poster

Virunga (festivalový název)

 • Virunga

Dokumentární

Velká Británie / Demokratická republika Kongo, 2014, 90 min

Kamera:

Franklin Dow

Producenti:

Joanna Natasegara
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (17)

 • flakik
  ***

  Vizuálně velice podmanivý dokument se silným příběhem, který však bohužel zvýrazňuje některá klišé a silně zobecňuje některé skutečnosti - historický úvod o vykořisťování Afriky bílým mužem, zlá petrolejářská společnost sídlící ve Velké Británii, opět vlastněná bílým mužem, pouze evropská žurnalistka používající pokoutné nahrávací metody se snaží tento obraz zlepšit. Ale svět není jen černobílý, což by měl dokument zachycovat.(22.2.2015)

 • Houdini

  Oscar 1 nominace: Dokument(16.1.2015)

 • CheGuevara
  ***

  Ač je to paradox, tak na tom filmu miluju hlavně to, co ve výsledku považuju za plevel a mor jakéhokoliv dokumentu. Ale vzhledem k tomu, že tvůrci jsou ve svém konceptu natolik důslední, tak jsem jednoduše podlehl. Virunga je totiž precizně vystavěným dokumentem, který využívá všechny výrazové prostředky hraného filmu (válečný žánr hadra), jen aby nás dohnal ke katarzi, empatii a finálnímu dojetí. Slzopudný kýč nám nejprve představí ty roztomilé gorily (a že jsou!), pak hrdinské ochránce a postupně rozdává karty hlavním antagonistům v podobě britské těžební a zarputilým povstalcům. Ve své dramaturgii jde tak daleko, že ve válečných scénách stříhá tři až čtyři dějové linie, jakožto paralelní děje, přestože mezi nimi je třeba i týdenní odstup. Tvůrci tak vytváří až neuvěřitelně dechberoucí atmosféru válečné vřavy a my máme po právu pocit, že jsme přímo na místě a teď jde opravdu o všechno. Do toho symfonická hudba jak z velkofilmu, nervózní tváře vojáku, prchající novinářka a vyděšené gorily. Frontální útok na divákovy smysly a ty rozume si dej raději pohov. Ostatně není náhodou, že film měl sice jen jednoho režiséra, ale hned sedm střihačů. To, že je to ve výsledku nekritický kejč bez jakékoliv sebereflexe či víru v kritický rozum diváka, stírá právě ta filmová důslednost tvůrců. Britský Triumf vůle pro západní a sluníčkovské publikum. PS: A pochybuju, že by film měl takový ohlas být hlavními postavami pouze místní Konžané a nikoliv hrdinní běloši, co napravují to naše "Černé" svědomí Evropy. Už jsem z téhle rétoriky unavený a mrzí mě, že i takhle silné téma si bez něj nevystačí.(11.3.2015)

 • tahit
  *****

  Dodnes si pamatuji film o Dian Fosseyové. Bylo to pro mě tak nějak podobné. Faktem však zůstává, že někdy je potřebné dát všechny své síly i pro zdánlivě beznadějnou věc. Snad právě proto nelze hodnotit jinak než srdcem.(21.4.2018)

 • sochoking
  ****

  Je mi smutno a trhá mi srdce, ked' si uvedomím, akým pekelne svinským krokom sa rútime do riti. A môžme si za to sami!(13.6.2015)

 • Mishqo
  *****

  90-100% ... Hlúpy človek, peniaze, vojna, peniaze, pokoj, korporácia, peniaze, vojna.... A niekde uprostred toho všetkého je Národný park Virunga v DRC - oáza pokoja, života, prírody a niekoľkých ohrozených živočíšnych druhov vrátane horských goríl. Niekedy si prajem aby ľudstvo vyhynulo. Mnoho jedincov, a to nehovorím o malom čísle, si nezaslúži žiť nielen na tejto planéte, ale vôbec. Dokumenty hodnotím skôr z obsahovej stránky, pokiaľ ich formálna stránka nie je úplne mimo. Tento bol dobre natočený a ešte ma aj obsah dostal.(18.2.2016)

 • Tosi
  *****

  Virunga je poslední útočiště horských goril na světě, ale tento dokument zachycuje jen velmi málo z jeho krás. Virunga je velmi zajímavým, důležitým, ale ponejvíce smutným pohledem na boj správců parku proti úplatkářství, korupci a násilí ze strany firmy těžící ropu a místní povstalecké skupiny. Je to napínavý boj vedený roztřesenou skrytou kamerou, ale minimálně posledních pár minut vám dokáže, že měl smysl. Jasných 5*(19.6.2016)

 • Daae
  ****

  Dokumentarni film, o kterem se da rict mnoho. Ztelesnuje vyborny priklad umelecke zurnalistky, kde neutuchajici exploze v pozadi vykresluji zvysujici se napeti v Narodnim parku Virunga. Pytlaci, spravci parku, byvali detsti vojaci a mnoho podezrelych postav vypraveji vlastnim slovy pribeh konfliktu a protichudnych zajmu. Puvodni umysl natocit film o nadeji se podarilo probit doslovnou invazi ropne firmy a nasledneho teroru jenom pomoci krasne postavy Andreho Baumy, ktery za smysl sveho zivota povazuje horske gorily. Kolik toho vite o sve FTSE 250 korporaci? Je to teprve zacatek...(28.1.2015)

 • NJD
  *****

  Fantasticky zpracovaný kontrast mezi tím, co je na našem světě krásné a tím, co je akorát k pláči. Obzvlášť záběry ze skrytých kamer stojí za to. O závěrečné půhodině ovlivněné agresí rebelů z M23 ani nemluvě...nepamatuju si, kdy jsem se naposledy u dokumentu takhle bál.(29.3.2015)

 • Vrata88
  *****

  Dokument, který se nás svým velkolepým a hollywoodským stylem snaží srazit na kolena a přinutit k lítosti, chce abychom litovali toho, že existují na naší planetě lidé, kterým je lhostejné životní prostředí, kteří jsou schopni podporovat rebelské armády v genocidách jen kvůli tomu aby z toho měli vlastní zisk. Peníze prostě hýbou světem a lidi, kteří berou ochranu přírody vážně a jsou schopni obětovat život pro přídní rezervace je méně, než je potřeba. Virunga je nádherným příkladem toho, jak film může podat myšlenku, vyprávět příběh a donutit člověka k zamyšlení.(29.4.2015)

 • M1k9
  *****

  Druhá polovina dokumentu mě dostala. Naprosto dech beroucí střet emocí, faktů, konspirací, reality, dobra a zla... Přinejmenším skvěle reflektuje poměry současného světa, mentalitu lidí na jedné straně a na druhé straně. Velká poklona těm, kteří riskují své životy a velká poklona tvůrcům dokumentu, kteří navázali i projektem. Zapojil jsem se. 1 2 3 4 5 Lidi dělejte něco! /// 222 hodnocení, to myslíte vážně??? /// Znovu se opakuju, ale nesnáším tuto *** společnost *** 10/10(31.10.2018)

 • Harry_
  *****

  Silný, emotivní, precizní dokument, který na pozadí boje o záchranu endemitních goril ukazuje na stále stejné praktiky a neštěstí v Africe: zkorumpovaná a přitom slabá vláda, zahraniční korporace bažící po nerostném bohatství, militantní frakce, civilisté a v náordním parku zvířata na posledním místě "potravinového řetězce". Jeden z nejsilnějších snímků, co jsem na Jednom světě za ta léta viděl. Škoda, že se historie neustále opakuje a systémové řešení je v nedohlednu.(7.3.2015)

 • vladivostok
  *****

  Smutné ... Moc peňazí, chamtivosť a oči gorily.(17.4.2016)

 • denulik
  *****

  V tejto chvíli neviem, či som niečo podobné už v dokumente videla. Asi áno, ale ...(5.1.2016)

 • Matthew013
  ****

  EvilCorp runs the world. And UN is not going to save it...(15.8.2018)

 • Baldrick
  ****

  Velice emotivní a napínavý biják (téměř hollywoodského střihu), u kterého snadno zapomenete, že jde o dokumentární film. Jako dělaný pro oscarové klání. Jen ten závěr jaksi vyšumí do ztracena a gradované napětí se převtělí až do informací sdělených v závěrečných titulcích.(10.3.2015)

 • Nikole
  *****

  Natočení dokumentu je na tři hvězdičky - forma je mnohdy sugestivní a lehce podbízivá. Čtvrtá hvězdička je za to, že lidé se stále snaží bojovat o to, aby byznys neprorostl všude do všech koutů světa a informují o tom. Ta pátá je za krásné východní Kongo, které si stejně jako Nigérie, Čečensko, Írán, Irák, Libye, Venezuela, Jižní Súdán a Somálsko nejspíš do budoucnosti podepsalo ropný ortel chaosu a tvrdé oligarchie.(14.3.2015)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace