Backcountry

Brandon Baker

Dev Singh

Kostýmy:

Ginger Martini

Sympatická dvojka, krásna príroda, podmanivý výlet... podivný čudák, drsné podmienky, šuchot lístia, paranoja... Podobné survivalky nevyhľadávam, navyše do tohto filmu som išiel s minimom informácií. Poznáte ten pocit, keď hodinu niečo sledujete, kde sa v podstate nič nedeje, ale vás to baví? Vedel som, že nastane zlom, no Missy Peregrym by som ani vlas neskryvil, nech by som bol akokoľvek hladný maco. Drsný, intenzívny a veľmi realistický zážitok. 3/4*(16.4.2015)

Bacha na SPOILERY a blabla bla serte na to...Alex to je panečku pašák. Mapu nepotřebuje, v parku byl nejméně 100x , všechno zná, všude byl, od všeho má klíče a je to tak trochu KOKOT. Díky jeho zálesáckému umu se totiž i s přítelkyní ztratí a to Alex pozná ve chvilce, kdy přítelkyni místo k nádhernému jezeru přivede na okraj srázu a kam až oko dohlédne je vidět totální průser páč Alex neví kudy kam. Já být ta holka tak bych ho z toho srázu prostě skopla jako Leonidas negra do studni ve 300 a šla bych zpátky nadávajíc na zkurvenej den. Jenže hlavní hrdinka toho vola má asi fakt ráda a tak s ním statečně bloudí dál a dál rovnou do prdele nebo spíše rovnou k medvědovi. Alex tak jasně dokazuje, že umí v celém parku najít to nejdebilnější místo co jen šlo a potvrzuje, že si nálepku postavy, které přejete smrt proto jak je debilní, zcela zaslouží. A co nastává pak? Medvěd můj názor sdílí a k mé neskonalé radosti se na Alexe vrhne. A jelikož Alex není Leo DiCaprio, tak dostane solidně přes píču a skončí jako děsně hlučnej oběd, než konečně chcípne a medvěd se může najíst v klidu. Hrdinka tak má chvilku klid a pokoj na to, aby stihla medvědovi utéct a najít třeba i cestu zpátky. Jestli se jí to povede to neprozradím, jen Vám kváknu, že si vedla stokrát lépe než "zálesák" Alex.(24.1.2016)

O ústrednom páre nám toho film moc nepovie a tráviť s nimi hodinu, potulujúc sa po lesoch a často sa hádajúc, moc diváckej radosti neprinesie. Od onoho rázneho zdramatizovania (drsného, krutého) ale snímka naberie napätie a posledná tretina stojí za to. V kľúčových scénach veľmi neprehľadný strih, zachraňuje to ale desivý rev obete, z ktorého cítite agóniu bolesti. Ambientná hudba a s ňou ladiace občasné psychedelické zábery pôsobia vo filme z divokej prírody zvláštne, ale akceptovateľne.(27.3.2015)

Drama z lesa to bylo rozhodně, horor snad jen pro ty méně otrlé. Trochu rozvleklé šmajdání lesem v první půlce se nechalo přežít, zejména pro ty z nás, kdo kdysi podobné lesní výpravy absolvoval. Bez mobilů, přátelé! Tak jsem si zavzpomínala... Na tu kurvu komára, co vám ve čtyři ráno blemcá stanem, takže máte naspány maximálně dvě hodiny od doby, kdy jste se odvalily od ohně. Na ty ranní tenisáky v hubě, které ostatní řeší pivem a vy jediný zubní pastou na sucho. Na ta tři dny nemytá přirození v maskáčích, která se na vás dobývají přes dvoje tepláky. No nějaké to kouzlo to snad mělo (?), ačkoli dodnes nechápu, jak jsem to dokázala přežít bez vlhčených kapesníčků a micelární vody. Z úvodních dvaceti minut na vás tedy dýchne příroda, která je úžasně nabíjející za slunečného dne a otravně nevlídná v chladné noci. Marně ovšem přemýšlím, u čeho si strejda verbal tak nervozně ohryzával nehty. Nevěřím, že by ho tolik vyděsila představa nedostatečné hygieny. Že by se vážně zesral z toho, když kožak obcházel s velmi roztomilým očicháváním stan, občas přidal rozverné "brrum" a pak přilepil otevřenou tlamišku na plachtu? Mně to tedy přišlo velmi vtipné, povedený záběr. Je fakt, že kdyby tam místo medvěda coural jeblý zbloudilý tramp, taky bych se choulila do klubíčka. Ano, je pravda, že nakonec si medvěd pro svoji večeři do toho stanu došel. Pochopili jste správně, že gentleman se nabídl první. No ale divte se šelmě, že se chová přirozeně, když se mu v revíru vyskytne pitomec z města, zraní se, a pak rozvěsí krvavé ponožky po stromech, aby predátor věděl, kudy jídlo právě prošlo. Zbytek už je klasika, pozůstalá slečna servájvluje co jí síly stačí, páč ženská když musí, vydrží dost, co vám budu povídat. Skoro i ta čtvrtá hvězda se mi tam chvílema cpala, ale po zralé úvaze je to přeci jen průměrný nízkorozpočťáček se třemi herci a vysloužilým cirkusovým medvědem, takže lepší tři.(26.4.2015)

• kingik

Příručka Jak spolehlivě dostát újmy v kanadském přírodním parku. Musíte se do něj vydat ve dvojici, nejlépe milostné, v žádném případě si s sebou nesmíte brát mapu, protože už na střední jste zde dělali průvodce, tudíž zabloudit je něco nemyslitelného, a jezero, ke kterému jste se vydali, je pořád na svém místě, zkazky a doporučení místního rangera zásadně musíte brát na lehkou váhu, musíte počítat i s tím, že v nestřeženém okamžiku vám váš přítel v dobrém rozmaru přendá mobil z batohu do odstaveného auta s tím, že přístroj nebude mít v divočině signál, k lepšímu pocitu bezpečí je třeba vyhýbat se lidem, zvláště zálesáci s irským přízvukem nebudí mnoho důvěry a samozřejmě nedostatek jídla, pití a hygienických potřeb je tou nezbytnou složkou, abyste prožili míle od domova to pravé dobrodružství s medvídkem (mývalem). A pak už jen musíte doufat a mít štěstí, že zabloudíte. Zajímalo by mě, co bylo tak pozoruhodného na skutečném příběhu Jenn a Alexe, že musel být zfilmován. V režijním podání debutujícího Adama McDonalda se jedná o chaotické pospojování obrázků v podprůměrně vybaveném batohu, po jehož rozbalení na vás vyskočí nebetyčně blbé scény a chování hlavních dvou účastníků trampu, tedy tripu, bude připomínat dva mladé lidi, kterým se v lese do jejich mozečků pustila mozkomorka. Scény jejich divení se nad něčím, co si sami způsobili svým kreténstvím, zde neberou konce. Kupříkladu scéna, ve které jim v noci cosi dopadá na stan. Do hajzlu zelenýho, vylezu ze stanu ven a přesvědčím se, co mně "bubnuje" na plátno, ne?! To naše dvojice neudělá a spokojí se s prostým vysvětlením, že se patrně jedná o padající žaludy. Žalud byl akorát Jeff Roop (současně producent filmu), který se u každé dramatické scény tvářil nablble. Slečny s jeho "iglesiovskou" vizáží budou spokojené, na jeho "herecký" výkon se rovněž nedá zapomenout. Jeho partnerku Missy Peregrym jsem asi osm let neviděl v žádném filmu. Od posledně, byl to zapomenutelný thriller "Wide Awake", vypadá pořád stejně. Sympatická ani tak moc není. Nejlepší herečkou tak zůstává příroda, která je příkladně nasnímána, někdy až netradičně paranormálně. Pořádný hudební doprovod nahrazují zvuky lesa, šumící les, praskající větve i kosti v noze, zurčící potok, poryvy větru, divoká zvěř. Významným zástupcem kanadské fauny je v tomto filmu medvěd (kodiak, grizzly??), který nádherně půl hodinu před koncem rozsápe Alexe. Maskéři jeho tělo skvěle zdevastovali, i další zranění ve filmu působí realisticky, což je jedna z nemnoha kladných referencí filmu. Závěrečnou půlhodinu bych pojmenoval jako Žena versus Divočina. Ale těch záporů je hodně. Třeba nechápu, proč je ve filmu scéna se záhadným zálesákem, kterého ztvárnil Eric Balfour, když jeho účast na vývoj story neměla žádný vliv(!). Film to jen zdrželo, protože žádná (extra) pointa z toho nevzešla. A to si tedy příběh nedělal hlavu s tempem, které je místy hodně zabrzděné. Vrchol filmu přijde se smrtí jedné z dvojice. Pak ještě následuje non-dialog, neboli celkem obyčejně zrežírovaný dojezd a je to. I když film údajně vychází ze skutečných událostí, je poměrně nefér v závěrečných titulcích oznámit, že postavy jsou smyšlené. Celé to pak působí zmatek a ubírá na věrohodnosti příběhu. Adam MacDonald natočil nevyzrálý až amatérský debut, který nechtěně budí smích ve vážně míněných scénách, vše poslepoval nadmíru chaoticky, na realistický rozměr příliš nedbal, film se vleče, nemá spád, první dvě třetiny nejsou výrazně dramatické. Pár se choval neustále idiotsky a i situace, do kterých se vlastní vinou dostával, byly rovněž tak schválně hloupě nastaveny, že by byl div, kdyby se z divočiny vrátili oba živí a zdraví. Pevně doufám, že režiséra roztrhala divá zvěř. Už by neměl režírovat vůbec nic. 40%(20.7.2015)

• - Spoiler: Koordinátorka oboch medveďov Dana Dubé s nimi spolupracuje od doby, keď boli ešte mláďatá. Vyhlásila, že oba medvede sú veľmi pokojnej a dobrej povahy. Pri natáčaní scény, kde medveď žerie vnútornosti svojej obete, ide vlastne o višňový koláč naplnený kuracími krídelkami a telo je samozrejme falošné. (Wargoo)

• - Vo filme hrajú dvaja medvedi čierni, Chester a Charlie zo spoločnosti Animal Insight. Táto spoločnosť sa riadi filozofiou Noemovej archy, pričom poskytuje zvieratá len v pároch, takže zvieratá majú pri natáčaní "kamaráta" a pôsobia pokojnejšie. (Wargoo)

• - Film bol natočený za 16 dní. (Grims)