Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

SeBig

Jelikož posledních 20 let česká "kinematografie" plave v hovnech, (když jsem viděl ty trailery na české filmy před Žižkou, říkal jsem si: to snad už nemůže být pravda) tak Jan Šiška je celkem úspěch. Je to takové béčko, kde naštěstí není digitální krev, bitky mě bavily, ale místama byly opravdu nepřehledné, po hodině a půl už mi to přišlo táhlý a závěr se mi zdál odfláknutý.. jako ta bitka na dvorku ve zřícenine fakt nic moc. Ale jak už jsem psal na začátku NA ČESKÉ POMĚRY JE TO DOBRÉ. Zkrátit to o půl hodiny by vůbec neuškodilo a vím, že znova to rozhodně chtít vidět nebudu. Chválím i hudbu a Roden po dvaceti letech hraje v něčem "normálním". Ten musel mít radost. Z postav mě tam nikdo moc neoslovil a nezaujal, ale že by mi někdo vadil, to zas ne. Krásných 2/5 a to jsem ješte hodnej. ()

Larrysbride odpad!

Takový odpad, že jsem to chtěla vypnout už v prvních dvou minutách... No když už něco začnu, tak to dokoukám, ale tohle byla fakt bída... ()

dopitak

A teď pane Jákle ještě českou verzi pro nás, kde nebude žádná nedůležitá čubka která nikdy neexistovala otravovat celý film, zachraňovat našeho reka. Protože jinak tohle není Žižka, ale na české poměry skvěle natočený akční film. České lokace fungují na výbornou, dobře tam pasují i čeští herci. Ovšem vydávat tohle byť i jen za zlomek života trocnovského válečníka je fake na diváky. Tohle je totiž natočeno, aby se to dalo pustit v Améru, a to nás vůbec nezajímá, věděj. Po prvních patnácti minutách jsem si říkal: páni, tohle vypadá dobře. No ale nedopadlo to. Kdyby tam radši byl Malešov, Vítkov, cokoliv co se ti bystřejší z nás učili ve škole. Tohle byla veliká kokotina. Lva a jeho zapojení do české historie si představuju trochu jinak. ()

Crocuta

Kterak lesní panna Kateřina s jednookým žoldákem po lese běhali a do lidí bodali. Žižka - zde něco mezi Robinem Hoodem a gladiátorem - se zdatně ohání palcátem a i přes místy zběsilý střih si krvelačný divák to jeho (a jeho party) řádění může pohodlně vychutnat, vtipně a naturalisticky podaného násilí je zde dost a dost a choreografie soubojů není z nejhorších (ačkoliv mým favoritem co se bojové akce týče je jednoznačně ten náš národní symbol). Děj je sice značně překombinovaný, nějaký ten únos, zrada nebo zvrat se odehraje každých pět minut, ale na straně druhé -zaporáci jsou záporní, vesničané odporní, středověk ponurý, Vetchý s Vašutem si také nějakou tu kačku přivydělali a Ben Cristovao potvrdil, že na herectví je třeba mít hlavně dobrou hlavu! ()

Chrustyn

Český historický velkofilm, který vypadá jako kanadský nezávislák. Pokus a opravdu jen pokus o české Statečné srdce, které se okrouhalo na pár bitek v mlžných lesích a vesnicích o dvou domech ale úplně rezignovalo na nějaké vyprávění, nebo dokonce vývoj hrdiny. Jákl umí opisovat od americké produkce, ale není dobrým režisérem a Jan Žižka není dobrým filmem. ()

Jirka_Šč

Od filmu jsem očekával spíš méně. Jákla jako režiséra neznám. Velmi však oceňuji snahu vytvořit i v zahraničí koukatelný snímek, označený Made in Czech Republic (což naši tvůrci povětšině neumí). Protože film dosahuje na zahraničních streamovacích platformách dobré výsledky, toto se daří a čtvrtá hvězdička pak je za úspěšnou propagaci osobnosti české historie. ■ K filmu: Děj sáhl do období, ve kterém se o Janu Žižkovi skoro nic neví, proto mohli tvůrci popustit uzdu své fantazie a na pozadí historie vytvořit příběh, který když nic jiné, působí realisticky. Ano, existují mnohem výraznější historické trháky a jáklova vize roku 1402 se spíš zařadí mezi "menší" filmy, to však nevadí. Pravděpodobně budu chtít, aby to viděl i zbytek rodiny. Za mě 71 %. ()

Marze

Připomíná to americký film. Vysokorozpočtové bitevní scény. Jenže scénář je dost slabý. Film stál půl miliopardy korun, což je na americký akční velkofilm málo a působilo to na mě amatérsky. Hodně peněz zřejmě padlo na platy zahraničních hvězd a na střih. Souboje na mě působily zmatečně. Moc zblízka se pobíhá před kamerou sem a tam. ()

marhoul

Současné, svižné, tedy moderní, s potenciálem zaujmout mladé zobáky a dokopat je k otevření wiki, v lepším případě učebnice, či snad dokonce knihy. A o to jde, takže já jsem spokojená! Z celého filmu jsem cítila preciznost a příjemnou, nenásilnou snahu zaujmout, zároveň splnit velká očekávání publika. Politické, intrikánské kecy a machinace té doby byly natolik složité a rozlezlé, že by film umořily, běžný filmový konzument by se nechytal, nudil, dřístal by, že chtěl vidět více husitských bitev a špíny středověku, čili nijak nehořekuji nad zestručněním, Žižka byl válečník, o čtyřiceti letech z jeho života se ví reálné kulové, takže bitevní výseč s romantickou, vcelku triviální, linií přijímám a ještě dodám, a to není kritika, určitá podobnost s dokumenty BBC či s Ritchieho Artušem tady je, což ale mně nevadí. Naopak. Vyobrazení hrůz středověku, zbědované země, historicky podložených skutečností o tehdejších poměrech, bylo místy až nekoukatelné, tady by si přišel na svoje i magor Mel Gibson, akční scény, které si žádá chlapské publikum byly výborné, taky casting se mi moc líbil, krásná hudba, lokace, myslím, že film by mohl mít u široké veřejnosti úspěch, jak v naší zbědované zemi, krví předků nasáklé, tak venku. Může bavit na velkém plátně, taky na streamovacích službách. Ono je těžko zavděčit se všem. Mě třeba neoslovil Žižka se Štěpánkem. Já se neprokoušu ani přes úvod s hurónskou, řvoucí hudbou, archaický dědek na koni mě nebaví, ale rozumím, psal se rok 1955 a jedná se o nákladný velkofilm. Žižku si představuji jako žoldáka, hrdlořeza, excelentního válečného stratéga, který žil v turbulentní době, nikdo pořádně neví, jaké názory razil, ale byl to člověk uznávaný svými současníky, který asi nebyl žádný Platón, přestože slepý, "viděl", co se v zemi děje, bojoval tedy proti všem a toho se mi ve filmu dostalo, navíc mě Ben Foster přesvědčil. Filmu přeji plná kina. Kritiky kolegů akceptuji, je jasné, že každý čeká to svoje, Žižka je postava sama o sobě vcelku kontroverzní, každý z nás ho vnímá jinak, pro experty na historii by se šiklo mrknout na pořádný dokument, kde se budou opět přít historici, tedy jako celovečerák pro každého, špica! "Ktož jsú boží bojovníci"- tady mohl být kamínek úrazu, ale nebyl. Vyznělo to skvěle. ()

Yardak

Petr Jákl dokázal, co slíbil. Jeho odvaha a urputnost dotáhnout celý projekt do konce je obdivuhodná. V našem prostředí totiž dokázal natočit zahraniční film, který se sice snaží tvářit jako "americký velkofilm", ale je logické, že z jejich pohledu je to pouze "malý" film. A heslo typu "nejdražší český film" není tak důležité. Záleží totiž, jestli film funguje a musíme zdůraznit, že ve svém žánru akčního-historického snímku určitě ano! Ben Foster, Matthew Goode, Michael Caine i Til Schweiger byli milé zpestření na české herecké scéně :-). Zejména B. Foster a M. Goode se mi ve svých rolích zamlouvali. Scénář je sice hodně přímočarý, ale ještě poměrně logiku dávající (nesmíme však určité věci moc porovnávat s historickými fakty, ale o tom moc akční filmy přece nejsou:o)). Tento film o Janu Žižkovi je samozřejmě historická fikce, ale na druhou stranu je to moc pěkná pohádka o zrodu husitství :o). Za mě slabé 4 hvězdy, ale po delší době český film, který mě opravdu nezklamal a světu ukazuje krásnou českou přírodu a zejména naše středověké hrady :-). ()

Arsenal83

Veľké sklamanie. Atmosférou to vyzeralo, ako by sme šli točiť ďalší diel Game of Thrones, ale toto malo byť predsa o inom. Na čo sa toľko miliónov pustilo hore komínom do rúk cudzincov, ktorí nemajú o našej histórii ani poňatia. Nemajú cit. A nemajú asi ani povedomie o základných reáliách, lebo Ben Cristovao jednak nie je herec a jednak na začiatok 15. storočia do Čiech nepatrí. V celom filme sa dokopy nič nestane, o Žižkovi sme da dozvedeli leda tak prd a vlastne hlavnú rolu mu ukradla ženská. To si fakt človek radšej pustí toho romantizovaného Vávru. Tam aspoň chytí duch doby a nejaký pocit hrdinstva. ()

Stanislaus

"Ktož sú boží bojovníci / a zákona jeho / prostež od Boha pomoci / a úfajte v něho / že konečně vždycky s ním svítězíte." Jáklův Jan Žižka je (a bude) jedním z těch filmů, který rozdělí publikum na vícero (husitských?) táborů, co se hodnocení týče. Do kina jsem šel s vlažným očekáváním, jelikož zde bylo několik faktorů, které zrovna filmu nehrály do karet - stručně řečeno: Mezinárodní obsazení hraje v nejnákladnějším českém snímku o našem nejznámějším vojevůdci a celé to je pod taktovkou bývalého judisty a kaskadéra. Ve výsledku jsem byl však mile překvapen. Ano, člověk musí přihmouřit své dějepisné očko, byť si to Jákl "ošéfoval" tím, že se zaměřil na neznámou etapu Žižkova života, i tak se ale jedná o solidně natočený historický koprodukční film, který snese porovnání i s (čistě) zahraničními filmy téhož žánru. Z technického hlediska jde o obstojně zvládnutou filmařinu s nejedním syrovým momentem, přičemž film vizuálně těží z našich překrásných exteriérů a hradů. Scenáristicky to veskrz koresponduje se žánrem filmu, tudíž divák nesmí očekávat žádné hluboké dialogy a dechberoucí plot twisty. S hereckým obsazením jsem byl vcelku spokojený - Ben Foster se chopil palcátu se ctí a fiktivní postava lorda Boreše (ne že by ten titul úplně seděl na Tuzemsko) v podání Michaela Caina na mě též zapůsobila. Možná to bylo mým momentálním rozpoložením v kině, dost určitě to bylo i tím, že pocházím z Přibyslavi, u níž Žižka zahynul, nicméně Jáklova pocta hrdinství mi prostě sedla. Tři a tři čtvrtě hvězdičky! P. S. Nikdy bych nečekal, že uvidím v českém historickém filmu lva. Ale na druhou stranu - proč ne? ()

Ivoshek

Dneska jsem to viděl na predpremiéře. Dostal jsem zhruba to, co jsem čekal, v dobrém i naopak. Je to spíš akční film v historických kulisách a tak je to potřeba brát. Super je vizuál, do detailu. Kostýmy, špinavé tváře, moc pěkná kamera, střih a lokace. Působí to fakt "medieval". Většina herců hraje dobře a umím si tak ty reálné postavy představit, Žižka mi seděl, líbil se mi i Zmikund. Bitvy parádní. Jasně, místo desítek by tu mohly být tisíce bojovníků, ale vše má své limity a pro tenhle film to stačí a funguje. Co mi chybí je silnější story, která by mne vtáhla a pohltila. Jakoby to byla série bitek s politickými vsuvkami. Zhruba hodina filmu je vlastně opakovaná honička v lese. Násilí je brutální a kluk na kůlu je silný moment. Člověk tím časem otupí (a možná to tak i tvůrci mysleli? že když tohle vidíš často, už násilí vnímáš jinak?). Závěrem myslim, že Jákl tomu dal hodně, i co do kontextu doby se snažil udržet poctivě "kdo byl kdo" (jo, jsou tam nepřesnosti, ale ne zásadní). Talent má a vůli. Moc bych mu přál, aby tenhle film businessově fungoval a byl to úspěch. A aby ten příští byl ještě lepší. Vlastně si říkám, že kdyby udělal Žižka 2: The Clash with Zmikund, a ukázal full-retard husitské války, že by to mohlo být super. ()

Flego

Zobraziť príbeh jedného z najväčších českých bojovníkov histórie je filmársky veľmi náročná záležitosť. Petr Jákl zohnal na naše pomery veľké peniaze, kľúčové postavy obsadil zahraničnými hercami a vytvoril atraktívny historický príbeh. Výsek zo Žižkovho života je žijúci organizmus, má emóciu i napätie. O niektorých veciach sa dá polemizovať, ale mňa tento film bavil a viacej som nečakal. ()

virus10

Teď by to chtělo tu dvojku a velké bitvy. Škoda že se toho nedočkáme. Spíš je to na 4 hvězdičky, ale Jákl si trošku nadhodnocení zaslouží. Už jen za odvahu něco takového u nás zrealizovat a rozšířit tak do světa, že existovalo „ nějaké “ České království a dokonce žil jakýsi Jan Žižka, nikdy neporažený vojevůdce. ()

BMW12

Film byl hodně propagovaný v médiích, jedná se o nejdražší český film, a tak jsem byl zvědav, jak se to Petrovi Jáklovi povedlo. Obsazení si sehnal více než dobré a Ben Foster hrál Jana Žižku velmi dobře. Zmatečný mi přišel úvod filmu, kdy jsem vůbec nevěděl, kdo je kdo. Najednou tam všichni proti sobě bojovali a já netušil, kdo je na jaké straně. Postupem času jsem se už však vše potřebné ke sledování tohoto příběhu dozvěděl a mohl si užívat kvalitní děj a spoustu akce. Film se mi celkově líbil, je vidět, že do filmu byly investovány obrovské peníze a na kvalitě je to znát. Tento snímek má opravdu parametry kvalitního zahraničního filmu. Rád bych viděl i pokračování, příběh z nejslavnějšího období Jana Žižku, ale Petr Jákl se vyjádřil, že další díl točit nechce. ()

Pítrs85

Máme tu novou disciplínu, jak si pohonit ego na někom, kdo je ve svém životě ambicióznější než kdy budu já a natřít mu to v komentáři na ČSFD, cha! Jan Žižka není dokonalej nebo převratnej, ale kurva buďme rádi, že se v tom našem smradlavém, zatuchlém a přizdisráčském filmovém rybníčku našel někdo, kdo chtěl český film natočit jinak. Prostě po tří sté šedesáté deváté ftipné komediji s Vilhelmovou nebo po sto čtyřicátém druhém drámu s Geislerovou tu máme film, který se snaží být něčím větším (Kéž by byl prvním z mnoha a nastolil tu novou filmovou kulturu, témat z naší dávné nebo i ne tak dávné historie máme spoustu, nejblíž mu je dvacet let starý Tmavomodrý svět, ale Petr Jákl zašel ještě dál. No, všichni víme, že se tak ale nestane, Jirka Mádl na značky, připraví se Vojta Dyk). A ač se mu to ne vždy daří (dialogy, tam si měl Petr Jákl fakt nechat poradit), tak já mu za to, že se nebál natočit velkej film, tleskám a uznávám, že ten chlap má fakt koule. Ben Foster jako Žižka výborný, nepřehrává, ani neháže takový ty pseudodrsný držky, ale je přesně tak civilní, jak to jeho role potřebuje. Závěrečná (na pohled krásná) scéna s vozovou hradbou by slibovala výtečný sequel (který ale samozřejmě nikdy nepřijde). A ještě vzkaz pro všechny inťouše, hnidopichy nebo samozvané historiky- váš názor, že film není historicky přesný, že Žižka přišel o druhé oko atd., fakt nikoho nezajímá. ()

claudel

Obrovské zklamání. Dokážu si představit tu obrovskou porci práce, která byla ke vzniku filmu potřeba. Ale proč a pro koho? Američani a možná kromě Slováků žádní cizinci absolutně nepochopí kontext - už vůbec ne kvůli tomu, jak jsou Václav IV. nebo hlavně Zikmund ve filmu vyobrazeni a kolik dostanou prostoru. Češi milující historii musí mít pocit jako já, že se dívám na film "BItva o francouzskou princeznu", protože ne Žižka, ale tato princezna sehrála ústřední roli. Běhání po lese od ničeho k ničemu, pár slušných bitev, ale jinak scénář katastrofa. Zápletka úplně na ho... Subjektivně mi navíc přišli čeští herci tragikomičtí s výjimkou Karla Rodena. Snažím se, ale mnoho pozitiv nedokážu nalézt - nedivím se, že v zahraničí Jan Žižka nejspíš neuspěl a neuspěje - takových příběhů jsou tisíce, desetitisíce, na české poměry je to nákladná zábava, ale za našimi hranicemi standard. Škoda, byl jsem neskutečně zvědavý a držel jsem pěsti, aby se film povedl. Nestalo se zahraniční hvězdy to nezachrání. ()

borsalino

Na podcastu po cestě do Beskyd jsem poslouchat rozhovor s Jáklem a ač tento žánr nevyhledávám, říkal jsem si, že bych docela shlédnul. No, asi nejvíc mě nebavil ten rozpadlý příběh a tím prakticky nulové vtažené do děje. Prostě jsem to odkoukal do konce. To ten rozhovor s Jáklem byl tedy zajímavější... ()

TheEvilTwin

Jak se pozná dobrý český film? Tak, že u něj člověk při sledování nepozná, že je to český film! A tohle se Žižkovi podařilo úplně bez problému a já Jáklovi tleskám, protože z mého pohledu jde o nejlepší, nejkvalitnější a nejdražší český film vůbec a může se s klidem rovnat americkým velkofilmům. Naneštěstí nejsem velký historický fanda, takže jsem se zpočátku trochu ztrácel v postavách, kdo je na čí straně a kdo co dělá, ale po chvíli jsem se ve filmu našel a ikdyž tenhle žánr cíleně nevyhledávám, líbil se mi. Musím vyzdvihnout casting a ambice Jákla, protože udělat ČESKÝ film a natočit jej v Česku s takovými jmény a takovým castingem, je doslova gamechanging moment pro českou kinematografii a pevně doufám, že si z něj zbytek vezme ponaučení a bude se odvíjet podobným směrem. Nejpřekvapivější je pak jednoznačně akce, která se s ničím nemazlí, krev, hlavy a střeva tady lítají s každým záběrem na metry daleko a bodycount je neskutečný, vizuálně je film úplně jinde a to nejen v bitevních sekvencích, ale i co se týče kvality barev, přírodních panoramat nebo historických kulis, v tomhle prostě Jákl exceluje a rozpočet 500 mega je znát. K lepšímu hodnocení mě trochu odrazuje absence významnější závěrečné bitvy, kde bychom dostali víc “husitských vymožeností”, pro které jsou známí (vozové hradby, ofensivní defenzíva…) a film skončí víceméně “jen” u šarvátky na hradě, ale suma sumárum jsem i tak velmi spokojen a ikdyž tohle není vyloženě můj žánr, bavilo mě to a nový Žižka je jednoznačně snímek zapisující se do dějin českého filmu, který v něm (snad) zanechá hlubokou stopu. ()

Janek

Mohlo to být lepší, mohlo to být horší... Jakl zaslouží respekt, že to drží pohromadě. Dotáhnout do konce takový projekt dokáže jen rváč a bojovník. Ačkoliv Žižka ve světě ani u kritiky neobstojí, měl by mít doma podporu. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera