Gojira

Return of Godzilla, The

Godzilla 1985

Akční / Drama / Horor / Sci-Fi

Japonsko / USA, 1984, 87 min

Godzilla sa vracia... na začiatok. Tvorcovia naprosto ignorujú predchádzajúcich 20 rokov a 14 Godzilláckych filmov a rozhodli sa že ten ich bude priamo nadväzovať na úplne prvý. Takže Godzilla v roku 1954 zdevastovala Tokyo a odvtedy sa zdalo že je mŕtva. Samozrejme že nie je, len to predstiera - simulantka! Po 30 rokoch spánku sa teda vybrala na nákupy do jadrovej elektrárne vybrať si nejaký pekný reaktor na raňajky. Celý film je tentoraz nezvykle seriózny a vážny. Triky taktiež konečne po dlhých rokoch urobili krok vpred takže najslabším prvkom nakoniec zostala samotná Godzilla ktorá vyzerá ( snáď až na upgradovanú zubnú protézu ) stále ako chlap v gumovom kostýme čo sa prechádza po vymakaných kulisách. Okrem trikov treba pochváliť aj pôsobivú kameru vďaka ktorej to vyzerá ešte lepšie. Zábŕda sa tu aj do politiky, sovieti a američania naliehajú na japoncov aby mohli proti Godzille použiť jadrové rakety, ale oni samozrejme odmietnu a miesto toho použijú Super X, čo je akési vznášadlo ktoré sa snaží Godzillu otráviť tým, že je do huby strieľa kadmiové strely. Neskončia však dobre, Godzilla na nich zvalí mrakodrap. Celé je to ambiciózne ako sviňa, čo ale zároveň spôsobuje úbytok zábavy, ktorá v predchádzajúcich dieloch plynula práve z celkovej stupidity a mlátiacich sa srandovných monštier. Samotná Godzilla už akosi nedokáže dostatočne utiahnuť celý film, ktorý sa tak nejak ( aj keď efektne ) vlečie.(26.6.2011)

Co se však snímku „Gojira“ z roku 1984 musí nechat, to je skutečnost, že s triky si tu hraje mnohem lépe než její předchůdci, kteří využívali v podstatě jen člověka v kostýmu. Tady už je vidět snaha trochu navázat na první film. Triky jsou dobré, ale příběh je takový celkem obyčejný, kdy nejvíce potěší asi návrat ke klasickému pojetí, kdy je Gojira monstrum, které je také pravděpodobně zmutované. Ztrácí se z děje tedy jakákoli mytologičnost, ale zase je to blíže tomu pojetí, které přijali i Američané a které nám bude asi trochu známější.(22.3.2015)

Tento film se totiž příběhově vrací rovnou tam, kde skončil ten původní. K mé radosti se díky tomu vrátila i prvotní tvůrčí myšlenka a konečně jsem se zase dočkal té ponuré Gojiry, která nebude svět zachraňovat, ale ničit a to tentokrát v opravdu velkém stylu. Naštěstí mám ve svém vlastnictví japonskou neořezanou verzi, která je na rozdíl od té americké delší. Díky novým technologiím, které šly hodně dopředu, se tu dočkáme i zajímavých efektů a vylepšeného vzhledu monstra. Samozřejmě se celá tato show neobejde bez starých známých papundeklových baráčků a nejrůznějších modelů aut, tanků, vrtulníků – které budou ničeny po desítkách – tak jako za starých časů. Tvůrci přidali na efektivnosti a jedna destrukce střídá druhou. Bohužel ani zde se nezbavíme onoho dětinského vzhledu těchto situací, kdy při pohledu seshora vypadá vše směšně. Ono to bez toho vlastně ani nejde, protože by jinak vyprchalo ono osobité „kouzlo“. Jediné co mi vadilo, byly opakované scény z předchozích dílů (viz útok na vlak). Jinak se tu ovšem dost přitvrdilo, což dopomohlo vytvořit (místy) opravdu ponurou atmosféru – bezmocnost a hromada mrtvých (to se jen tak v předchozích dílech nevidělo).(19.11.2012)

• blondboss

Nutný reštart legendárnej série nebol vskutku zlý a šiel dosť v ponurej línii prvého filmu, avšak dávam takéto slabé hodnotenie už len z princípu. Nerozumiem totiž tomu, že za takmer desaťročie sa Japonci zmôžu na jemne vylepšenú vizáž Godzilly, ktorá je ale stále na úrovni gumeného panáčika, ktoré pobieha po meste a sem-tam do niečoho kopne. O tých papendeklových kulisách ani nehovorím. Keď zoberiem fakt, že tento film bol točený k tridsiatemu výročiu prvého filmu o Godzille, tak ten vizuálny posun teda je naozaj slabý. Preto aj podpriemerné hodnotenie. 45 %(19.2.2015)

Heisei éra je pro mě znovuzrození legendy Godzilly, která od originálu začala pomalu, ale docela jistě upadat a proměňovat se ve frašku (hlavně pod vedením Fukudy). Design už se taky začína opět přibližovat mému gustu, v příštím díle to už dotáhli k dokonalosti. Jinak je to dějově lehce nadprůměrný snímek, který se místy strašně táhne. Jako návrat ke kořenům ho ale oceňuju. 6/10(4.6.2014)