Co jsme komu udělali?

• Francie

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?

• slovenský

Čo sme komu urobili?

Serial (Bad) Weddings

Komedie

Francie, 2014, 97 min

Příjemná a pohodová komedie o multikulturní Francii plná nekorektního politického humoru. Trošku mě zarmoutilo, že humor nebyl o pár trošiček černější. Myslím si, že u takového nápadu se mohl režisér, popřípadě scénáristé rasisticky vyřádit. Takových těch scének, kdy se smějete tak, že spadnete z posedu se tu věru nedočkáte. Trošku mi přišlo, že se páni tvůrcové hodně báli, aby náhodou někoho neurazili moc. Co víc dodat? Velmi příjemně mě překvapili, pro mě osobně zcela neznámí, herci a herečky. Ve vzduchu poletuje příjemná francouzská pohoda. No, podívat se na to rozhodně dá. Že bych si z toho promočil trencle to zase ne. Takové spíše slabší 3 *.(15.12.2014)

Prý je tenhle film jeden z nejúspěšnějších filmů ve Francii v tomto roce. A já se popravdě vůbec nedivím. Za prvý je to komedie, což je všeobecně oblíbený téma a za druhý se brutálním xenofobním způsobem naváží snad do všech národností, které se aktuálně neustále do Francie cpou, a se kterými má Francie v současné době velké problémy. Pro některé xenofobi tady ale musím říct, že naštěstí v tomhle filmu byl každej absolutní sympaťák (nehledě na ty dcery, ty byly vysloveně k zulíbání) a tak jsem si film mohl maximálně užít. Pátou hvězdičku si navíc vysloužil Christian Clavier, který předvádí naprosto dokonalou roli otce, kterej není schopnej přijmout žlutýho, černýho, Araba ani Žida v rodině. Hezky se mu to u zeťáků sešlo, co?(15.12.2014)

Celekem neotřelý a svérázný příběh plný vtipných a snad i nečekaných momentů ukočírovaný do skvělé full timeové zábavy. Ano, mohlo to být v rámci možností ještě víc ujetější, ale mě to velmi bavilo. Po delší době to pro mě byla také dabingová záležitost a musím říct, že Pavel Trávníček daboval s gustem! V některých místech jsem fakt snad bečel smíchy. "Vypadá to černě" :-))(26.5.2015)

• SaNcHeZ_cz

Co jsem komu udělal, že jsem dostal takhle průměrnou komedii. Film Philippe de Chauverona je po všech ohledech obyčejnou a ničím moc zajímavou humornou sondou do života občasných rasistů, kterým se do rodiny dostalo několik cizáků. Laciné narážky, klasické schéma a bazírování na stereotypech tomu navíc rozhodně nepomáhají. Někomu to mozná bude stačit a bude se dobře bavit, mě osobně i ta hodina a půl přišla docela dost. [50%](28.10.2014)

• mat.ilda

A dáme si malou lekci z xenofobie... No, být všichni zúčastnění nevzdělaní nuzáci a krajněji radikálnější ve svých přesvědčeních, to by bylo teprve žrádlo! Jen už by se asi nejednalo o komedii, maximálně tak černou... A hodně. Celá ta bžunda na mě působila jen o něco méně laciněji, než anekdoty typu: "Sejdou se takhle Arab, Žid, Číňan a černoch... " V podstatě jsem se nahlas zasmála pouze jedné vtipné replice, kterou byste však ve filmu hledali marně - byla totiž z mé hlavy a nabízela se v momentě, kdy kvarteto z United Colors of Benetton nakráčelo na policejní stanici pro zadržené tatíky - policajti se mohli vyslovit ve smyslu, zda se nejedná o delegaci z OSN, něco přes lidská práva... A tak jako za všechno, i za nucené self obveselení se platí, například ztrátou jedné frčky.(13.2.2015)

• - Francouzský snímek Co jsme komu udělali? se ve Francii setkal s nebývalým diváckým úspěchem, dostal se do desítky nejnavštěvovanějších francouzských filmů a divácky uspěl i v Německu či Belgii. (claudel)

• - Kvuli politické nekorektnosti se film nedostal do distribuce v USA a Velké Británii. (Jevgenij)

• - Vyzvánění, které má na svém mobilu Žid David Benichou (Ary Abittan), je znělka z filmu Rabín Jákob (1973). Složil ji Vladimir Cosma. (otliksamuel)