Další gól rozhodne (festivalový název)

Next Goal Wins

• Nizozemsko

Next Goal Wins

Dokumentární / Sportovní

Velká Británie, 2014, 97 min

Steve Jamison

Kristian Brodie

Můžete být klidně nejhorším týmem podle žebříčku FIFA, ale zápal a nadšení pro hru by Vám mohl závidět leckterý fotbalový profesionál včetně těch největších hvězd. Dokument, který mapuje přípravu Americké Samoi nejhorší fotbalové země žebříčku v cestě na kvalifikaci o MS v Brazílii 2016. Nechybí vykreslení místního prostředí, charakterů hráčů, mezi kterými je i jedna transgenderová osoba a ve finále samotné fotbalové klání prvního kola australsko-oceánské části kvalifikace. Prim hraje zapálení pro hru všech zúčastněných, které nakonec přinese kýžené body a vítězství. Dokument o hře, která evidentně nezná překážek a baví lidi po celém světě. To nadšení do hry místním závidím.(15.12.2017)

Americká Samoa je (byla?) synonymem pro outsidera všech outsiderů; tým který v oficiálním zápase nikdy nebodoval, takřka nikdy neskóroval a naopak pravidelně inkasoval tolik branek, až jeho výsledky vzbuzovaly zdání, že jde o výsledkovou listinu zcela jiného sportu než je kopaná. A aby toho nebylo málo, tak je to i tým s nejvyšší historickou porážkou v mezistátním zápase vůbec. Ovšem její fotbalový předseda má letitý sen; a to sice nic menšího než se alespoň pro jednou odpoutat z poslední příčky žebříčku FIFA... Nejlepší na tomto dokumentu je, že jakkoli jde o ultimátní feel good počin a reklamu na nezdolnost sportovního ducha, tak to v žádném ohledu nepůsobí jako vykonstruovaný prvoplánový doják. Ostatně ani nemůže, protože s takovým vývojem událostí mohli autoři na začátku jejich dokumentu o "nejhorším týmu všech dob" jen těžko počítat. A především na první polovině je vidět, kterým směrem se ubírali jejich původní záměry, než jim osud postupně přihrál do rukou neskutečně nosné charaktery i jejich neuvěřitelný příběh; jak v čistě sportovní rovině, tak především v té osobní.(4.2.2015)

Dokument o oficiálně nejhorším týmu v žebříčku FIFA a jeho cestě za vítězstvím. Obdivuji, že kluci (a jedna transgenderová osoba) z Americké Samoi se i přes tak depresivní výsledky (přes 200 inkasovaných gólů a 0 gólů vsítěných) stále snažili hrát, protože fotbal má pro ně evidentně speciální místo v srdci. Americká Samoa je zvláštní místo, kde se k sobě všichni chovají s úctou a celý ostrov je jako jedna velká rodina. Dokonce samotný guvernér vždy přijde do kostela celému týmu popřát hodně štěstí před turnajem. Celý tým je i přes své výsledky chován ve velké úctě. Všechno se ale mění příchodem nizozemského trenéra Thomase Rongena, který je na místní poměry až příliš přísný, ale jak to tak bývá, má pro to důvod a hlavně velké srdce. Na pomoc v turnaji přilétají z USA i dva zkušení fotbalisté s kořeny z tohoto ostrova a klukům se nakonec podaří remízovat, prohrát těsně jen o gól (což už je samo o sobě obrovská výhra) a dokonce jeden zápas vyhrát. V té chvíli je to taková euforie, že slzám se ubrání málokdo :). Jak to bude s týmem dál, je ve hvězdách :). Každopádně pro mě to byl jeden z nejlepších zážitků odhodlání a síly vůle.(2.1.2016)

Neskutočne silný príbeh. Americká Samoa je najhoršie hodnotený futbalový tým na svete. Už 17 rokov im patrí posledné miesto vo FIFA ratingu. Musím spomenúť ich prehru (2001) s Austráliou, ktorá je považovaná za najhorší výsledok v medzištátnych zápasoch: 31:0. A taktiež to, že ako krajina ani raz oficiálne nevyhrala. Skóre 0:200+. Raz sa to ale musí zmeniť. Ten okamih, moment po ktorom si ostrovček tak silno prial. Od prvého počutia o Next Goal Wins som bol nadšený, že niečo takéto existuje. Niečo iné ako dnešné futbalové filmy/ dokumenty. Toto je film z toho opačného konca. Znova nám pripomína o čom futbal je, bol, a vždy bude. Prečo ho vlastne hráme. Ako môže byť prehra tak isto dôležitá ako výhra. Nezameriava sa len na hru samotnú, ale aj na všetko okolo nej. Transsexuála v teame, kultúru krajiny, nepríčetné tsunami alebo rodiny hráčov. Je to perfektná motivujúca zmes s nezlomnou bojovou emóciu. Každý sa za svojím cieľom musí dostať krôčik po krôčiku. Kto ma cieľ futbal, považujem za prvý krok pozrieť si tento príbeh. Vždy sa raz stanú nemožné veci možnými. Dôležité je aký sme trpezlivý. Preto sa nikdy nemôžme vzdať. Želám chlapcom na kvalifikáciu 2018 ešte viacej nepredstaviteľných momentov ako doteraz. Gratulujem.(12.3.2016)

Definitivně jsem očekával více. Tohle je obyčejný dokument o trenérovi, jenž neustále řeční jen o tom, že přišel o dceru při bouračce. Tahle vložka se ukázala naprostou zbytečnou, ba li otravnou. Zajímavější jsou spíše tréninkové postupy, které povětšinou spočívají v rachtání se v kalužích či výšlapu na nejvyšší bod Americké Samoi. Poněkud mi to připomínalo kádr Slavoje Houslice, 77%(7.4.2016)