Něco se musí zlomit (festivalový název)

• Švédsko

Nånting måste gå sönder

Something Must Break

Niečo sa musí zlomiť

(festivalový název)

Švédsko, 2014, 81 min

Škatulky, labely, kategorie. To jsou věci, které bohužel naše společnost stále potřebuje a vyžaduje pro svou poklidnou existenci. Jakmile vidí něco, co do nich nezapadá, uchyluje se k násilí - nejlépe takovou anomálii rovnou eliminovat. "Get a pussy for fuck's sake." jak to podal Andreas. Nevypadáte 100 % jako holka, něco je špatně a chce to napravit. Ještě se dají akceptovat transsexuálové před nebo po operací, pokud ví, co chtějí - být jediným pohlavím. Ale mezikategorie? Intersexualita, transgenderové, androgynové? Lidé, kteří se odmítají ze zásady definovat a označovat pouze jedním labelem, protože jsou prostě sami sebou a jakékoliv nálepky vnímají jako nutně limitující? Proč tohle většina nepochopí? Sebastian/Ellie je krásnou dívkou, která by měla být všemi viděna pro to, jaká je. A to, jestli má penis nebo ne, a jestli to tím pádem dělá někoho, kdo ji údajně miluje, gayem, a že by to snad měl být důvod, proč spolu nemohou být a dokonce přemýšlí o sebevraždě, to je zkrátka příšerné. Vím, jaké to je cítit se odlišně, ale stejně utrpení takového rázu, kdy člověk má na čele vypálené šarlatové písmeno a tolika lidem se hnusí jen pohled na něco takového, si představit nedokážu. Zbavme se labelů, vystupme ze zóny komfortu, zbořme genderové limity a buďme konečně opravdu svobodní.(26.10.2014)

Setkání se Sebastianem, chlapcem, který teprve hledá sám sebe, svou vlastní identitu i svůj život patří k těm, které ve vás zanechá dojem. Lhostejno jaký. Pokus o šokující zpověď člověka z jakoby zvláštního, jiného světa, se zdá být naléhavějším, než si současná společnost dokáže připustit. Fakt, že i tito lidé žijí své všední života tady a teď, s nadějí, že budou alespoň na okamžik šťastnými a hrdými bytostmi, je nejen hlavním poselstvím tohoto vskutku neobyčejného filmu, ale také důvodem k zamyšlení. Nad těmi, kteří zůstávají uvězněni ve svém těle, toužíc přitom veškerou silou své vůle po jiné identitě, po jiném životě.(21.9.2015)

• Aljak

Ani chlapec, ani dievča, ani gay, no ani lezba... Tak čo potom? Zaujímavý pohľad na život takejto androgynnej bytosti, ktorá to má v podstate v živote nesmierne ťažké. Veď je zároveň všetkým, ale aj ničím konkrétnym. Námetovo výborné, avšak na môj vkus až príliš odvážne a vizuálne veľmi intímne a sexuálne. Niektoré tie scény si naozaj mohli odpustiť, a taktiež do deju pridať niečo dramatickejšie, pretože mi to celé prišlo také plytké, akoby až bez emócií. Čo je v tomto prípade naozaj škoda, lebo takáto téma je dostatočne zaujímavá a tajuplná, a tak som ja osobne očakával niečo komplexnejšie, menej živočíšne a viac emočné...(30.9.2014)

Takýto druh filmov, filmov zaoberajúcimi sa tabuizovanými témami snáď iba sypať do jedného vreca. Otvorenosť, nekompromisnosť a nezávislosť ( rozumej nekomerčnosť ). Približne také a podobné aspekty tie projekty majú. Puritáni si budú zakrývať oči a dovolávať sa exorcistov, ,,tí praví,, budú škemrať, že takto to vôbec nieje, konzumenti sa odtiahnu už pri prvých čítaných vetách obsahu a niektorí si povedia, že 81 minút nieje dlhá doba na to nerisknúť to. Ja som v pohode ( a stále heterosexuál ).(18.6.2015)

• hygienik

Jedna naprosto zmätená bytosť, ktorá je na pomedzí muž/žena a sama rozhoduje kedy bude tým, či oným. Pred pár rokmi Gabriele Kuby v knihe Globálna sexuálna revolúcia napísala, že sa pripravuje koncept tretieho pohlavia. Každý človek bez ohľadu na telesné znaky bude o sebe môcť tvrdiť, že je iného pohlavia a očakáva sa, že ľudia budú toto svoje rozhodnutie niekoľkokrát za život slobodne meniť. Zdalo sa mi to ako zaujímavá úchylka a tešil som sa, až to príde. Inu, zdá sa, že už je to tu a ja to nedokážem akceptovať. Sorry.(15.11.2014)