John Oliver: Co týden dal a vzal (TV pořad)

Last Week Tonight with John Oliver

Komedie / Talk-show

USA, 2014, 137x30 min

Účinkují:

John Oliver, Chen Drachman, Stephen Hawking, George R.R. Martin, Steve Buscemi, Ashley Blankenship, Patrick Stewart, Sarah Silverman, Kathy Griffin, Richard Branson, Alex Webb, David Carranza, Tim Gunn, Edward Norton, Vincent D'Onofrio, Hope Davis, Michael Gaston, Dan Hedaya, Josh Lucas, Campbell Scott, David Kaye, Edward Snowden, Helen Mirren, Colin Hanks, Michael Bolton, Jason Jones, Robert John Burke, Kevin Chapman, Rachel Dratch, Regina King, Danny Pino, Dennis Quaid, Jeremy Sisto, Sonja Sohn, Mario Van Peebles, Mike Myers, Mike Birbiglia, Kathryn Hahn, Seth Rogen, Adam Pally, Martin Starr, B.J. Hendricks, Peter Jackson, Anderson Cooper, Jerrod Carmichael, Lisa Loeb, Lin-Manuel Miranda, H. Jon Benjamin, BD Wong, Adrienne Warren, Michael Torpey, Billy Eichner, Kristin Chenoweth, Sheryl Crow, Josh Groban, Cyndi Lauper, John Mellencamp, Usher Raymond, Dan Reynolds, Jason Sudeikis, Rose Byrne, Mahershala Ali, Dylan Baker, Bobby Cannavale, Brian Doyle-Murray, Suzanne Savoy, Moujan Zolfaghari, Keegan-Michael Key, Bob Balaban, Johnathan Fernandez, Yo-Yo Ma, Eric Holder, Amy Schumer, Larry David, Weird Al Yankovic, Nick Offerman, Megan Mullally, Larry Wilmore, Jeffrey Tambor, Franco Vega, Thomas Kopache, dalajláma Tändzin, Ryan Cooper, David Cameron, Taliyah Whitaker, Steve Schirripa, Michael McKean, James Cromwell, Laura Linney, Anna Kendrick, Josh Charles, Samira Wiley, Shannon Woodward, Sunita Mani, Lindsey Broad, Summer Crockett Moore, Luca Padovan, Eugene Mirman, Mike Carlsen, James Wilcox, Cody Lindquist, Derek Klena, Dante Pereira-Olson, Rudy Giuliani, Faith Logan, Devin Trey Campbell, RuPaul, Ilana Becker, Montel Williams, Alise Shoemaker, Robbie Tann, Michaela Sprague, Danni Wang, James III, Carmina Garay, Jacob Berger, Dante Hoagland

Liz Stanton

Scénografie:

Neil Patel, Tricia Robertson

Komentáře uživatelů k TV pořadu (115)

Brit John Oliver a jeho tým "nastavují zrcadla" (nejen) Americe. Neděli co neděli se ve své půlhodince (jedno velké téma na cca 15-20 minut, k tomu přehled událostí ze světa a nějaké to menší téma) nezastaví před ničím/nikým a tepou horem spodem do témat, kterým se ostatní (sice nejen v zámoří, ale především v zámoří) vyhýbají jako čert kříži či když již o nich informují, tak z poněkud jiného úhlu pohledu. A nikdy ani náznakem tak trefně, vyargumentovaně a vtipně. Ano, bez HBO (či možná ještě Comedy Central) v zádech by takováto investigativní (ehm, ehm) žurnalistika (ano, šašek je tu novinářem a svou prací dělá z novinářů šašky) vzniknout snad ani nemohla. Tvůrci tohoto pořadu totiž umí vysvětlit kontroverzní témata blbuvzdorným (ale nikdy blbým či diváka podceňujícím) způsobem, který funguje jako osvěta a přitom nepůsobí jako mentorování. A jakoby toto samo o sobě nestačilo, tak jim navíc nikdy není nic svaté a neodpustí si tedy větší než malou dávku inteligentní satiry, černého nekorektního humoru a neustálého „zlehčování“ ožehavých témat (aniž by se však ztrácela informační hodnota). Prostě učebnicová ukázka infotainmentu. Samozřejmě to celé stojí čistě na Oliverovi, který kdyby byl jen o pomyslný chlup méně sympatický či vtipný, tak se to rázem rozsype jak domeček z karet. Jenže Oliver je VELMI vtipný sympaťák (tedy až na ty jeho pavoučí prsty) a výsledkem tak je ta vůbec nejvyšší dívčí publicistické opinion show (vše stojí a padá na názorech Oliverova týmu, které bez výjimky stojí za vyslechnutí, ať již s nimi souhlasíte či ne); nic více a nic méně.(9.7.2015)

Vzácná ukázka pořadu, u kterýho by se měl každou neděli sejít celej svět :)(21.9.2015)

Jeden z těch nepříjemných příkladů, kdy si uvědomíte, že "hloupý Američani" jsou na míle někde jinde a vždycky budou. Ne kvůli vyšší průměrné inteligenci diváků, ale zkrátka velikosti kultury a popkultury, kdy něco chytrého a smysluplného může být pořád ještě masové, protože i menšina lidí v USA je pořád pár milionů hlav, takže má smysl pro ni dělat takovýhle pořad. Oliver (a jeho pravděpodobně masivní tým scenáristů a rešeržistů) to umí vybalancovat jako nikdo a jeho humor + agenda by měly být velkou lekcí pro kohokoliv, kdo se pokouší dělat "talk-show".(12.11.2016)

Stephen Colbert na steroidech. John Oliver dokonle stírá rozdíl mezi komedií a angažovanou žurnalistikou. Udělat z jakéhokoliv problému show, aby ho veřejnost začala vůbec vnímat, působí u britského imigranta víc jako volba než nutnost. A možnost, jak tuhle antireklamu na USA provozovat.(3.6.2015)

Oliver možná není tak jedinečně charismatický komik, jakým je jeho (pseudo)mentor Jon Stewart, ale má agendu, páru a hlavně - oproti Stewartovi - má v zádech HBO, kde si opravdu nemusí brát s nikým a ničím servítky. A taky si je nebere - s gustem zapřísáhlého agresivního liberála šije do politiků, institucí, témat jako korupce, smrt žurnalistiky v médiích, lidská blbost atd. Jde o upřímně přiznanou opinion show, kde je Oliverův osobní pohled na věc stejně důležitý jako téma, které právě řeší - své názory však prezentuje s takovou fazónou, tak vyargumentovaně, trefně a vtipně, že mu vždycky dáte rádi za pravdu - nebo taky ne, v tom případě velice rychle zjistíte, že to není show pro vás. Já se na tuhle půlhodinku těším každý týden jak na tlačenku s cibulí. 80%(11.6.2014)

Satira, která má zuby a drápy, jež ráda zatíná do těch nejbolestivějších míst a v otevřených ranách si přímo libuje. Ale hlavně, hlavně je také ukrutně vtipná a inteligentní, ani trochu laciná. Na každé nové video skvělého Johna Olivera se nesmírně těším a díky němu jsem například začal poměřovat hodné a špatné lidi pomocí Hanks-Hitlerovy škály.(3.12.2017)

John Oliver is my hero!(24.10.2016)

Inteligentní, zábavná a vtipná publicistická show, která se vyjadřuje k současným a zajímavým tématům jedinečným a originálním stylem. John Oliver je očividně sakra inteligentní chlapík s charismatem a břitkým britským humorem. Od svých amerických kolegů se odlišuje tím, že dává více důraz na mezinárodní témata a coby Angličan nabízí určitý nadhled nad tématy americkými. Nehledejte tu Conana O´Briana a jemu podobné, tohle není talk show, kde celebrity propagují své nejnovější filmy a alba. Tady se opravdu něco dozvíte. Oliver má za zády HBO, která není placená z reklam na produkty obřích společností, tudíž tu nefunguje ono zákulisní jednání typu "o tom, že auta General Motors zabila třináct lidí radši nemluv, GM by si u nás pak nezaplatila reklamu". A to je báječné. Poslouchat, jak Oliver s chutí, zápalem a pusou plnou argumentů šije do koho chce - a navíc to dělá s ohromným vtipem - to je prostě blaho. Oficiální YouTube profil s vybranými ukázkami zde: https://www.youtube.com/user/LastWeekTonight(6.7.2014)

// Hands down nejzábavnější TV host, kterého televize aktuálně nabízí. John Oliver si nebere žádné servítky a říká věci ne tak, jak jsou, ale jak by měly být, což je přesně důvod, proč mě tak baví. Jen tak dál, HBO.(14.4.2016)

A nové božstvo se zrodilo! Inteligentní, vtipné, trefné, věcné. Při sledování této show člověku přijde automaticky na mysl myšlenka, že se tady ve střední Evropě s naším Babišem a předraženou Blankou nemáme až tak špatně. Jeden příklad za všechny - USA spolu s Papuou - Novou Guineou jsou jediné dvě země na světě, které nemají placenou rodičovskou dovolenou. A i ta neplacená trvá nejvýše tři měsíce... 100%(22.2.2017)

K Oliverovej show som sa dostal úplnou náhodou pred dvoma mesiacmi "pri prepínaní kanálov" a odvtedy ju sledujem pravidelne. Superlatívov na jej konto už bolo napísaných, takže sa uspokojím s konštatovaním, že ju sledujem rád a hneď tak s tým neprestanem. Má jedno výrazné negatívum, za ktoré je zodpovedná Zora Neoralová (alebo tak nejako) a tým sú titulky. Nemám najmenší problém s rýchlym čítaním textu, ale titulok, ktorý na obrazovke pretrvá desatiny sekundy je objektívne nečitateľný. A keď vzápätí celé sekundy nie sú na obrazovke nasledujúce titulky, tak to nemôžem pokladať za vynútený nedostatok, ale za trestuhodné šlendriánstvo. Viem, že užívatelia o jednu až tri generácie mladší odo mňa si budú mrmlať, že som sa mal naučiť po anglicky a bol by som nezávislý na titulkoch, ale keď to prijmeme ako normu, tak nemusia byť žiadne titulky. A u rusky hovorených filmov by zasa mladíci mali rovnaký výraz tváre, ako ja pri angličtine produkovanej Johnom Oliverom s kadenciou izraelského samopalu Uzi. Štyri hviezdičky sa poriadne zatriasli, keď si John Oliver vzal do úst postoj Slovenska ku kvótam pre inváznych imigrantov a trápnymi pseudoargumentmi sa snažil z toho vytĺcť niečo zmysluplné. Nepodarilo sa mu. Dobre sa Britovi kecá v Amerike o problémoch súčasnej zmerkelizovanej Európy.(25.9.2015)

Velmi kvalitní americká noční show s ironickým britským moderátorem. Ten se opravdu s ničím nepáře a má dobré postřehy. Pouští se do různých kontroverzních, politických, ekonomických nebo společenských problémů. "Infrastructure is not sexy." :D(1.10.2014)

John Oliver si pouští hubu na špacír a při svých politických a společenských komentářích zní (skutečně!) jako někdo, kdo vyrostl na Monty Pythons. Jako bonus přidává i to, že na rozdíl od některých svých amerických kolegů nepůsobí jako gumový panák. Příznačně pro žánr talk show ale samozřejmě většinou končí jakýmsi pomyslným pokrčením ramen ve stylu "eh, co s tím jako můžeme dělat".(8.7.2014)

Ve chvíli, kdy byl oznámen konec Colbert Report je to přesně ten pořad pro mě. Vynikající následník Stewarta a Colberta. Jediná škoda, že jde jen o 30 minut jednou týdně.(1.5.2014)

Měl jsem ho rád v Mock the Week; mám ho rád i tehdy, když do všemožných záležitostí kafrá Američanum. Jeho neustálý navážení se do Bud Light na styl "negativní reklama taky reklama" je suverénně nejskvělejšim nástrojem obligátního product placementu, s jakym jsem se kdy setkal.(10.6.2014)

Geniálne rozoberá nenápadné, ale pritom závažné problémy spoločnosti a dáva tomu istú dávku sarkazmu a humoru tak, že jeho sledovanie je skoro ako droga. Poukazuje na rôzne nezmysly, hlúposti a nedostatky systémov ako školstvo, súdnictvo, zariadenia na výkon trestu, ale aj Miss USA a podobne. Pri tom sa opiera o rôzne fakty ako záznamy výsluchov, citácie z oficiálnych správ a dokumentov ale aj výpovedí dotknutých svedkov. Reláciu obohacuje o vlastné vsuvky, ktoré sú nesmierne kreatívne a vtipné, ale v divákovi zároveň zanecháva ten odkaz pointy, o ktorú vlastne šlo. Táto relácie zároveň informuje, vzdeláva a baví.(10.10.2015)

dost možná nejvtipnější (a taky nejtrefnější) komik současnosti v show, která si nebere servítky.. jen tak dál, Olivere!(6.1.2015)

100%. Nikdo na světě neumí tak geniálně kombinovat britský a americký humor, a navíc ho skloubit se závažnými až alarmujícími tématy, o nichž dokáže nikoli bezduše a účelově, jak to u komiků často bývá, ale velmi zajímavě a chytlavě hovořit. To je přidaná hodnota, která většině moderátorů amerických talk-show chybí; nikoli Last Week Tonight, která je dokonalou sondou do amerických duší, jímž se Oliver dokáže svým černohumorně sarkastickým pojetím tématicky zpravodajských monologů dostat až na dřeň, a když i normálně třeba nepříliš vtipnou myšlenku interpretuje muž jeho charismatu a sebedůvěry, je to vždycky špičková zábava, ze které už si nenechám ujít jediný díl. Je fantastické, jak Oliver dokáže otevřít Američanům oči v tématech, která sice zneužívá ve prospěch zábavy, ale zároveň jimi nutí k zamyšlení a intelektuálně tak podsouvá společnosti pocit viny a povinnosti hledat řešení a diskutovat o otázkách i za hranicemi humoru. Vrcholná osmdesátiprocentní zábava s dvacetiprocentní dávkou intelektuálně-politicky-společenského ražení, a to je přesně poměr, který můžu. A je třeba dodat, že pokud prezentuje své reálné názory a není to "jen" scénář, tak v osobní rovině s Oliverem v 99% případů názorově sympatizuji, a taková shoda je extrémně vzácná. John Oliver je Bůh a Last Week Tonight satirická show tisíciletí!(30.10.2015)

Už keď minulé leto zastupoval Jona Stewarta som videl, že John Oliver zvládne viesť show aj sám, no až teraz, keď dostal svoju vlastnú, vidím, v čom je odlišná od The Daily Show - trefná je síce rovnako, ale energie a zapálenia pre vec je tu momentálne rozhodne viac!(2.7.2014)

Sleduji a těším se! ■ "Američtí prezidenti jiných zemí!"(24.6.2015)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6