Jinak velmi dobré a doporučuji.(4.6.2016)

Premiéra na STV ma potešila, ale sledovať nemecký film z vojnového obdobia s nie veľmi vydareným dabingom , to nebolo celkom ono. Možno to však bolo samotným filmom. Tvorcom nemožno vytknúť snahu, atmosféra a život v tábore bola bezchybná, no film sa nedokáže zadrať pod kožu. Chýbali mi emócie, silnejšie postavy, o ktoré by sa divák strachoval alebo im v ohrození života fandil. Najväčší problém som však videl v postave chlapca, ktorý asi vyhral konkurz s názvom "najroztomilejší chlapec". Dieťa v takom veku nedokáže ticho a nečinne sedieť celé hodiny a tváriť sa , že všetkému rozumie. V tomto smere to nebolo dôveryhodné. Určite siahnem po originály z roku 1963, hlavne z dôvodu, že jeho režisér natočil aj veľmi vydarený Der Aufenthalt. Tento súčasný remake iba pozerateľný priemer. 60%.(21.6.2016)

Príbeh má skutočné pozadie ale nie je skutočným príbehom, skutočný príbeh začal v auguste 1944 kedy prišiel do koncentračného tábora Buchenwald 3 ročný chlapec so svojím otcom a bol riadne zaregistrovaný. Nebol jediným dieťaťom v tábore, ale bol najmladším a tak si ho politickí väzni zobrali pod svoju ochranu. Nemecký spisovateľ Bruno Apitz bol väzňom tohto koncentračného tábora a tak opísal skutočný príbeh tohto chlapčeka. Tretie remake filmu Nahý medzi vlkmi (1960,1963 a teraz 2015) sa zameriava na historické zobrazenie posledných 14 dní v tomto tábore a tento film nie je taký uhladený, je surovejší a drsnejší, ako ten z roku 1963. Bolo úžasné vidieť, ako ľudia fungujú v extrémnych podmienkach, boj o prežitie bola to realita v táboroch a tu potom existuje len málo solidarity. Takže tu niekde sa stráca ideológia o hrdinstve a človek je schopný všetkého. Konkrétne k Buchenwaldu. Prvým veliteľom  bol surovec Karl Koch, neskôr popravený za finančné machinácie, jeho nástupcom bol Hermann Pister. Ten ráno 11. apríla 1945 zavolal dvoch väzenských zástupcov a oznámil im, že oddiely SS odchádzajú z tábora a odovzdal im zodpovednosť za 21 tisíc väzňov nachádzajúcich sa v tábore. Vtedy sa začali pripravovať aj členovia ilegálneho komunistického výboru. Jednak mali obavy, či ustupujúci esesáci nezačnú zabíjať väzňov, jednak chceli čo najväčší počet Nemcov zadržať, aby ich po vojne mohli postaviť pred súd. O 15,00 mali väzni v rukách celý tábor. Obsadili ho bez boja, bez výstrelu a bez obeti na životoch. Zajali 76 esesákov, ktorí nestihli včas odísť. Vedenie v Buchenwaldu prevzala dočasná správa tábora zložená z väzňov 10 rozličných národností. Okolo 17. hodiny dorazil do Buchenwaldu prvý americký džíp s dvoma vojakmi – poručíkom Emmanuelom Desardom a seržantom Paulom Bodotom, príslušníci 4. tankovej divízie americkej armády.(1.6.2016)

• - Sprchové scény se natáčely ve Vinařicích u Kladna v areálu bývalého dolu Mayrau. (/Pablo)

• - Film bude uveden na 70. výročí osvobození Buchenwaldu. (Yardak)

• - Němečtí filmaři si pro natáčení prostor koncetračního tábora Buchenwald vybrali Lešetice u Příbrami. Tam se nachází bývalý vojenský prostor, který byl vybudován v letech 1947-49 německými válečnými zajatci. Od roku 1949 začal tábor plnit účel tábora nucených prací pro politické vězně nastupujícího komunistického režimu, momentálně slouží jako památník Vojna. (EMMY)