Karel Janeček, svět podle algoritmu (TV film)

• Česko

Pozitivní evolucionář

Dokumentární

Česko, 2014, 52 min

David Vondráček

Demokratický systém (nebo alespoň jeho napodobenina) potřebuje lidi jako Karel Janeček. Jeho myšlenky a systém uvažování je podnětný i inspirující. Problém však nastává v psychologické rovině. Svět čísel (potažmo volební systém) může solidně nastavit určité parametry, jenže lidé se většinou nechovají logicky a už vůbec neuvažují rozumně (pudy, emoce, komplexy atd.). Janeček by potřeboval zpracovat celkovou koncepci, která by obsahovala všechny společenské vědy (hlavně sociologii a psychologii). Hodněkrát jsem vedl filozofické diskuze a nakonec jsem vždy došel ke stejnému závěru, že než číslo rozhoduje nevyzpytatelná lidská psychika. Tu uchopit a pochopit je nesmírně složité (na tu žádný vzoreček neplatí). Samozřejmě se dá s lidmi manipulovat, ale tohle není asi cíl jeho pozitivní evoluce. 66%.(28.5.2014)

• slunicko2

Prázdný dokument bez jakéhokoli sdělení. Dalších 52 minut mého života uplynulo a já se dozvěděl, že existuje geniální český moneymaker se zvláštními názory na politiku i osobní život. Toto je jediné sdělení, které mi 51letý David Vondráček předal. Kolik hvězdiček panu Janečkovi, netuším, ale panu Vondráčkovi s bídou jednu.(30.5.2014)

"Pokud rozumní lidé souhlasí s tím, že v dnešní době mají smysl peníze a burzy, tak potom obchodování RSJ je přínosná věc." Já tedy burzu za nic přínosného nepovažuju a algoritmické obchodování mi zlehka zavání podvodem. Nicméně homo economicus Karel Janeček je zajímavý člověk a jeho návrh volebního systému rozhodně stojí za propočítání. Zrovna se mi však zaseklo kuličkové počítadlo, tak dneska nevygeneruju výsledek, ale jestli si s tím někdo dá práci, tak jsem ochoten jeho výsledky zpochybnit, ukrást a prodat na burze. Pak budu taky mít sbírku Ferrari, harém a ambice kandidovat na prezidenta.(14.9.2016)

Študovať matematiku by sa na základnej alebo strednej škole dobrovoľne rozhodol asi málokto, ale môže to priniesť netušené možnosti. V prípade Karla peniaze a z nich vyplývajúce tie možnosti, ak sa matematika vloží do tej najvýnosnejšej komercie, burzových obchodov. Či to nie je spreneverenie sa tejto ušľachtilej kráľovnej vied už nech posúdi každý sám. Vysokorýchlostné burzové obchody je niečo úplne absurdné z hľadiska ekonomických poučiek a reálnej hmatateľnej ekonomiky až sa rozum zastavuje, ale stroje pracujú za ľudí. Keď je prostriedkov dostatok, tak sa dá skúsiť aj nemožné ako bojovať proti korupcii, dokonca aj zmenou volebného systému na plusové a mínusové hlasy, ale tu asi narazí paradoxne na hradbu korupčníkov. Snáď by som mal napísať niečo aj ku kvalite dokumentu ako filmu, tak nie je čo vytknúť, máme tu aj osobný život, šport, záľuby, manželky, milenky a neortodoxný pohľad na viacstranne akceptovanú bigamiu.(28.5.2014)

Karel Janeček - velmi zajímavý člověk, trochu blázen díky práci která ho živí a kvůli které je miliardář a jeden z nejbohatších Čechů ale líbí se mi jeho vize, které jestli dotáhne do dobrého konce, může se tu opět žít o něco lépe. Mě se ten člověk líbí, tomu držim palce a jako prezidenta bych si ho klidně dokázal představit, lepší než ti dva předešlí co tam seděli respektive sedí :)(29.5.2014)