poster

Malá mořská víla (TV film)

 • Německo

  Die Kleine Meerjungfrau

 • Slovensko

  Rozprávky H. Ch. Andersena: Malá morská víla

Pohádka / Rodinný / Fantasy

Německo, 2013, 60 min

Režie:

Irina Popow

Předloha:

Hans Christian Andersen (kniha)

Scénář:

Bettine von Borries

Producenti:

Ingelore König

Kostýmy:

Frauke Firl
(další profese)
 • flanker.27
  **

  Pohádka má své světlé okamžiky, ale německý průměr převyšuje jen o málo. Tvůrci chtěli alespoň částečně zůstat věrní Andersenovi, na druhou stranu neměli odvahu na brutální i když poetický konec jako kdysi Kachyňa.(30.7.2017)

 • ostravak30
  **

  U německé pohádky lze jen ocenit jen to, že není dlouhá. Příběh je ve skrze jednoduchý, ostatně Malá mořská víla je příběh mnohokrát natočený a většina jej zná. Na straně druhé i za těch šedesát minut stačili tvůrci být nezáživní a nudní. A to přitom nejsou ve snímku vyloženě hluché nebo zbytečné části, přesto mi připadá, že filmu jako takovému něco chybí. Nemá ty správné grády, chybí pohádkový náboj. Hlavně absentuje humor. Myslím, že buď jsou německé děti na podobné pohádky ve své zemi zvyklé, nebo prostě musí usínat. Z filmového hlediska nelze ani nic pořádně vytknout, kupříkladu scénář, možná hudba mohla být silnější. Ale přesto pohádku vnímám jako silný průměr nebo lehký podprůměr.(7.2.2019)

 • Fretakata
  *

  Nevedia to.(1.11.2016)

 • Olík
  **

  „Uvnitř mě to svírá, samotnou němou - jsem malá mořská víla s duší ztracenou“. Jako od Helmutů jsme zvyklý na mnohem větší dark a tak nakonec relativně koukatelná záležitost. Samozřejmě v porovnání s naší laskavostí (tím nemyslím Karla Kachyňu) působí Andersen po Německu jako nevymalovaná omalovánka a hned podle prvotních indicií je všem jasný, kterýpak stát nás to hostí. Každopádně, jak už jsem se zmínil, bývá to kolikrát větší projížďka domem hrůzy.(26.8.2019)

 • Tommassi3
  **

  "Neříkala jste, že víte všechno, Mydro ?? Tak mi povězte, jak mohu žít na zemi !!" - "Máš v sobě nějak moc ohně na to, že jsi z vody !!" ;) No, to jsou mi zase jednou velikonoční zázraky !! Pohádka málem ani nezačala, Ondina ještě ani na suchou zem nevylezla a tady už visí čtyři hodnocení, asi se mi nějak zpožďuje televizní signál !! A pak že je ta digitalizace krokem kupředu !! Pche, prdlačky !! ;) Jen škoda, že k podobnýmu zázraku nedošlo i na Velký pátek, kdy se tradičně otevírá země vydávajíc své poklady, že by tam třeba podobný pahovada čéesefdéčko posírající naskákala po hlavě jako do pokladničky !! Byť jsou mi upřímně tyhle německé televizní pohádky většinou silně proti srsti, Malá mořská víla rozhodně patří v rámci günstig-deutsche-gedicht k tomu lepšímu, co naši západní sousedé vypotili, což mě osobně určitě mile překvapilo, zvláště s přihlédnutím ke jménu režisérky Iriny Popow, která se sice učila filmovému řemeslu ve Státech, nicméně zatím se pouze topila v bahně bezejmenných německých seriálů !! Režisérka si s sebou samozřejmě logicky přivedla své osvědčené herecké telenovelové koně, a jako bonus svého bratra kameramana Patricka Popowa, a tak o nějakých hereckých koncertech nemůže být ani řeči, pomineme-li Bena Beckera coby krále moří a naprosto neuvěřitelně rozkošnou Zoe Moore v hlavní roli, kvůli níž tenhle snímeček rozhodně stojí za zhlédnutí, talentovanou mladou herečku z filmařské rodiny, přiznám se, že jsem na ní mohl oči nechat, jinak divák musí sledovat bandu silně nesympatických dřevěných Skopčáků !! Samotná Andersenova temná předloha zde byla silně ořezána a vykastrována, jak již bývá zvykem, ostatně filmovou verzi, která by se držela své inspirace až do mrtě a víla by se přidala k sestrám vzduchu, rozhodně se v ní tedy nad ní čarodějnice nesmiluje, ani se nepromění v mořskou pěnu, jsem dosud neviděl, ani nevím, že by taková verze vznikla !! Ale o to tu tentokrát rozhodně neběží, když se tvůrci spíš ten relativně ponurý příběh snaží odlehčovat v pravidelných intervalech se opakujícími prvky v podobě infantilního hašteření prince s jeho kumpány či komickými momenty plynoucími z Ondininy nevinnosti a její neznalosti lidského světa !! Nakonec poměrně čerstvá Die kleine Meerjungfrau rozhodně nikoho nemůže urazit, sám jsem přemýšlel dokonce o třech hvězdách, byť prostě cítíte, že i v daných podmínkách to šlo natočit určitě lépe !!(21.4.2014)

 • - Spoiler: Oproti původní knize od Hanse Christiana Andersona se film liší zejména v závěru. Zatímco v knize je konec smutný, v tomto snímku příběh končí štastně. (Janek2002)

 • - Interiéry podmořského páláce byly natáčeny v něměckých krápníkových jeskyních v Saalfeld. Poslední klapka padla 25. června 2013. (Janek2002)

 • - Představitelé mořské čarodějnice Meret Becker a mořského krále Ben Becker jsou ve skutečnosti bratr a sestra. (Janek2002)