Poslední nás zachrání

(festivalový název)

Komedie / Horor

USA, 2015, 88 min

• tron

Takýto scenár by bol osviežujúci a originálny rok po Vreskote. Nie v roku 2015. Plusov nie je veľa, ale čosi by sa našlo - celkom pekná a šikovná Taissa Farmiga, niekoľké pôsobivé vizuálne nápady, 2 retro pesničky a pár vtipov (hlava v medvedej pasci, výbuch auta, prekračovanie písmen). Všetky ostatné postavy boli otravné, obsadené nie príliš talentovanými hercami a hlavná myšlienka o „matkách a ich dcérach“ na mňa pôsobila zaliečavo, tupo a neúprimne. Dojal ma len záverečný „tanec“. Dosť málo na hodinu a pol. A pozerať sa na 37-ročnú Švédku, hrajúcu panenskú tínedžerku, tiež nie je žiadny zázrak (navyše, Malin Ǻkerman vyzerá na 47). Pár bodov k dobru by si producenti u mňa získali, ak by sa dokázali vysporiadať s autorskými právami a nakrútili by to ako svojrázny, ale plnohodnotný diel Piatka trinásteho. Nevysporiadali a nenakrútili. Takže nezískali. A parodovať 16 rokov starý Matrix je už troška blbé, nemyslíte?(20.12.2016)

Neskutočná kravina! Ale je to možné vyčítať filmu, ktorý je zámernou kravinou, ktorá si uťahuje, no zároveň vzdáva hold slasherom z osemdesiatich rokov? Len ťažko! The Final Girls si jednoducho berú na paškál všetky prihlúple pravidlá tohto subžánru (kto sexuje alebo ukáže kozy umrie, panna musí prežiť do záverečných titulkov) a hravým meta spôsobom, keď sa postavy z dneška dostanú do filmu, sa s nimi pohráva. Nie je to síce komédia pri ktorej by sa divák smial na plné hrdlo, popravde vtípky vychádzajú iba tak z polovice, ale pre tých – výhradne hororových fanúšikoch - ktorí vyrástli na všetkých Halloweenoch, Piatkoch Trinásteho (hlavý záporák je Jasonom jednoznačne inšpirovaný) a iných B-éčkových vyvražďovačkách svojím spôsobom neskutočné zábavné a nápadité parodovanie ich pravidiel. Pri takých scénach ako slow motion, flashback alebo záverečné titulky som mal neustále úsmev na tvári, nehovoriac o záverečnej scéne v nemocnici, ktorá akoby vypadla zo všetkých tých slasherových sequelov (ako prvý určite napadne Halloween 2). Navyše je to veľmi štýlovo natočené, s výbornou kamerou, sympatickým obsadením a i ten zámerne farebný vizuál sa k tomu výborne hodí. Plus vo filme bez problémov funguje aj tá línia matka versus dcéra, ktorá napodiv nepôsobí tak debilne ako sa na prvý pohľad javí. Kto toho nemá z daného slasher subžánru veľmi nepozerané, hlavne z osemdesiatkovej tvorby, tomu pravdepodobne prídu The Final Girls iba trápne. Oni sú však zámerne trápne a vo výsledku je to celkom fajn meta horor/komédia, ktorý/á pohladí srdce nejedného hororového fanúšika. Ja som sa počas filmu síce vyslovene nesmial, ale po celý čas veľmi príjemne bavil tým pohrávaním si s pravidlami a tou meta zložkou, takže nevidím dôvod byť prehnane prísny. CELKOVO: 3,5* (7/10)(6.11.2015)

Originální parodie na takovej Pátek třináctýho se zajímavou sci-fi zápletkou. Výhodou opravdu to, že si to nechtělo hrát na žádnej horor, ale od začátku do konce to bylo braný s humorem a nadsázkou. Dějově se to dost točilo kolem opětovnýho setkání dcery s mrtvou matkou, kde to naštěstí až tolik nerozmazávali. Ta akční scéna na konci byla až přehnaná, ale pobavilo to, nevim jestli tou stupiditou kolikrát, ale účel to zřejmě splnilo. Tyhle typy parodií na horor jsou o dost příjemnější než hororový komedie.(23.11.2015)

Skupina mladých kamarátov sa vyberie do kina na slasher, v ktorom hrá matka jedného dievčaťa z tejto skupiny. Počas nehody v kine sa však namiesto plánovaného úniku z budovy dostávajú do filmu, na ktorý sa ešte pred chvílou pozerali. Myslia si, že ich čaká zábava a môžu sa na vraždy zabijaka Billyho pozerať úplne zblízka, lenže po malej chvíli v kempe zistia, že sa práve stali Billyho novými obeťami. - Na tento horor som sa už dlhšie tešil, pretože slasherov v poslednej dobe ubúda a tohtoročný Lost After Dark sa mi až tak velmi nepáčil. Námet bol zaujímavý a to prenesenie sa do filmu sa mi vážne páčilo, pretože to do toho prinieslo úplne niečo nečakané a samozrejme som nevedel o čom to bude, takže ma to velmi prekvapilo. Takéto preskakovanie času v hororoch mi väčšinou vadí, ale tu to fungovalo velmi dobre. Dejovo bolo pre mňa všetko zaujímavé. Herecké obsadenie bolo velmi dobre zvolené, aj keď mi nie všetky postavy pasovali do slasherového konceptu. Prekvapila ma mladá Farmigová, ktorej výkon sa mi páčil, aj keď na staršiu sestru ešte ani zdaleka nemá, ale tak vo veku je medzi nimi velký rozdiel, takže dúfam, že zostane u hororu a v budúcnosti sa jej vyrovná. Ďalšou skvelou postavou je pre mňa Alexander Ludwig, ktorého som už tak trochu poznal, ale sem sa hodil dokonale a tiež dúfam, že ho ešte v nejakom horore uvidím. Musím spomenúť aj Chloe Bridges, ktorá si v tomto roku zahrala už v dvoch hororoch a je snáď jediná žena s "kačacími" perami, ktorá sa mi nehnusí. Taktiež musím pochváliť velmi dobrú hudbu a kvalitný vizuál, aj keď tú čiernobielu farbu si mohli odpustiť. Komediálne prvky fungujú tiež velmi dobre, čomu napomáhajú hlavne herci, ktorí sa dokážu tváriť ako hlupáci. Zrejme jediným negatívom boli pre mňa PC efekty, ktoré do slasheru absolútne nazapadajú a bolo ich tu pomerne dosť, čo mi dosť kazilo celkový dojem a preto musím dať o hviezdičku menej. Ale medzi slashermi posledných rokov ide o nadpriemer. + herečka z Nightlight + herečka z Halloween II + herec z Maggie + herečka z Life After Beth(10.10.2015)

The Final Girls je zábavná komediální hororová jednohubka. Ničím nepřekvapí, neoslní, ale dobře se na to dívá. Nápad je to dobrý, občas jsem se pobavil, jako například zpomalená scéna. Jako horor bohužel moc nefunguje a kdyby se přidalo na brutalitě, tak bych možná hodnocení zvedl, ale takhle nemůžu .. 6/10 = 60%(1.11.2015)

• - Ve flashbacku z roku 1957 se objevuje automobil Chevy Impala z roku 1960. (NormanBates)

• - Scenárista Joshua John Miller napísal scenár k The Final Girls kvôli tomu, aby sa vyrovnal so smrťou svojho otca, Jasona Millera, ktorý stvárnil postavu otca Karrasa v horore The Exorcist (1973). (Marceloo)

• - Spoiler: Ve filmu můžeme celkově vidět 12 smrtí. (hansel97)