Neutečeš

Neutečieš

It Follows

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2014, 100 min

Klasicky vystavěný horor o pohlavně přenosném prokletí má výbornou atmosféru. Není to postavené na brutalitě nebo lekačkách, jde o klasické pomalé, ale vytrvalé zlo, před kterém je těžké utéci. Maika Monroe v hlavní roli je snad půlku filmu buď v plavkách nebo v prádle, což je také plus. Mám pocit, že povedený horor tohoto typu už tu delší dobu chyběl.(15.7.2014)

• Slasher

Naprosto plochá, bezpohlavní sračka a vyplácnutí kvalitního soundtracku. Ale ultranudných hororů už jsem viděl tolik, že mě to moc nerozhazuje. Čím si lámu hlavu je, jak moc se o IT FOLLOWS mluvilo a jaký názory čtu tady od vás. Taky jsem v tom našel něco hlubokýho - ten film má malýho ptáka, chlupatý koule, výraz znuděnej životem, neviditelný feťácký strašidla, žádný kozy, žádný zvuky při prcání, vytírám si zadek a jdu dál. "Už je na čase aby to skončilo. Je mi úplně jedno jak to skončí, ale hlavně ať to skončí." Jo.(8.8.2015)

Dve dekády môjho obľúbeného žanru na jednom tanieri. Intenzívna hudba a pouličné steadycamy ranného Carpentera, miestami vytiahnuté do giallo psychedelična, tu pri zachovaní dejovej logiky a uveriteľného chovania postáv pracujú s mysterióznym rozmerom skrytej hrôzy a lá moderný Kruh. Hrôza je navyše prenášaná pohlavným stykom pohľadných teenagerov na čele s peknou krehkou blondýnkou, a nie je potešením, ale previnilým utrpením. K tomu temné lokality duchaprázdneho Detroitu. Lahôdka pre znalcov žánru, ktorá mohla byť jeho udalosťou desaťročia, keby brilantné skĺbenie historických smerov vizionársky korunovala načrtnutím smeru nového.(20.4.2015)

• kingik

Leze, leze po šukajdě, nedá (to) pokoj blond rajdě. Režiséra Davida Roberta Mitchella pronásledovala tvůrčí originalita natolik, až svůj nezávislý horor protlačil i do (našich) kin. Film se zapomněl kdesi v osmdesátých letech. Tomuto retro stylu je dokonale uzpůsoben, včetně strašidelné hudby znějící na bázi syntezátorů. Hlavní blonďatou hrdinku Jaymie stihne jakýsi zvláštní druh prokletí, které se z osoby na osobu předává pohlavním stykem. Po koitu dotyčného pronásledují pomalu se pohybující cizí lidé, kteří se evidentně nechtějí moc kamarádit. Zbavit se jich lze tak, že se postižený tímto plíživým děsem vyspí s někým jiným. Tím by se měl prokletí zbavit, ale taky se může stát, že to nestihne a neznámá síla ho zabije. Následně se řetězec opět vrátí k tomu, kdo byl jeho předposledním článkem. Jaymie se spojí se svými přáteli, se kterými bude společně čelit nenadálé hrozbě. A jak se říká, v nouzi nejvyšší poznáš pomoc přátel nejbližších, tak tady to fakt platí, a i když se jedná o samé náctileté, je výhodou, že jim do toho neremcají žádní rodiče. I když by byli jistě prima, tady se po nich (z neznámých důvodů) slehla zem. Zem se slehla i po logice. Asi ze dvou třetin film nedává moc smysl a divně i laxně nastavená pravidla nefungují, jak by měla. Jaymie na začátku dostane prokletí od svého přítele, ale ten neobjasní jeho původ, avšak neomylně ví, jak se ho zbavit. Přesto si uprostřed filmu náhle stěžuje, že se toho prokletí asi úplně nezbavil, když vidí přízraky pořád dál(!). Nutno dodat, že ty osoby viděl pouze ten, kdo byl stižen kletbou. Kamarádi a známí takto stižených jedinců neviděli nic. Způsob, jak zničit sílu byl poměrně triviální. Opět nebylo jasné, kde vzala parta přesvědčení, že elektrický proud sílu zlikviduje, případně izoluje(!). Dalším nesmyslem bylo (patrně úmyslně) na sebe přenést prokletí tím, že se nevzhledný kamarád vyspí s Jaymie. I kdyby to byl stonásobný panic, a fakt na to vypadal, tak nikdo si nenechá, aby ho nějaký tajemný zmetek začal po jedné šukajdě pronásledovat, zvláště když nebylo jasné, jestli se Jaymie Zla nadobro zbavila. Asi to měl chlapec chytře promyšlené, jak se toho šmejdu v pozdější době zbavit, když pak následně projížděl autem kolem prostitutek. Film od počátku střídal působivé, pitomé a nesmyslné fáze a úseky, přičemž nejstrašidelnější a nejatmosféričtější byl ve své první třetině. Zde mě bavil nejvíc, pak to upadalo. Ve zbytku pak byl jen pitomý, nesmyslný a lacině natočený. Do kina bych s tímhle málo atraktivně natočeným hororem určitě nelezl. Nepříjemným faktorem bylo, že film dost šetřil s úmrtími. V celém filmu jsou jen dvě(!). První je téměř drastické, holka s vylomenou nohou vypadala gut, druhé úmrtí vyznívalo komicky. Není se co divit, když rozpočet ani nedovoloval, aby osoby, co pronásledují své oběti, byly nějak schopně namaskované. Jak se film zakecal, bylo zle. Dialogy příliš neuměly dát filmu chybějící spád i rytmus a spíše měly schopnost film brzdit. Ten velmi často vypadával z tempa. Neznámé herecké obsazení si nevedlo nejhůř, ale nepředvedlo ani nic extra. Maika Monroe alespoň zdatně plnila být erotickým pohonem pro diváka a na jejím spodním prádle se nešetřilo. Šetřilo se však nejen na filmu jako takovém, ale také jeho originální námět nebyl dostatečně propracovaný a podaný tak, aby si po celou dobu udržel diváckou pozornost. Reálně hrozilo, že divák uteče na jiný film. Minimálně od poloviny filmu to bylo krutě zabité pitomým stylem vyprávění. Bez napětí, i když ne úplně přímo nudné. Celému filmu chyběla vitalita vyprávění. Artovou notečku u hororů nemusím. Opravdu děsivý kino zážitek. Ještě teď se třesu hrůzou při představě, že bych tenhle divně natočený film viděl podruhé, to v případě, kdybych náhodou nedostatečně pochopil jeho podstatu. 40%(13.5.2015)

A contrario Chozeho komentář: ano, právě ten silný nezávislácko-hipsterský feeling mně neskutečně seděl a bavil. Netajím se tím, že nemám rád žánrové konvence, zejména ty hororové mně občas dost neberou, ale právě ta tíživá metafyzičnost, stísněné plynutí a existenciální úzkost je to, co na některých povedených hororech (ať už filmových, knižních či v oblasti hudby) vyloženě žeru. Čím rozmělněnější, abstraktnější a lyričtějí dílo je, tím více naplňuje moji touhu po ponoření se do hlubin rozčleněnosti a diverzity zemského povrchu, plynutí existence na něm sdílené a rozvržení této existence do souboru ploch, jež dávají dohromady skladebné celky otevřených volných prostor, které tento povrch tvoří. Není poté moc věcí, které v člověku vyvolávají takové uklidnění, jako možnost pravidelně střídat plynutí těmito prostorami a představu tohoto plynutí, realizovanou z malé uzavřené místnosti. To, že It Follows přeci jen trochu žánrové je, mi ale vůbec nevadí. Vše vynahradilo velmi sympatické vykreslení postav, orientace na jejich vnitřní vztahy, a rovněž na popisy okolních temných krajin (všechny ty jízdy autem, yes, to byl rozměr až skoro environmentální, jak pustý Detroit v Only Lovers Left Alive) a vůbec soustředění spíše na celkové plynutí díla než jeho vnitřní děj (byť ten přítomný je a klidně se dá soustředit i na něj, if someone likes) , to vše jsou věci které mají u mne palec nahoru. Žádné lekačky, panenky, klauni a další americké pičovinky, ale namísto toho pocity, existenční tíže, sociální identifikovatelnost a celospolečenský přesah. A samozřejmě úžasná hudba, v lehce se popularizujícím 80s elektru á'la Drive, Maniac nebo nedávno na Coloursech viděný koncert úžasnýho maníka který si říká Danger :-) Řadím do ranku jako Toad Road, Oculus, Soft for Digging a podobné. Americká indie scéna je spolu s evropskou na produkci "chytrých" hororů aktuálně prostě parádní :-)(26.7.2015)

• - Jméno Jay (Maika Monroe), které nosí hlavní hrdinka, je zkrácenina z Jamie. Je to odkaz na kultovní hororovou herečku Jamie Lee Curtis, která hrála v sérii Halloween. Ve filmu má Jay mladší sestru Kelly. V reálném životě má Jamie Lee Curtis také mladší sestru jménem Kelly. (MrPierc)

• - Kino, v kterém se ocitá dívka s přítelem na začátku, je Redford Theatre – historické kino v japonském stylu s plně funkčními varhany značky Wurlitzer. Kino se nachází na adrese: 17360 Lahser Road, Detroit, MI 48219, United States. Premiéru zde měl i film Lesní duch (1981). (MrPierc)

• - Rich Vreeland, ktorý zložil soundtrack k filmu, si zahral hlásateľa na škole, kde Jay pátra po Hughovi. (Marceloo)