Karel Janeček, svět podle algoritmu (TV film)

• Česko

Pozitivní evolucionář

Dokumentární

Česko, 2014, 52 min

David Vondráček
  • hous.enka

Až do včerejška jsem o panu Janečkovi nevěděla nic bližšího. Dnes už vím a musím říct, že bych snad raději nevěděla. Všichni se hledáme - pan Karel Janeček se hledá (a našel) v matematice, esoterice (tam zřejmě ještě trochu tápe), politice (protikorupční politika je zcela v pořádku, ale to, jak se chce stát prezidentem... to už tu párkrát bylo) a v postelích několika žen. Najednou. To všecičko najednou a to celé nadruhou. No zkrátka tohle není dokument o miliardáři, který by mě nějak vtáhl a já bych si řekla "wau". Je to taková slabší Třináctá komnata o klukovi, co ho zajímala čísla, a v divokých 90. letech na tom dokázal vydělat.(2.6.2014)

Jako dokument je to šeď a průměr, jako představení vizionáře, kterej ze svýho světa nahlíží na nás ostatní, je to pěkná podívaná. Osobně K. Janečkovi fandím, i když je mně matematika cizí a vždycky jsem s ní bojoval. Těžko říct, jestli to k něčemu povede, nebo ne. On si totiž přepočítává všechno a ve světě jedniček a nul (a dalších hausnumer) musí mít pohled na realitu asi jako Neo v Matrixu. Uvidíme, necháme se překvapit, s čím se na nás tenhle pán (jehož společnost má roční obrat několik biliard korun - aneb kurva, co je tohle za číslo?!! - Karel to tam sám vysvětlil, že je to cca "tři krát deset na patnáctou") vytasí.(1.6.2014)

Karla Janečka typovo možno priradiť k ľuďom ako nemecký tenista Boris Becker, či americký herec Macaulay Culkin. Teda nesmierne sebaprezentačným, sexuálne prelietavým blondiako/ ryšavcom, kompenzujúcim si v dospelosti pocit subjektívnej diskriminácie v detsve. Vondráčkov portrét miestami pripomína Zelenkov dokument o Visacom zámku. Dojaté spomienky Janečkových rodičov na synáčkovu rodiacu sa matematickú genialitu, keď mal päť rokov, akoby vypadli zo spomienok rodičov a známych na detské gitárky a synťáky členov VZ v útlych rokoch, svedčiacich o ich prirodzenom hudobnom talente. S tým rozdielom, že tu to bolo mienené vážne, Visáči a Zelenka si robili mystifikačnú prdel. No ale späť k hlavnej postave tohto tuná. Po genialitou vyťaženom matematickom detstve nasledovali univerzitné štúdiá v zahraničí a úspešný biznis nápad. Lakonicky komentovaný ekonómom ako schopnosť byť rýchlejší než sú iní burzoví špekulanti. Génius korigoval tento komentár, že je v tom predovšetkým jeho vlastný algoritmus, nielen časové špekulácie rýchlejšieho nákupu komodít. Potom ezoterika a nápady na úrovni Vesmírnych ľudí o zlojedoch a skorumpovaných ľavicovo pravicových kandidátoch. Potvrdzujúce, že ekonomika a obchodné podnikanie na burzách je rovnaký druh serióznej aktivity ako veštenie z čarovnej gule, skryté čakry a taroty. Verejné aktivity pána podnikateľa pripomínajú zrazy veštíc, na ktorých sa rád ukazuje. Proti gustu žiaden dišputát. Väčšina krokov skomentovaná, miestami podobnými exotmi ako Janeček (Joch). Všetko pod ochrannými krídlami estrádneho šaša Daniela Landu. Ako hovorí: Bacha na možnú urážku kráľa kráľov Janečka, pretože inak Vám Daniel Landa ublíži! V skratke rezumé: Kroky Karla Janečka v politickej oblasti čímsi pripomínajú Kroky Františka Janečka v tej hudobnej, kryté tiež zlatou baňou v podobe agentúry Goja.(2.6.2014)

Karel Janeček, nebo chcete-li král králů Daniela Landy aka kouzelníka Žita, je bezesporu zajímavá osobnost, svým způsobem originál a především člověk o jehož myšlenkách si můžete myslet kdovíco, ale byla by hloupost jej nevyslechnout. Na druhou stranu Karel Janeček, svět podle algoritmu je dokument a jako takový po filmařské stránce nepřináší nic světoborného..........jenom takové"dobrý den, já jsem Karel Janeček a jednou bych chtěl být vašim prezidentem".(30.5.2014)

Študovať matematiku by sa na základnej alebo strednej škole dobrovoľne rozhodol asi málokto, ale môže to priniesť netušené možnosti. V prípade Karla peniaze a z nich vyplývajúce tie možnosti, ak sa matematika vloží do tej najvýnosnejšej komercie, burzových obchodov. Či to nie je spreneverenie sa tejto ušľachtilej kráľovnej vied už nech posúdi každý sám. Vysokorýchlostné burzové obchody je niečo úplne absurdné z hľadiska ekonomických poučiek a reálnej hmatateľnej ekonomiky až sa rozum zastavuje, ale stroje pracujú za ľudí. Keď je prostriedkov dostatok, tak sa dá skúsiť aj nemožné ako bojovať proti korupcii, dokonca aj zmenou volebného systému na plusové a mínusové hlasy, ale tu asi narazí paradoxne na hradbu korupčníkov. Snáď by som mal napísať niečo aj ku kvalite dokumentu ako filmu, tak nie je čo vytknúť, máme tu aj osobný život, šport, záľuby, manželky, milenky a neortodoxný pohľad na viacstranne akceptovanú bigamiu.(28.5.2014)