Presento - Dokedy?!

Hudba:

Presento

Presento

whack

Na slovenské pomery jednoznačne jeden z najlepších rapových textov, o problematike, ktorá sa týka každého z nás. Po textovej stránke nie je veľa slovenských rapových songov, ktoré sa mi páčia viac, a Presento má viac takýchto songov, napríklad Obraz budúcnosti. Ani po hudobnej stránke to nie je zlé, aj keď osobne mám rád tvrdší vokál, ale Presento má iný štýl a to na mojom hodnotení nič nemení. Je dobré, že je populárny, pretože má vplyv na mladých a svoju popularitu využíva na dobré účely. ()

Radko

Textovo hutné, varovne burcujúce (hoci možno až akosi príliš všeobecne). Video ukazujúce otáčajúci sa obrys Zemeguľe, v ktorej sa zjavujú zábery týrania zvierat, vojen a dymiacich fabrík je celkom priliehavé, miestami nepríjemné doslovné (zakrvavené zvieratá). Veľkým faulom je hudobný podmaz. Raperi si síce nerobia nejaké veľké starosti s hudbou a rovnako znejúce piesne počuť kdekade. Táto neoriginalita prístupu môže byť niekedy na prekážku. A tak počúvam, počúvam Dokedy? s nabúšeným ekoposolstvom vymedzujúcim sa proti egoizmu, spôsobujúcemu násilie na zvieratách, vzájomnú nenávisť, drancovanie Zeme a do mysle sa vtierajú slová songu skupiny Masaker s názvom Kriminál, v ktorej bola použitá temer navlas rovnaká znelka. V ňom dvojnásobný vrah, známy ako raper L.u.g.e.r., reflektuje vlastnú niekoľkoročnú väzenskú skúsenosť veršami typu: "Zmagorených muklov hormóny zaživa žerú, preto vyjebanci kokoty do huby berú", "V kriminále má cenu iba káva, tabak, riť - je nevábne v tej buzerantskej diere žiť" "Z kriminálu Ti padnú buzerantské cepy dole, padla Ti sánka, tak čakaj kokot do papule" Tieto asociácie mi zmiešali útočné ekoposolstvo s upozornením na, to, že v base nemusí byť najhorším momentom obmedzenie slobody pohybu, ale množstvá nadržaných väzňov, tešiacich sa na nové mäsko. ()

Khalesi

Rozhodla som sa hodnotiť celkový dojem z klipu a muziky dohromady a preto musím dať plný počet. Posolstvo je jasné a som naozaj veľmi rada, že kapely s takýmito zmysluplnými textmi existujú nie len na punkovej či hard-core scéne. Veľmi oceňujem aj to, že je spev zrozumiteľný a nie príliš ujačaný, alebo prehlušovaný agresívnejšou muzikou.U mňa maximálna spokojnosť. ()

Marek1991

Tá hudba to je dávka energie, hlas síce mohol byť silnejší, viac ukričaný, no aj tak silný text, uvedomelý hip hop proste taký ten pohľad na svet cez neubližovanie ani zvieratám. Klip je možno jednoduchší, sám som čakal viac a vzhľadom na to, že tu hodnotíme videoklipy, to možno mnohých neosloví práve kvôli tomu, no dokument Pozemšťania by to asi neprekonalo aj tak ešte od Presenta vzhľadom na jeho pomalší rozbeh narozdiel napríklad od iných raperov momentálne začínajúcich na slovenskej a českej rapovej scéne a ono všeobecne mnohé diela na tematiku ubližovania zvieratám, životnému prostrediu doplácajú na to, že niektoré diela sú proste extra trieda a že nápaditosť už potom mnohým chýba. Je to dosť dobré, ale dalo sa viac, nejakú čerešničku na torte ako sa vraví. ()

corpsy

Klip si viac nezaslúži. No a je škoda, že v texte sa hovorí o problémoch okolo nás, ale na jeden sa zabudlo. A to to ako dnešná SK hudobná scéna z 95% vymýva svojimi rýmami mozgy mladým ľudom, ktorý im to žerú aj z navijákmi. ()

schizmo

Videoklipy k songům se silným ekologickým a etickým apelem mě vždy strašně zasáhnout. Je to jako přehlídka všemožných hrůz seřazena za sebou v rychlém sledu a člověk má tak během čtyř minut dostatek času zamýšlet se sám nad sebou a stydět se. Co ale až song skončí? A kolik lidí si vlastně veme k srdci poselství v textu a záběrech obsažené? Presentovi patří velký respekt a dík za to, že do svých songů tyhle témata dává, protože hudba je mocná čarodějka a často dokáže otevřít srdce tam, kde běžná osvěta už nemá žádnou moc. ()