Americké dopisy (TV film)

Životopisný

Česko, 2015, 102 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (88)

• sardon

Býval by to mohl být zajímavý pohled na jednu část života Antonína Dvořáka, nebýt roztříštěnosti filmu díky několika dějovým liniím u kterých se autor asi nemohl rozhodnout, která bude tou hlavní. Ve filmu se tak řeší vztah Dvořáka k manželce Anně, její sestře Josefíně ( múze jež ho zřejmě velmi inspirovala), kterou asi doopravdy miloval ( a jen z náznaků se nedá pochopit, proč si nakonec nevzal jí), vztah k dceři Otilce a žákovi Josefu Sukovi, mistrův vztah k Bohu a navrch ještě vztah Otilky Dvořákové k Josefu Sukovi. Vznikla tak slušná míchanice, která pokud by vznikla perem autorského tria Cimrman-Smoljak-Svěrák byla by alespoň k zasmání, leč vzniklo dílo rozpačité, opírající se o fiktivní dopisy mezi Dvořákem a Josefínou. Nejpůsobivěji tak nakonec vyzní scény s Dvořákem a Josefem Václavem Sládkem a samozřejmě Dvořákova hudba (byť zde jen v náznacích), protože ta je jednoduše geniální a nesmrtelná a o autorovi nám řekne mnohem víc, než film samotný . To je také hlavní přínos Amerických dopisů, připomenout nám, jaký geniální skladatel se v naší zemi narodil.(12.5.2019)

Táhlá romantická letní povídka z 19. století. Ovšem s atmosférou krásné hudby Antonína Dvořáka ( člověk když slyší Largo tak mu naskakuje husí kůže )(5.1.2015)

Nejsem žádným znalcem Dvořákova života, takže jsem v Amerických dopisech s mikroskopem v ruce nehledal prohřešky proti skutečnosti, ale užil si to prostě jako film. A užil si to moc pěkně. Velké množství recenzí vynáší do nebes Petru Špalkovou, ale v podstatě ne za předvedený výkon, ale za to, co nelze natočit. Totiž za těžký životní úděl manželky Anny, kterou ztvárňovala. Ano, Petra Špalková je skvělá herečka... Zde mě ale zaujali jiní... Slušnost by byla uvést na prvním místě dámy, ale výkony pánů Čermáka a Javorského mi to nedovolí. Postavy géniů i "bláznů" své doby zahráli přesvědčivě a s přehledem a grácií. I fyzická podobnost se skutečným Antonínem Dvořákem a Josefem Václavem Sládkem je až neskutečná. Tyto pány parádně doplňuje duo Soňa Norisová a Sabina Rojková. Skvělá dobová vizualita, vynikající hudba, to jsou další plusy. I přes volné tempo a relativně dlouhou stopáž Americké dopisy ani na vteřinu nenudí. Budu se k nim rád vracet a "číst" si je znovu...(5.1.2015)

• Gortyna

Velmi dobré herecké výkony v totálním nesmyslu. Kdo aspoň trochu něco o Dvořákovi ví, tak mu je jasné, proč celé tohle pojetí bylo nesmyslné.(5.1.2015)

• Facillitant

Proč udělali z Dvořáka takového blbce?!(5.1.2015)

Po herecké stránce se jedná o výtečný film (maskér by si zasloužil minimálně Českého Lva), který ovšem trochu sráží Brabcova režijní manýra. Efektní režijní zbytečnosti, zabíjí, nesměle se rozvíjející příběh. Jako studijní materiál byl pro mě snímek cenný, jinak však šlo o trochu ušlechtilou nudu.(5.1.2015)

Na Dvořáka snad , málo Dvořáka ,, ale Čermák dost dobré . . . . Možnáá ,, mohlo to mít větší spád , náboj , gradaci leč , myslím si , že by to bylo pouze ke škodě . . . . . pro mne velmi dobré dílko . A ta Novosvětská je náááádhernáááááá . Toníku děkujeme . Dostane za to Hynek nějaké oceněníčko ??? Mohl by .. byl výborný .(6.1.2015)

• Aidina

Byla jsem na tento film velmi zvědavá, ALE děsila jsem se tak trochu, že když to točí Brabec, že to bude stát za prd. A stálo se. Jeho filmy jsou nekonečně vleklé, nudné a prázdné. Je to škoda, formát jakým Dvořák bezesporu byl, by si zasloužil daleko více, než jen ono sledování vláčků... Jeho Largo je neskutečně nádherné, ale tady bylo jen jakousi smutnou záplatou u nezajímavých, místy i trapných scén. Celkově se dalo dívat jen na Dvořáka a Dvořákovou - v podání herců Čermáka a Špalkovou.(6.1.2015)

Kostýmy, hudba, herci vše výborné, ale dohromady to nefungovalo. Zvláště milostný trojúhelník vypadal, že každý hraje bez přítomnosti těch ostatních. Ale jinak dobrý film, i když rozvláčnější.(8.1.2015)

Příjemný film natočený v krásném prostředí Vysoké u Příbramě. Moc mi nesedlo herecké obsazení, zejména hlavního představitele, i příběh byl takový slabší. Téma je přitom silné a dalo se z něho vytěžit více, nemusela to být až taková televizní jednorázovka. Kostýmy a výprava tomu odpovídaly, ale zbytek zůstal bohužel někde v závěsu.(10.1.2015)

Osudový vztah Dvořáka ke své múze aneb Kuneš a Modrava se platonicky milují.(10.7.2015)

• mrsin

Slabé jak dvakrát vyluhovaný čaj. Jediné, co stojí za řeč, je výkon Hynka Čermáka, to je ale na celý film o takovém velikánovi české hudební scény zatraceně málo. ČT (opět) zklamala. 45 %(4.10.2015)

• pesbara

tak to se nepovedlo. Opět jsem si potvrdil, že když se na něco těším, nedopadne to dobře. Je to nudné, má to atmosféru inscenací z doby ČST, Dvořák je nevěrohordný, zpívá falešně, mává rukama mimo rytmus a když hraje na housle, chce se čověku smát:o/ proč má někdo potřebu opakovat ty samé chyby?Proč se nepokusí udělat to jinak, když nemá rytmus a neumí hrát, tak to přeci dělat nemusí, všichni víme že to byl pan muzikant a ten "příběh" se může odejrát na něčem jiném. Jenže tam ani příběh nebyl. Smutné.(4.1.2015)

Životopisné filmy bývají často velmi nevděčnou prací. První skupinu diváků dané téma nezajímá, skupinu druhou zajímá zase až moc a hledá v každém detailu nesrovnalosti a chyby. Mně se zpracování Antonína Dvořáka líbilo velmi, a ačkoliv to není rozhodující pro mé hodnocení, tak takto podobně jsem si Dvořáka vždycky představoval ve své vlastní subjektivní mozaice z načtených článků a dokumentů. Film nám ukázal zajímavý pohled do Dvořákova soukromí a vztahů kolem něj. Takovéto nízké hodnocení si film nezaslouží.(4.1.2015)

V podstatě je to asi celkem dobrý televizní film, ale bohužel mě osobně příliš nezaujal a nebavil. Přišlo mi, že je v něm hodně hluchých míst, kde se vlastně nic nedělo. Na druhou stranu mi pak byly vyloženě nepříjemné zase až příliš expresivní a emotivní vzpomínky na smrt Dvořákových dětí. Možná se taky film až příliš (bludně v kruhu) točil kolem Dvořákova vztahu k manželčině sestře. Každopádně Čermák se skutečně Dvořákovi hodně podobal a jako nekomunikativní morous působil velmi věrohodně.(5.1.2015)

• PSyk

Mizérie, ještě že máme některé herce (především Petra Špalková a mládí se také snažilo). Od cca 15 minuty jsem jen trpně čekal, jakou další "nepřesnost" na mne scénarista a odborní poradci vybalí. A že jich bylo, a mnoha typů. Proč "Vysokou" hraje Čapkova Strž, kterou hned poznáme, to nemohli vybrat nějaký anonymní barák? Nebo to mělo nějaký důvod? Proč si v srdceryvné - protože flešbeky zduřené scéně - Mistr poplete smrti svých malých dětí. Proč je známý Mistrův vtípek o "výměně" všech symfonií za vynález lokomotivy přesazen do naprosto nesmyslného kontextu. Proč je Mistr občas takový hrubec, když to prostě nebyla pravda... "Hele, Dvořák prý jednou řekl, že... blablabla...!" "To je dobrý, to tam někam dáme!"(6.1.2015)

• juluch

nemozem pridat ani kvoli posobivemu vykonu hlavneho hrdinu. dvoraka mam rada, trosku silnejsiu zapletku -/alebo ich tam bolo az prilis moc/ - to chcelo.(8.1.2015)

Veliké zklamání co se týče námětu, scénáře i režie. O to větším překvapením byl pro mě herec Hynek Čermák. Jeho Dvořák byl opravdu skvělý. Zahrál ho na výbornou. Ale vše ostatní se bohužel hodně nepovedlo. Takže jen 50%(21.7.2016)

• pidla

Krásné obrázky, dobré herecké výkony, obstojná režie - naprosto jalový film. Nic co by člověka zaujalo, vzrušilo, zasáhlo, rozesmálo, dojalo... Typické českotelevizní sterilní pseudoumění.(4.1.2015)

Tento film mi svým stylem lehce připomínal životopisný příběh o Leoši Janáčkovi, Lev s bílou hřívou. Hynek Čermák mi v roli Antonína Dvořáka sednul, Petra Špalková výborná. Kamera pěkná, dobré pokoukání to bylo :-)(4.1.2015)