Co jsme komu udělali?

• Francie

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?

• slovenský

Čo sme komu urobili?

Serial (Bad) Weddings

Komedie

Francie, 2014, 97 min

Nic sem od toho nečekal a příjemně mě to překvapilo, ale tohle brutální nadhodnocování v celku obyčejných francouzkých komedií mě docela sere, ale u Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? to není tak moc iritující jako u Intouchables.Žádný velký záchvaty smíchu se sice nekonali, ale kadence vtipných dialogů je silná a scénář je inteligentní a promyšlený.Spousta skrytých i jasných odkazů na rasismus a přistěhovalce fungovala dokonale.Je sice smutné, že za poslední roky mají největší úspěch a hlavně ve Francii komedie o přistěhovalcích, ale taková už je doba.Jak jsem řekl, nečekal jsem od toho vůbec nic a příjemně mě to překvapilo.Lehká a neškodná komedie na jeden večer.70%.(1.1.2015)

Frantíci zase ukázali, že v komediích jsou stále špička. Samozřejmě jsou komedie a komedie. Já myslím ty inteligentní, originální. Tato je originální tak, že by se ji v USA báli pustit i na nějakém soukromém promítání. V době kdy Evropa s kocovinou zjišťuje, že multikulti nefunguje se nám tu objevuje komedie, která šije do všech a do všeho. Ale ačkoliv by se mohla zdát rasistickou, její myšlenka je právě opačná. A navíc, my jsme tu díky komančům byli přistěhovaleckým vlnám celkem ušetřeni a problémy Evropy se nás prakticky netýkají vyjma pár arabských komunit, vietnamských třžnic a Rusáků ve Varech. Ale v takové Francii či Anglii nemusí být téma tohoto filmu až tak moc daleko vzdáleno realitě. Tohle je zkrátka modernější verze Hádej kdo přijde na večeři a já se u všech těch dialogů velmi dobře bavil ! * * * *(17.2.2015)

Ďalšia skvostná ukážka francúzskeho humoru, tentokrát na tému rasistickej otázky. Pokiaľ nedávni Intouchables ukázali ako sa majú točiť filmy s telesne postihnutými v hlavnej úlohe, tento ukázal (najmä hollywoodskej) produkcii, že multikultúrne narážky a otázka predsudkov sa dajú spracovať s eleganciou a inteligentným humorom, ktorý v mnohom predbieha dementné päťkorunové vtipy plné urážok a nadávok. Tempo samotných vtipov a gagov je neskutočné, údery na bránicu by zložili nejedného boxera a mňa z nich tiež ešte dlho bolelo brucho. Dôvtipný scenár s poctivou dávkou irónie sa snúbi s tradičným francúzskym humorom, plným elegancie a poctivo odvedenej práce, ktorú prenášajú na diváka príjemní herci a šikovní ľudia za kamerou. 85%.(4.11.2014)

Výborná, nekorektní komedie z prostředí moderního globalizovaného světa. Kulometná salva břitkého francouzského humoru, k tomu výteční herci a tak nějak příjemné kulisy plné levandulí a prosluněných luk. Odlehčená forma mi dnes udělala dobře na duši, i když k plné salvě na branku tomu přeci jen něco málo chybělo. I tak ale souhlasím s tvrzením, že jde o nejlepší francouzský film poslední doby. 82%(10.12.2014)

Čo sme komu urobili je výborná, svieža komédia, v ktorej sa celkom inteligentným spôsobom rozoberá problematika multi-kulti vzťahov a vplyv takéhoto páru na svoje okolie. Nemôžem povedať, že by som so všetkým súhlasil, miestami (hlavne ku koncu) sa rozuzlenie vydalo až príliš idylickým smerom, ale v rámci zábavy to nebolo zlé. Človek by si prial aby to tak bolo, preto čo som podvedome chcel, to som aj dostal a popritom si užil i veľa humoru. Clavier je stále trieda. 75/100(29.6.2015)

• - Nápad na film sa zrodil v hlave režiséra Philippa de Chauverona pri čítaní novín. Narazil na článok, v ktorom sa uvádzalo, že vo Francúzsku je 20% manželstiev, v ktorých sú partneri rôzneho pôvodu alebo vyznania. V iných krajinách sú to sotva 3%. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Kvuli politické nekorektnosti se film nedostal do distribuce v USA a Velké Británii. (Jevgenij)

• - Vyzvánění, které má na svém mobilu Žid David Benichou (Ary Abittan), je znělka z filmu Rabín Jákob (1973). Složil ji Vladimir Cosma. (otliksamuel)