Dior a já

• Francie Dior et Moi (více)
Trailer 1

Od návrhu po přehlídkové molo aneb éra Rafa Simonse u legendární módní značky. Není to jen známka luxusu, ale zároveň nejde jen o jedno z mnoha jmen z historie módy. Jméno Dior vzbuzuje možná ve většině běžných lidí rozpaky. Pokud je tomu tak i u vás, pak si nenechte ujít dnešní dokumentární film. Jeho tvůrcům se totiž podařilo zaznamenat dění v legendární firmě očima jejích zaměstnanců – od řadových švadlen přes nákupčí a modelky až po vrchního návrháře Rafa Simonse. Právě příchod belgického umělce do módního domu byl impulsem k natočení dokumentu. Simons, původní profesí designér nábytku, se módě věnuje od poloviny devadesátých let minulého století, kdy si založil vlastní značku. U Diora působil od dubna 2012 do října 2015, kdy odešel ke konkurenci (Calvin Klein). Film Dior a já je vyznáním lásky k náročnému, ale neobyčejně zajímavému a tvořivému povolání, kde hrají roli i ty nejmenší detaily a zároveň je třeba vyhovět i nejnáročnějšímu zákazníkovi a letět kvůli sebepošetilejšímu přání přes půl světa. (Česká televize)

Trailer 1

sheen

Pro mne zatím jednoznačná jednička z filmů o módě a vysoké krejčoviny-Haute Couture. Zaměřuje se na všechny aspekty a hlavně na tvorbu kolekce. Ten návrhář, který než přišel k CD měl zkušenosti "jen" s ready to wear...a udělat svoji první kolekci Haute Couture zrovna u Diora, to chce sebevědomí. Dior je symbol, jeden z největších ve světě módy. ()

Stanislaus

Můj první dokumentární zážitek z modních sfér, který si rozhodně zaslouží pozornost už jen díky tomu, že zobrazuje, jak to vlastně chodí v jednom z neprestižnějších módních domů na světě, když je v chodu příprava nové kolekce a do čela zrovna přijde nový člověk. Během těch devadesáti minut na diváka sálalo pozlátko z těch všech líbivých a drahých šatů, za jejichž zhotovením se skrývala tvrdá dřina, nervy a časový nátlak. Člověka určitě musí během sledování napadnout, že je to JEN móda, nicméně tento dokument je právě o lidech, pro které to byla, je a vždy bude TA móda. Exkurz do světa, jenž není pro každého, a v němž je třeba mít talent a ostré lokty. ()

kaylin

Co si budeme namlouvat, filmy o módě mi prostě nic neříkají, a tak ani tenhle, poměrně dobře natočený dokument, mě nedokázal zaujmout. Na jednu stranu je možné vidět při vytváření šatů umění, na druhou stranu mám pocit, že je to prostě snobské a velmi povrchní. Ale to je holt moc ovlivněno mým osobním vnímáním. ()

Slarque

Ze začátku to vypadalo na průměrný dokument z oblasti, o které nic nevím. Haute couture mi sice nic neříká, ale film o přípravě první kolekce Rafa Simonse pod slavnou značkou se časem začal rozjíždět a najednou byl i pro mne o třídu zajímavější. Takže celkově velmi dobře zvládnuté nakouknutí do zákulisí módní kategorie nejvyšší prestiže (70%). ()

silentname

Jeden z dobre spracovaných dokumentov a podľa mňa aj jeho téma je vcelku zaujímavá. V prvom rade to však nie je dokument o Christianovi Diorovi ako takom ale o novom umeleckom riaditeľovi Rafovi Simonsovi, ktorý ide predstavovať svoju prvú módnu kolekciu. A musím povedať, že je to spravené veľmi zaujímavo. Podobne ako District 9 to pôsobí viac filmovo, len kým tam sme mali film urobený aj trošku dokumentárnym štýlom, tu máme dokument urobený trošku filmovým štlom. Občas tu máme aj trošku z histórie Christiana Diora v čiernobielom, no týchto scénok je tu málo. Občas vie rušiť product placement, kde najviac okatý je podľa mňa v scénke, kde pijú Coca Cola Zero a majú pred sebou cigarety Marlborro a je to skutočne okaté, no film vie čo chce adresovať a adresuje to dobre a človek to dokáže tolerovať. Miestami je film trošku dlhý a človek to bude cítiť, no je to skvelý pocit, keď uvidíte záverečnú módnu prehliadku, ktorá patrí medzi najlepšie filmové momenty tohto roku. Ak máte radi dokumentárne filmy, tento by mohol byť príjemným spestrením vášho dňa. Za seba hovorím áno ()

• S žánrem módního dokumentu má Tcheng velké zkušenosti. Spolupracoval na snímku o známém návrháři Valentinovi The Last Emperor z roku 2008 a následně napsal a spolunatočil dokument Diana Vreeland: The Eye Has To Travel o životě editorky módního časopisu Harper's Bazaar. (Zdroj: Hospodářské noviny) (hippyman)
  • Raf Simons od značky Dior nečekaně po 3 letech odchází. Dle svých slov se cítí vyčerpaný a chce se věnovat své vlastní značce v pánské módě. (Kamas)
  • Po odchodu Rafa Simonse v roce 2015, nejprestižnější módní pozici na světě, post uměleckého ředitele francouzského módního domu Dior, získala v roce 2016 poprvé v historii žena, Maria Grazia Chiuri, která přešla z italské značky Valentino. (Kamas)