Co jsme komu udělali?

• Francie

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu ?

Serial (Bad) Weddings

Čo sme komu urobili?

Komedie

Francie, 2014, 97 min

Táta, máma a čtyři dospělé dcery. Jedna se vdala za Araba, druhá za Žida, třetí za Číňana a čtvrtá je zatím svobodná, ale i ona podlehne vábení muže, který není typickým Francouzem a to už je pro rodiče těchto dcer poslední kapkou. Vůči francouzským filmům jsem byl posledních pár let docela zaujatý, protože málokdy se stalo, že mě nějaký film z této krajiny zaujal a nikdy bych si nemyslel, že půjdu do kina právě na francouzský film, ale když jsem váhal, na co v sobotu večer zajít do kina, přičemž můj jediný požadavek byl, že se chci pobavit u nějaké obyčejné komedie, byl toto jediný film na programu multikina, který odpovídal zadání, a tak jsem mu dal šanci. A rozhodně nelituji, film mě dokázal příjemně překvapit, pobavit a maximálně zaujmout. Herecké výkony perfektní, všichni zúčastnění herci si film evidentně užívali a hlášek tam bylo tolik, že sotva jsem se začal tlemit jedné scénce či hlášce, tak vzápětí přišla další, většinou ještě vtipnější než ta předchozí, takže ve výsledku si ze všech těch hlášek jich pamatuji jen pár, ale to je zas o důvod víc se na film minimálně ještě jednou podívat. Tvůrci zkrátka pojali rasistické téma tak trochu jinak a vtipně a já jim za to děkuji. Uděluji lepší čtyři hvězdy.(24.11.2014)

• mat.ilda

A dáme si malou lekci z xenofobie... No, být všichni zúčastnění nevzdělaní nuzáci a krajněji radikálnější ve svých přesvědčeních, to by bylo teprve žrádlo! Jen už by se asi nejednalo o komedii, maximálně tak černou... A hodně. Celá ta bžunda na mě působila jen o něco méně laciněji, než anekdoty typu: "Sejdou se takhle Arab, Žid, Číňan a černoch... " V podstatě jsem se nahlas zasmála pouze jedné vtipné replice, kterou byste však ve filmu hledali marně - byla totiž z mé hlavy a nabízela se v momentě, kdy kvarteto z United Colors of Benetton nakráčelo na policejní stanici pro zadržené tatíky - policajti se mohli vyslovit ve smyslu, zda se nejedná o delegaci z OSN, něco přes lidská práva... A tak jako za všechno, i za nucené self obveselení se platí, například ztrátou jedné frčky.(13.2.2015)

Tak tohle se frantíkům opět povedlo. Sice to není komedie u který bych si cvrnknul do trenek, ale i tak jsem se královsky bavil. Navíc je tahle komedie zářným příkladem toho, že i v dnešní době se dá udělat inteligentní komedie bez fekálního humoru a bez toho aby tu lítaly jiné tělní tekutiny. Za sebe můžu jen doporučit.(19.6.2017)

Pretože som počula a čítala o tejto komédii samé superlatíva, odhodlala som sa zájsť na ňu do kina. Musím priznať, že som mala vysoké očakávania a v podstate som ani nebola sklamaná. Je fakt, že keby som ja takto ospevovala nejakú komédiu, bol by to ostrejší masaker, ale scéna s marseillaisou ma úplne rozsekala, až som sa rehotala na celý sál. Tak som sa nezasmiala už dlho. Sympatický herci a celkom uchádzajúce dialógy, ale z tejto témy sa ešte stále dalo vyťažiť viac. Napriek tomu celkový výsledok uspokojivý a vrelo doporučujem.(6.12.2014)

(Kino Thalia, Potsdam, Deutschland, 18.8.2014) Co jsme komu udělali? jsem si vskutku náramně užíval. Musím říct, že už dlouho jsem se tolik v kině nenasmál. Jen si představte, že jste zarytí katoličtí francouzští rodiče a dcery si najdou žida, Araba, Čínana a černocha a hned je postaráno o pořádnou dávku vtipných scén. Christian Clavier je vážně dobrý komik, ale ani ostatní herci nezůstali pozadu. Zkrátka hodně povedená komedie, která perfektně splnila svůj účel.(23.8.2014)

• - Francouzský snímek Co jsme komu udělali? se ve Francii setkal s nebývalým diváckým úspěchem, dostal se do desítky nejnavštěvovanějších francouzských filmů a divácky uspěl i v Německu či Belgii. (claudel)

• - Okrem mnohých miest po celom Francúzsku sa natáčalo aj na abidjanskom letisku v hlavnom meste Pobrežia Slonoviny. (MikaelSVK)

• - Vyzvánění, které má na svém mobilu Žid David Benichou (Ary Abittan), je znělka z filmu Rabín Jákob (1973). Složil ji Vladimir Cosma. (otliksamuel)