Něco se musí zlomit (festivalový název)

• Švédsko

Nånting måste gå sönder

Something Must Break

Niečo sa musí zlomiť

(festivalový název)

Švédsko, 2014, 81 min

• Aljak

Ani chlapec, ani dievča, ani gay, no ani lezba... Tak čo potom? Zaujímavý pohľad na život takejto androgynnej bytosti, ktorá to má v podstate v živote nesmierne ťažké. Veď je zároveň všetkým, ale aj ničím konkrétnym. Námetovo výborné, avšak na môj vkus až príliš odvážne a vizuálne veľmi intímne a sexuálne. Niektoré tie scény si naozaj mohli odpustiť, a taktiež do deju pridať niečo dramatickejšie, pretože mi to celé prišlo také plytké, akoby až bez emócií. Čo je v tomto prípade naozaj škoda, lebo takáto téma je dostatočne zaujímavá a tajuplná, a tak som ja osobne očakával niečo komplexnejšie, menej živočíšne a viac emočné...(30.9.2014)

Netradiční genderová romance 21. století. Saga Becker i Iggy Malmborg jsou skvělí, zvláště Iggy v té kožené bundě a s tou náušnicou je fakt sexy:) Téma krize genderové a sexuální identity je zde zpracováno osobitým způsobem a ukazuje, že láska a touha v tomto případě není vždy tak jednoznačná, a rozhodně už vůbec ne jednoduchá. Nenávidím a miluji. Potřebuji a odmítám. Podmanivý soundtrack skvěle dotváří celkové melancholické vyznění tohoto snímku. "V temnotě, mezi stíny, tam jsem volná. Tam můžu dýchat. Plivej na mě, mlať mě. Chčij mi do pusy, pokud mě pak budeš milovat. Přitul se ke mně jen na pár hodin. Lži a tvrď mi, že všechno bude v pořádku."(6.11.2016)

Škatulky, labely, kategorie. To jsou věci, které bohužel naše společnost stále potřebuje a vyžaduje pro svou poklidnou existenci. Jakmile vidí něco, co do nich nezapadá, uchyluje se k násilí - nejlépe takovou anomálii rovnou eliminovat. "Get a pussy for fuck's sake." jak to podal Andreas. Nevypadáte 100 % jako holka, něco je špatně a chce to napravit. Ještě se dají akceptovat transsexuálové před nebo po operací, pokud ví, co chtějí - být jediným pohlavím. Ale mezikategorie? Intersexualita, transgenderové, androgynové? Lidé, kteří se odmítají ze zásady definovat a označovat pouze jedním labelem, protože jsou prostě sami sebou a jakékoliv nálepky vnímají jako nutně limitující? Proč tohle většina nepochopí? Sebastian/Ellie je krásnou dívkou, která by měla být všemi viděna pro to, jaká je. A to, jestli má penis nebo ne, a jestli to tím pádem dělá někoho, kdo ji údajně miluje, gayem, a že by to snad měl být důvod, proč spolu nemohou být a dokonce přemýšlí o sebevraždě, to je zkrátka příšerné. Vím, jaké to je cítit se odlišně, ale stejně utrpení takového rázu, kdy člověk má na čele vypálené šarlatové písmeno a tolika lidem se hnusí jen pohled na něco takového, si představit nedokážu. Zbavme se labelů, vystupme ze zóny komfortu, zbořme genderové limity a buďme konečně opravdu svobodní.(26.10.2014)

• hygienik

Jedna naprosto zmätená bytosť, ktorá je na pomedzí muž/žena a sama rozhoduje kedy bude tým, či oným. Pred pár rokmi Gabriele Kuby v knihe Globálna sexuálna revolúcia napísala, že sa pripravuje koncept tretieho pohlavia. Každý človek bez ohľadu na telesné znaky bude o sebe môcť tvrdiť, že je iného pohlavia a očakáva sa, že ľudia budú toto svoje rozhodnutie niekoľkokrát za život slobodne meniť. Zdalo sa mi to ako zaujímavá úchylka a tešil som sa, až to príde. Inu, zdá sa, že už je to tu a ja to nedokážem akceptovať. Sorry.(15.11.2014)

CO JE BLBÝ - při sledování filmu mě vůbec nezajímaj lidi ve filmu, co prožívají nebo co s nimi bude. Nevim jestli si mám připadat stará, ale ukázat že je někdo zamilovanej timhle "young and wild and free" běháním a lezenim přes plot a kradenim piva mi přijde fakt strašně chabý. CO JE TOP - Saga Becker. Miluji ji. Nebo jeho. A co je ještě top - velmi explicitní sexuální scény, třeba to anální bylo opravdu velmi podrobné a napínavé. A hudba. Pani jménem Tami Tamaki a sprostý lyrics https://www.youtube.com/watch?v=GyUtlV4291o dejte si.(19.11.2014)