• Francie

• Německo

(festivalový název)

Drama / Thriller

Francie / Německo / Belgie, 2016, 130 min

Neskutočná ženská táto Elle. Svojská, tvrdá, zvrátená a nemilosrdná. Každý z jej okolia musel byť pred ňou na pozore, ale aj tak všetkých fascinovala a v konečnom dôsledku nikoho svojim životom neotravovala. Možno bol ten príbeh až moc, ale Isabelle bola famózna a mňa ten film ani na sekundu nenudil.(30.10.2016)

Paul Verhoeven je rozhodně jedním z těch režiséru, kteří se nebojí kontroverze, a za tepla ji dávkuje do svých filmů. Nejinak tomu je i u Elle. Už samotné uvedení formou obsahu zde na CSFD Vás ubezpečí, že ne všechno v tomto filmu bude standardní a hned první scéna Vás v tomto dojmu utvrdí. Pravděpodobně jsem nic podobného asi neviděl, ale Verhoevena můžu pochválit za dobře budované napětí a atmosféru, ale to je asi k výrazným kladům vše. Kapitolou samou pro sebe je Isabelle Huppert, která zde naprosto exceluje a také je na ní celý film postaven. Rozhodně zajímavé, ale celkem průměrné drama u kterého mě nominace na výraznější ocenění trošku překvapují. Asi se vyplatí šokovat.(17.1.2017)

To byl film jasně šitý na míru pro Isabelle Ruppert. Ta tyhle role zvládá naprosto skvěle a tady rovněž perlila. Sice jsem plně nepochopila, že to nechala dojít tak daleko, ale budiž, odborník nejsem a scénárista věděl určitě proč to finále takhle vyhrotil. Celou dobu jsem totiž čekala, jak to dopadne, takže tam moc odboček ani nemohlo být. Takových tématicky laděných filmů vidím poměrně málo, takže další důvod pro. Rozhodně je ta čtyřka spíš Isabellina než za scénář, ale ve výsledku se to propojí stejně dohromady.(29.10.2016)

• Morholt

No tak tímhle jsem se vyloženě protrápil a ani Verhoevenovo jméno mě nepřesvědčilo, abych nepoužil rychloposuv. Upřímně řečeno nějak moc nechápu, o čem to vlastně bylo. Ženskou na hranici důchodového věku kdosi znásilní a ona pak řeší Bůh ví co. Možná jsem na to moc natvrdlej a nepochopil jsem, co tím chtěl básník říci, ale faktem zůstává, že jsem se neměl čeho chytit. Nad vodou film držela jen výborná Isabelle Huppert, ale vzhledem k tomu, že prakticky neslezla ze záběru, začala mi i ona postupem času lézt na nervy. Velké zklamání. 25%(9.3.2017)

Nejpodstatnější důvod k natočení Elle byl jistě ten, aby sadista Verhoeven bolestně frustroval většinu mužského (a jistě i část ženského) diváctva, protože se v průběhu filmu nelze ubránit četným choulostivým fantaziím o třiašedesátileté (sic) dámě, a to je přeci jen poněkud nevhodné. Ale nic naplat, Isabelle je v roli zvrácené měšťky neméně sexy, než v o 15 let starší Pianistce, ta ženská snad musí být čarodějnice a koupat se v čerstvé panenské krvi. A svou roli si myslím dobře užívá. Ale dvě poslední scény (se synem a s přítelkyní) bohužel vrhly celý film špatným směrem a moje zvrhlá divácká rozkoš se rázem změnila v rozpaky z fádního středoproudového vyznění.(28.2.2017)