Neutečeš

Neutečieš

It Follows

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2014, 100 min

Ne, neutečeš. Úvodní půlhodina je snad tím nejlepším, co se za posledních deset let na hororovém poli urodilo (a že se toho rodí požehnaně) - zbytek už je poněkud slabší, nicméně pořád TO tam bylo. Především úžasně bezvýchodný pocit, neboť kletby se dá zbavit jediným způsobem (a fakt moc doufám, že nepřijdou okázale debilní pokračování, jež z mytologie udělají tradičně nesmyslný maglajz) a ten rozhodně není žádným způsobem definitivní. Velkým tahákem je kamera, jejíž pátravě pomalé pohyby jsou přímo úměrné zvolenému tématu a pak také hudba, dokonale umocňující jinak minimalistické strašení (viz úvodní scéna, případně školní "honička").(11.5.2015)

Po dvou letech se na stříbrném plátně konečně dočkáváme hororu v pravém slova smyslu. Děsivě pomalý přízrak likviduje články souložícího řetězu, a to většinou za denního světla a s mnoha lidmi. Učebnicový příklad, kterak není třeba tmy a samoty, aby se divákovi uštědřilo pár menších infarktů. Největší zásluhu má ovšem kamera s hudbou - ono poslouchat samotnej soundtrack je už dost o nervy. Hluboce smekám, konečně. Více zde. Nejlepší soundtrack z filmu: Heels. 80 %(16.4.2015)

Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, Mitchellův druhý film má nemálo společného s jeho režijním debutem. Například v rámci čtení implicitních významů, kdy se hrdinové obou filmů snaží zpomalit či zcela zastavit proces dospívání, respektive snaží se dospělosti do poslední chvíle vyhnout stejně jako zodpovědnosti, ale ta je následuje všude, kam se pohnou. Zároveň a trochu navzdory ale chtějí být svobodní, chtěji svůj život ovládat a chtějí najít toho pravého, který je bude milovat - jak jinak si vyložit opětovnou, téměř totální absenci rodičovského prvku. Převládá maloměstský až metafyzický feeling především při častých záběrech z jízdy automobilem, při snímání jednotlivých budov, domů a obydlí podbarvených originálním a v zásadě dominantním hudebním doprovodem. Doprovodem dokonce natolik dominantním, stylotvorným a odlišitelným, až vyvstává otázka, zda by film dokázal fungovat (alespoň částečně) i bez něj.(26.4.2015)

Nebudu se tady prsit, jak je to jasná pětka. Není. Ale....těch ale je tolik, že si neodpustím otřepanou, a přídavné jméno "otřepaný" použiju v tomto komentáři zcela jistě naposled, frázi "mezi slepými jednooký králem". Zápletkou budiž mustr Kruhu, což teda nemusí někomu zas až tak vonět, jenže zákeřný způsob nákazy si nezavdá s HIV-tutovka, což dává filmu s teenagerskýma hrdina malinko jiný vert. Někoho zamrzí, že to ve výsledku není úplná králičárňa, jak by to mohlo vyznít, mě teda upřímně taky, protože po promiskuitě To Pronásleduje nejradši, ale lezl jsem do kina spolu s dalšíma všeho všudy čtyřma lidma na horor, že. A věřte nebo ne, já slavím, protože dá se bát! Prázdný sál udělal svoje, a i když To Pronásleduje hooooooodně pomalu, fest plíživě a skrblíkovsky nadávkovaně, Pronásleduje To hodně nekompromisně a nebojím se zkonstatovat, že děsivě. A teď - co to kurva je Disasterpeace? Nevím, ale vím, že intenzivnější hororovou hudbu od Sinistera pohledáte jen těžko. Takže když to shrnu, tak tady máme originální atmosférický horor se sympatickýma hrdinama, který je nabušeně hudebně zintenzivněný a který dokáže ve vlnách slušně vyděsit. Chybí gore, chybí nahota, chybí prequel a sequel, kterých se ale beztak brzo dočkáme. Když posčítám všecky ale, co víc si přát? Doporučuju!(23.4.2015)

• Xmilden

Nebál jsem se vůbec a v hlavě mě rotovaly všelijaké plány. Třeba ONA se měla vyspat s NÍM. ON pak s tou DRUHOU HOLKOU a ta by to předala zase zpátky tomu PRVNÍMU KLUKOVI. Tím by docela zmátli tajemné zlo. Druhý plán byl sednout na letadlo a letět na druhou stranu USA, při tempu kdy se zlo pohybovalo asi půl metru za sekundu by nebyl problém, tam strávit asi 10 let a jakmile by se zlo objevilo na prahu dveří, stačilo si chytit taxík a letět třeba zase zpátky. Takhle to udělat za život 4x a 5x a mám pohodu. Anebo v případě nouze pendlovat mezi Londýnem a Tokiem. Ty přesuny by pak stačily dva. Herci poměrně hrozní. Nápad zpočátku solidní. Poté už spíše otravný. Dvě napínavější scény nic neřeší. 30%(21.7.2015)

• - Jméno Jay (Maika Monroe), které nosí hlavní hrdinka, je zkrácenina z Jamie. Je to odkaz na kultovní hororovou herečku Jamie Lee Curtis, která hrála v sérii Halloween. Ve filmu má Jay mladší sestru Kelly. V reálném životě má Jamie Lee Curtis také mladší sestru jménem Kelly. (MrPierc)

• - Rich Vreeland, ktorý zložil soundtrack k filmu, si zahral hlásateľa na škole, kde Jay pátra po Hughovi. (Marceloo)

• - Kino, v kterém se ocitá dívka s přítelem na začátku, je Redford Theatre – historické kino v japonském stylu s plně funkčními varhany značky Wurlitzer. Kino se nachází na adrese: 17360 Lahser Road, Detroit, MI 48219, United States. Premiéru zde měl i film Lesní duch (1981). (MrPierc)