Co jsme komu udělali?

• Francie

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu ?

Serial (Bad) Weddings

Čo sme komu urobili?

Komedie

Francie, 2014, 97 min

Pretože som počula a čítala o tejto komédii samé superlatíva, odhodlala som sa zájsť na ňu do kina. Musím priznať, že som mala vysoké očakávania a v podstate som ani nebola sklamaná. Je fakt, že keby som ja takto ospevovala nejakú komédiu, bol by to ostrejší masaker, ale scéna s marseillaisou ma úplne rozsekala, až som sa rehotala na celý sál. Tak som sa nezasmiala už dlho. Sympatický herci a celkom uchádzajúce dialógy, ale z tejto témy sa ešte stále dalo vyťažiť viac. Napriek tomu celkový výsledok uspokojivý a vrelo doporučujem.(6.12.2014)

Natočit kvalitní komedii je mnohem těžší než natočit dobré drama. Zrovna jsem si nedávno stěžoval, že jsem dlouho neměl možnost se u filmu upřímně zasmát. Snímek si otevřeně utahuje z předsudků, xenofobie, ale i ze všech přítomných náboženství. Co jsme komu udělali naplno využívá svůj komediální potenciál, střet kultur, stará vs. nová Francie. Celkově vzhledem k současným událostem mě nenapadá lepší filmový tip.(11.1.2015)

Toto mohli natočiť a napísať jedine francúzi! Politická korektnosť zabránila distribúcii v USA? Neuveriteľné! Inteligentnejšiu komédiu človek môže hľadať aj lupou, nájde len ťažko. A ten, kto film berie s nadhľadom MUSÍ pochopiť, že sa jedná predovšetkým o výsmech stereotypného videnia jednotlivých kultúr, v ktorých sa (ruku na srdce) občas nájde každý z nás. Ja som sa bavil kráľovsky a viem veľmi ľahko odpustiť ten "zrýchlený" záver. Inak maximálna spokojnosť a politicky nekorektne dávam plný počet!:)(15.6.2015)

Téma rasové a náboženské nekompatibility často násilně naroubované na komedii amerického mustru. To by nebyl zase takový problém, kdyby nebyla francouzská a nehrála to na obě strany ve věci politické korektnosti (už jen tím, do jakého společenského prostředí byla zasazena). Kdo si lehá s xenofobií na gauč u psychiatra, nemůže se ptát, co komu udělal, protože si tyhle „trable“ zaslouží..(20.5.2019)

Komedie na úrovni, ve které opět září mistři filmařiny v Evropě. Francouzská produkce je zkratka spolehlivá kvalita. Co táhne film nahoru je především perfektní ulítlý nápad, solidní herecké výkony a spousta zajímavých, ironických a inteligentních dialogů. Doporučuji tedy před spuštěním filmu, si co nejvíce zjistit o všech náboženstvích ( tradice, zvyky, národní jídlo), aby jste se při některých humorných scénách neztráceli. Za mě paráda ač jsem se smíchy na zemi neválel, je to velmi příjemné a zábavné. Vhodné pro celou rodinu. 80%(14.12.2014)

• - Zelené auto, ve kterém jezdí Claude Verneuil (Christian Clavier), je Citroën Méhari. (otliksamuel)

• - Nápad na film sa zrodil v hlave režiséra Philippa de Chauverona pri čítaní novín. Narazil na článok, v ktorom sa uvádzalo, že vo Francúzsku je 20% manželstiev, v ktorých sú partneri rôzneho pôvodu alebo vyznania. V iných krajinách sú to sotva 3%. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Kvuli politické nekorektnosti se film nedostal do distribuce v USA a Velké Británii. (Steve_Zissou)