Co jsme komu udělali?

• Francie

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu ?

• angličtina

Serial (Bad) Weddings

Čo sme komu urobili?

Komedie

Francie, 2014, 97 min

Prý je tenhle film jeden z nejúspěšnějších filmů ve Francii v tomto roce. A já se popravdě vůbec nedivím. Za prvý je to komedie, což je všeobecně oblíbený téma a za druhý se brutálním xenofobním způsobem naváží snad do všech národností, které se aktuálně neustále do Francie cpou, a se kterými má Francie v současné době velké problémy. Pro některé xenofobi tady ale musím říct, že naštěstí v tomhle filmu byl každej absolutní sympaťák (nehledě na ty dcery, ty byly vysloveně k zulíbání) a tak jsem si film mohl maximálně užít. Pátou hvězdičku si navíc vysloužil Christian Clavier, který předvádí naprosto dokonalou roli otce, kterej není schopnej přijmout žlutýho, černýho, Araba ani Žida v rodině. Hezky se mu to u zeťáků sešlo, co?(15.12.2014)

Ďalšia skvostná ukážka francúzskeho humoru, tentokrát na tému multikultúrnych a rasistických otázok. Pokiaľ nedávni Intouchables ukázali ako sa majú točiť filmy s telesne postihnutými v hlavnej úlohe, tento ukázal (najmä hollywoodskej) produkcii, že multikultúrne narážky a otázka predsudkov sa dajú spracovať s eleganciou a inteligentným humorom, ktorý v mnohom predbieha dementné päťkorunové vtipy plné urážok a nadávok. Tempo samotných vtipov a gagov je neskutočné, údery na bránicu by zložili nejedného boxera a mňa z nich tiež ešte dlho bolelo brucho. Dôvtipný scenár s poctivou dávkou irónie sa snúbi s tradičným francúzskym humorom, plným elegancie a poctivo odvedenej práce, ktorú prenášajú na diváka príjemní herci a šikovní ľudia za kamerou. 85%.(4.11.2014)

Je to slusna ukecana francúzska komedia na jedno pozretie. Je zalozena hlavne na vtipoch o predsudkoch a netolerancii, co je nieco, co sa ma netýka pretoze je mi uplne jedno kto je akej farby, narodnosti alebo vierovyznania, takze som sa zasmial len obcas. Najviac na interakcii postav otca zenicha a otca dcéry. Skoda, ze tie postavy scenaristi nedali dokopy skôr. 5/10.(7.3.2015)

Nádherné dcery až na citlivku si najdou muže svých snů ale má to malý háček. Každý muž je odlišný kulturou a tak se na mě hrnula jedna zábavná scéna za druhou celkový příběh film je dokonalý a zábavný, herecky jsem co nejvíc spokojený musím víc než Francouzkou tvorbu pochválit překvapují čím dál tím víc.(7.10.2018)

S multi-rasou nemám problém. Ale nedokážem byť tolerantná voči určitým tradíciám a zvykom (viera, pokiaľ zasahuje druhých, ako napr. koho/ako jesť, obriezka). Ja to vidím iba akýsi brainwashing, ale no no no, aby sme sa od toho oslobodili a mysleli slobodne. Tým nemyslím iba iné kultúry, ale aj tú moju, a keďže ja som sa od tej svojej odprostila, preto už nie som schopná byť takto idylicky tolerantná, ako je nám to naservírované vo filme.(14.5.2015)

• - Keď sa Claude (Christian Clavier) a Marie Verneuil (Chantal Lauby) chystajú nakupovať autom, aby sa pripravili na Vianoce, v meste za ich autom vidno ľudí, ktorí majú oblečené krátke rukávy. (Weezy22)

• - Okrem mnohých miest po celom Francúzsku sa natáčalo aj na abidjanskom letisku v hlavnom meste Pobrežia Slonoviny. (MikaelSVK)

• - Kvuli politické nekorektnosti se film nedostal do distribuce v USA a Velké Británii. (Steve_Zissou)