Karel Janeček, svět podle algoritmu

(TV film)
  • Česko Pozitivní evolucionář

Dokumentární portrét geniálního matematika, miliardáře a politického vizionáře. Příběh úspěšného muže s vášní pro adrenalinové sporty, který se rozhodl spasit svět vlastním, originálním volebním systémem. Režisér David Vondráček v dokumentu zjišťuje, jak přišel dnes čtyřicetiletý matematik a ekonom ke svému pohádkovému bohatství, i jak a proč se vlastně angažuje pro obecné blaho. Nevyhýbá se ale ani kontroverzím, spjatým s jeho osobou – vyvolává debatu o vysokorychlostním obchodování na burzách, tedy metodě, která stojí za Janečkovým finančním úspěchem. A zkoumá také jeho osobitou představu „nezraňující polygamie", kterou miliardář rád prosazuje i v osobním životě. (Česká televize)

ghatos

Demokratický systém (nebo alespoň jeho napodobenina) potřebuje lidi jako Karel Janeček. Jeho myšlenky a systém uvažování je podnětný i inspirující. Problém však nastává v psychologické rovině. Svět čísel (potažmo volební systém) může solidně nastavit určité parametry, jenže lidé se většinou nechovají logicky a už vůbec neuvažují rozumně (pudy, emoce, komplexy atd.). Janeček by potřeboval zpracovat celkovou koncepci, která by obsahovala všechny společenské vědy (hlavně sociologii a psychologii). Hodněkrát jsem vedl filozofické diskuze a nakonec jsem vždy došel ke stejnému závěru, že než číslo rozhoduje nevyzpytatelná lidská psychika. Tu uchopit a pochopit je nesmírně složité (na tu žádný vzoreček neplatí). Samozřejmě se dá s lidmi manipulovat, ale tohle není asi cíl jeho pozitivní evoluce. 66%. ()

Marze

Na Karlovi jsem byl na dvou výborných přednáškách a jsem rád , že mi o něm tento dokument řekl více. Jeho obor souhrnně nazývaný "financializace", tedy že velkou část ekonomiky obsadily činnosti úplně na nic nebo i škodlivé za pouhým účelem otáčet peníze, je hrozný, ale líbí se mi jeho veřejně prospěšná činnost. Jeho atypický soukromý život nemám právo hodnotit, dokument je výborně provedený. ()

Radko

Karla Janečka typovo možno priradiť k ľuďom ako nemecký tenista Boris Becker, či americký herec Macaulay Culkin. Teda nesmierne sebaprezentačným, sexuálne prelietavým blondiako/ ryšavcom, kompenzujúcim si v dospelosti pocit subjektívnej diskriminácie v detsve. Vondráčkov portrét miestami pripomína Zelenkov dokument o Visacom zámku. Dojaté spomienky Janečkových rodičov na synáčkovu rodiacu sa matematickú genialitu, keď mal päť rokov, akoby vypadli zo spomienok rodičov a známych na detské gitárky a synťáky členov VZ v útlych rokoch, svedčiacich o ich prirodzenom hudobnom talente. S tým rozdielom, že tu to bolo mienené vážne, Visáči a Zelenka si robili mystifikačnú prdel. No ale späť k hlavnej postave tohto tuná. Po genialitou vyťaženom matematickom detstve nasledovali univerzitné štúdiá v zahraničí a úspešný biznis nápad. Lakonicky komentovaný ekonómom ako schopnosť byť rýchlejší než sú iní burzoví špekulanti. Génius korigoval tento komentár, že je v tom predovšetkým jeho vlastný algoritmus, nielen časové špekulácie rýchlejšieho nákupu komodít. Potom ezoterika a nápady na úrovni Vesmírnych ľudí o zlojedoch a skorumpovaných ľavicovo pravicových kandidátoch. Potvrdzujúce, že ekonomika a obchodné podnikanie na burzách je rovnaký druh serióznej aktivity ako veštenie z čarovnej gule, skryté čakry a taroty. Verejné aktivity pána podnikateľa pripomínajú zrazy veštíc, na ktorých sa rád ukazuje. Proti gustu žiaden dišputát. Väčšina krokov skomentovaná, miestami podobnými exotmi ako Janeček (Joch). Všetko pod ochrannými krídlami estrádneho šaša Daniela Landu. Ako hovorí: Bacha na možnú urážku kráľa kráľov Janečka, pretože inak Vám Daniel Landa ublíži! V skratke rezumé: Kroky Karla Janečka v politickej oblasti čímsi pripomínajú Kroky Františka Janečka v tej hudobnej, kryté tiež zlatou baňou v podobe agentúry Goja. ()

Jara.Cimrman.jr

"Pokud rozumní lidé souhlasí s tím, že v dnešní době mají smysl peníze a burzy, tak potom obchodování RSJ je přínosná věc." Já tedy burzu za nic přínosného nepovažuju a algoritmické obchodování mi zlehka zavání podvodem. Nicméně homo economicus Karel Janeček je zajímavý člověk a jeho návrh volebního systému rozhodně stojí za propočítání. Zrovna se mi však zaseklo kuličkové počítadlo, tak dneska nevygeneruju výsledek, ale jestli si s tím někdo dá práci, tak jsem ochoten jeho výsledky zpochybnit, ukrást a prodat na burze. Pak budu taky mít sbírku Ferrari, harém a ambice kandidovat na prezidenta. ()

Autogram

Študovať matematiku by sa na základnej alebo strednej škole dobrovoľne rozhodol asi málokto, ale môže to priniesť netušené možnosti. V prípade Karla peniaze a z nich vyplývajúce tie možnosti, ak sa matematika vloží do tej najvýnosnejšej komercie, burzových obchodov. Či to nie je spreneverenie sa tejto ušľachtilej kráľovnej vied už nech posúdi každý sám. Vysokorýchlostné burzové obchody je niečo úplne absurdné z hľadiska ekonomických poučiek a reálnej hmatateľnej ekonomiky až sa rozum zastavuje, ale stroje pracujú za ľudí. Keď je prostriedkov dostatok, tak sa dá skúsiť aj nemožné ako bojovať proti korupcii, dokonca aj zmenou volebného systému na plusové a mínusové hlasy, ale tu asi narazí paradoxne na hradbu korupčníkov. Snáď by som mal napísať niečo aj ku kvalite dokumentu ako filmu, tak nie je čo vytknúť, máme tu aj osobný život, šport, záľuby, manželky, milenky a neortodoxný pohľad na viacstranne akceptovanú bigamiu. ()

• Dokument měl mít původně název „Samozvaný spasitel“. (Duoscop)