Kufr na slunci

• Francie

Valise, La

Dobrodružný / Komedie

Francie, 1973, 100 min

Typickej francouzskej blázinec, kterej si dělá prdel ze židů, arabů i francouzů, proloží to záběry na krásnou Mireille Darc, jejíž sex apeal zejména v druhé půli dostává poměrně dost prostoru. První půlka hýří mnoha vtipnejma situacema, zejména pokud se JPM ocitá v kufru, vybíhá z něj a následně do něj zase zabíhá. Líbí se mě jak frantíci dokážou zevtipnit i tak bánalní věc, jako je dělení jídla. Z dialogů je jasně cítit podpis mistra dialogovýho humoru Francise Vebera.(29.12.2013)

Nechal jsem se nalákat spíš na jména Jean Lefebvre a Michel Galabru, takže mě trochu překvapilo, že zmiňovaný herci se ve filmu ukázali dohromady asi tak na 5 minut. Ale nebylo to vyloženě na škodu, protože jsem zase viděl aspoň nějaký pro mě né tak známý herce. Jinak první polovina filmu, ve který jsou nuceni Michel Constantin a Jean-Pierre Marielle bydlet spolu v hotelovym pokoji, mě bavila hodně. Po opuštění hotelu dostává víc prostoru Mireille Darc, která sice stojí za pohled, ale nějak se všechny ty situace pořád opakujou dokola a nakonec nepřijde ani žádný rozuzlení a celej příběh končí tak nějak na půl cesty. První polovina za 4 hvězdy, druhá polovina za 2.(19.11.2013)

"Ten kufr kýchnul." Aby taky nekýchal, když je v něm izraelský major, kterého táhne francouzský kapitán za pomoci dalšího egyptského důstojníka a asi v tom nezůstanou sami. Já se přitom královsky bavil, také jsem se postavil do dlouhého zástupů obdivovatelů úžasné Françoise a hlavně jsem se rozhodl, že pokud jednou bude šance a já budu nějakou tajnou službou požádán o spolupráci, že se jim na to ...(9.2.2016)

Ač se to nezdá, tak Michel Constantin byl herec s velkým komediálním talentem, který v Kufru na slunci naplno uplatňuje. Interakce mezi jeho a Mariellovou postavou, především v první polovině filmu, kdy se vyprávění omezuje především na prostor hotelového pokoje, je zábavná, typicky francouzsky střelená a jeden situační gag střídá druhý. Druhá polovina, kam se mezi oba agenty vklíní femme fatale Mireille Darc, je už více rozmělněná a společné putování už trochu postrádá počáteční jiskru. Slabší 4*.(23.11.2014)

Velmi příjemná komedie, ve které hlavní roli hraje obrovský kufr se špionem, kterého je třeba tajně vyvézt z Blízkého východu do Francie. Nápad sám je dost legrační a to je teprve začátek. Ocenil jsem, kolik významných herců si v této komedii zahrálo a bylo to moc fajn. Dost mě pobavila role Françoise (Mireille Darc), která svými půvaby zachraňovala situaci vždy tam, kdy se elitní agenti dostali do úzkých. Zástup potenciálních amantů se proto začal neobyčejně rychle rozrůstat...(20.11.2010)

Nenápadná komedie ozdobená výtečnými výkony herců v hlavních ale i vedlejších rolích (Galabru háže neuvěřitelný tlamy), s velmi povedeným českým dabingem.(Smrček Productions, v českém znění: Marie Drahokoupilová, Ladislav Županič, Soběslav Sejk, Bedřich Šetena a další). "Kdyby si moje sestra chtěla vzít Žida, tak bych jí řekl: Klidně si vezmi toho Žida. Já jsem jedináček."(2.5.2012)

Constantin ani Marielle mě moc neoslovují, nesmyslný a za vlasy přitažený se mi zdál i příběh, takže hlavně to zachránila jako vždy půvabná Mireille Darc. Několik vtipných momentů, například udávání směru v široširé poušti ("Jeďte pořád rovně."). Pointa jen lehce úsměvná, ale dost o ničem. Od Lautnera znám rozhodně lepší filmy.(23.2.2012)

• rt12

Dalo se na to podívat díky kvalitním hercům a promiskuitní Darcové, celkem neotřelému nápadu převozu v kufru (ten měl i Velký šéf), sem tam nějaký povedený vtípek, ale podruhé už na to koukat nebudu.(18.11.2013)

"Je to skutečně vzrušující život. Včera v Paříži, dneska v Libyi." - "Jo a odpoledne v kufru." Méně známá a méně vtipná komedie, přesto se tu pár scén a dialogů, které vyčnívaly, našlo.(15.6.2016)

Constantin a Marielle v hlavních rolích hrají dobře. Z příběhu je cítit kvalitu, z práce režiséra ne. 2,5/5(6.7.2014)

Méně známá francouzská komedie, která potěší originálním a neskutečně vtipným příběhem o jednom chlápkovi, kterého se snaží jeho špionský kolega propašovat přes hranice, což spustí kolotoč nečekaných událostí, při kterých se moje bránice otřásala v základech. Krásný příklad toho že sedmdesátá léta minulého století byla zlatým věkem francouzské komedie a bylo prakticky jedno, jestli v nich pobíhá Louis De Funés či v tu dobu takřka neznámí komici, jakož tomu je v tomto případě, přestože se ve filmu na kratičkou dobu mihnou Michel Galabru a Jean Lefebvre. Moje hodnocení 75%.(13.6.2016)

Trošku slabší, ale stále kvalitní Lautnerovka. Jedna komplikace za druhou a k tomu krásná Mireille.(17.9.2014)

Výborná francouzská komedie, která se sice rozjíždí pomalu, ale nabírá neuvěřitelné obrátky. Příjemný humor a nadsázka, vtipné hlášky (Francis Veber je zde typický!) a to vše zasazené do afrického koloritu. Tomuhle se říká inteligentní zábava!(23.4.2017)