Co jsme komu udělali?

• Francie

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?

• slovenský

Čo sme komu urobili?

Serial (Bad) Weddings

Komedie

Francie, 2014, 97 min

V rámci kardinální nekoreknosti jsem se takto vysmál naposled u této (jak jinak) francouzské taškařice, no toto provdávání je přece jen uhlazenější a méně pubertální, ale stíhá jej stejný nešvar, kterým jest v závěru docházející pohonná hmota. Za první polovinu je to krásných pět, za čítelnou romanťárnu v závěru ani ne tři. I tak se ale nebojím tuto otevřenou komedii všem doporučit, moc jsem se smál. 80%(11.3.2015)

„No to racism“... trailer z tohoto nejnovějšího Chauveronova snímku, by se mohl promítat v přestávkách LM, místo pronášení, v úvodu zmíněného sloganu, největšími hvězdami, které se v současnosti prohání po nejrůznějších pažitech._Jj, říkám to pořád. Není nad to, strávit poklidné svátky vánoční, v nejužším rodinném kruhu. Třeba tak, jako zdejší, stále se rozrůstající, „Benettonovic“ rodinka. Bok po boku, společně k jednomu stolu, zasednou-Jackie Chan, Jásir Arafat, Bruce Lee, rabín Jácob, Muammar Kaddáfí, Benjamin Netanjahu a byť rodiče spoléhají resp. vkládají poslední zbytky nadějí, do nejmladší (nejchytřejší) dcery, do rodiny, zdá se, přibyde nejnovější přírůstek, v podobě „čokošoku“. (A)nebo ne?.. Chystající svatbu je nutné překazit stůj co stůj a tak hlavy rodin společně vyráží na ryby, probrat taktiku. S plným žaludkem se však přemýšlí o poznání lépe a k dobrému jídlu, již od nepaměti patří i kvalitní pití. A jelikož (říkám to pořád) alkohol sbližuje napříč všemi národy :-) a navíc se řídíte heslem „alkohol podávaný v malých dávkách, v jakémkoliv množství neuškodí“..., jsou to nakonec oni, kdo zachraňují sňatek. _ Byť snímek řeší notně ožehavé téma, nečekejte nic hlubokomyslného. Tady se jede, po celou dobu, v notně odlehčeném duchu. Upřímně, jednou za čas, když se to navíc podá takto nenásilně, why no?! 70% [Není, mezi místními uživateli, nějaký lingvista, co by přeložil, o čem se zpívá na závěrečné párty? Děkuji ,-)].(1.1.2015)

Frantíci mají takový úspěch proto, protože jsou jako prachobyčejná holka z ulice krev a mlíko, za kterou já se klidně vrátím dvě stanice metrem. Oproti tomu Hollywood připomíná naolejovanou, naleštěnou a našpulenou modelku z mola, o kterou po zhasnutí reflektorů nebrkne ani pes a kterou na ulici každá prachobyčejná holka krev a mlíko zašlápne odrbanou keckou. Nechci povrchní dokonalost, ale něco, s čím mi je dobře. 97 minut mi bylo dobře s tímhle filmem, a to hlavně proto, že si byl svůj a bavil se sám sebou. Která z modelek tohle může říct?(14.12.2014)

Pozitivní ohlasy provázející tuto francouzskou komedii o jedné multikulturní rodince nelhaly. Film nenudí ani na chvíli, nabídne docela pestrou paletu humoru, a to nejen na téma rasismu a xenofobie. Vcelku lehce stravitelná jsou i některá klišé nebo přeslazené scénky, protože to všechno pluje na vlnách takové nekončící nadsázky. Žid s Arabem a Číňanem jsou zábavní sami o sobě, no černý Charles to pozvedne ještě o jeden level výš a jeho táta od námořnictva ještě laťku znovu posune o pořádný kus nahoru. Líbily se mi i vtipné detaily jako pes Chlodvíček nebo Arabio. :-)(30.12.2014)

Komedie na úrovni, ve které opět září mistři filmařiny v Evropě. Francouzská produkce je zkratka spolehlivá kvalita. Co táhne film nahoru je především perfektní ulítlý nápad, solidní herecké výkony a spousta zajímavých, ironických a inteligentních dialogů. Doporučuji tedy před spuštěním filmu, si co nejvíce zjistit o všech náboženstvích ( tradice, zvyky, národní jídlo), aby jste se při některých humorných scénách neztráceli. Za mě paráda ač jsem se smíchy na zemi neválel, je to velmi příjemné a zábavné. Vhodné pro celou rodinu. 80%(14.12.2014)

• - Kvuli politické nekorektnosti se film nedostal do distribuce v USA a Velké Británii. (Jevgenij)

• - Vyzvánění, které má na svém mobilu Žid David Benichou (Ary Abittan), je znělka z filmu Rabín Jákob (1973). Složil ji Vladimir Cosma. (otliksamuel)

• - Francouzský snímek Co jsme komu udělali? se ve Francii setkal s nebývalým diváckým úspěchem, dostal se do desítky nejnavštěvovanějších francouzských filmů a divácky uspěl i v Německu či Belgii. (claudel)