Gojira VS Kingugidora

Sci-Fi / Akční

Japonsko, 1991, 103 min

Kazuki Ómori

Akira Ifukube

JJ bezesporu je to nejslabší devadesátková godzilla a úplně chápu, že tenhle pokus o inovativní přístup a překopávání mythologie málokdo překousnul(ostatně i v Toho evidentně pochopili, že jde o beznadějně slepou uličku), ale já jsem se prostě bavil. kdyby byla taková celá devadesátková série, byla by to tragédie, ale když jde jen o takový ojedinělý výstřelek-je má duše klidná a prostě si jen užívá ten scénáristický blázinec. V tom filmu je snad všechno=Lítající talíře, dinosauři, monstra, cestování časem, Rimmer, Terminátor, CyberMecha King Gidorah na ovládání..doprdele-vždyť v tom filmu je i major Spielberg(mimochodem velmi prorocká vsuvka-vzhledem k tomu, že Jurassic Park spatřil světlo světa až dva roky po tomhle filmu)...... Je to nepochopitelné, ale dávám 4rudé.(23.8.2013)

• TERRORDROME

Po dvoch ambicióznych, serióznych a dosť nudných filmoch z 80-tych rokov sa tvorcovia vracajú do minulosti a prinášajú nám taký príšerný scenáristický guláš, že sa to snáď ani nedá opísať. Partia záškodníkov z budúcnosti cestuje v čase za účelom zmeny minulosti a bohvie prečo sa zastavia v 90-tych rokoch aby pribrali do party pár vedcov ktorých prínos pre túto misiu je záhadou. Ale inak by sa samozrejme nikto nič nedozvedel. Godzilla je počas druhej svetovej vymazaná z minulosti, ale v prítomnosti ďalej pokojne existuje a z plyšákov privezených z budúcnosti sa vplyvom radiácie stáva King Ghidorah ktorý v prítomnosti ničí japonsko. Godzilla zlikviduje King Ghidoraha, potom stačí skočiť do budúcnosti, nájsť Ghidorahovu zdochlinu, spraviť z neho Mecha Ghidoraha a vyslať ho späť do minulosti zabiť Godzillu. Uf... a to tu ešte vyčíňa aj jeden cyborg ktorý dokáže srandovne zrýchlene utekať a priblblo sa pri tom usmievať. Triky po predchádzajúcich dieloch zaznamenali zasa krok späť takže Ghidorahovo vyčíňanie vyzerá prekvapivo horšie než to v 60-tych rokoch keď sa objavil po prvý krát. Toto je už nazaj tuhý tabak aj pre fanatických Godzillistov.(28.6.2011)

Scénáristicky naprostá zhovadilost, ale na stupni zábavy jeden z nejlepších dílů. No kdo by proboha nechtěl vidět Mecha-Ghidoru? Proč fanoušci odsuzují tento díl na základě jeho naivity a hlouposti, a Showa Godzilly z konce 60. a 70. let (prakticky všechny Fukudovy sračičky) si vychvalují, mi je záhadou. Víceméně jediný problém vidím v tom cestování časem - jako to je ostatně u většiny filmů, tvůrci nezvládli takhle zamotanou spleť paradoxů už rozmotat, a podle toho to taky vypadá. To ostatní se mi líbilo. Film přišel se zajímavým origin story pro Godzillu (už méně zajímavým pro Ghidoru, ty plyšové netopýry si mohli odpustit, strašně mě naštvalo, že už není vesmírný plenitel planet) a nabídnul velmi zajímavé postavy a s nimi i velmi dojemné scény (závěrečné setkání Shinda a Godzilly je jeden z mých nejoblíbenějších momentů celé série). No... Prostě mě to bavilo. I přes ten stupidní scénář. Slabších 7/10(4.6.2014)

• zelvopyr

Tahle bramborová kaše je asi stravitelná jen za určité nálady. Padouši jsou pořádně padoušští, ženy jsou přijatelné, příšery příšerné. Je tu snaha o příběh, blbý, ale přece. Mešap s II. sv. válkou koneckonců nebyl až tak špatný (vezmu-li v potaz původní historii Godzilly) - jen tedy to strašlivé podání boje na pláži... Tak co mi vlastně vadí? Asi jako obvykle, že Godzilla tu není kámoš, ale zmetek. A mnohem hůř, že je sem jako klaďas povolán můj nejneoblíbenější zlý King Gidora. To se museli zbláznit? // Edit: ne, nevyžaduji infantilní Godzillu. Úplně první byla skvělá. Rád bych ale takovou, která má páteř (a její chování dává smysl).(7.8.2015)

Úplne šialene stupídna, no zároveň aj latentne fašistická revizionistická epizóda. Príbeh s cestovaním v čase nemá hlavu ani pätu (načo sa preboha zastavujú v 90tych rokoch?), no práve tá kolosálna demencia je to najzábavnejšie na filme (pamätná hláška v dialógu o druhej svetovej vojne: "Takže vravíte, že dinosaurus bojoval proti americkej armáde?"). Doteraz asi najhlúpejší film zo ságy. Chvalabohu.(21.5.2014)

• - Ghidorah z tohoto filmu doposud drží rekord nejvyššího monstra, které se kdy objevilo ve filmech o Godzillovi. Příručky udávají jako jeho oficiální výšku 150 metrů. Je také zatím jediným Ghidorahem, jehož rohy nejsou vůbec zahnuté. (Israha)

• - Film měl a má pozitivní přijetí mezi fanoušky série, častým terčem kritiky však je skutečnost, že v něm přítomný Ghidorah nemá vesmírný původ jako jeho předobraz ze 60. let. Původní verze scénáře s tímto nicméně počítala. V ní měli lidé z budoucnosti najít mrtvolu Ghidoraha na Venuši, extrahovat z ní DNA a tu poté použít. Režisér Kazuki Omori však „svého“ Ghidoraha nechtěl prezentovat jako vesmírné monstrum, a tak tuto část ze scénáře vyškrtl. (Israha)

• - Doposud (r. 2017) jediný film, ve kterém Godzilla bojuje se svým úhlavním nepřítelem Kingem Ghidorahem jeden na jednoho. (Israha)