Reklama

Reklama

Malá mořská víla

(TV film)
  • Německo Die kleine Meerjungfrau (více)

Obsahy(1)

Malá mořská víla zachrání život tonoucímu princi akouzlena jeho krásou okamžitě se do něj zamiluje. Jenže aby mohla svou lásku následovat do paláce, musí se vzdát dosavadního života, opustit otce i milované sestry. Jenže tím její oběť zdaleka nekončí... Celé dny se vznáší ve vodě, leští stříbrné šupiny a zlaté vlasy a žije poklidný život v hlubinách oceánu s otcem a sestrami. Jednoho dne ale neodolá své zvědavosti a rozhodne se vynořit na hladinu, aby poznala, jaký je život obyčejných lidí na souši. Stane se svědkem havárie lodi, při níž se topí princ Nikolas. Rozhodne se mu zachránit život, vytáhne ho na souš a okouzlena jeho krásou ho políbí. Princ na chvíli přijde k vědomí, ale brzy ho zase ztratí. Stihne si ale zapamatovat krásnou tvář své zachránkyně. Undine uteče a snaží se skrýt, když se na břehu objeví princezna se svou dvorní dámou. Zatímco princ opět procitá a na okamžik spatří princeznu, Undine se vydává k čarodějce Mydře. Chce opustit vodní svět svého otce a stát se kvůli princi člověkem. Mydra je ale nesmlouvavá. Vyhoví jí s podmínkou, že bude na souši němá a každý krok pro ni bude krutou bolestí. A když ji princ odmítne, stane se mořskou pěnou. Už druhý den se Undine setká s Nikolasem, který si ji hned odvede do zámku, i když v něm vrcholí přípravy na svatbu s princeznou Anneline, kterou předtím nikdy neviděl. Dlouhé dny se snaží Undine získat jeho lásku až do dne svatby, kdy se před princem objeví Anneline. Princ v ní okamžitě spatřuje onu krásku, která se nad ním skláněla na břehu moře. V tu chvíli zapomene na tu, která se pro něj opravdu obětovala. Undine má jedinou možnost vrátit se do podmořského světa - zabít svou lásku. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (9)

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Neříkala jste, že víte všechno, Mydro ?? Tak mi povězte, jak mohu žít na zemi !!" - "Máš v sobě nějak moc ohně na to, že jsi z vody !!" ;) No, to jsou mi zase jednou velikonoční zázraky !! Pohádka málem ani nezačala, Ondina ještě ani na suchou zem nevylezla a tady už visí čtyři hodnocení, asi se mi nějak zpožďuje televizní signál !! A pak že je ta digitalizace krokem kupředu !! Pche, prdlačky !! ;) Jen škoda, že k podobnýmu zázraku nedošlo i na Velký pátek, kdy se tradičně otevírá země vydávajíc své poklady, že by tam třeba podobný pahovada čéesefdéčko posírající naskákala po hlavě jako do pokladničky !! Byť jsou mi upřímně tyhle německé televizní pohádky většinou silně proti srsti, Malá mořská víla rozhodně patří v rámci günstig-deutsche-gedicht k tomu lepšímu, co naši západní sousedé vypotili, což mě osobně určitě mile překvapilo, zvláště s přihlédnutím ke jménu režisérky Iriny Popow, která se sice učila filmovému řemeslu ve Státech, nicméně zatím se pouze topila v bahně bezejmenných německých seriálů !! Režisérka si s sebou samozřejmě logicky přivedla své osvědčené herecké telenovelové koně, a jako bonus svého bratra kameramana Patricka Popowa, a tak o nějakých hereckých koncertech nemůže být ani řeči, pomineme-li Bena Beckera coby krále moří a naprosto neuvěřitelně rozkošnou Zoe Moore v hlavní roli, kvůli níž tenhle snímeček rozhodně stojí za zhlédnutí, talentovanou mladou herečku z filmařské rodiny, přiznám se, že jsem na ní mohl oči nechat, jinak divák musí sledovat bandu silně nesympatických dřevěných Skopčáků !! Samotná Andersenova temná předloha zde byla silně ořezána a vykastrována, jak již bývá zvykem, ostatně filmovou verzi, která by se držela své inspirace až do mrtě a víla by se přidala k sestrám vzduchu, rozhodně se v ní tedy nad ní čarodějnice nesmiluje, ani se nepromění v mořskou pěnu, jsem dosud neviděl, ani nevím, že by taková verze vznikla !! Ale o to tu tentokrát rozhodně neběží, když se tvůrci spíš ten relativně ponurý příběh snaží odlehčovat v pravidelných intervalech se opakujícími prvky v podobě infantilního hašteření prince s jeho kumpány či komickými momenty plynoucími z Ondininy nevinnosti a její neznalosti lidského světa !! Nakonec poměrně čerstvá Die kleine Meerjungfrau rozhodně nikoho nemůže urazit, sám jsem přemýšlel dokonce o třech hvězdách, byť prostě cítíte, že i v daných podmínkách to šlo natočit určitě lépe !! ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

U německé pohádky lze jen ocenit jen to, že není dlouhá. Příběh je ve skrze jednoduchý, ostatně Malá mořská víla je příběh mnohokrát natočený a většina jej zná. Na straně druhé i za těch šedesát minut stačili tvůrci být nezáživní a nudní. A to přitom nejsou ve snímku vyloženě hluché nebo zbytečné části, přesto mi připadá, že filmu jako takovému něco chybí. Nemá ty správné grády, chybí pohádkový náboj. Hlavně absentuje humor. Myslím, že buď jsou německé děti na podobné pohádky ve své zemi zvyklé, nebo prostě musí usínat. Z filmového hlediska nelze ani nic pořádně vytknout, kupříkladu scénář, možná hudba mohla být silnější. Ale přesto pohádku vnímám jako silný průměr nebo lehký podprůměr. ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Pohádka má své světlé okamžiky, ale německý průměr převyšuje jen o málo. Tvůrci chtěli alespoň částečně zůstat věrní Andersenovi, na druhou stranu neměli odvahu na brutální i když poetický konec jako kdysi Kachyňa. ()

Olík 

všechny recenze uživatele

„Uvnitř mě to svírá, samotnou němou - jsem malá mořská víla s duší ztracenou“. Jako od Helmutů jsme zvyklý na mnohem větší dark a tak nakonec relativně koukatelná záležitost. Samozřejmě v porovnání s naší laskavostí (tím nemyslím Karla Kachyňu) působí Andersen po Německu jako nevymalovaná omalovánka a hned podle prvotních indicií je všem jasný, kterýpak stát nás to hostí. Každopádně, jak už jsem se zmínil, bývá to kolikrát větší projížďka domem hrůzy. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (3)

  • Interiéry podmořského páláce byly natáčeny v něměckých krápníkových jeskyních v Saalfeld. Poslední klapka padla 25. června 2013. (Janek2002)

Reklama

Reklama