Co jsme komu udělali?

• Francie

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu ?

Serial (Bad) Weddings

Čo sme komu urobili?

Komedie

Francie, 2014, 97 min

S multi-rasou nemám problém. Ale nedokážem byť tolerantná voči určitým tradíciám a zvykom (viera, pokiaľ zasahuje druhých, ako napr. koho/ako jesť, obriezka). Ja to vidím iba akýsi brainwashing, ale no no no, aby sme sa od toho oslobodili a mysleli slobodne. Tým nemyslím iba iné kultúry, ale aj tú moju, a keďže ja som sa od tej svojej odprostila, preto už nie som schopná byť takto idylicky tolerantná, ako je nám to naservírované vo filme.(14.5.2015)

Kdo se při výběru filmů orientuje podle slavných režisérských es, ten se filmu Co jsme komu udělali nejspíš obloukem vyhne. Kdo vyhledává přítomnost hvězd filmového plátna, taky nemá důvod ztrácet se snímkem čas. Přesto jde ve Francii o divácky nejúspěšnější kousek roku 2014, který ve vzácné shodě ocenilo publikum i filmová publicistika. V době, kdy bezmála každý třetí Francouz volí pravicové radikály, kdy se z francouzských muslimů bojujících za extremistický Islámský stát na Blízkém východě dá sestavit menší armáda, kdy zemi zaplavují antisemitské útoky, je zkrátka příjemné vidět film, který palčivé téma soužití v multietnické společnosti, střetávání a hledání náboženské a etnické identity bere s komediálním nadhledem a směřuje ke vzájemnému pochopení a klasickému happyendu. Partnery čtyř půvabných sester sice dělí kde co, přes všechno hašteření však dokážou k sobě nalézat cestu. Nejde přitom o nich hlubokomyslného, je to ryzí oddechovka, lidová komedie, která nemá ambice dobývat festivalové soutěže a útočit na žebříčky prestižních titulů sestavované uznávanými kritiky. Je ale natočená vkusně a nic ošklivého na její účet napsat nemůžu. Příjemné pokoukání, byť o nic zásadního určitě nejde. Celkový dojem: 75 %.(11.12.2014)

Opravdu se mi to líbilo. Krásná francouzská komedie, která je po celou dobu neskutečně skvěle ohláškovaná. Francouzi si umí dělat legraci ze současných problémů. Ukázali to před lety s filmy o 2. světové válce. Ukázali to teď o problému globalizace a obtíží, která způsobuje dnešní multikulturní společnost...(8.11.2014)

Natočit kvalitní komedii je mnohem těžší než natočit dobré drama. Zrovna jsem si nedávno stěžoval, že jsem dlouho neměl možnost se u filmu upřímně zasmát. Snímek si otevřeně utahuje z předsudků, xenofobie, ale i ze všech přítomných náboženství. Co jsme komu udělali naplno využívá svůj komediální potenciál, střet kultur, stará vs. nová Francie. Celkově vzhledem k současným událostem mě nenapadá lepší filmový tip.(11.1.2015)

Nic sem od toho nečekal a příjemně mě to překvapilo, ale tohle brutální nadhodnocování v celku obyčejných francouzkých komedií mě docela sere, ale u Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? to není tak moc iritující jako u Intouchables.Žádný velký záchvaty smíchu se sice nekonali, ale kadence vtipných dialogů je silná a scénář je inteligentní a promyšlený.Spousta skrytých i jasných odkazů na rasismus a přistěhovalce fungovala dokonale.Je sice smutné, že za poslední roky mají největší úspěch a hlavně ve Francii komedie o přistěhovalcích, ale taková už je doba.Jak jsem řekl, nečekal jsem od toho vůbec nic a příjemně mě to překvapilo.Lehká a neškodná komedie na jeden večer.70%.(1.1.2015)

• - Zelené auto, ve kterém jezdí Claude Verneuil (Christian Clavier), je Citroën Méhari. (otliksamuel)

• - Francouzský snímek Co jsme komu udělali? se ve Francii setkal s nebývalým diváckým úspěchem, dostal se do desítky nejnavštěvovanějších francouzských filmů a divácky uspěl i v Německu či Belgii. (claudel)

• - Kvuli politické nekorektnosti se film nedostal do distribuce v USA a Velké Británii. (Steve_Zissou)