Nemecká

Krátkometrážní / Dokumentární
Československo, 1974

Anderton

Dokumet o hrôzach ľudského správania by mal byť aj formálne netuctový a tento Solanov krátkometrážny komentár k udalostiam z konca 2. svetovej vojny podáva otrasný, ale pravdivý obraz skutočného Slovenského štátu. Mimo obraz počúvame spoveď človeka, ktorý doznáva vraždy, páchané počas tejto genocídy na deťoch. O tejto tragickej udalosti ("Nemecká sa stala na 8 dní Osvienčimom") som nevedel a od toho dokumenty sú, informovať nás o veciach, o ktorých sa inak nedozvieme, iba prostredníctvom zápalu filmových tvorcov pre spravodlivosť. ()

Marze

Dnes uz podobne udalosti zazivame jen ve forme sikany ve skolach jako vrchol ledovce a hodne prace k odvedeni agresivity odvadi tekevize jejim zkanalizovanim. Ale obcas se zachce si udelat skutecny pogrom, jako v teto vesnici, nebo treba nedavne zapalovani aut ve Francii. ()

Deschain

Videla som ako predfilm (cca 8 minút) pred Spalovačom mrtvol. Krátky Solanov film (inak hudba Zdeněk Liška) spomína na udalosti z roku 1945, keď neďaleko slovenskej obce Nemecká Nemci povraždili a vo vápenke spálili skoro tisíc ľudí (protifašistických bojovníkov). Vo filme padlo číslo 937, vraj ich mohlo byť viac, určite nie menej. Deti, dospelých, Američanov, Slovákov, Francúzov, partizánov aj civilistov. Ostali z nich len tri obhorené kosti a jeden kľúč. Myslím, že diel, ktoré nezabúdajú na hrôzy a odpornosti nacizmu, nie je nikdy dosť. (Lumiere - 3.8.2014) /Nehodnotím, hoci informačná hodnota bola pre mňa naozaj veľká/ ()