Poslední nás zachrání

• USA The Final Girls (více)
Trailer

Mladá Max truchlí nad ztrátou své matky, hvězdou brakových hororů z roku 1980. V momentě, kdy se s partou přátel ocitne v hořícím kině při promítání nejslavnějšího filmu její zesnulé matky, je jakýmsi záhadným způsobem vtažena i s partou kamarádů přímo do děje filmu. Matka s dcerou se opět schází a jsou rozhodnuty čelit všem nástrahám brakového filmu. (geklon)

Trailer

tron

Takýto scenár by bol osviežujúci a originálny rok po Vreskote. Nie v roku 2015. Plusov nie je veľa, ale čosi by sa našlo - celkom pekná a šikovná Taissa Farmiga, niekoľké pôsobivé vizuálne nápady, 2 retro pesničky a pár vtipov (hlava v medvedej pasci, výbuch auta, prekračovanie písmen). Všetky ostatné postavy boli otravné, obsadené nie príliš talentovanými hercami a hlavná myšlienka o „matkách a ich dcérach“ na mňa pôsobila zaliečavo, tupo a neúprimne. Dojal ma len záverečný „tanec“. Dosť málo na hodinu a pol. A pozerať sa na 37-ročnú Švédku, hrajúcu panenskú tínedžerku, tiež nie je žiadny zázrak (navyše, Malin Ǻkerman vyzerá na 47). Pár bodov k dobru by si producenti u mňa získali, ak by sa dokázali vysporiadať s autorskými právami a nakrútili by to ako svojrázny, ale plnohodnotný diel Piatka trinásteho. Nevysporiadali a nenakrútili. Takže nezískali. A parodovať 16 rokov starý Matrix je už troška blbé, nemyslíte? ()

Marceloo

Skupina mladých kamarátov sa vyberie do kina na slasher, v ktorom hrá matka jedného dievčaťa z tejto skupiny. Počas nehody v kine sa však namiesto plánovaného úniku z budovy dostávajú do filmu, na ktorý sa ešte pred chvílou pozerali. Myslia si, že ich čaká zábava a môžu sa na vraždy zabijaka Billyho pozerať úplne zblízka, lenže po malej chvíli v kempe zistia, že sa práve stali Billyho novými obeťami. - Na tento horor som sa už dlhšie tešil, pretože slasherov v poslednej dobe ubúda a tohtoročný Lost After Dark sa mi až tak velmi nepáčil. Námet bol zaujímavý a to prenesenie sa do filmu sa mi vážne páčilo, pretože to do toho prinieslo úplne niečo nečakané a samozrejme som nevedel o čom to bude, takže ma to velmi prekvapilo. Takéto preskakovanie času v hororoch mi väčšinou vadí, ale tu to fungovalo velmi dobre. Dejovo bolo pre mňa všetko zaujímavé. Herecké obsadenie bolo velmi dobre zvolené, aj keď mi nie všetky postavy pasovali do slasherového konceptu. Prekvapila ma mladá Farmigová, ktorej výkon sa mi páčil, aj keď na staršiu sestru ešte ani zdaleka nemá, ale tak vo veku je medzi nimi velký rozdiel, takže dúfam, že zostane u hororu a v budúcnosti sa jej vyrovná. Ďalšou skvelou postavou je pre mňa Alexander Ludwig, ktorého som už tak trochu poznal, ale sem sa hodil dokonale a tiež dúfam, že ho ešte v nejakom horore uvidím. Musím spomenúť aj Chloe Bridges, ktorá si v tomto roku zahrala už v dvoch hororoch a je snáď jediná žena s "kačacími" perami, ktorá sa mi nehnusí. Taktiež musím pochváliť velmi dobrú hudbu a kvalitný vizuál, aj keď tú čiernobielu farbu si mohli odpustiť. Komediálne prvky fungujú tiež velmi dobre, čomu napomáhajú hlavne herci, ktorí sa dokážu tváriť ako hlupáci. Zrejme jediným negatívom boli pre mňa PC efekty, ktoré do slasheru absolútne nazapadajú a bolo ich tu pomerne dosť, čo mi dosť kazilo celkový dojem a preto musím dať o hviezdičku menej. Ale medzi slashermi posledných rokov ide o nadpriemer. + herečka z Nightlight + herečka z Halloween II + herec z Maggie + herečka z Life After Beth ()

J*A*S*M

Docela fajn meta komedie hravě se otírající o starší nablblé kempové slashery, v níž překvapivě asi vůbec nejvíc funguje emocionální linka mezi Max a "Nancy". S humorem je to tak půl na půl, občas zabere, občas ne. Strach nebo gore tu pak samozřejmě nenajdete vůbec. Celkově jsou The Final Girls velmi příjemné pokoukání, ale zdá se mi, že na rok 2015 je tam "toho" příliš málo na to, aby film divákovi nějak výrazněji utkvěl - ať už se na něj dívá z jakéhokoli úhlu. Tohle je odvázanější alternativa. ()

Bloody13

Tenhle "slasher na fetu" mi docela sednul, ale je fakt, že ten nápad nebude vonět každýmu. Ona totiž zdejší zápletka o pětici teenagerů, kteří se dostanou do filmu, je sama o sobě dost fantasy. Ano, takže něco jako Poslední akční hrdina; jen s rozdílem, že hrdinové se, bohužel pro ně, dostanou do hororu. A přesto zde převládá humor. Je totiž docela sranda s hrdiny zjistit, že film vás nepustí ven díky časovým smyčkám, vybrat s nimi vhodnou kandidátku na post tzv. Final Girl, komentovat zrovna probíhající flashbacky nebo slow motion záběry, měnit děj a tím pádem i žánrová pravidla (hlavně neprovozuj sex, nebo chcípneš!). Horší je to už se zajetými zvyklostmi správné tábornické vyvražďovačky. Žádný sex (!), žádný kozy (!!), žádné gore (!!!) a zabiják má poměrně trapnou masku. Ale celkově je to fajn experiment s hravou kamerou, pecka hláškami a v celku sympatickým obsazením. Závěr si samozřejmě zadělal na sequel, ale já bych se ho úplně nebál. ()

EvilPhoEniX

Budoucí kultovní klasika, kterou si děti budou pouštět za 20 let místo Sleepaway Camp a Friday 13th. Film v každém ohledu vzdává hold starým camp slasherům velmi zábavnou a stylovou formou. Jediné větší mínus zaznamenávám v ratingu PG-13, při kterém jsme ochuzeni jak o gore tak o ňadra pěkných žen ( a že jich tu bylo), ale na druhou stranu starší slashery také nepřináší krvavé žně, takže to zde mohu v pohodě překousnout. Final Girls sbírá body jinde. Převažuje velmi příjemný humor o který se stará weird Thomas Middleditch, sympatický hororový cásting, velmi stylová forma ( zajímavé úhly a dopady kamer+ krásný slow motion) hezky si film pohrává s hororovým klišé, i ten barevný vizuál působí sympaticky. Hraje se zde i na city ve vztahu Matka/dcera, hlavní záporák v každém ohledu připomíná Jasona ( nesmrtelnost, macheta, chůze),scéna v kině dá zase zavzpomínat na nezvratný osud a nechybí i velmi nečekané rozuzlení. Příjemné pohlazení na srdci, při kterém jsem se fajnově bavil. Jeden z nejoriginálnějších slasherů vůbec. Highlight filmu byl Závěrečný fight mezi Final Girl a hlavním záporákem, který měl sakra koule. Story 7/10, Atmosféra 5/10, Gore 1/10, Vizuál 9/10, Akce 5/10, Zábavnost 7/10.75% ()

• Všechny záběry nebe byly digitálně upravovány. (hansel97)
  • Vicky (Nina Dobrev) navrhne a později zrealizuje výrobu dřevěných kolíků, které jsou známou zbraní proti upírům. Jedná se o odkaz na nejznámější roli herečky, postavu Eleny v Upířích denících (od r. 2009). (hansel97)