Reklama

Reklama

Sado

Trailer

Videa (1)

Trailer

Recenze (13)

sniper18 

všechny recenze uživatele

Tieto juhokórejské kostýmové historické drámy si rád občas pozriem, za čo môže hlavne skvelá vizuálna stránka a všetky tie pôsobivé interiéry a kostýmy, ale predsa len na ne musím mať náladu, keďže väčšinou ponúkajú len priemerný príbeh v pomalom tempe a možno tak jednu zaujímavú postavu, ale tohto filmu sa to rozhodne netýka. Konečne historická dráma, ktorá nie je postavená na samých intrigách, ale veľký priestor tu má aj samotné vládnutie, vlastne všetky scény, v ktorých panovník so šľachtou riešia spolu skutočné štátne problémy ma dosť bavili, no o nič nezaostáva ani ten najdôležitejší prvok filmu, ktorý si tu získal hlavný priestor, ten trojgeneračný vzťah a hlavne medzi panovníkom a princom, teda jeho synom. Takže aj napriek tomu, že sa film opäť odohráva vlastne len v pár interiéroch a tempo je skôr pomalšie, ma to tentoraz bavilo nadmieru dobre, viaceré scény sú dosť pôsobivé a dejovo tu v rámci možností nemám čo vytknúť. A podporuje to aj výborné obsadenie, hlavne môj obľúbený Song Kang-Ho, ktorý snáď ešte nikdy nesklamal, ale v dobrom ma prekvapil aj princ Yoo Ah-In, na ktorého som zvyknutý v úplne inom type úloh, ale aj s touto náročnejšou úlohou si poradil veľmi dobre. Ale sadli mi aj ženské postavy, ktoré síce majú menší priestor, ale využili ho a hlavne som rád po dlhých rokoch videl zase Moon Geun-Young. Režijne je to veľmi kvalitná práca, pekný vizuál podporuje aj slušná hudba, v tomto ohľade nemám najmenší problém. Takže pre mňa veľmi príjemné prekvapenie, historická dráma očakávane bez dynamiky a akcie, ale zato s výborným scenárom a postavami, s ktorými mi tie dve hodiny ušli veľmi rýchlo. 78% ()

Vavča 

všechny recenze uživatele

Historický spektál pojatý nikoliv jako stylizovaný epos, ale jako brutální drama útisku na korejském královském dvoře, nesmyslné rituály, neživotnost konfuciánských idejí v brutálním prostředí zájmových skupin. Film zcela dokonale rozbijí zažitou představu, že snad král vládnul, nikoliv tvrdě bojoval o nějaký kompromis, rovnováha zájmových skupin, mohla být kdykoliv narušena mnoho lidí tak mohlo zemřít ze dne na den. Přibliže Korejská klasika, kterou tam zná údajně každý, jak otec potrestal málo zdárného syna. Otázka je, kdo z nich je větší psychopat, tak nějak jsem na straně prince. Oba byli prostě divní, nechápu, jak ta země mohla vůbec fungovat. Neříkám že špatný film, naopak neobvyklý, realistický, ale nějak mě dostatečně nevtáhnul, možná kdybych měl k vidění původní kvalitu. Uvidíme, nechám si to ještě na pozdější dobu. ()

Reklama

Zíza 

všechny recenze uživatele

Já prostě nemám štěstí na korejské historické filmy (nemluvě o seriálech, kterým se od určité doby prostě vyhýbám), mám tu stejný problém jako u Komorné. Většina takových filmů prostě není vůbec špatná. To platí i o Sadovi. Byla to pěkná podívaná, nádherně ozvučená – hudba bylo to nejlepší na celém filmu! Jako obvykle Korejci prostě vychytali kostýmy a kulisy: v tom jsou už prostě bezchybní. Ale prostě... mě nebavil ten zbytek. Film mě nijak zvlášť nezaujal, příběh mě neoslovil (mnohem více mě oslovily zápisky manželky Sada, které do češtiny přeložila Miriam Löwensteinová). Opět krásné pozlátko, do kterého je složitější proniknout. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Zvlastny film v ktorom sa cez pribeh o krutom kralovi a jeho tyranizovanom synovi dozvieme aka tvrda etiketa vladla na kralovskom dvore. Prim snad mal hrat pribeh, ale nakoniec mi pripadal dost nemastny neslany a jedine, co som si z filmu odniesol bol prave poznatok o tej tvrdej etikete. Kang-ho Song ako kruty kral odviedol standardny vykon. Zato ma prekvapil Ah-in Yoo ako trpiaci princ. Normalne som ho lutoval a to som ho mal vo filme Veteran chut zabit jak bol nesympaticky. Celkovo som trochu sklamany. Napriek teme od ktorej som vela neocakaval som dufal, ze vdaka skvelemu reziserovi ma film dokaze zaujat. Ale to sa prilis nepodarilo. Kto ma rad intrigy na kralovskom dvore, tak bude viac spokojnejsi. 6/10. ()

ainny 

všechny recenze uživatele

Korejské dějiny a můj nejoblíbenější režisér Lee Joon-ik je pro mě neodolatelné sousto. A pochutnala jsem si. Tím spíš, že film je svým způsobem prequelem The Fatal Encounter a v podstatě mu přímo předchází. To, co TFE jenom naznačuje, Sado rozvíjí a princův tragický osud ukazuje v plné šíři. Cesta filmu do kin byla hodně dlouhá a je to na něm znát. Je vymazlený od začátku do konce. Počínaje hereckým obsazením, přes hudbu, kostýmy a dobové reálie vůbec. Další z filmů, které uvidím nejednou, a v kterých nepřestanu stále objevovat něco nového. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (2)

  • Korunní princ Sado (1735 - 1762) byl, stejně jako je tomu ve filmovém zpracování, ve skutečnosti duševně až extrémně nevyrovnanou osobností. Vyrostl v nevyrovnaného, egocentrického a nepřirozeně pověrčivého muže, jehož velkou posedlostí byl dokonalý oděv. Traduje se, že ve chvílích rozrušení, dokázal se ke svým poddaným projevovat jen těžko popsatelnou krutostí – jejich náhodným vražděním. Denně se z paláce vynášela těla mrtvých poddaných stejně jako znásilněných dvorních dam a konkubín, kterým ve svých úzkostlivých stavech nedokázal odolat. Po zavraždění své dvorní konkubíny ale začal sexuálně obtěžovat dokonce i vlastní sestru princeznu Hwawan. Jeho činy mu ale přinesly náležitou odplatu, neboť tehdejší panovník, jeho vlastní otec král Yeongjo (영조, 1694 - 1776), v pořadí dvacátý první panovník říše, jej nechal palácovou stráží vhodit do nepříliš prostorné skladovací bedny na obiloviny, v níž po osmi dnech korunní princ zemřel hladem. Stalo se tak 12. 7. 1962. Jeho tělo bylo posléze spáleno a pozůstatky byly ponechány v královské hrobce. Celá tato událost se do dějin země zapsala jako tzv. The Imho Incident. Princovi dvorní eunuchy postihl stejný osud. Všichni jeho věrní byli společně se všemi jeho dvorními dámami popraveni, zatímco jeho vlastní žena byla zbavena královského titulu a vyhoštěna z paláce. Princova matka, Lady Sonhui, zemřela jen dva roky poté. Princova sestra, princezna Hwawan, byla poslána do exilu, zatímco jeho syn Chong-jo v roce 1776 nastoupil na královský trůn. Mezi poddanými se rozšířila verze, v níž korunní princ žádnou duševní slabostí ve skutečnosti netrpěl, byl ale popraven na úkor uměle vytvořených obvinění. Později se nicméně objevily dohady, byl-li korunní princ skutečně vůbec takovým, jak ho dějiny popisují, neboť vybrané zápisky tehdejších historiků dvorních nejvěrnějších mluví o záměrném nařčení, o politicky motivovaném komplotu, který jej ve skutečnosti stál život. (Conspi)

Reklama

Reklama