Beethovenova 9. symfonie - Koncert pro EU

Hudební / Dokumentární
Česko, 2014, 77 min

Režie:

Libor Kodad

Česká televize uvádí slavnostní událost k 10. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. V podání Filharmonie Brno zazní v přímém přenosu populární dílo L. van Beethovena Symfonie č. 9, d moll, op. 125 s Ódou na radost. Dále účinkují: E. Dřízgová – soprán, J. Wallingerová – alt, T. Juhás – tenor, R. Novák – bas, Český filharmonický sbor Brno, sbormistr P. Fiala, dirigent A. Marković. (Česká televize)

bohemia_regent

Koncert začal nešťastně. Od politiků jsme sice zvyklí na neuvěřitelné plky, ale když se snaha o vyjádření patriotismu spojí s totální hudební i geografickou negramotností, vyjde z toho trapná blamáž. Než bude příště zase brněnský primátor vykládat, že Filharmonie Brno je nejlepší symfonický orchestr ve střední Evropě, měl by si zajet na koncert Vídeňských filharmoniků. I když kdo ví, možná by si ze skutečnosti, že Vídeň leží na jihovýchod od Brna, vyvodil závěr, že Wiener Philharmoniker jsou nejlepší symfoňák na Balkáně. V lepším případě. V horším by při svých znalostech taky mohl pak někde prohlásit, že Vídeňáci jsou na Balkáně až druzí po... Liverpoolském symfonickém orchestru, například. Ale nechme stranou vzdělanostní úroveň „nejlepších“ z nás, projev před koncertem naštěstí netrval dlouho. Nic proti Filharmonii Brno, koncert byl slušný průměr, a je oprávněná naděje, že orchestr s novou a velice schopnou ředitelkou Marií Kučerovou půjde v příštích letech nahoru. Ale i ona si jistě uvědomuje, že jestliže členové filharmonií ve Vídni a Berlíně mají několikanásobně vyšší platy než by měli v Brně, těžko do svého orchestru přetáhne nejlepší muzikanty, o dirigentech nemluvě. -------- V titulcích pořadu uvedeno: název Filharmonie Brno: Beethovenova 9. symfonie. ()