Co jsme komu udělali?

• Francie

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?

• slovenský

Čo sme komu urobili?

Serial (Bad) Weddings

Komedie

Francie, 2014, 97 min

Kdo se při výběru filmů orientuje podle slavných režisérských es, ten se filmu Co jsme komu udělali nejspíš obloukem vyhne. Kdo vyhledává přítomnost hvězd filmového plátna, taky nemá důvod ztrácet se snímkem čas. Přesto jde ve Francii o divácky nejúspěšnější kousek roku 2014, který ve vzácné shodě ocenilo publikum i filmová publicistika. V době, kdy bezmála každý třetí Francouz volí pravicové radikály, kdy se z francouzských muslimů bojujících za extremistický Islámský stát na Blízkém východě dá sestavit menší armáda, kdy zemi zaplavují antisemitské útoky, je zkrátka příjemné vidět film, který palčivé téma soužití v multietnické společnosti, střetávání a hledání náboženské a etnické identity bere s komediálním nadhledem a směřuje ke vzájemnému pochopení a klasickému happyendu. Partnery čtyř půvabných sester sice dělí kde co, přes všechno hašteření však dokážou k sobě nalézat cestu. Nejde přitom o nich hlubokomyslného, je to ryzí oddechovka, lidová komedie, která nemá ambice dobývat festivalové soutěže a útočit na žebříčky prestižních titulů sestavované uznávanými kritiky. Je ale natočená vkusně a nic ošklivého na její účet napsat nemůžu. Příjemné pokoukání, byť o nic zásadního určitě nejde. Celkový dojem: 75 %.(11.12.2014)

Toto mohli natočiť a napísať jedine francúzi! Politická korektnosť zabránila distribúcii v USA? Neuveriteľné! Inteligentnejšiu komédiu človek môže hľadať aj lupou, nájde len ťažko. A ten, kto film berie s nadhľadom MUSÍ pochopiť, že sa jedná predovšetkým o výsmech stereotypného videnia jednotlivých kultúr, v ktorých sa (ruku na srdce) občas nájde každý z nás. Ja som sa bavil kráľovsky a viem veľmi ľahko odpustiť ten "zrýchlený" záver. Inak maximálna spokojnosť a politicky nekorektne dávam plný počet!:)(15.6.2015)

No, musím uznat, že jsem se slušně nasmála, ať už šlo o ty vypečené zeťáky (zejména jsem ocenila to arabsko-izraelské spojení :D), militantního budoucího tchána z Afriky, nebo nakonec i samotné rodiče čtyř dcer. To jejich odhodlané sebezapření, smíšené s nefalšovaným strachem, co dalšího na ně jejich multietnicky založené příbuzenstvo chystá, mě pobavilo stejně tak dobře, jako ty konverzační perly, co tam všude poletovaly. A že jich nebylo málo. Je vidět, že Francie komedie stále umí a to dokonce i ty moderní. Za lepší čtyři.(7.12.2014)

Celekem neotřelý a svérázný příběh plný vtipných a snad i nečekaných momentů ukočírovaný do skvělé full timeové zábavy. Ano, mohlo to být v rámci možností ještě víc ujetější, ale mě to velmi bavilo. Po delší době to pro mě byla také dabingová záležitost a musím říct, že Pavel Trávníček daboval s gustem! V některých místech jsem fakt snad bečel smíchy. "Vypadá to černě" :-))(26.5.2015)

Filipé se zapojil do frransouskéé pšistěhovalské politiký se svojí ažitkó docela trefně. Romantický blábol o toleransé na trhu nějaký čas chyběl. Ztvárnil to umně, nebudu lhát. Rasisty mého druhu sice neoblbne, protože moc dobře vím, že Číńani smrdí, Arabáši zavání, Žid páchne, bubák nevoní... ale protože zcela korektně naznačil, že Francouz se tak nějak tradičně nemyje, zůstávám ve své pozici uprděného kališníka klidný jako nahnilá moruše. Vtipu by šlo přidat na ,,plynu" (he he, Benichou), třaskavosti (hihň, Benassem), houmr by mohl být podstatně černější (touche, Koffi), pointa nemusí vypadat jako z placu Nebeského klidu (a máš to, Lingu). Ale co už. Než zase nějaký dolcemilný Amerikán zprzní předlohu do překopávky, křičím již předem - velice pěkná zábava pro humanisty. Co nám tak ještě chybí? Ah, tradiční kulykovo moralistické okénko. Tedy takto: až muži přestanou válčit se ženami o genderové kokotiny, Evropa se skutečně spojí a zbytek mojíkoule si začně cenit lidského života, můžeme natěšeně zrušit hranice a spokojit se s jedinou identitou - jsme člověkové! Do té doby odmítám zatáhnout své potomstvo někam na musulmanský trh, neboť pro každý vznešený účel je zapotřebí spolupráce všech stran, prosím.(8.12.2014)