Delirium

(pracovní název)

Delírium

Psychologický / Thriller / Horor

USA, 2018, 96 min

Docela by mě zajímalo, co se v průběhu tvorby Deliria posralo, že se papírově velmi lákavě znějící projekt, produkovaný mj. Jasonem Blumem a Leonardem DiCapriem, propadl do produkčního pekla, během něhož o něm snad čtyři roky nebylo ani vidu, ani slechu. A výsledek podle toho vypadá. Koukatelný film, v jehož rozuzlení je je sice patrné, že mohl mít vyšší potenciál ... ale skutek prostě utek. Žádná pecka, a to ani s přimhouřenýma očima. Topher Grace je navíc jedna z nejhorších castingových voleb, kterou si takhle z hlavy vybavím.(4.6.2018)

Nič, viac ako priemer by som tomu nedal ani za boha. Úvodných asi 40 minút sa mi páčilo, pretože aj keď je to klasika, v ktorej hlavnému hrdinovi tradične dobre drbe (snáď nikto neuverí, že v tom dome straší naozaj), má to atmosféru, na toho chudáka sa valia podivné prízraky a asi dvakrát ma fakt dobre zamrazilo. No odkedy sa tam zjaví jeho brat, už bez ohľadu na to, či je mŕtvy alebo nemŕtvy a začnú medzi sebou viesť jalové dialógy, ide to celé z kopca. Vôbec ma nezaujalo, kam napokon celý film vyústil a dopozeral som ho len zo zotrvačnosti.(23.5.2018)

Pes, otec, brat, mama, úchylné telefonáty, nadržaná milfka-policajtka, vysadené lieky, sexi predavačka, psychiatrický ústav, bazén, buchot v dome... na jedného týpka vôbec nie málo. Miestami je to psycho, miestami dokonca s veľkým „P“. V produkcii Leonarda DiCapria (wtf?) vznikol film, ktorý napriek komornému scenáru nenudí, lebo sa v ňom stále niečo deje. Niektoré veci sú menej zaujímavé, niektoré viac (a to s tým psom som nepochopil, takže to bola vidina?), ale v kombinácii jedna s druhou udržujú vašu pozornosť. Tešíme, že sa na nás na konci chystá zopár fajnových twistov a sme napnutí a zvedaví, ako to vlastne celé je. A na konci skutočne prídu vysvetlenia a twisty a treba povedať, že hoci nejde o šokantnú bombu á la Šiesty zmysel, je to napriek tomu solídna twistová jazda. A mám rád Tophera Gracea (už od sitkomu Tie roky sedemdesiate). Plus potešia Genesis Rodriguez a Callan Mulvey.(11.6.2018)

Po prepustení z psychiatrickej liečebne sa Tom vracia do rodičovského sídla. Jeho lekár ho varuje, že keď uvidí niečo zvláštne, má veriť svojmu mozgu, nie svojim očiam. Po príchode začína mať desivé predstavy, ktorým musí odolávať, pretože inak by skončil presne tam, kde sa všetky jeho problémy začali. - Na Delirium som bol zvedavý, aj keď ma režisér svojím hororovým debutom úplne nepresvedčil. Dopadlo to asi tak, ako spomínaný debut, a je smutné, že sa režisér za tie roky v ničom nezlepšil. Všetko ubieha pomaly, hlavný charakter je strašlivo nezaujímavý a strašidelné scény vôbec nefungujú. Normálne ma udivuje, že dal pán Jason Blum zelenú zrovna tomuto projektu, pretože poznám desiatky tvorcov, ktorí by dokázali vytvoriť ovela kreatívnejšie horory, alebo by dokonca aj túto tematiku spracovali zaujímavejšie. Tri hviezdy si to v podstate ani nezaslúži, ale to sídlo, v ktorom sa to odohráva, je tak monumentálne, že tomu tie tri dám. + herečka z Tusk a Yoga Hosers + herec z Beyond Skyline(23.5.2018)

Jakožto zdejší hororový expert jsem měl možnost zhlédnout snímek ještě před oficiální českou premiérou a s potěšením tak mohu konstatovat, že si v kině konečně přijde na své i náročnější publikum. Spolupráce režiséra Iliadise a scénáristy Allecy slavila úspěch již před devíti lety u výtečného Last House on the Left, avšak teprve prostřednictvím snímku Delirium dokázali zužitkovat svůj tvůrčí potenciál na maximum. Divák sotva prolétne úvodem a už je ponechán napospas spárům nejistoty. V Deliriu se totiž styká všední svět s jinými typy reality a běžné vnímání s ostatními variantami percepce. Bezvýsledně se snažíme demaskovat stav vědomí hlavní postavy a naše frustrace se ještě prohlubuje ruku v ruce s tím, jak nás scénárista zcela záměrně vábí do slepých myšlenkových uliček. Přidejme několik velmi efektivních vystrašení a máme tu nápaditý psychologický horor se strhující atmosférou, jenž si hlasitě říká o nominaci na letošního hororového Oscara. Slabších pět hvězd.(26.5.2018)

Průměrná záležitost, která neurazí a ani nenadchne. V napětí dokáže diváka udržet, téměř až do samotného konce se dá pracovat s tím, že příběh bude mít dvě varianty rozuzlení, což je také plus. Hororové prvky ušly, nebyly přehnané a ani příliš děsivé. Myšlenka celého počinu není k zahození a tudíž hodnotím čistým středem.(24.7.2018)

Viděno ne v kině, ale zato na černo staženo do noťasu žlutou sílou mé osoby aneb torrenty jsou po piči dobrá věc když člověk nemůže do kina protože hnije ve špitálu a jeho největší noční zábava je počítání, během záchvatů chrchlání a prdění dvou důchodkyň co sem s nima na pokoji, kolik kapek kápne než se vyprázdní kapačka. K tomu připočtěte stravu k zblití, šikanátorský sestřičky, sadistický doktory a máte delírium jako kráva každej den. Proto můžu přísahat, že tenhle rusky mluvící pixelovej kinorip pro mě byl víc žůžo než 5D kino s popcornem. Naštěstí mě včera pustili domů po podškrábnutí reversu. Tak a teď k filmu - Hlavní hrdina je sympatickej asi jako rozmázlý hovno a talentu pobral podobně takže jeho utrpení bylo i mojím utrpením, jelikož jsem fakt trpěla vždy když jako že trpěl. Naštěstí má prima bráchu, kterej člověka místo pozdravu hned vykuchá a vůbec svým přístupem k životu si získal moje sympatie. Do toho tu máme Genesis, která jede po BludyŠťákovi a jejich váhavé flirtování je tak iritující, že zlej bráška se rozhodne pro radikální ukončení jejich skorovztahu. Problém je, jestli zlej brácha vůbec existuje a není jen výplod chorýho mozku hlavního reka, kterej už takhle vidí dobrmana a mrtvýho tátu. Kdo je blud a kdo reálnej to je oč tu běží a i když je to průhledný a i pacoš po lobotomii odhalí pointu tak nelze filmu upřít pár fajn scén, nějaký to napětí a hlavně je to záživnější než ta kapačka.(8.6.2018)

• *CARNIFEX*

Ako tak pozerám, "CinemArt" nemá najlepší čuch na dobré filmy. "Ľudia", nenechajte sa zmiasť tými nezmyselnými, "dokonalými" hodnoteniami, (asi) "robotníkov" uvedenej, filmovej spoločnosti, ktorí "sem prišli", slušne povedané - "PR-ovať". Netvrdím, že bol samotný snímok, celkovo nefunkčný, no rozhodne nebol po hororovej či dejovej stránke v rámci hore uvedených žánrov - "plodný". Toto je absolútny priemer, ak nie MENEJ, ktorý v prvej i druhej polovici bavil niečim iným, no celkovo, kvalitou prevedenia, budí skôr dojem "TV počinu", s béčkovým hereckým obsadením. Toto za návštevu kina nestojí, ani keby bol samotný "ticket" ZADARMO.(23.5.2018)

• mzss1

(30%) Takže, z tohoto filmu jsem měl DELIRIUM akorát tak já. Zpočátku mě to vůbec nebavilo, přišlo mi to jako nehorázná píčovina. Chlapík, co ho propustí z blázince, kterého šoupnou do jeho rodinného sídla, který má jistou krvavou minulost a k tomu ho poučuje debilní agentka FBI či co a peskuje ho jak malého školáčka. No, jakmile tyto debilní aspekty filmu pominuly, nějak jsem si na tento film zvykal. Občas tu byly zajímavé scény, ale jakmile se ukázal na scéně bratr hlavního herce, už mě to moc nebavilo. Nebylo to už moc napínavé a ani mě nezajímal závěr, který měl jednu hloupou pointu. Dal bych i 1*, ale znám horší sračky, určitý (bohužel promarněný) potenciál tu byl. Tak jako tak je to slabota a hluboký podprůměr. Ani to nestojí za to 1 shlédnutí.(12.6.2018)

Nedá sa tomu uprieť snaha, no nepodarilo sa tu využiť hororový potenciál, ktorý námet ponúkal. Psychológia hlavných postáv bola tiež slabá, aj keď niektoré momenty a aspekty tejto stránky sa vydarili, hlavne čo sa týka oboch bratov. No to ostatné okolo nich bolo šedivé ako myška. Slabší priemer. 55/100(29.6.2018)

Zpočátku to vypadá na běžný duchařský příběh, kdy není zcela jasné, co jsou přeludy a halucinace a co je realita. Pak se vše nějak zvrtne. Směřování k thrilleru by nevadilo, kdyby film držel odpovídající napětí a atmosféru. Lekačkami se naštěstí šetřilo. Slušná kamera, za níž hudba poněkud pokulhávala, je stále v pohybu, a přesto má člověk občas pocit, jako by se zastavil čas. Nejnesympatičtější postavou je stárnoucí, avšak stále nadržená Patricia Clarksonová - na zabití! Jisté sympatie si u mě naopak získala Genesis Rodriguezová. Jakožto hororový expert ale mohu říci, že tenhle film do kina nepatří. Průměrné béčko by si zasloužilo maximálně DVD a nějaký komerční TV kanál. 2,5*(8.6.2018)

Přijatelný a do určité míry i působivý psycho hokus pokus. Uznaný magor Tom se po 20 letech strávených v psychiatrické léčebně vrací na podmínečné propuštění do své rodné hroudy. Konkrétně do domu svého mrtvého otce, kde se konfrontuje s (psycho) realitou. Po třicet dnů nesmí opustit dům, detekční zařízení na noze mu to ani nedovolí, přijímat návštěvy a připustit si, že v tom domě straší, jinak putuje zpět na psychiatrii. Divák se uvelebí v rozlehlém domě, kde nejsou ani památky po moderních technologiích, neb hlavního hrdinu minul internet i chytré telefony a raději si libuje v retro výbavě. Topher Grace do poloviny filmu bloudí domem a vidí bludy, anebo taky ne. Vtip je v tom, že značnou část filmu není zřejmé, jestli se podivné úkazy dějí jen v choré hlavě pacienta, anebo je za tím něco jiného. Impresivně atmosférický ráz je postupně nahrazen i vysvětlujícími pasážemi, proč se Tom ocitl v péči psychiatrů, méně vysvětlující scénou, v níž chce probační úřednice mít s ním sex, načež se i nejeden diví, že v takové prdeli je k mání atraktivní prodavačka v gotic stylu. A na scéně se postupně zjeví i Tomův nevyzpytatelný bratr. Film má schopné finále i nečekané rozuzlení. Ne úplně všechno bylo zdárně objasněno, nicméně závěrečná "pointa" určitě nezklamala. Producent Leonardo DiCaprio se spojil s režisérem Dennisem Iliadisem, který o sobě dal vědět před dekádou svým remakem exploit filmu Poslední dům nalevo, pak už nijak nezabodoval, natočil mezi tím jen jeden film s prvky scifi, víceméně určený pro mládež. Je fajn, že se nepustil do vln absurdní/surrealistické reality, kam už nakoukli jeho slavnější kolegové. A je fajn i hlavní idea filmu, že hlavní hrdina, diagnostikovaný blázen, má působit normálněji než jeho okolí. Zajímavé pojednání příběhu nechybí. Oproti tomu je občas znát, že produkční problémy vedly k určitým dějovým úpravám, které výsledný dojem nedevalvují. Trochu více kreativnosti by určitě Ilidiasovi neškodilo. Není to pro mě kreativní režisér, ale má cit pro zajímavé režijní (psycho)analýzy. 10/10(8.6.2018)

První polovina stojí za to, hrdina se v obrovském sídle plném tajných chodeb se šmíráckými průzory do jednotlivých místností a divných zvuků či stínů noří do tenat šílenství a film diváka ponechává v nejistotě, zda se to děje jen v hrdinově hlavě, anebo v obřím boháčském sídle straší doopravdy. Dvě tři lekačky fungují a sledování vyvolává mrazivý pocit. Je taky zábavné sledovat, jak tvůrci nezapřou svou inspiraci jinými horory.Dva příklady za všechny: když se Tom prochází v chodbách sídla zazobaného otce, nelze si nevzpomenout na Osvícení a chodby hotelu Overlook. Anebo záběr z videopásky, na němž jeden z duchů leze rozevlátým způsobem zpoza postele: nebylo přesně tohle chování Samary z Kruhu? Bohužel pak přijde druhá polovina filmu. A ta se dost zvrtne. Twist je překvapivý, ale změní se tím celý žánr - což uprostřed děje diváckému zážitku neprospělo. Kromě toho je druhá půlka plná klišé a nepravděpodobných okamžiků. Opravdu by se Tom uvězněný ve sklepení pustil do dlouhé a pomalé prohlídky sklepa, místo aby se pokusil dostat ven a zachraňoval Lynn, které jde o život? A proč by vlastně Lynn nebyla zabita hned a dočkala se další scény? Nebo třeba se nejde nepozastavit nad tím, jak mohl Tom mít po dvaceti letech pobytu v blázinci tak namakané a vysvalené tělo... Tyto scenáristické (a vlastně i castingové) chyby strašně škodí. Podobně jako obří nedovysvětlení celé zápletky na konci filmu. A kdo za to může? Správně, režisér Iliadis. Film se mu nějak rozpadl pod rukama, pevnější vedení by bylo jen ku prospěchu. Ale žádné nebylo. Což je škoda.(30.5.2018)

Film má nespočet chyb, zejména vizuálních ale jinak se jedná o parádní žánrovku. Zase budu muset někde půlroku čekat, než dostanu originálně pojatý, psychologický thriller, říznutý hororem. Oldschool atmosféra je samozřejmostí, lekačky nepůsobí nuceně a Topher Grace je dostatečně charismatickej na to, aby si sám poradil. Sekunduje mu nádherná bruneta ve steelách (ta byla fakt kus) a ještě pár postav, které trošku okoření děj. Twist ohledně rodiny, hlavní postavy mě fakt dostal a bylo mi z něj nevolno. Rozhodně jsem s něčim takovým nepočítal. A taky bych nemohl žít jako hlavní postava. Kdy jen během spánku má člověk klid a hned co vstane, bez ohledu na to zda je den či noc, musí dny trávit tim, že se snaží vytěsnit psycha ze své hlavy. Celej film se navíc odehrává v pár interiérech a přišlo mi, že se z toho vytěžilo maximum.(23.7.2018)

Škoda a opět, promarněný potenciál, jako film má několik vydařených věcí, které stojí za vypíchnutí. Dost se jich točí kolem otce, jeho kamer, tajných chodeb, fetiše a i toho co schovává v domě, nemluvě o hafanovi, který je nebo neni. A to je otázka, kterou si budete pokládat, větší část filmu, co je skutečnost a co ne, přitom výše zmíněné věci, filmu propůjčovali až démonickou auru. No a pak se to zvrtlo a skončilo to přesně tak, jak si to všechny ženský v sále přáli. On DiCaprio, chtěl asi tak nějak navázat na Shutter Island, nepovedlo se.(10.6.2018)

• luka4615

Zcela průměrný, dějové průhledný a trestuhodně nezajímavý horor, na kterém za zmínku stojí leda tak úchvatné interiéry domu a pár "lekaček". Nic víc, nic míň. Škoda.(26.6.2018)

Dlouhou chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, že styl tohohle filmu je takový jaký je schválně a že se tudíž nejedná o nějakou trapárnu pro týnejdžry se sexy vystajlovanejma modelama v hlavních rolích, protože Tom je po dvaceti letech v pakárně nepravděpodobně vysportovanej a vysolárkovanej a Lynn má svým xichtíkem i projevem hodně daleko k nonkonformní holce z donáškový služby. K žánru "psychologický / thriller / horror" by se ještě patřilo připsat něco jako "popkulturní a lehce artová černá komedie". A jakmile jsem se s neotřelým filmovým jazykem Deliria smířil, začal jsem si ho v tu ránu dobře užívat. A přiznávám, že až do finále jsem si nebyl úplně jistý v tom, co jsou hrdinovy halucinace a co je realita, i když rozuzlení je paradoxně vcelku předvídatelné a fádní. Minimálně vizuální stránka, režie a zvláštní "coenovská" atmosféra však film posouvá do solidního nadprůměru.(13.6.2018)

Založeno na nejistotě. Kromě hlavního hrdiny tu snad nebyla postava, jejíž existencí jsem si byl jistý. Pocit paranoie vyšel Iliadisovi na jedničku. Zadařilo se i herecky. Topher Grace mě bavil, Patricia Clarkson v roli policajtské mrchy neměla chybu a Genesis Rodriguez je kus. Co se moc nepovedlo byly nástupy halucinací či duchů. Potenciál tu sice byl, ale vše se bohužel obešlo bez lekaček, odpovídající husiny i trochu tíživější atmosféry. I tak se ale jedná o hodně slušný psycho kousek a jsem rád, že mě režisér nezklamal ani tentokrát. 70%(10.6.2018)

Tak ten sice předvídatelnej konec tomu jednu hvězdu přidal.Jinak bych ale od Dennise čekal víc.Ten konec byl ale dost mrazivej,takovej ten nepříjemnej,hlavně když si všechno to,co se v tom baráku dělo domyslíte.A souhlasim,T.Grace je slabej herec.Nehodil se do toho.50%.(21.7.2018)

"Delirium" ma nakoniec príjemne prekvapil. Film má atmosféru, je nápaditý a má ozaj dobré momentky. Sú tu postavy, kotré sa mi páčia, no hneď na úvod poviem, že Patricia Clarkson je skutočne odporná a má momentky, kde ju človek bude skutočne nenávidieť. Čo na filme oceňujem je fakt, že počas dlhej doby uvažujeme nad tým koľko z toho čo Tom vidí je skutočné a koľko z toho je iba jeho predstavivosť. Lebo aj keď sa dostaneme na koniec, tak sú tam určité momentky, kde sa s ním určite hrala jeho vlastná myseľ. Myslím si, že s Genesis Rodriguez majú dobrú chémiu a hlavne je tu ešte jedna vec čo oceňujem a to je skutočnosť, že ani nevieme ako môžu druhí trpieť ak začnú veriť ľuďom, ktorí im nakecajú všetko možné. A musím povedať, že gaučová debata je v tomto filme skvele spracovaná. A úprimne by som tým dialógom aj veril. Mám pocit, že to funguje a Tom s Lynn sú zlatí. Záverečné časti sú podľa mňa rovnako skvelé. Keď sa všetko prepojí, tak si myslím, že film má hĺbku, všetko sa vysvetlí, dáva to zmysel a najmä dokážeme pochopiť hlavného hrdinu. A jediné čo chcem je, aby sa z tejto situácie živý a zdravý dostal. Spolu s Lynn. Je tu pár problémov, ako postupne dokážete niektoré veci dobre pospájať, Alex je jemne otravný a čo sa týka Patricie Clarkson, ako som povedal, tá je podľa mňa veľmi nepríjemná a až zbytočne moc. Hororu tam moc nie je a možno by som ho uvítal, no ako thriller to podľa mňa funguje skvele. Myslím si, že za pozornosť film stojí a dúfam, že bude mať viac priaznivcov ako niektoré iné filmy, ktoré si rozhodne nikoho čas nezaslúžili. Hodnotenie: B+(3.6.2018)

<< předchozí 1 2 3 4