Epizody(24)

Izumi Šiniči je jednoho večera při klidném poslechu hudby napaden záhadnou parazitickou formou života. Její hrozbu se chlapci podaří odvrátit, ovšem ne zcela. Parazit se namísto Šiničiho mozku usadil v jeho pravé paži a nevypadá to, že by se mu chtělo ji opustit. Co více, zdá se, že ostatní napadení neměli takové štěstí jako chlapec, a tak se začíná společnost do jisté míry plnit parazity v tělech lidí. Parazity, jejichž hlavní potravou jsou další lidé... A pro něž představuje Šiniči, člověk vědomý si parazitní hrozby, potenciální nebezpečí. (Sigurdr)

Hitman_47

Co se stane, když zkombinujete The Thing od Carpentera, Resident Evil 4 (Las Plagas) a celé to nafintíte do klasického japonského high school anime Je to bomba, no. Nikdy jsem netušil, že dubstep může fungovat jako soundtrack tak dobře jak tady. Co se týče animace a kresby, tak top notch, tady prostě není nad čím váhat. ()

HDeer

Výborná interpretácia Iwaakiho satiry na ľudskú spoločnosť. Štúdio Madhouse iba opäť raz potvrdzuje svoju poprednú pozíciu na trhu. Kým hrdinovia, ako napríklad polo-ľudský Kaneki zo seriálu Tokyo Ghoul absolvujú náhly, takmer doslova instantný zvrat vo svojom uvažovaní, za Šiničiho charakterom z Parasyteu stojí komplexný, duševný vývoj, ktorý sa neraz vymkne spod jeho kontroly, no stále ostáva dokonale uveriteľným. Ďalší za zmienku stojaci aspekt, by sa dala označiť Šiničiho dozrievajúca súdržnosť s Migim, ktorá síce na začiatku pôsobí skôr žartovne, než aby bola myslenou vážne, v neskorších štádiách seriálu vyvráti všetky pôvodné očakávania. Hudobná stránka zrejme figuruje ako jediná oblasť, ku ktorej by som mal vecnejšie výhrady, avšak pretože si uvedomujem, že i tá dosiahla nezanedbateľný úspech, jedná sa teda iba o nepodstatný konflikt s mojimi osobnými preferenciami. Nemôžem prispieť inak, než plným hodnotením. ()

Playman

Dokonalý anime. Ani moc krátký, ani moc dlouhý a už vůbec ne uměle natahovaný. Vynikající příběh. Skvělá muzika. Ale především oceňuji myšlenkový přesah. Parasyte -the maxim- pokládá tolik důležitých otázek týkající se lidstva a celé společnosti a vrství na sebe tolik různých problémů, které se týkají většiny z nás. Nelze než tleskat! ()

Hees

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu (Parasyte -the maxim-) je výborné anime, ktoré ma v sebe viac ako sa na prvý pohľad môže zdať. Dva odlišné svety boli spojené v jedno a to logické myslenie a myslenie človeka, ktoré je ovplyvnené veľkým množstvom rôznych citových faktorov. Vynikajúca postava je Shinichi Izumi z dôvodu jeho masívneho vývoja a to či je tento vývoj uveriteľný tak to nechám na každého uvážení. Migi je "doslova" pravá ruka Shinichiho a treba povedať, že oddeliť logické myslenie a city je niekedy veľmi ťažké. Dôvod je jednoduchý a to, že ľudia potrebujú lojalitu a cítiť sa bezpečne so svojím partnerom, plus plno ďalších vecí a ak im to partner nedáva nedôverujú mu. Preto má Migi od začiatku veľmi ťažkú úlohu a musí sa občas snažiť rozmýšľať ako človek, aby prežil. Shinichi sa tak veľmi mení, že ľudia v jeho okolí niekedy neveria, že je to naozaj on. V pozadí celého anime sa vlastne Shinichi snaží so všetkým vyrovnať, pochopiť sám seba a nájsť stratené city. Kiseijuu má samozrejme veľmi veľa rôznych rovín a snaží sa ísť (obrazne povedané) do vesmíru kam sa máloktoré anime vydáva. Prvá téma, ktorú si každý všimne je jednoznačne posudzovanie ľudskej rasy ako celku. Či sme natoľko rozvinutými bytosťami, že si môžme na tejto planéte robiť čo chceme. Porovnávanie s rôznymi inými živočíchmi, alebo parazitom a podobne v podstate prináša veľa tém na zamyslenie. Druhá téma je v tomto prípade ničenie našej matičky zeme a to, že ľudská rasa spohodlnela. Kiseijuu sa dokonca nebojí spomenúť premnoženie na našej planéte a to už je silná káva, ale je to veľká pravda. Za posledných šesťdesiat rokov sa populácia takmer strojnásobila. Veľa iných anime (napríklad Trigun) si berie za svoje tému toho, že každý živočích, rastlina a v podstate všetko má právo na život a to či už je to škodlivé, alebo nie. Škodlivé z pohľadu ľudí to treba poznamenať lebo naša perspektíva nie je jediná. Spomenuté témy nie je sú jediné, ale veľmi v Kiseijuu rezonujú a nútia diváka si nad nimi lámať hlavu. Dôležitou veľmi kvalitnou súčasťou tohto anime je premýšľanie postáv v boji a ich vzájomná kooperácia. Migi a Shinichi neraz vymýšľajú plán, ktorý im zvyšuje možnosť ich prežitia. Migi chcel len prežiť, ale Shinichi väčšinou sleduje nejaký ďalší ciel a preto si niekedy nerozumejú. Medzi Shinichi a Migim sú teda nejaké (mini) konflikty, ale do extrému sa ide len raz. Kiseijuu diváka drží vo veľkom napätí hlavne posledných pár dielov. Najväčšia slabina je v okolí dvadsiateho dielu, ale to sa len nadychuje na úžasné finále. Krvavosť v anime by som povedal je na strednej úrovni a nepreháňa sa to. Zakončenie je asi najlepšie aké mohlo byť. Vyvrcholení v posledných dieloch je viac a to nebol až taký dobrý nápad, ale nevadí mi to. Romantická časť s Makiko a Kanou boli ďalším korením a tým čo pomohlo Shinichimu v jeho hľadaní samého seba. Hudba je moderná a veľmi k Kiseijuu sedí, štýl hudby je väčšinou dubstep a drum and bass. Jednoznačne odporúčam každému a každý si z Kiseijuu: Sei no Kakuritsu môže zobrať niečo iné. () (méně) (více)

Hromino

… ale nemuseli jste si, dámy a pánové z Madhouse, šetřit to nejlepší až na konec, když chudák Hromino někdy kolem dílu patnáctého už málem nevěřil tomu, že ze zpočátku slibné premisy bude vyždímáno něco víc než jen čím dál nezajímavější trable jednoho lůzra s parazity a jednou těžce otravnou spolužačkou. Málem nevěřil, však s hlavou vztyčenou hrdě do konce vytrval; a ve výsledku se dočkal velmi milého překvapení na mnoha frontách. Postava Šin'ičiho konečně projde opravdovým osobnostním vývojem a stane se postavou, jež má sympatie a není mi zcela lhostejná, jako tomu do té doby bylo (děsil jsem se toho, že Šin'iči zůstane druhým Kanekim); Murano nejen že přestane být tupou a otravnou stíhačkou, ale promění se v sympatickou, vyspělou dívčinu; a samotné dějové vyvrcholení je jednoznačně laděno více do míry intimna nežli epična, což v korespondenci s duševním vývojem hrdiny ústí v rozumné rozhodnutí, jež si zaslouží mé uznání. Nad tím, že by bylo anime hrozně deep a těžce filosofické, jak tu někteří zmiňují, bych ovšem polemizoval; naťukne se zde sice pár myšlenek. které stojí za zamyšlení, ale určitě nikterak složitých, neznámých či převratných. Převážně elektronická hudba je fajn a nečekaně dobře mi k duchu seriálu pasovala, kresba i animace byly taktéž slušné, akční pasáže nápadité a zajímavé (byť ne vždy), napětí seriál v klíčových momentech nepostrádal, leč hororem zdaleka nebyl. Budete-li tedy při sledování stejně jako já váhat nad tím, zda má cenu do konce vytrvat, vězte, že i přes slabou prostřední část to cenu má. Silné 3*. ()

• V 19. díle má Uragami tričko s nápisem „REDRUM“, který odkazuje na film Osvícení (1980). (ČSFD)
  • V 17. díle má maličký Shinichi plyšového tučňáka jménem Pen, který svým vzhledem připomíná maskota kultovního seriálu Neon Genesis Evangelion (od r. 1995). (ČSFD)