• Francie

• Německo

(festivalový název)

Drama / Thriller

Francie / Německo / Belgie, 2016, 130 min

Neopodstatněně dlouhé (speciálně třetí čtvrtina je poněkud dýchavičná), ale jinak je to stará dobrá psychoperverzní na dusné erotické tenzi patologického vztahu a (nelaciné!) kontroverzi vystavěná ambivalentní "verhoevenovka" koketující hned s několika žánry, která tradičně pracuje se zdánlivě neslučitelnými tématy. Jakkoli to není pro každého, tak i přesto bych to všem doporučil. Když pro nic jiného, tak pro uhrančivý übervýkon Isabelle. Něco takového se vidí párkrát za dekádu; a to ještě kdo ví jestli.(15.10.2016)

Nejpodstatnější důvod k natočení Elle byl jistě ten, aby sadista Verhoeven bolestně frustroval většinu mužského (a jistě i část ženského) diváctva, protože se v průběhu filmu nelze ubránit četným choulostivým fantaziím o třiašedesátileté (sic) dámě, a to je přeci jen poněkud nevhodné. Ale nic naplat, Isabelle je v roli zvrácené měšťky neméně sexy, než v o 15 let starší Pianistce, ta ženská snad musí být čarodějnice a koupat se v čerstvé panenské krvi. A svou roli si myslím dobře užívá. Ale dvě poslední scény (se synem a s přítelkyní) bohužel vrhly celý film špatným směrem a moje zvrhlá divácká rozkoš se rázem změnila v rozpaky z fádního středoproudového vyznění.(28.2.2017)

• Maq

Dosti zajímavé drama, bravurně zrežírované a zahrané. Co mi hrozně vadí, to je etické ladění díla i jeho recepce. Sex, sex, sex, perverzní a bezohledný, zatímco na lásku ti lidé evidentně nestačí. Jak ve filmu, tak mezi jeho diváky je takové jednání evidentně akceptováno, nenásleduje žádné odsouzení. Kdopak si uvědomuje, že tímhle odvrhujeme samy základy civilizace a vracíme se k barbarství?(15.11.2016)

Nezávislé ženy teda veľmi nemusím rovnako ako aj filmy o nich, no keď už to má atmosféru ako z gialla a chladné násilie ako new french extremity, netrvalo dlho a jej čaru som podľahol. Thriller chladnejší ako psí čumák ma prekvapil svojim neštandardným scenárom, ide o komerčne úspešného režiséra a u nich sa zvyčajne ide na istotu bez experimentovania, dejové linky sa miešajú, a vždy vyvrcholia znásilnením, jedného násilníka ktorý je dlho neznámy no keď sa zistí jeho identita, diváka to nečakane prekvapí a to sa ešte snímka neblíži k vyvrcholeniu no proste paráda. Hudba je tu veľmi kvalitná, herecké výkony tiež. Audiovizuálny pokrm ktorý nasýti aj žrúta ako som ja.(8.4.2017)

Hodně provokativní, podivný a složitý thriller. Tím složitý myslím psychologické profily všech hlavních postav, protože normální nebyl nikdo. Vrcholem filmu je fantastický výkon Isabelle Huppert, klobouk dolů jak zvládla tuto ošemetnou a kontroverzní roli. Scénárista se musí ještě ted´ chechtat, co vlastně napsal. Nejraději bych solil pět hvězdiček, ale je to všechno jen těžce uvěřitelné, tak brzdím o chlup pod plnou palbou.(29.10.2016)