Neutečeš

Neutečieš

It Follows

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2014, 100 min

Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, Mitchellův druhý film má nemálo společného s jeho režijním debutem. Například v rámci čtení implicitních významů, kdy se hrdinové obou filmů snaží zpomalit či zcela zastavit proces dospívání, respektive snaží se dospělosti do poslední chvíle vyhnout stejně jako zodpovědnosti, ale ta je následuje všude, kam se pohnou. Zároveň a trochu navzdory ale chtějí být svobodní, chtěji svůj život ovládat a chtějí najít toho pravého, který je bude milovat - jak jinak si vyložit opětovnou, téměř totální absenci rodičovského prvku. Převládá maloměstský až metafyzický feeling především při častých záběrech z jízdy automobilem, při snímání jednotlivých budov, domů a obydlí podbarvených originálním a v zásadě dominantním hudebním doprovodem. Doprovodem dokonce natolik dominantním, stylotvorným a odlišitelným, až vyvstává otázka, zda by film dokázal fungovat (alespoň částečně) i bez něj.(26.4.2015)

Naprosto neskutečný, co dokáže soulad obrazu a hudby, to co se tady dělo přímo před mojima očima považuju za geniální. Stejně tak samotný příběh, mně po úvodním prologu, dokázal dostat do sebe a i když postupem času dostávám odpovědi na některé otázky, stejně si film ponechává spousty tajemství. Když bych šel do důsledků, tak film může vyvolat sexofobii. V každým případě atmosféra nevidáná a velmi zvláštní. Naprosto nevinnej záběr na okolí se díky hudbě dokáže změnit v napínavou záležitost, plnou očekávání. Zajímalo by mě, kde to Davida napadlo, protože na tohle bych nepřišel ani v zácpě na D1. Je to taková lahůdka, která svým pojetím rozhodně není pro každýho, ale je vidno že amíci, když chtěj a nemyslej v první fázi jen na plný prasátko dokáží uhranout.(22.4.2015)

Nebudu se tady prsit, jak je to jasná pětka. Není. Ale....těch ale je tolik, že si neodpustím otřepanou, a přídavné jméno "otřepaný" použiju v tomto komentáři zcela jistě naposled, frázi "mezi slepými jednooký králem". Zápletkou budiž mustr Kruhu, což teda nemusí někomu zas až tak vonět, jenže zákeřný způsob nákazy si nezavdá s HIV-tutovka, což dává filmu s teenagerskýma hrdina malinko jiný vert. Někoho zamrzí, že to ve výsledku není úplná králičárňa, jak by to mohlo vyznít, mě teda upřímně taky, protože po promiskuitě To Pronásleduje nejradši, ale lezl jsem do kina spolu s dalšíma všeho všudy čtyřma lidma na horor, že. A věřte nebo ne, já slavím, protože dá se bát! Prázdný sál udělal svoje, a i když To Pronásleduje hooooooodně pomalu, fest plíživě a skrblíkovsky nadávkovaně, Pronásleduje To hodně nekompromisně a nebojím se zkonstatovat, že děsivě. A teď - co to kurva je Disasterpeace? Nevím, ale vím, že intenzivnější hororovou hudbu od Sinistera pohledáte jen těžko. Takže když to shrnu, tak tady máme originální atmosférický horor se sympatickýma hrdinama, který je nabušeně hudebně zintenzivněný a který dokáže ve vlnách slušně vyděsit. Chybí gore, chybí nahota, chybí prequel a sequel, kterých se ale beztak brzo dočkáme. Když posčítám všecky ale, co víc si přát? Doporučuju!(23.4.2015)

Po dlhšej dobe, konečne horor so slušnou atmosférou a zaujímavou pointou. Priznám sa, takú pohlavnú nákazu by som teda nechcel chytiť. To najdôležitejšie na čom sa tu stavia je vynikajúca práca s kamerou, navodenie pocitu prenasledovania bolo miestami hodne zimomravé. Nemôžem zabudnúť ani na časté, nepríjemné zábery, keď sa hlavné postavy bavia, vedú dialóg, a len tak mimochodom sa za ich chrbtami a v zornom poli diváka začne pomaly približovať matná postava, ktorá sa pomaly zväčšuje a zväčšuje.... tá neúprosnosť hoci pomalého, ale nezvratného prenasledovania bola dokonalá a veľkou mierou tak prispela k celkovej výbornej hororovej dusnote. Veľká spokojnosť, niečo také mám na hororoch veľmi rád. 75/100(22.5.2015)

Jeden z najzaujímavejších hororov za posledných 20 rokov. Post-moderný horor sa doteraz krútil iba okolo dvoch tém: hororové postavy ako popkultúrne ikony (Halloween 6, Hellraiser 8, New Nightmare...) a horor ako sebaparódia žánrových klišé (Scream, Cabin in the Woods). It Follows razí iný prístup: je to hra so žánrovými pravidlami bez akejkoľvek sebaparódie. Rekonštrukcia klišé, kde sa tie najsprofanovanejšie tisíckrát videné scény stávajú opäť strašidelnými. David Robert Mitchell porazil najväčšieho vraha talentovaných hororových tvorcov - lenivosť. Nebojí sa načrtnúť zaujímavé postavy a vzťahy medzi nimi, nebojí sa netrepať ľakačky do každej druhej scény a radšej buduje atmosféru a hlavne nebojí sa brať to, čo robí, vážne a alibisticky nežmurká na diváka. Pravdaže, keď sa vyjde zo zabehnutých koľají, dejú sa aj chyby. It Follows určite nie je dokonalý film, chcel by som vedieť ešte viac o postavách a viac o tom, čo s nimi robí unikanie z kliatby chladným sexom, zišla by sa aj kvalitnejšia kamera (pri otáčkach je obraz často rozmazaný) a výraznejší koniec, no aj tak je to jeden z najoriginálnejších hororov za posledných 20 rokov a jednoznačne najlepší slasher od Scream. A ten božský carpenterovský soundtrack!(1.6.2015)

• - Jméno Jay (Maika Monroe), které nosí hlavní hrdinka, je zkrácenina z Jamie. Je to odkaz na kultovní hororovou herečku Jamie Lee Curtis, která hrála v sérii Halloween. Ve filmu má Jay mladší sestru Kelly. V reálném životě má Jamie Lee Curtis také mladší sestru jménem Kelly. (MrPierc)

• - Kino, v kterém se ocitá dívka s přítelem na začátku, je Redford Theatre – historické kino v japonském stylu s plně funkčními varhany značky Wurlitzer. Kino se nachází na adrese: 17360 Lahser Road, Detroit, MI 48219, United States. Premiéru zde měl i film Lesní duch (1981). (MrPierc)

• - Rich Vreeland, ktorý zložil soundtrack k filmu, si zahral hlásateľa na škole, kde Jay pátra po Hughovi. (Marceloo)