Co jsme komu udělali?

• Francie

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?

• slovenský

Čo sme komu urobili?

Serial (Bad) Weddings

Komedie

Francie, 2014, 97 min

Velice dobrá, vtipná a příjemná francouzská komedie. Člověk se až divý s jak skvělým humorem se dá podat rasismus a vše, co s ním souvisí. Scénář je ideálně rozdělený a po částech na sebe plynule navazuje. Vtipnosti dopomáhají i sympatičtí herci, vhodně zvolená hudba a salva rasistických hlášek. Francie uměla, umí a bude umět točit výborné komedie, u které se každý zasměje, přesně jako Co jsme komu udělali? /80%/ (Kino - Prom.)(4.11.2014)

• RedAK

Ač se zde snažím v každém druhém komentáři elitářsky mentorovat o správném úchopu humorných filmů a ještě se vám všem snažím se vztyčenými transparenty jménem "Jste nevkusní čuráci!" jemně naznačit, že jste nevkusní čuráci, tak tohle mi kurevsky, ale kurevsky nesedlo. Zasmál jsem se jen jednou, a to když tomu tlustému pánovi na koupališti spadly plavky. Smutné je, že se to stalo loni a s filmem to nijak nesouvisí. Já, zvyknuvší na hovna pod čepicí a pochcaný vlasy z balkónu, což jsou jediná dvě kvalitní kritéria, která dokonale definují debilní komedii, se najednou setkávám se super tajnými výrazivy a narážkami na ty divně tvarovaný borce, kteří mi ve tři ráno udělají ten nejdokonalejší gyros v bulce. Mně nevadí, že jsou žlutější než žloutenka, ale pokud se v noci po kalbě dobře nažeru, ať mi klidně hromadně emigrují do obýváku, já si je s radostí uklidím někam mezi temperky. Velmi jsem přemýšlel nad tím, jak je možné, že všichni u toho chčijí smíchy, ba až plují na svých vodních postelích za lepšími zítřky, a já jsem stále stejně netečný, jak jakákoliv žena po mrdačkách se mnou, a to bez ohledu na to, jestli je živá, či nikoliv. A přišel jsem na to, že za vše může prazvláštní symbióza, kterou mám se svoji super madam paní děvčetem slečnou Smilly, nejmilejší a nejoddanější kamarádkou, která všemu vždy bez skrupulí naprcá za pět, aniž by to se mnou jakkoliv prokonzultovala a můj obranný mechanismus tomu pokaždé podlehne a vyhodnotí to jako děsivou sračku bez náznaku čehokoliv. A proto ji nenávidím! Nechť ji sežehne síla psího masa v tortile!(26.12.2014)

• Xmilden

Hodnocení trošku nerozumím, vlastně je to stejné jako v málem oscarovém Help. Za téma rasismu se lidi nepřidávají automaticky hvězdičky navíc, jen proto že má lidstvo špatné svědomí. Přecejen se jedná o film jako takový. A když je to navíc komedie, která je mnohem více trapná než směšná a k tomu ještě špatně natočená, je určitě ten pádný důvod takové dílo nevelebit a udělat spravedlivé zhodnocení. To kdysi seriálová Helena byla oproti tomuhle paráda. 40%(11.6.2015)

• salahadin

Taky jsem si při sledování tohoto filmu kladl otázku: "Co jsem komu udělal? Kterej sadista mi tenhle film doporučil? Ten debil!" Bylo mi řečeno, že to má být komedie - a já viděl tragédii. Jsem ze srdce rád, že jsem na tohle nemusel do kina a vysolit nekřesťanské peníze. Ne, rozhodně nejsem Ortelista dementista, co učí děti zpívat "mešitu" a "bílou orchidej", ale multikulti humor se musí umět. Určitě ho nedosáhnete tím, že bude omílat fórky s obřízkou. Což o to, nápad na film byl dobrý, ale provedení hodně slabé. Svou vinu asi nese i unylý dabing. Jinak plně podepisuji komentář frbulky.(25.4.2017)

Natočit kvalitní komedii je mnohem těžší než natočit dobré drama. Zrovna jsem si nedávno stěžoval, že jsem dlouho neměl možnost se u filmu upřímně zasmát. Snímek si otevřeně utahuje z předsudků, xenofobie, ale i ze všech přítomných náboženství. Co jsme komu udělali naplno využívá svůj komediální potenciál, střet kultur, stará vs. nová Francie. Celkově vzhledem k současným událostem mě nenapadá lepší filmový tip.(11.1.2015)

• - Francouzský snímek Co jsme komu udělali? se ve Francii setkal s nebývalým diváckým úspěchem, dostal se do desítky nejnavštěvovanějších francouzských filmů a divácky uspěl i v Německu či Belgii. (claudel)

• - Kvuli politické nekorektnosti se film nedostal do distribuce v USA a Velké Británii. (Jevgenij)

• - Nápad na film sa zrodil v hlave režiséra Philippa de Chauverona pri čítaní novín. Narazil na článok, v ktorom sa uvádzalo, že vo Francúzsku je 20% manželstiev, v ktorých sú partneri rôzneho pôvodu alebo vyznania. V iných krajinách sú to sotva 3%. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)