Der Teufel kam aus Akasava

• Španělsko El diablo que vino de Akasawa (více)

Radko

No teda. Ak sa takéto krimi dobrodružstvá nakrúcali pre západoeurópske televízne publikum, tak tá doba musela byť srandovnejšia než dnešok. Pretože toto je sila. Čo Jessovi Frankovi (ako je režisér označený v titulkoch filmu) uprieť nemožno je akčnosť deja (akokoľvek nezmyselného a zvláštne nakrúteného) a zooomovanie. Sám vyzerá v úlohe agenta tajnej služby ako španielsky bratranec Mariána Labudu. V titulkoch zaujmú krstné mená skladateľov filmovej muziky: Siegfried a Manfred. A tá hudba má gule, tesne sa kotúľajúce popri práve ukazovanom obraze. Celé je to obdoba hľadania svätého grálu, akurát ten Ježišov (Francov) je rádioaktívny, premieňa kovy na zlato a z belochov robí dementných černochov (žeby kritika otroctva?). Tunák v životopise som si o režisérovi prečítal, že sa inšpiroval vo svojich filmoch dielom markíza de Sada. Tak toto som tu našiel: ctihodní policajti a dobrácki aristokrati sú tí najzvrhlejší a najnásilnejší zločinci. Pokiaľ ide o policajta: Derrick (Horst Tappert) tu hrá zlodušského lekára, ktorý hypnotizuje obete vybúľenými očami a pohľadom priamo do kamery. Toto režisér nemohol plánovať! V každom prípade ideálna letná zábava s vlnivými pohybmi zvodnej tmavovlásky (na tie si režisér, napriek prekotnému deju nájde vždy dosť času). Dejovo je to nabité, no nekomplikované, niektoré zábery a scény popierajú čokoľvek logické (možno humorný zámer, no veľmi nevyšiel) a tým pádom je výsledkom len lepší priemer. Ako letná limonáda ideálne! ()

darkrobyk

Dobrodružný špionážní příběh o kameni mudrců mi trochu připomněl české parodie (Konec agenta..., Čtyři vraždy stačí...). Většina jsou padouchové a většina také zemře. Nejlepší je hudba (Manfred Hübler, Sigi Schwab) vycházející ještě ze 60.let. Chvílemi jsem se trochu ztrácel, ale pak opět nacházel, jako by kus filmu chyběl (avšak nechyběl). Fred Williams tak trochu připomíná Bonda, hlavně svým děvkařstvím. Jenže Bond to dělal s větší grácií. Třešničkou je půvabná Soledad Miranda, zejména její smyslné taneční vystoupení. ()

corpsy

Príjemná štýlovka, v duchu dobrodružných špionád, ktorá ale pravdepodobne práve preto stratí režisérových hororových fanúšikov. Francov herecky ansámbel na čele s ober sexuálnou Soledad Miranda predvádza presne to, čo sa od nich očakáva. ()

Gorehound

Pohodová "bondovka" (bez Bonda) o vzácnom kameni, meniacom kov na zlato, o ktorý majú záujem najmä rôzni zločinci. Film, ktorý sa bude páčiť predovšetkým fanúšikom Jessa Franca, hraje tu typická 70s hudba známa z filmov Vampyros Lesbos či She Killed In Ecstasy, samozrejme nechýbajú fotogenické lokácie a Miranda Soledad v hlavnej úlohe tajnej agentky, maskujúcej sa ako tanečnica v nočnom klube. Poteší samotný Jess Franco ako taliansky tajný agent, či Horst "Derrick" Tappert v zápornej úlohe. ()

Kangax

Nič lepšie nedokumentuje silný úpadok wallaceoviek na prelome 60 a 70.rokov než tento film. Schopný remesleníci typu Vohrer sa vytrácali a do rúk námety chytali "trashový" špecialisti typu Franca. Zatiaľ, čo v iných svojich filmoch sa Francov "trash-sleazy" rukopis dá tolerovať (hlavne keď viete čo od neho môžete čakať) dať mu do rúk čistú Wallaceovku je nápad na výprask... Ja viem, že éra čiernobielych filmov 60. rokov bola už dávno preč ale dať toto do rúk práve tvorcovi ktorý nebol schopný nikdy spracovať čo len trochu komplikovanejší scenár, to nepochopím. Pritom, že Wallace ide výborne spracovať aj vo farbe iný tvorcovia dokázali (viz. napr. výborné Der Hund von Blackwood Castle (1968). Toto je však otrasné.... totálne bez atmosféry, bez gradácie, s kopcom nelogického chovania postáv... normálne som ľutoval, že zase (ako v o všetkých posledných "Wallaceovkách") chýbala otravná figúrka Eddiho Arenta, lebo sa to tvárilo strašne vážne, ako solídny špionážny thriller.. No možno aj by aj s toho ten "solídny špionážny thriler" bol, to by však musela byť nahradená väčšina hercov a hlavne "dirigent" na režisérskej stoličke. Vyhnite sa tomu oblúkom, nie je to ani mysteriózne a poriadne krimi ani sleazy, v podstate také malé nič... Ten úbohý bod ani neviem za čo dávam , možno, že za toho Franca v úlohe talianskeho agenta.. lebo inak tie tu v komentároch spomínané " fotogenické lokácie" som si nikde nevšimol a nejaká Miranda Soledad mi je ukradnutá....:) ()

RetroMan

Dvě a půl. Tahle adaptace Edgara Wallaceho v podání Jesse Franka by nebyla v době svého vzniku vůbec špatná. Přeci jen už je to několik pátků, a tak z dnešního pohledu kvalita poněkud pokulhává, přesto je to Francův dobrý film. Špionážní drama s prvky mystery o krádeži tajemného kamene, který dokáže měnit kov ve zlato a lidi v zombie (ty ovšem nikoho nežerou). Trochu jsem se ztrácel v postavách, na můj vkus se i hodně zbytečně mluvilo (německy dabovaný film s anglickými titulky). A tak mezi základní propriety tohoto filmu, stejně jako ostatních Francových, patří hudba a nahá Soledad Miranda. ()

petrik11 odpad!

Tak túto wallaceovku som poslal do mínusu. Neuveriteľne slabé, čo i len bez náznaku vtipu ako v iných wallaceovkách, herci des a hrôza, námet a prevedenie jedným slovom disgusting. A typické pre 70te roky, nejaká tá erotika. No čo už, keď film bol taký šit. ()

ilclassico

Tak tímto filmem dosáhl Mistr brakové literatury nového, dalo by se říct nečekaného rozměru. A pevně doufám, že v životě už neuvidím nic od jeho až příliš plodného režiséra. V rámci žánru za 1. ()