poster

Učitelka

 • Slovensko

  Učiteľka

 • anglický

  The Teacher

  (festivalový název)

Drama

Česko / Slovensko, 2016, 102 min

Externí recenze k filmu (16)

 • Alenaprokopova.blogspot.com (Alena Prokopová) ***

  "Učitelka by při větší autorově a dramaturgově koncentraci mohla být až jakousi morální detektivkou, v níž by divák mohl pátrat po důvodech a souvislostech rozhodnutí jednotlivých postav" (více)

 • AVmania.cz (Marek Čech) ****

  "Defilé tváří, charakterů a postojů vytváří trochu schematický vzorek tehdejší společnosti, v níž platilo, že ohnout páteř a „držet hubu a krok“ se vyplácí, opak ne. Odtud i ono rodičovské dilema, zda proti učitelce vystoupit, které ústí do finálního moralizujícího střetu alá Dvanáct rozhněvaných…" (více)

 • Blok.ssknih.cz (Přemysl Doležal)

  "Nový film Jana Hřebejka/Petra Jarchovského se zaměřuje na paní učitelku, respektive soudružku učitelku, v dobách dost dávno minulých – totalitních. Pokud čekáte humorný film typu Pelíšky, tak se nedočkáte, zde totiž nejde primárně o vtip, i když tu jsou i scény, u kterých se pobavíte. Tento film v…" (více)

 • CinemaView.sk (Branislav Oprala) ****

  "Učiteľka je kombináciou dvoch žánrov – drámy a komédie. Pokračuje teda v nasadenom „pelíškovskom štýle“. Občanský průkaz, Pupendo, či Něžné vlny sú len zlomok z filmov zobrazujúcich socialistické krivdy tragikomickým spôsobom, ktoré sa stali pre československý film typickým." (více)

 • ČervenýKoberec.cz (Tereza Šedivá) ****

  "Drama Učitelka inspirováno skutečným příběhem je vlastně smutná vzpomínka na staré časy, kdy nikdo nikomu nevěřil a bál se projevit svůj názor. Všichni rodiče, ať už soudružku Drazdechovou podporují či nikoli, jednají se stejnou pohnutkou - chtějí pro své ratolesti to nejlepší. Hřebejk s…" (více)

 • EuroZprávy.cz (Robert Pavelka) ****

  "Na Učitelce, která se téměř celá odehrává převážně v interiérech, je cenné nejen její věrohodné ztvárnění, ale také adaptabilnost na různá prostředí a režimy. Stačí jen malé "přeprogramování" a bude fungovat stejně dobře před třiceti lety jako nyní. Jde o příběh o povahách, osobní statečnosti a…" (více)

 • FandimeFilmu.cz (Petr Slavík) ****

  "Učitelka bere frustrující situaci a vykresluje ji v celé její obludné nesnesitelnosti, jakou musí účastníci pociťovat. Společně s až nepříjemným vtažením do emocionálního rozpoložení obětí nabízí film nelineární vyprávění, u kterého si užijete, že nemáte všechno na lopatě," (více)

 • Filmpress.sk (Nina Hradiská)

  "Drámu, ktorá je situovaná do čias reálneho socializmu a toto obdobie charakterizuje prostredníctvom množstva typických detailov v spôsobe života, bývania, obliekania či účesov, nemožno napriek tomu zjednodušene nazvať retrofilmom, pretože jeho presah do súčasnosti je veľmi výrazný. Zrejme dielo…" (více)

 • Filmspot.cz (Jan Varga) ****

  "Učitelka naplňuje tragikomické schéma, jež jsme u Hřebejka už několikrát viděli, a nepřináší v tomto ohledu vůbec nic nového – spíš jde o návrat k bezpečně zavedenému retru ve stylu Pupenda, na což slyší dobře i diváci. Přesto je naprosto přijatelným dílkem, které lze vyzdvihnout coby ukázku…" (více)

 • Hnonline.sk (Lucia Čížová)

  "A rovnako ako si do lavíc pri príležitosti nového školského roka sadajú deti, stretávame sa aj s ich rodičmi. Udalosti niekoľkých nasledujúcich mesiacov zarámcoval Jarchovský do triednej schôdze rodičov. Neprišli však len tak debatovať, prišli (ne)riešiť manipulatívne správanie učiteľky, ktorá sa z…" (více)

 • Lidovky.cz (Marcel Kabát)

  "Motiv kádrování, ba ani tajné odposlechy v podání komunistické StB sice v Učitelce nechybí, použité jsou však nešťastně, nepřípadně a bez valného smyslu. Z celé té anachronické, „přepísknuté“ psychologické studie pro začátečníky tak nejvýše vyčnívá pelíškovská drobnost – učitelčina vyprávěnka o…" (více)

 • MovieScreen.cz (Marek Koutesh) **

  "V důsledku se nakonec celé vyprávění stočí ke konfliktu lidé versus komunistické zrůdy. Humánní tábor zastupují starostliví rodiče, kteří možná lehce chybují (například bijí pěstmi své děti), ale evidentně bojují za správnou věc a ke svému dobru občas utrousí poznámku o „komunistických sviních“.…" (více)

 • MovieZone.cz (Mojmír Sedláček) ****

  "Oproti vychtěným komediím nesoucím se na vlně tužeb po hořkosladkých filmech ze života i přeumělečteným experimentům z posledních let v Učitelce převládá jistá Hřebejkova režie, která se nepouští do zbytečných eskapád a nechává vyniknout hlavně Jarchovského scénář. Vzhledem k důrazu na postavy a…" (více)

 • Novinky.cz (Stanislav Dvořák) ****

  "Na obecné rovině lze Učitelku označit jako příběh nadčasový. Falešné podlézání i manipulace s lidmi a s fakty zůstává oblíbenou taktikou. Tento typ lidí vypadá jaksi nesmrtelně - Hřebejk s Jarchovským to vtipně naznačili závěrečnou scénou, kdy se Drazděchová s úsměvem objevuje v roce 1991 a dětem…" (více)

 • TotalFilm.cz (Martin Staněk) ****

  "V Učitelce Jan Hřebejk s dobrým scénářem Petra Jarchovského dokázal, že umí naslouchat textu a pracovat s minimalismem. Dokázal navíc omezenými prostředky vytvořit poutavou a tísnivou atmosféru a naproti tomu dostal do snímku nezanedbatelnou dávku humoru." (více)

 • 25fps.cz (Dominika Moravčíková)

  "Prečo nakrúcať ďalší „pelíškovský“ film, ktorý estetizuje bolestné zážitky z dôb socializmu? Pre scenáristu Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka predstavuje epocha minulého režimu známy a bezpečný priestor, v ktorom objavujú zdroje absurdne komických momentov i krehkej drámy. Najnovší…" (více)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace