poster

Největší bomba na světě (TV film)

 • Velká Británie

  World's Biggest Bomb

Dokumentární

Velká Británie, 2011, 53 min

 • jirie
  ****

  Podle názvu je dokument věnován nejsilnější termonukleární bombě, která kdy byla sestrojena, a kterou Sovětský svaz shodil z letadla na ostrovy Nová země v roce 1961. Ve skutečnosti se film z 90 procent věnuje americkým pokusům na atolu Bikini a osudu domorodého obyvatelstva tohoto atolu. Sovětské bombě a jejímu tvůrci Andreji Sacharovovi je věnováno pouze několik minut. Přesto je dokument zajímavý a zájemcům o toto téma jej lze doporučit.(1.5.2014)

 • Nonna
  *****

  Jako absolutní pacifista na většinu filmů, obírajících se válčením běžně nekoukám, ale tento dokument mě přikoval k televizi. Stál za to i pro tu, pro mě dosud neznámou informaci, že dvojdílné plavky jsou pojmenovány po ostrově, na němž probíhal sebevražedný jaderný výzkum, který některým zatemněným mozkům té doby přišel natolik erotický, že po něm tento obnažující kousek oděvu pojmenovali. Neuvěřitelné. Dokument poutavě a přitom až dráždivě nestranně a nezúčastněně popisuje nejstrašnější varianty války. Z nadšeného líčení konstruktéra atomovky, která zničila japonská města, jak si to vše točil z letadla a jak jsou to jedinečné záběry, až mrazí, stejně jako z historických záběrů nevinných domorodců ozářených na sousedním ostrově. Autorům se chladným přístupem k tématu podařilo stvořit mrazivý dokument, který neukazuje lidstvo v právě pěkném světle a rozhodně varuje. Povinně a preventivně bych ho pouštěla dětem při výuce dějepisu a ekologie.(5.5.2014)

 • vander19
  *****

  Zaujímavý dokument o najhrozivejších vynálezoch aké kedy ľudstvo vytvorilo. Testy amíkov na atole Bikiny či ruský Tzar sú známe fakty, ktoré nútili ako aj východný či západný blok ku zbrojeniu. Človek tak premýšľa čo by sa stalo, keby tí bláznivý sovieti šlahly jednu takú bombu na USA. Neskutočné zábery a aj výpovede svedkov. Zaujal ma ten vynálezca Tzaru, ktorý začal bojovať proti atómovým pokusom čo mu vynieslo dokonca Nobelovku.(13.5.2015)

 • nascendi

  Celkom zaujímavý dokument od Hirošimy po Cára, pripomínajúci, že nie je technickým problémom zostrojiť bombu, ktorú by nebolo kde vyskúšať. Cenné bolo poukázanie na chybu vo výpočtoch, ktorej dôsledkom bola trojnásobne silnejšia bomba, než bolo vypočítané.To iba svedčí o tom, že najlepší vedci už vtedy pracovali na zbraniach, ktorých sila presahovala ľudskú predstavivosť a svoju prácu vnímali iba ako gigantické a drahé pokusy, ktoré si mohli dopriať. Dnes sú jadrové zbrane trochu v úzadí a nebezpečenstvo sa nemeria v kilotonách a megatonách, ale v státisícoch vyznávačov Alaha. Ale jadrové zbrane v depozitoch stále sú. Samotnému filmu dávam tri hviezdičky, pretože ho považujem (asi pre nedostatok filmového materiálu) za nevyvážený. Okrem toho bez ohľadu na opis konkrétneho jadrového výbuchu zobrazoval hríby z rôznych výbuchov. Ale inak vhodný materiál pre informáciu generácie, ktorá studenú vojnu a preteky v zbrojení nezažila.(12.3.2016)

 • Slasher
  ***

  Snad až příliš zběžný, ale jako "vstupní" to byl fajn britský PBS dokument, který projde srovnání dvou japonských měst se zemí, operace Crossroads, Castle Bravo, ruskou Tsar bombu s výbuchem do výšky 64 km, i nějaké ty negativní externality. Potěší interview s lidmi jako Agnew, Altshuler (junior) a dalších pár. EDIT: dokument THE BOMB je skutečně o hvězdu lepší(24.7.2017)