Mami!

• Francie

Mami!

Drama / Psychologický

Kanada / Francie, 2014, 139 min

Koktail, ktorý mi Xavier namiešal, obsahuje veľa ingrediencií - krik, násilie, malé chvíľky ticha, nadávky, beznádej, chvíľkové šťastie, emócie všetkého druhu, chaos, problémy, ale hlavne kopec lásky. Navyše je v peknom pohári, hrá príjemná muzika a ja nedokážem prestať piť. Bravó! Videné v rámci Tour po Amerike 2016 (15.5.2016)

Niečo mi na tomto filme vadilo... Asi outfit hlavných hrdiniek (na toho debilka som si kupodivu zvykol ihned'), ako i ony samotné. Ale zase si neviem na druhej strane predstaviť v ich roliach niekoho iného! Tie úlohy im sedeli ako prdel na šerbli a scénka, kedy mladý nabehne do kuchyne s namaľovanými očami a všetci traja to tam roztočia, nemala chybu... Dolanov výber muziky do svojich filmov je zaujímavý. Niektoré songy akoby sa do jednotlivých scén absolútne nehodili a tým tam práve perfektne sedia!(17.3.2015)

S Dolanem mám trochu problém. Nemůžu se zbavit pocitu, že jeho filmy plují na vlně samoúčelnosti a sebehoničských obrázků. Jenže na vzdory tomu všemu mě Mommy dokázal rozdrásat a vybudit k emocím, i když jsem se vlastně vnitřně trochu bránil. A Dolanova práce s 1:1 a jejím významovým přechodem na 16:9 je opravdu působivá. Sice trochu sebehoničská, ale působivá. 7/10(10.7.2015)

Sledování vskutku živelné dvojice matky s vyšinutým synem mě sice většinou bavilo, ale přesto mi film přišel moc dlouhý. Líbilo se mi to jako ukázka problematického soužití s někým, kdo to v hlavě nemá úplně v pořádku. Máte ho rádi, ale stejně je to osina v zadku. Bohužel mi titulní hrdina nebyl sympatický. Líto mi ho bylo akorát ve scéně na karaoke, jinak mi přišel jako kretén. Dále jsem moc nepochopil postavu Kayly, která měla manžela a dítě, ale stejně všechen čas trávila s ústřední dvojicí a její rodina ji naprosto nepostrádala. Myslím, že by se do těch dvou hodin a čtvrt vešlo více prokreslení takto důležité postavy. Občas mi taky přišlo, že se tam všichni chovají divně a nevěděl jsem, co to má znamenat. Emoce to ale vyvolat dokáže a je vidět, že režisér má talent.(18.5.2015)

Čekal jsem na to tak ZPÍ**NĚ dlouho ! A očekával nejvíc, což bejvá většinou kámen úrazu. Nezklamalo mě to, ba naopak. Výborný drama, pro mě jenom další důkaz toho, že kanadský filmy sou příšerně podceňovaný, přitom jsou lepší než americký.. Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl ( i když ten konec mohl asi vykvést trošku líp a trošku jinak ), nápad roztáhnutí obrazu je naprosto geniální..(17.3.2015)

• - Spoiler: Film byl promítán resp. je k dostání v neobvyklém formátu 1:1 - obraz je tedy ve tvaru čtverce. Jedinou širokoúhlou sekvencí je Dianina (Anne Dorval)  falešná představa o budoucnosti. Xavier Dolan uvedl, že neobvyklý čtvercový formát obrazu zvolil proto, aby umocnil emoce postav. (Stanislaus)

• - Po projekcii v Cannes zožal film vyše 5-minútový potlesk. (Zdroj: ASFK)

• - Mommy je druhým filmom Xaviera Dolana, ktorý je zameraný na vzťah syna s matkou. Prvým bol J'ai tué ma mère (2009). V oboch si postavu matky zahrala Anne Dorval. (nirvana91)