Co jsme komu udělali?

• Francie

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?

• slovenský

Čo sme komu urobili?

Serial (Bad) Weddings

Komedie

Francie, 2014, 97 min

Ďalšia skvostná ukážka francúzskeho humoru, tentokrát na tému rasistickej otázky. Pokiaľ nedávni Intouchables ukázali ako sa majú točiť filmy s telesne postihnutými v hlavnej úlohe, tento ukázal (najmä hollywoodskej) produkcii, že multikultúrne narážky a otázka predsudkov sa dajú spracovať s eleganciou a inteligentným humorom, ktorý v mnohom predbieha dementné päťkorunové vtipy plné urážok a nadávok. Tempo samotných vtipov a gagov je neskutočné, údery na bránicu by zložili nejedného boxera a mňa z nich tiež ešte dlho bolelo brucho. Dôvtipný scenár s poctivou dávkou irónie sa snúbi s tradičným francúzskym humorom, plným elegancie a poctivo odvedenej práce, ktorú prenášajú na diváka príjemní herci a šikovní ľudia za kamerou. 85%.(4.11.2014)

Veľmi pohodový a vtipný film. Sympatická (i keď miestami trochu preplácaná) variácia na HÁDAJ, KTO PRÍDE NA VEČERU. Postáv je dosť veľa, ale tvorcovia to dokázali udržať pokope a herci sú dostatočne vyrazní, aby zaujali aj na menšom priestore. Oproti takému HÁDAJ, KTO PRÍDE má tento francúzsky film omnoho viac osobitosti a tému rozdielnych partnerov lepšie a vtipnejšie aktualizuje na súčasnú dobu...(4.1.2017)

Komedie na úrovni, ve které opět září mistři filmařiny v Evropě. Francouzská produkce je zkratka spolehlivá kvalita. Co táhne film nahoru je především perfektní ulítlý nápad, solidní herecké výkony a spousta zajímavých, ironických a inteligentních dialogů. Doporučuji tedy před spuštěním filmu, si co nejvíce zjistit o všech náboženstvích ( tradice, zvyky, národní jídlo), aby jste se při některých humorných scénách neztráceli. Za mě paráda ač jsem se smíchy na zemi neválel, je to velmi příjemné a zábavné. Vhodné pro celou rodinu. 80%(14.12.2014)

„No to racism“... trailer z tohoto nejnovějšího Chauveronova snímku, by se mohl promítat v přestávkách LM, místo pronášení, v úvodu zmíněného sloganu, největšími hvězdami, které se v současnosti prohání po nejrůznějších pažitech._Jj, říkám to pořád. Není nad to, strávit poklidné svátky vánoční, v nejužším rodinném kruhu. Třeba tak, jako zdejší, stále se rozrůstající, „Benettonovic“ rodinka. Bok po boku, společně k jednomu stolu, zasednou-Jackie Chan, Jásir Arafat, Bruce Lee, rabín Jácob, Muammar Kaddáfí, Benjamin Netanjahu a byť rodiče spoléhají resp. vkládají poslední zbytky nadějí, do nejmladší (nejchytřejší) dcery, do rodiny, zdá se, přibyde nejnovější přírůstek, v podobě „čokošoku“. (A)nebo ne?.. Chystající svatbu je nutné překazit stůj co stůj a tak hlavy rodin společně vyráží na ryby, probrat taktiku. S plným žaludkem se však přemýšlí o poznání lépe a k dobrému jídlu, již od nepaměti patří i kvalitní pití. A jelikož (říkám to pořád) alkohol sbližuje napříč všemi národy :-) a navíc se řídíte heslem „alkohol podávaný v malých dávkách, v jakémkoliv množství neuškodí“..., jsou to nakonec oni, kdo zachraňují sňatek. _ Byť snímek řeší notně ožehavé téma, nečekejte nic hlubokomyslného. Tady se jede, po celou dobu, v notně odlehčeném duchu. Upřímně, jednou za čas, když se to navíc podá takto nenásilně, why no?! 70% [Není, mezi místními uživateli, nějaký lingvista, co by přeložil, o čem se zpívá na závěrečné párty? Děkuji ,-)].(1.1.2015)

Táta, máma a čtyři dospělé dcery. Jedna se vdala za Araba, druhá za Žida, třetí za Číňana a čtvrtá je zatím svobodná, ale i ona podlehne vábení muže, který není typickým Francouzem a to už je pro rodiče těchto dcer poslední kapkou. Vůči francouzským filmům jsem byl posledních pár let docela zaujatý, protože málokdy se stalo, že mě nějaký film z této krajiny zaujal a nikdy bych si nemyslel, že půjdu do kina právě na francouzský film, ale když jsem váhal, na co v sobotu večer zajít do kina, přičemž můj jediný požadavek byl, že se chci pobavit u nějaké obyčejné komedie, byl toto jediný film na programu multikina, který odpovídal zadání, a tak jsem mu dal šanci. A rozhodně nelituji, film mě dokázal příjemně překvapit, pobavit a maximálně zaujmout. Herecké výkony perfektní, všichni zúčastnění herci si film evidentně užívali a hlášek tam bylo tolik, že sotva jsem se začal tlemit jedné scénce či hlášce, tak vzápětí přišla další, většinou ještě vtipnější než ta předchozí, takže ve výsledku si ze všech těch hlášek jich pamatuji jen pár, ale to je zas o důvod víc se na film minimálně ještě jednou podívat. Tvůrci zkrátka pojali rasistické téma tak trochu jinak a vtipně a já jim za to děkuji. Uděluji lepší čtyři hvězdy.(24.11.2014)

• - Nápad na film sa zrodil v hlave režiséra Philippa de Chauverona pri čítaní novín. Narazil na článok, v ktorom sa uvádzalo, že vo Francúzsku je 20% manželstiev, v ktorých sú partneri rôzneho pôvodu alebo vyznania. V iných krajinách sú to sotva 3%. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Kvuli politické nekorektnosti se film nedostal do distribuce v USA a Velké Británii. (Jevgenij)

• - Zelené auto, ve kterém jezdí Claude Verneuil (Christian Clavier), je Citroën Méhari. (otliksamuel)