Elle (festivalový název)

• Německo

(festivalový název)

Drama / Thriller

Francie / Německo / Belgie, 2016, 130 min

Bizarní drama plné toho nejčernějšího humoru. Chválit výkon hlavní protagonistky by bylo nošení dříví do lesa, Isabelle mě každopádně naprosto uchvátila (takovou svini byste za kamarádku vážně nechtěli) a na svůj skutečný věk nevypadá ani náhodou. I další herecké výkony byly velmi zdařilé, příběh dokázal překvapit a udržet mou pozornost po celé dvě hodiny. Bravo!(30.11.2016)

Podobný Hanekeho Caché bol tajuplnejší a napínavejší. Ale návrat Verhoevena (väčšinou hodne sa opierajúceho o formu) k obrazovo surovej, psychologicky komornej dráme, spoliehajúcej výhradne na hercov, je osviežujúci. Málokto je tu normálny, a hlavná postava je kráľovná mŕch. Nesúcitíme s ňou za to, čo sa jej stalo, ale sme zvedaví, ako sa pri svojej odmeranosti ku všetkým a všetkému s nečakaným démonom vysporiada. A ako bude vyzerať ich ďalšia interakcia. Humorný podtón, ktorý odľahčuje závažnú tému a skúmanie zložitej hlavnej postavy, by som oželil. Ale je to holt režisérov unikátny štýl, ktorý robí film svojským. Čo je dôležité. Štvrtú hviezdu dávam za perfektne súdržné režijné vedenie. Hanekeho tu nespomínam náhodou, a meno Polanskeho sem taktiež patrí. A to je pre tvorcu hollywoodskych blockbusterov viac než dobrá spoločnost.(29.11.2016)

Jedná věc je Isabelle, která to zahrála podle očekávání výtečně, druhá potom Paul. Tenhle starý lišák ukázal, že na to ještě pořád má a troufnu si říct, že tímhle filmem překvapil možná i sebe. Aneb jak být ze spolupachatelky, obětí skoro bez ztráty kytičky. Skoro bez chyby až na ten její údajný věk ve filmu. Na druhou stranu, vypadá pořád velmi dobře, takže těch plus mínus padesát, s mým blbým zrakem? Ale jo, myslím, že to půjde.(31.10.2016)

• bourec

Můj oblíbenec Paul Verhoeven jednou v rozhovoru řekl,že je šťastnej,že je z Ameriky pryč.No a jeho filmografie teď nejspíš nabere sestupnou tendenci na zábavometru.Elle je thriler asi jako králík kůň.Film je hlavně drama,plný úchylnejch postav,zlejch skutků,a perverzit.To by mi ani nevadilo,protože já mít takovouhle snůšku zmrdů a sviní na jedný hromadě,tak natočim na telefon takovou zvrhlou drastickou,krvavou pecku,že by se tady některý jedinci,brumlající nad nechutností tohodle filmu,doslova zhroutili,zblili,a pak voběsili.Paul to v Americe uměl,ale teď asi bude patřit do skupiny slintavejch dědků(Polanski,Trier a další),který točej podobně nudný hovna.30%.(23.7.2017)

Elle se rozjíždí přesně tak, jak jsem doufala. Nepoddává se divákovi, který by vyžadoval sympatické postavy; nutné informace dávkuje postupně, takže význam některých momentů obecenstvu dojde až zpětně. Násilné scény jsou rychlé, nečekané, brutální. Po významnovém zvratu, ke kterému dochází kdesi v polovině, však začal příběh lehce stagnovat – vedlejší dějové linky se násilně uzavřely, zatímco hlavní hrdinka byla ve svých individuálních projevech tak rozproruplná, že ani o několik dnů pozdějí nedokážu dát dohromady její motivaci nebo vysvětlit, čeho vlastně chtěla dosáhnout. I tak ale syrovou Elle z hlavy jen tak nedostanu.(12.2.2017)