poster

Král Artuš: Legenda o meči

 • Velká Británie

  King Arthur: Legend of the Sword

 • Austrálie

  King Arthur: Legend of the Sword

 • USA

  King Arthur: Legend of the Sword

 • USA

  King Arthur

  (neoficiální název)
 • USA

  Knights of the Roundtable: King Arthur

  (pracovní název)
 • Slovensko

  Kráľ Artuš: Legenda o meči

 • Nový Zéland

  King Arthur: Legend of the Sword

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Velká Británie / Austrálie / USA, 2017, 126 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 121)

 • POMO
  ****

  Temná fantasy rozprávka očami talentovaného režijného šialenca, urvaného zo všetkých reťazov. Nie je easy pristúpiť na jeho pravidlá hry, no keď sa vám to podarí, čaká vás delikátne anarchický zážitok. Hlučný, testosteronový, zbesilý. Ja som sa doaklimatizoval až v druhej polovici a finále si užil luxusne. Preto idem do druhého zhliadnutia, už pripravený a správne "nastavený”. Pozitíva: Charlie Hunnam dobrý, ale kráľom je tu Jude Law! Ritchieho odvaha a neurvalosť, splnenie si detského snu po svojom (berte alebo si trhnite). Brutálne efektný soundtrack - najakčnejšia scéna honičky cez mesto pripomína (aj v kontexte s dejstvom) "Mombasu" z Inception. A paradoxne všetky pomalšie, plynulé, epicky snímané scény. Mínusy: Často zbytočne rýchle v rozprávani príbehu, ktorý má byť drámou až shakespearovských rozmerov. Čím nedáva priestor sa doň úplne ponoriť, a zostáva na zážitkovej úrovni klipovej atrakcie. A príliš skratkovité v niektorých scénach, ktoré by ináč mohli hnúť silno príbehom. Slabšie CGI, holt na WETU či ILM nebol rozpočet, už tak je to hodne riskantný producentský podnik.(11.5.2017)

 • kleopatra
  ****

  Králi Artuši nemůže nikdo vytknout přehnaný respekt k legendě, naopak je to zase rocková jízda, které v kině ve 3D oči navrch hlavy odpustí, že pro samou akci a řežbu jsou motivace postav někde za horizontem událostí a dojemné pasáže nedojímají. Guy Ritchie si opět dělá radost po svém a tak bude minimálně jeden člověk absolutně spokojený - on. Za mne dnes 4* s tím, že opakování v telce se z obavy o hvězdičkový sešup vyhnu.(13.5.2017)

 • verbal
  ****

  Tak trochu jsem se bál dalšího Šitloka nebo Muže ze strýce, avšak musím s potěšením konstatovat, že Ryčí je díkymadoně zpátky z piči a legendy o vzniku hnusného piva, ledvinkového pudingu a vypatlaných čutálistů se zhostil vskutku kůl a důstojně. Ártý Pendragon je sice hlavou londýnské bordelové mafie, je to plné afrosaských rytířů, čínských kugfistů a vikingů vypraných v Perwolu, nicméně Karlík Huhňan v prehistorické džisce je charismatický sympoš, Žid Zákon kulantně slizký záporák, Bubla Bůčková skvělá v roli sklepní chobotnice, Exkalibr konečně předvedl, proč je výjimečným výkovkem, a sysluplná, místy i vtipná dějová linka, podpořená Gejovým originálním kulometným střihopisem, se tentokrát k hranicím pomateného homokokotismu ani nepřiblížila. Asi nejlepší fantasy za posledních pár let a s výbornou hudbou.(13.5.2017)

 • Cival
  *****

  Ohromná pecka, v níž Ritchie přetvořil fantasy žánr k obrazu svému. Z hlediska vyprávěcích postupů a střihové skladby nejzábavnější a nejsilnější blockbuster od Šíleného Maxe. Fantastická práce.(19.5.2017)

 • Tosim
  ***

  Film v mnoha ohledech zajímavý. Celkovým přístupem ke složité látce, vizuálem, mnoha zrychlenými či vtipnými scénami, který ale v prostředku zpomalí a je nudný. Nic víc bych proti němu neměl, protože konec je opět našlapaný a já se (doslova) probudil. Škoda, (historické) ani fantasy filmy mě nijak zvlášť neberou a tady jsem si myslel, že mě král Artuš (zde v mnohém připomínající Robina Hooda, jen bohatým nebere a chudým nedává) chytne více.(26.9.2017)

 • Tom Hardy
  ***

  Velká škoda. Na jedné straně nejdospělejší a nejosobitější fantasy od Pána prstenů, na té druhé mix příliš mnoha protichůdných stylů. Je fajn, že KONEČNĚ někdo dokázal natočit fantasy, kde kamera nekrouží nad horou, pod které jdou hlavní hrdinové. Ale zatímco zrychlující střihy ve stylu Šíleného Maxe fungují fantasticky a to samé platí o dějových zkratkách, jakmile nastoupí digitální bordel, je to podobně únavné jako poslední Snyderovky. Nemluvě o té lehce zvláštní stylizaci postav, kdy všichni tak nějak do tématu zapadají, jen hlavní hrdina má šatník od předního návrháře. Přesto je mi líto, že to až tak prolítlo v kinech. Film nenudí, má atmosféru, přesný casting a téma náběh na to vyrůst do velkých výšin. Bohužel, toho už se nikdy nedočkáme. 70%(9.7.2017)

 • Matty
  **

  Důrazně tento film nedoporučuji lidem trpícím ofidiofobií (protože je v něm hodně hadů, včetně jednoho svinsky velkého) a Danu Vávrovi (protože by podobně politicky korektní verzi středověké Anglie s černochy, Číňany a silnými ženskými postavami nemusel rozdýchat). Ostatní hráči videoher by nicméně mohli být spokojeni, neboť hyperkinetické (jinými slovy strašlivě nepřehledné) a téměř kompletně CGI akční scény, zejména ta finální, vypadají jako sestřih in-game videa z nějaké akční řezačky. Král Artuš vůbec připomíná řadu popkulturních produktů. Videoklip k anglické folkové písničce, kung-fu film, špatné fantasy z osmdesátých let, dobré fantasy z nultých let, skeč od Monty Pythonů („Tohle je stůl. Sedí se u něj.“)... Vinou mnoha inspiračních zdrojů, nesoustředěného vyprávění (i tehdy, když tato nesoustředěnost není odůvodněna špatnou pamětí vyprávějící postavy) a neustálého těkání mezi výsměchem artušovským legendám a jejich ultracool, do sebe zahleděnou a nadhled postrádající modernizací pro dnešní nerdy je to strašný eklektický bordel. Moc nepomáhá, že se mu Guy Ritchie pokusil dodat jakýs takýs řád tím, že film pojal jako další ze svých londýnských gangsterek. Příběh se sice neodehrává v současnosti, ale v alternativním středověku s čáryfuky, obřími krysami a mečem, který funguje jako zbraň hromadného ničení, ale jinak jde o únavně manýristickou variaci dříve viděného. Máme tu opět partu nýmandů mluvících cockney angličtinou, kteří nejdříve jednají a až poté myslí, jejichž plán, jak přelstít soupeře, fatálně nevyjde, roztěkané vyprávění se skákáním po časové ose, psychopatického zlosyna, který svým obětem provádí moc ošklivé věci (jež ovšem potěší fanoušky Gaunerů), honičku natáčenou zčásti GoPro kamerami. Všechno uvedené dokázal Ritchie efektivněji využít ve svých předchozích filmech, které se navíc obešly bez patosem obestřeného origin story, založeného na tom, že se hlavnímu hrdinovi často zdají noční můry a omdlévá. Zatímco Tarantino zraje, Ritchie dospět odmítá, točí pořád totéž a přes občasné záblesky osvěžující tvůrčí invence to v tomto případě působí převážně hodně nuceně. 50%(12.5.2017)

 • Isherwood
  *****

  Pane na nebi! Dark fantasy v kulervoucí vizuální palbě, kde je všechno tak strašně over the top, až plně rozumím divákům, kteří to pošlou do splašků. Tohle bere všemožné žánrové motivy a lepí je na oprýskanou historku s chutí, při které byl režisér naposledy před sedmnácti lety. U intra s gigantickými slony jsem ještě trochu váhal, ale pak v geniální střihovce Artuš dospěje a já věděl, že je to doma, protože dojde i na Ritchieho milovaný běh po schodišti s Pembertonovým úderným podkresem, přičemž to nezaostává ani při trikových orgiích, kdy všichni věděli, že se můžou urvat ze všech řetězů, včetně herců. Jude Law hraje záporáka ve stejném stylu jako Mladého papeže a je to naprosto dekadentní bomba. A Charlie Hunnam? Už v Pacific Rim mi přišlo, že na sladkého idola holek 20- má podezřele charismatu a tady ho úročí v nejlepší možné formě. Dost jsem nad cestou do kina váhal, trailerová kampaň byla hodně mdlá, ale když vidím, že při rozpočtu 175 milionů to má celosvětově vyděláno (2 měsíce po premiéře) cca 145 milionů celosvětově, je mi jasné, že to u Warnerů někdo kardinálně podělal. Nejlepší fantasy od Pána prstenů.(22.7.2017)

 • Malarkey
  ***

  Nedá se Guy Ritchiemu upřít fakt, že jeho filmy dokáží mít styl. Co on natočí, to je efektivní pecka. Jenže se nemůžu zbavit dojmu, že pokaždé si ušetří nějakou scénu, kde to trošku přetáhne. Tady třeba už samotný rozjezd. První scéna efektivní jako prase, vypráví příběh Artuše od dětství až do zásadního věku, od kterého se odvíjí zbytek příběhu. Celé je neskutečně rychlé, zábavné, zajímavé a originální. Originální je to ale do konce asi první hodiny, kdy se podobné nápady začnou ředit a opakovat. A v tu chvíli celý film ztrácí šťávu a stává se z něj standardní film od Guye Ritchieho. Nápaditost mu sice nelze upřít, ale prvotní nadšení u mě osobně rychle opadlo. A i když oceňuji snahu točit fantasy příběh Krále Artuše z trošku jiného pohledu, pořád jsem měl co dělat, abych se v příběhu vyznal a nezbylo mi nic jiného, než koukat na digitální čáry, máry pod kočáry.(2.8.2018)

 • Cervenak
  *****

  Ultrafrajerská gangstersko-partizánska multikulti dark heroic sword & sorcery, v ktorej sa Guy Ritchie nadobro odtrhol z reťaze a je to celé ohromná zábava - od scén, v ktorých sympaťáci len tak hláškujú pri ohni až po megaslony, megahady, kung-fu a súboje so svalnatými megazabijakmi v obrovských čarodejníckych vežiach, pričom to všetko vyzerá ako zhmotnené obrazy Franka Frazzetu a Kena Kellyho. Všetko fantasticky natočené a zostrihané a geniálne ozvučené (keď po uštipnutí hadom začne hrať ústredná pieseň, je to najviac cool filmový moment za mnoho mesiacov, ak nie rokov). Charlie Hunnam obrovský sympaťák (pekne sa chlapec rozohral, už v Stratené mesto Z bol výborný) a k zloduchovi v podaní Juda Lawa ani netreba nič dodávať, lahoda. Negatívne recenzie tomu vyčítajú prznenie legendy a roztrieštený príbeh, mňa najviac bavili práve tie drzé variácie na klasiku (Merlinica) a rôzne rozprávačské finty (nespoľahlivý rozprávač, zámerne prehádzaná chronológia záberov, fóry typu "a keby sme zvolali anglických barónov, prebiehalo by to asi takto...", pričom je to tam fakt natočené, hoci je to udalosť, ktorá sa vlastne nestala). Šialený náhul, ktorý vstrebe málokto. Veľmi by som chcel pokračovanie, aj keď k tomu asi nedôjde...(12.5.2017)

 • T2
  ****

  Rozpočet $175miliónovTržby USA $39,175,066Tržby Celosvetovo $148,675,066 Tržby za predaj Blu-ray v USA $7,330,542Tržby za predaj DVD v USA $6,988,485║ Už jeden komerčný prešľap s Arthurom tu bol. História sa opakuje a ani na druhý krát táto legenda nepovstala. Aj keď film ako fantasy nie je zlý. Práve naopak, na to ako odrádzala ukážka k filmu to dokáže v celku príjemne upútať. Má to slušný náboj, aj vďaka dobrému prestrihu scén a doprovodnej hudbe, má to proste svoju dynamiku. Troška je škoda, že sa občas Guy Ritchie nechá uniesť a robí tam zbytočné dejové výtrty a niektoré komické vsuvky nemusia zapasovať. Záver je troška zle urvaný, tam sa veru ešte mohol vyhrať. /videl v kine: 75%/(14.6.2017)

 • DaViD´82
  ****

  Sbal Excalibur a vypadni.(8.6.2017)

 • Superpero
  ****

  Odvážný mix heroické fantasy a britské gangsterky. V jednu chvíli tam ničí hradby sloni, velcí jak dinosauři, ve scéně, která by se neztratila ani v Hobitovi, načež dostaneme dravou koláž o Artušově vyrůstání v bordelu. Oboje je cool, ale působí to jak ze dvou různých filmů. Každopádně jsem se bavil naprostou neúctou k legendě. Artuš tam nosí hadry, že by v tom skoro mohl vylízt na ulici i dneska a Jude Law tam běhá v sáčku. Všichni mluví a chovají se, jak třeba v Podfu(c)ku a rytíři jsou černoši a kung fu číňan. Znova už bych na to nekoukal ale bylo to fajn. Hudební doprovod hodně pomáhá.(21.5.2017)

 • Bluntman
  ****

  Krátká verze komentáře pro generaci mileniálů s poruchou pozornosti: KRÁL ARTUŠ: LEGENDA O MEČI je - méně odborně napsáno než následující řádky - nedostatkům navzdory totální námrd a nejlepší dark fantasy od BARBARA CONANA. Dlouhá verze komentáře: Tento v zahraničí komerční i kritický fail je především dokladem toho, že Guy Ritchie je rozjížděč franšíz, které nikdy nedorazí do cíle (SHERLOCK skončil po dvou dílech, KRYCÍ JMÉNO U.N.C.L.E. vzhledem k propadu v kinech zatím u prvního). A stvrzením, že tento tarantinovský epigon (spolu)píše a režíruje esteticky úchvatná díla, která mají společné zpřítomňování samotného procesu poskytování otázek a odpovědí na úrovni vyprávění a stylu. Poetiku má jednotnou, ozvláštňující je akorát zasazení do na oko jiných žánrových (dark fantasy) a historických (artušovské legendy) tradic. LEGENDA O MEČI přitom efektivně kombinuje poetiku (zpřítomňování narace) se zvolenou tradicí (hra s legendami usazenými kolem kulatého stolu), protože legendy byly vytvářeny, šířeny a proměňovány hlavně ústně._____ Ve filmu tak může být řada montážních sekvencí vycházejících z rozpravy postav, která má podobu jednou flashforwardů (záblesků budoucího dění), jindy flashbacků (vzpomínek na budoucnost), onde zase flashsidewayů (mentálních projekcí možných věcí příští), támhle zase nespolehlivých pasáží, případně kombinace několika časových rovin a vizí či představ, protože proč ne. I ve zvukové stopě je slyšet cockney nářečí a v hudební staroanglické balady či zesilující dechy, které nejsou součástí světa příběhu atd. Jasně, má to své nedostatky. (Vyprávění založené na zpětném vyplňování mezer z výpustkového úvodu je místy ubíjející. Stavění toho povědomého z cameloťáckých legend do nového kontextu je zase odvislé od znalosti předchozích zpracování od Bressona přes Boormana či Pythony až po uctivější hollywoodské verze. Není to pro mimetické mimoně a mimoňky, protože tohle na rozdíl od podobně neuctivého Scottova ROBINA HOODA nelze interpretovat jako reflexi soudobé situace v Anglii.) Neva, místy jsem fapoval nemálo, i když nejsem cílovka (= chlapci, jimž ještě nesestoupila varlata).(17.5.2017)

 • Dever
  *****

  // Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,702 // Otvárací Víkend v USA: $15,371,270 //(11.7.2017)

 • Fr
  ****

  „NAJDI CHLAPCE, ZABIJ HO A MEČ BUDE POSLOUCHAT POUZE TEBE...“ /// Ritchie předvádí hnedle vod začátku neskutečnou fofr filmařinu. Navíc stejně frajerský je i vobsazení. Historie, akce, dobrodružství a fantasy na jednom fleku, to všechno propojený kurevským filmařským švihem…výsledkem je vostřejší pohádka pro hravý a nenasytný. (já chcu ještě!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Hledám rejžu na Šejkspíra. 2.) Roky jsem čekal na návrat Excaliburu! 3.) Thx za titule „-OverLord-“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *(6.9.2017)

 • novoten
  ****

  Patřičně fyzický zážitek se všemi Ritchieho trademarky. Nechybí divoké konverzačky s nestíhatelnou kadencí, nechybí Londýn, nechybí kamarád Beckham. Do samého konce jsem se ale nemohl rozhodnout, jestli takovým sympatickým divočinám trochu neškodí fakt, že jsou nasoukané na klasický příběh, který tradiční body potkává občas velmi ledabyle, občas odvážně a nápaditě, ale občas právě nevyhnutelně klasicky. Nejrazantněji se to děje při přímém porovnání Artuše, který si v Hunnamově sebejistém podání nechává rozbít ústa, nejde pro drzé slovo daleko a relativně často na svůj úděl remcá, a Vortigerna, archetypálního fantasy zlosyna s touhou po moci. Přesto mám z Legendy velkou radost, protože moji oblíbenou látku zpracovává po svém a s rytířskou ctí se dobírá konci, ze kterého by se v nějakém alternativním vesmíru pokračovalo vstříc excelentní sáze. Nám zůstane alespoň poctivý a statečný záblesk.(30.7.2017)

 • tron
  ****

  „Stvoril si ma. A za to ti žehnám.“ Spoilery! Pár vecí mi nesedelo (Artuš v pohode vymláti milión týpkov v brnení a potom sa zľakne štyroch, vrátane kráľa, ktorého ak by dal dole, bolo by po probléme? A kam sa dorpčic podel megahad? Prečo zlikvidoval len pár vojakov a nie všetkých?), občas som sa nechytal (prečo zlí vojaci prepustili čarodejnicu? Nevedeli, že je čarodejnica?) a občas to má hluché miesta. Ale inak strašná pecka. Guy Ritchie (ktorého som nikdy nemal ktovieako v láske) a Charlie Hunnam (detto) najskôr dajú dokopy dve tri nudnejšie scény, ale potom ako ospravedlnenie rozohrajú BOMBOVÚ pasáž, ktorá vám odvarí dekel, odpáli ruky aj nohy a odhodí šošovky do kanála. Márne si spomínam, kedy naposledy som počul takú fantastickú filmovú hudbu. Tá je v kombinácii s famóznymi vizuálnymi nápadmi (Artuš vs. vojaci 1, Artuš vs. vojaci 2, Artuš v extrémne spomalených záberoch blížiaci sa k veži, Artušovo detstvo v skratke) neskutočná, mrazilo ma z nej a nechápal som, že ma niekto dokázal tak úžasne zaskočiť. K tomu solídny ústredný zlosyn, síce dosť neprekvapivý, ale tak zas Jude Law sa celkom snaží, tak prečo nie. Jednotliví členovia (budúcej?) Artušovej družiny sú podaní dosť skratkovito, škoda, ale minimálne Djimon Hounsou a „Merlin“ sú adekvátni a v pohode. K tomu prekrásne scenérie miest a prírody, vydarené akčné scény, solídne počítačové efekty, humor, plno bleskových dialógov ako z čias Zbaľ prachy a vypadni! a k tomu scenár, ktorý je natoľko nabúchaný a originálny, že sa nemáte kedy nudiť (had! Orol! Slony!). Veľký palec hore a veľká škoda, že sa zrejme, vinou mizerných tržieb, nikdy nedočkáme sequelov. A Charlie Hunnam je perfektný. „Načo si robiť nepriateľov, keď môžete mať priateľov.“(6.9.2017)

 • B!shop
  ****

  To byla hrozna ptakovina. Tvurci si s artusovskym mytem vicemene vytiraj prdel a delaj si s postavama co chtej a cely to pusobi jak mix mezi nejakou pc hrou, Robinem Hoodem a Solomonem Kanem. Jenze co se neda filmu uprit, je to zatracene zabavny. Dej se riti kupredu, neni nouze o spoustu vychytanej souboju, nejaky ty kouzla, docela drsnou atmosferu a misty i humor. Hunnam sice moc charisma na hrani vudce nepobral, ale jako takovej floutek, co to ma na haku je skvelej. Ostatni herci jsou taky vcelku fajn, ale nejvic prostoru ma ocekavane Hunnam. Proste blbost, ale ja se dobre bavil.(30.7.2018)

 • Slasher
  ***

  Na facku. Už dlouho jsem neviděl tak mrdnutý přijetí - 28% na Rajčatech, v kinech první velký propadák léta, pak ale tolik nadšených ohlasů od tolika lidí (Řízek: "nejlepší fantasy od Návratu krále" a podobně). To mě dokopalo do kina. A teď chápu, že tahle utržená fantasy gangsterka nemusí jít vstřebat každýmu - temná, klipovitá sada digi monstro-slonů, hadů, smrťáků, vodních víl a čeho všeho, zpomalovačky, epický šoty a la Zack Snyder, pouliční vtípky, silná dvojka Jax/Law, brutální soundtrack hlavně k závěru... Jako ať to je jak chce bordeloidní, tak zábavy dost a hlavně je super cítit nějaký to autorství ve světě, kde vládne NULA talentu úplně plochých, vypočítaných a přizdisráčských blockbusterů. K originalitě...(18.5.2017)

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 43 57