Hei tai yang 731

Horor / Válečný / Drama

Hong Kong / Čína, 1988, 105 min

Tun Fei Mou
  • tron

Ťažko hodnotiteľné percentami. Strašný, príšerný a pre mnohých divákov nepozeratelný film. Najobludnejšie na ňom je, že vznikol na základe kedysi reálne existujúcej jednotke, ktorá naozaj robila presne tieto príšernosti (a aj väčšie), ktoré táto snímka ukazuje. Dej je riedky, herci smiešni, postavy a dialógy by som povedal, že až neexistujú. Ide skôr o nezabudnuteľné, brutálne výjavy, ako je napríklad tá s rukami (hoci na mňa najnaturalistickejšie pôsobila scéna s mačkou a krysami). Niečo vydržím, ale počas viacerých scén som si musel neustále hovoriť, že je to len film a efekty, inak by som sa asi povracal.(1.4.2019)

• Flipnic

Takže po mnoha a mnoha horrorech, explotation masakrech a Asijských CAT III brutalitách a shock filmech jsem konečně usedl k tolik diskutovanému a "obávanému" Men Behind The Sun (1988) ... Ze zpráv od lidí se zájmem o podobné kruťárny mi připadlo, že se snad má jednat o "druhý Cannibal Holocaust" a že zažiji opravdový šok ... No nekonalo se nekonalo a já se málem sám umučil nudou, kterou mi tahle volovina předložila ... Tohle ne!!! Zaprvé (viz můj profil) už mám nějaké zkušenosti a hodně nakoukáno. Proto jsem na film koukal pozorně jak to jen šlo, ale než došlo vůbec k něčemu zajímavému (k čemukoliv!!) uteklo snad 20 minut ... Dlouhá stopáž mne opravdu trápila a na začátku uvedu to, co se mi na filmu líbilo, protože toho moc není. Goreefekty a brutality jsou špičkově technicky provedené!! Tohle je opravdu nejvyšší level, ale aby divák neviděl více, než je třeba, jsou vidět často jen chvíli. Za druhé to byla perfektní kamera, výtečná. No a za třetí to byl neustálý a pozvolný tlak na diváka ... jenže když film poprvé zatlačil, já už málem spal ... Jinak si myslím o filmu asi toto: Neuvěřitelná blbost, které naletěl snad celý svět ... Takový Hong Kongský "CANNIBAL HOLOCAUST"... V roce 1988 se zřejmě soudruzi v Číně rozhodli znovu vytvořit něco propagandistického proti "zlým a chamtivým" Japoncům, kteří je štvou jako osina v zadku co svět světem stojí... No a tak natočili tady ten podle mne "před 90.kový" HK CAT III snímek, který chce šokovat, chce traumatizovat a chce díváka týrat. (Kdo si myslel, že Ip man (2008) (žánrově naprosto odlišný film) je protijaponská čínská propaganda, ať se podívá na tohle...) Tohle je základní premisa Hong Kongských horrorových snímků, které nestaví na atmosféře, strachu, vylekání se apod. ... Tyto snímky jdou za hranice čehokoliv, co filmová Evropa a USA téměř odjakživa považuje za TABU. Dělá se to šikovně tak, že se vedle sebe staví protiklady, bizardní protiklady. V jedné scéně voják mučí oběť, kterou považuje za "věc" a v další se vítá se svojí manželkou a líbá svoje dítě. O tom to je. O paradoxu, který běžného diváka chce šokovat a dostat na kolena (takhle funguje řada CAT III snímků ...). Tento film je však mnohaminutová nuda o ničem, nic se v něm neděje, je plná omáčky proto, aby vypadal autenticky a reálně, racionálně. Tvůrci nám říkají "tohle se dělo, předkládáme vám zfilmovaná fakta". BLBOST!! Celá ta omáčka kolem slouží stejně jako v Cannibal Holocaust k navození dojmu reálnosti a tím většího šoku a dojmu, zdrcení apod. Herecké výkony jsou ve filmu tak otřesné, že se nedá věřit nikomu nic, ani utrpení obětí, ani "zápal" do výzkumu japonců. Je to plochá, neuvěřitelně nudící slátanina. Která ale pomalu a jistě tlačí na pilu a předkládá nám technicky špičkově zvládnuté a nechutné goreefekty+spoustu násilí (proto explotation). Je to prostě psychologický trik na diváka. Ve skutečnosti vše v koncentračních táborech probíhalo jinak a tento film si vzal do huby příliš silné sousto. Válečné téma a téma zvěrstev v Asii byla zneužita pro obyčejné sprosté komerční účely. A to se mi na filmu vyloženě nelíbí... Je to hnus a sprostota. Těch pár skutečných dat mne nemůže nijak oblbnout. Raději se přikloním ke špiškovým exploťákům jako je např. TOKUGAWA TRILOGY, viz poslední díl Shogun Sadism (1976), který si alespoň na nic nehraje a jasně diváka od začátku seznamuje, s čím má tu čest ... Ovšem MEN BEHIND THE SUN (1988) je pokrytecká blbost, která si hraje na něco, co absolutně není ...(28.1.2009)

Druhý film, co jsem zatím viděl, v němž hoří živá zvířata (paradoxně jde o stejný druh). O tomhle filmu je možné hodně číst a tak jsou možná očekávání veliká a asi nutně dojde k jejich zklamání. Popravdě, čekal jsem to mnohem "horší" - v tom dojmovém smyslu. O Jednotce 731 jsem něco načetl, takže jsem věděl, do čeho jdu, přesto mi to nepřišlo tak husté, jak se zdálo. Faktem je, že nejhroznějším na tom filmu je, že vychází ze skutečných událostí, ne nutně u jednotlivých scén, ale ta jednotka existovala a dělala to, co film naznačuje. Dvě nebo tři scény jsou hodně silné a ve své době jistě dost otřásaly útrobami a tělesnými částmi diváků, dnes už člověk, který se k tomuto filmu většinou dostane, je už vycvičen současnými kruťárnami. Nic to však neubírá na filmově-dokumentární formě filmu. Jako film je to fajn, pokud od něj nic neočekáváte.(14.6.2018)

Nielen náckovia v Európe, ale aj tí v Ázii vedeli, ako poprieť ľudský život ako taký. Rôzne experimenty sú toho dôkazom. V brutálnosti vytríbený snímok, ktorý ma realistické triky a atmosféru hnusu, ktorá prelieza až takmer končatinami a spôsobuje nepríjemné pocity. Z tých schockploitation filmov, jeden z tých remeselne najlepších.(30.10.2019)

• Shadwell

Nikoliv 666, ale 731. ____ Nesouhlasím s tím, že by se soudruzi v Číně rozhodli znovu vytvořit něco propagandistického proti zlým a chamtivým Japoncům, kteří je štvou jako osina v zadku co svět světem stojí. Za prvé film dosti věrně odhaluje taoistický brainwashing řadových japonských vojáčků (potýkáme se s ním i my tady v Evropě – kupř. při různých anketách; přestože veřejné mínění neexistuje, rozhodujícím způsobem ovlivňuje náš výběr), za druhý tyto zmanipulovaný marionety podniknou proti svrchovaný generalitě vzpouru a za třetí se tvůrcům – ať už záměrně, nebo nezáměrně – povedlo vyvolat v divách mnohem větší pohoršení nad zabitou kočkou, kterou ve filmu doslova rozšmelcuje hejno myší. Jedna jediná kočka... a zastíní genocidu tisíců nevinných (a to říkám jako zapřísáhlý odpůrce speciesismu a antropocentrismu). Inu, svět je dnes samá kuriozita.(3.5.2009)

• - Film bol zakázaný vo Fínsku. (Ffcvc)