• baribal

První díl zas taková mizérie není, historické prostředí funguje dobře a maskuje i ten neinvenční styl filmařiny, jako je například statická kamera a záběry přímo do ksichtu. Největší WTF prvního dílu je však dramatická hudba hrající minimálně ve dvou momentech. Hudba s prvky moderní hudby z doby patnáctého století? Dobrej tah.. Michaeli Kocábe.(30.5.2015)

Očekávání byla veliká. Naše veřejnoprávní televize vynaložila velké množství (nejen) finančních prostředků, aby náležitě uctila jednu z nejvýznamnějších postav české historie. Stydět se za svůj projekt rozhodně nemusí. O představiteli titulní role jsem nepochybovala ani na okamžik, Hádek starší už svůj talent prokázal dřívějšími rolemi (minimálně "Kobry a užovky" toho budiž důkazem) a přípravu rozhodně nepodcenil. Pravdou ale je, že v některých okamžicích jeho výkon působil jako teatrální přednes naučené básničky. Snad i z tohoto důvodu si divák více užíval vedlejších partů. Ty podle mě nejlepší musím zmínit jmenovitě: Dolanský jako "Jidáš" Štěpán, Dlouhý v roli krále Zikmunda, méně známý Plouhar alias Jeroným Pražský a největší hvězda Vladimír Javorský jako Václav IV. Ti všichni se podíleli na "koukatelnosti" jinak poněkud rozvleklého (dvě části by stačily) díla. Velmi ráda bych hodnotila lépe, ale největší zápor jsem si nechala na závěr. Ano, Kocábovu hudbu, která mě rušila v každičké scéně a naprosto zazdila tragické vyústění Husova života.(1.6.2015)

Velice solidní snímek, který mě překvapil tím spíš, že jsem si od těchto tří dílů skutečně moc nesliboval. Samozřejmě bych měl několikero výhrad, z nichž jedna by rozhodně byla místy použitá hudba, ale klady je převyšují. Informace a fakta, i ta méně známá, jsou zasazena do souvislostí tak umě, že i naprostý laik to musí pochopit. Počítal jsem s tím, že se jedná o českou a ještě k tomu televizní produkci a podle toho to bude vypadat, ale alespoň reálie jsou zachyceny poměrně vkusně. Především je explicitně vysvětleno, oč se v procesu s Husem jednalo, co byly jeho myšlenky a proč dopadl jak dopadl. Chápu, že to někoho mohlo nenadchnout, protože některé termíny prostě veřejnost nezná. A protože jsme národ neznabohů, chápu i, že se pseudointelektuálům a diletantům na csfd spíš líbil budovatelský Hus a jeho třídní boj od Vávry, než věrně vylíčený reformátor. Ale co se filmu týče, za mě veliké překvapení a palec nahoru a k výročí 600 let od upálení je to celkem důstojný projekt.(4.6.2015)

• xxmartinxx

(Zhlédnuto komplet.) Dneska prostě nemůžeme natočit vávrovský opus, tak by se měl logicky pilovat scénář. Čtyři půl hodiny jsou rozhodně dostatečná stopáž na něco víc než obyčejnou žánrovku o hrdinech a padouších, ale bohužel. Jo a když po těch čtyřech a půl hodinách kráčí mistr Jan Hus k hranici za doprovodu elektrických kytar, říkáte si, že svět už se úplně vypotřeboval.(30.5.2015)

Zcela v klidu uděluji plný počet. Ne, že by Vávra nebyl o dost lepší, ale oceňuju snahu tvůrců podat dnešnímu nevzdělanému divákovi obraz doby. Vynikající pohled na oba krále, Václava i Zikmunda (výtečný Javorský i Dlouhý). Dobře popsaná beznadějnost Husova naivního výletu do Kostnice před zkorumpované preláty, které nezajímalo vůbec nic krom moci, a mezi nimiž se občas našel i nějaký ten člověk s nadhledem a schopností vidět dál než do vlastní kapsy. Nesklouzli jsme k patosu (až na pár momentů). Osobně bych klidně prodloužil část před odjezdem do Kostnice a rozebral do podrobna poměry v Čechách, jak v Církvi, tak i mezi šlechtou a ve městech. Větší prostor králi Václavovi a věcem okolo něj. Husův pobyt v Kostnici nakonec slouží jenom k ilustraci rozkladu Církve, kde Hus doufá v nápravu věcí, které nikdo na koncilu měnit nechce. Hus je vnímán jako hrozba stability věčného řádu a jako takový odstraněn lidmi, kteří nejsou schopni ani zvolit jednoho jediného papeže. Zikmund pak zcela zahleděn do hlavního svého politického cíle-sjednotit Církev a získat tím prestiž a nepopiratelnou zásluhu. Nikdo, snad až na Kňažkova dominikána, nepochopil, jak hluboce se Církev vzdálila od obyčejných věřících, že Hus je pro ně prorok a ne kacíř, a že za ním půjdou i na smrt. A že král Zikmund přišel o rodinný klenot- Čechy. Dobrý film, který by se se scénářem paní Kantůrkové dal v klidu natáhnout i na dvojnásobnou stopáž. Jedinou skvrnou je asi Kocábova hudba zcela nerespektující letopočet, v němž se film odehrává. 90%(8.7.2015)

• - Jedná se o jeden z nejvíce výpravných a nejdražších filmů České televize. Natáčení probíhalo v 18 lokalitách a to pouze v reálech v gotickém stylu, nikoliv v ateliérech. (Kuny27)

• - Bylo natočeno celkem 35 hodin hrubého materiálu. (pds)

• - Jelikož není přístup církve k postavě Jana Husa dodnes jednoznačný, vedla jedna z prvních cest režiséra Jana Svobody ke kardinálu Dominiku Dukovi. Ten měl pro filmové zpracování Husova života pochopení. (Olík)