Ryba v nás (TV seriál)

Your Inner Fish

Ryba v nás

Dokumentární

USA, 2014, 3x50 min

Dokumentů o evoluci čehokoli jiného než dinosaurů je poskrovnu, ale ještě méně je dobrých dokumentů o evoluci. Ryba v nás je takovým plamínkem naděje v temnotě. Jde do pro laika přijatelné hloubky, je věcný a nepodbízí se. Vřele doporučuji každému, kdo se chce dozvědět něco o evoluci obratlovců!(12.8.2014)

Na produkci USA super! Od teď budu lidem koukat na uši... :-)(2.5.2018)

Co se kde podařilo vykopat jako přehled a k tomu grafické animace, poměrně podrobné porovnání naší kostry s kostrou jiných primátů, to vše je fajn. ALE mě by jenom zajímalo, jestli někdy Neil Shubin četl bibli? Nejsem věřící, ale právě v bibli je už přeci napsáno, jak byl člověk stvořen. A proto se nedaří a ani nepodaří najít ten mězistupeň mězi homo erectem a homo sapiensem, protože prostě není. No a že jeden vysloužilý vojenský lékař si na stará kolena dopřál svou zálibu ve vykopávkách fosílií a napsal o tom evoluční teorii, to byl zvrat a lidi tomu už století a půl věří, ale před tím x set let věřili ve stvoření, jak je psáno v bibli. Kdyby se Neil Shubin někdy díval na film Mise na Mars (2000), tak tam má na samém konci celou tu tzv. evoluci krásně popsanou běhen několika vteřin a minut. Ne že by to tam bylo přesně, ale bylo to tam hodně podobně.(27.6.2016)

Atraktivně zpracované téma evoluce věnující se důležitým mezičlánkům mezi prvními živými organismy a člověkem. Dozvíte se, co se stalo, když ryby vstoupily na souš, když se plazům zlepšily smysly a také když se opicím rozvinuly kognitivní schopnosti. Pořadem nás provází paleontolog, zdrojem poznání jsou tedy staré fosilie a v dokumentu uvidíme právě i proces jejich vyhledávání a získávání. Osobně bych ocenil méně osobních příběhů a více vědeckých, klidně i komplikovaných informací, ale to už je jen detail. Celkově se jedná o přesvědčivý dokument, který by měl zabedněným kreacionistům konečně zavřit hubu. :) 8/10(4.8.2014)

Každý plaz alebo cicavec je potomkom starobylej ryby. Vrátane človeka. Veselý vedec paleontológ hľadá súvislosti aj rozdiely a pre názov dokumentárnej série si vybral práve ryby, aby to znelo zaujímavo. Možno názov Opica v nás by bol výstižnejší, ale už dosť smiešny. Keď ide o vykopávky, tak môj záujem trochu klesá a ani animácie vývoja druhov ma nepresvedčia.(22.9.2016)

• - Stejnojmenná kniha "Ryba v nás" od Neila Shubina, podle níž je seriál natočen, vyšla v češtině v nakladatelství Paseka. (Gimli)