Mládí vůdce

(festivalový název)
  • Velká Británie The Childhood of a Leader (více)

Film vypráví příběh o mladém americkém chlapci žijícím ve Francii v roce 1918, v období vzestupu fašismu, jehož otec pracuje pro americkou vládu a snaží se vytvořit Versailleskou smlouvu. To, čeho je chlapec svědkem, ho utvrdí v jeho přesvědčení - a my jsme svědky zrození děsivého ega. (Ajjinka)

Marceloo

Syn jedného z najvýznamnejších lídrov prvej svetovej vojny žije vo Francúzsku so svojou matkou a slúžkami. Otec je neustále zaneprázdnený a má plno povinností, takže na syna mu mnoho času nezostáva. Keďže je Prescott neposlušné dieťa a potrebuje nad sebou pevnú ruku, ktorú zaneprázdnený otec nedokáže poskytnúť, dostáva sa neustále do problémov. Následky vojny sa v rodine neustále stupňujú a rovnako sa stupňuje aj agresivita Prescotta, ktorý sa čoraz viac uzatvára do seba a stáva sa čoraz väčším problémom pre svojich blízkych. - Počítal som s tým, že žáner horor bude v tomto diele využitý len minimálne, ale napriek tomu som mu chcel dať šancu. Lákalo ma herecké obsadenie, doba, v ktorej sa dej odohráva a aj hlavný námet. The Childhood of a Leader vyzerá vďaka vysokému rozpočtu velmi dobre. Pôsobivé kostýmy, pekné stavby, kvalitné herecké výkony a ideálne skomponovaná hudba vytvárajú pocit toho, že režisér už má mnoho skúseností, aj keď to je len jeho režijný debut. Emocionálne bola hlavná postava zobrazená prekvapivo výborne a jeho psychické rozpoloženie a nepredvídatelné správanie ma udivovali. Bol som zvedavý na vyvrcholenie, keďže sa dovtedy žáner horor objavil len minimálne. S rozuzlením som ako človek závislý na hororoch spokojný, keďže to k tomu po celý čas smerovalo a chápem to, že sa tvorcovia nesnažili zobraziť niečo brutálnejšie, pretože by potom nezískali tolko ocenení. The Childhood of a Leader rozhodne odporúčam každému, kto má rád nahliadnutie do hlbokej psychiky zvráteného človeka alebo výrazný pohlad na rozklad slušného človeka. + herečka z Tale of Tales + herec z Let Us Prey ()

*CARNIFEX*

Priznám sa, že som bol z úvodného intra priam fascinovaný. Čaro tajomna dodáva najmä hudba, ktorá budí akýsi podivný druh rešpektu. Dávno som sa s niečím takým nestretol. Bohužiaľ, tu akoby sa "zastavil čas", respektíve rozsypal piesok z presýpacích hodín. Na dlhé minúty nijak záživné sociálne drama natoľko ovládlo veškeré dianie až som sa pohrával s myšlienkou: pospať si si mohol aj pri vypnutom televízore, zbytočne páliš elektriku. Hlavnou myšlienkou je výchova malého, podivného pankharta, ktorý postupne manipuluje takmer s každým, kto sa objaví v jeho blízkosti, vrátane matky. Samozrejme, jediný kto to vidí, je zaneprázdnená hlava rodiny, ktorej je prednejšia politická situácia než vlastná rodina. Bohužiaľ, napriek tomu, že sa v závere dostane k akému si pohoršeniu v podobe snahy o šokovanie diváka, samotný snímok nemá z hororom spoločné absolútne nič. Navyše ani ako dráma "Childhood of a Leader" nezaujal natoľko, aby sa divák cítil dostatočne frustrovaný. Rozuzlenie je pre mňa groteskou. Samozrejme každý si ho môže vysvetliť po svojom, no na mňa pôsobí ako úplná dementná fraška a aj najmä vďaka nej idem s hodnotením ešte nižšie ako som pôvodne plánoval - 40% ()

Morholt

".........- a my jsme svědky zrození děsivého ega." To je právě to. Já jsem svědkem žádného zrození nebyl. Viděl jsem jen protivného spratka, který hloupě manipuluje s ještě hloupějším okolím, což pak vyústí do konce, který nemá vůbec žádné zdůvodnění a působí spíš směšně. Všechno dobré, co na filmu je, tedy skvělá atmosféra, slušná kamera a výborné obsazení, díky scénáristicko-režisérské onanii přichází zcela vniveč. Ale možná jsem to jen nepochopil. 30% ()

maddy

Za mňa síce opatrný, ale predsa len palce hore, no inak by som vopred varoval všetkých hororových fanúšikov, pretože žánrové zaradenie horor je pri The Childhood of a Leader dosť mätúce, rovnako ako krátky opis od Ajjinka, že „to, čeho je chlapec svědkem, ho utvrdí v jeho přesvědčení – a my jse svědky zrození děsivého ega“. Príbeh z čias vzostupu fašizmu o synovi otca, ktorý sa snaží vytvoriť Versailleskú zmluvu totiž nezobrazí tieto „desivé udalosti“ ani len v náznakoch. Tým pádom by som The Childhood of a Leader neoznačil ani len za hororovú drámu. Je to síce znepokojivá dráma, ale výrazné hororové prvky k tomu nevyužíva. Navyše je to veľmi pomalá dráma, ktorá po kompletne celý čas plynie pomaly a je natočená veľmi "old-schoolovo“. A tým old-schoolom nemám na mysli osemdesiate/deväťdesiate roky, ale ešte také tri dekády späť. Už samotné úvodné titulky pripomenú staré filmy. Napríklad už aj tým, že sa už v nich menujú všetci tí ktorí na filme pracovali, namiesto toho, aby boli menovaní až v závere ako je tomu v modernej kinematografii už pár desiatok rokov zvykom. Úvod už zvolenou hudbou navodí atmosféru, v ktorej sa bude niesť celý film a ten tak plynie v podstate až do poslednej minúty 115 minútovej stopáže a zároveň je rozdelený na tri hlavné kapitoly. Námet The Childhood of a Leader však nie je vôbec márny, tobôž hlúpy. Práve naopak, pod povrchom je ten film dostatočne znepokojivý, aj keď vlastne žiadnu znepokojivú scénu počas celej stopáže neponúkne. Avšak tí ktorí nemajú radi pomalé filmy, v ktorých sa na prvý pohľad nič nedeje ruky preč. V tomto prípade úplne chápem aj nižšie hodnotenia, v ktorých sa bude vyťahovať prevažne slovo nuda a nezáživnosť. Tým ktorým má možnosť Childhood of a Leader sadnúť sú skôr nehororoví fanúšikovia, fanúšikovia festivalových filmov (asi aj preto to nadšené prijatie na niektorých festivaloch). Za mňa slušné tri hviezdičky, keďže nejako tu nie je dať začo viac bodov, ale inak vôbec nie marná prácička. CELKOVO: 3* (6/10) / PS: toho Pattinsona v obsadení sa nikto nemusí výrazne báť, má tu iba dve síce veľmi slušne odohrané scény, ale jeho postava je vo filme v podstate zbytočná. ()

kaylin

Snímek, který se snaží být o hodně intenzívnější, než jakým skutečně je. To, co se nám snaží říct kamera a hudba, to nám prostě děj neříká. Není to tak strhující, jak by to chtělo být, tady jsou kamera a zvuk až příliš rušivým aspektem, který přehlušuje všechno, vlastně i tu myšlenku, která je nám sdělována. ()

Avathar

A New Era... Coming-of-age z odvrátenej strany. Znepokojivé. Krásne znepokojivé. Bohaté na interpretácie. Náznaky. Úžasná hudba, kamera a herci. Horor nečakajte. Toto bude ešte dlho dozrievať. Mrazivá alegória, ktorá vyvolá mnoho otázok, odpovede si však budete musieť nájsť sami. Tak to mám rád. (Hodnotenie na csfd veselo ignorujte. Snáď sa film dostane k divákom, ktorí ho dokážu oceniť, bola by veľká škoda, keby zapadol prachom). ()

molcan2 odpad!

Okázalá hlúposť. Z tohto filmu som bol najviac sklamaný za poslednú dobu, keď som si prečítal chválive recenzie. Hudba je bombastická, zábery neskutočné dlhé a psychológia typu "zo zneužitého dieťaťa vyrástol bastard". Nečítal som Sartreho originál, ale pochybujem, že bol tak nudný. Niektorý z vedľajších hercov boli dobrý, ale Liam Cunningham, najmä, vyzeral veľmi nepohodlne v jeho letmej úlohe. Postava Roberta Pattinsona bola obzvlášť mätúca: Kto to bol? Čo tam robil? Prečo hral dospelého Prescotta? ()

mac000

Tak mysteriózní, až nesrozumitelné a iritující. Malý kluk vytáčí své rodiče a všechno vyšumí do symboliky, ve které je těžko orientovat se v prostoru a čase... ()

Ikedar

Dobre sa na to pozerá, je tam výborná hudba, a atmosféra filmu mi tiež veľmi dobre sadla. Problém je však v tom, že filmu chýba akési rozuzlenie. A keď by sa zdalo, že nejaké prichádza, divákovi len viac zamotá hlavu. Nehovorím, že potrebujem mať všetko zrozumiteľne servírované ako na podnose, ale v tomto prípade človek čaká akýsi záver. A keď nepríde, ostáva pri nepríjemných otázkach. Pri záverečných titulkoch som si vravel presne toto. Inak mám podobné filmy veľmi rád. ()

Baldrick

No ovšem toto... Hysterická cella, pozérské rozdělení na kapitoly (již jen název poslední mnohé rozesmál), redundantní dobové záběry, komatické finále labilního ega. Škoda, protože vše mezi (většinová náplň) mělo smysl pro atmosféru, barvy, světla a stíny (zkrátka výtvarné pojetí), vedení herců. Bohužel ale zvítězily hormony. A bezradnost. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

BigbyWolf

Silný, vyspělý debut. Napadalo mě srovnání s přeceňovaným Musíme si promluvit o Kevinovi, vedle něj je Mládí vůdce působivější v každém ohledu. ()

kori_kori

po přečtení obsahu na csfd (sakra čeho je chlapec svědkem a o jakém děsivém egu tu je řeč-???) a po shlédnutí ukázky jsem se nemohla dočkat, až se na film podívám ... a teď jsem zklamaná ... úplně to ve mně vře, protože si říkám, že to mohlo být o kus lepší, ta látka je dobrá ... za výkon chlapce dávám hvězdu, za hudbu, která jediná v tom dávala punc "vyšší divnosti, napětí a pocitu teď to bude velký" dávám druhou a ještě přidám třetí za to, že to ve mně vyvolalo emoci a dohnalo k přemýšlení ... ano, je to neposlušnej fracek, kterej vzdoruje a já úplně chápu proč, a kromě toho, že potřeboval pevnou ruku, potřeboval taky lásku, a jedinej, kdo mu ji dal, byl odejit ... a tak si ji vybudoval jinde (anebo jsem to vůbec nepochopila :-)), ale tím se nebudu zalamovat, vždyť mně taky nevadí, že jsem se nekoukala na horor a něco mysteriozního ... jen opravdová škoda, že psychologie postav byla málo propracovaná, do těch 115 minut by se to i vešlo ()