Elle (festivalový název)

• Německo

(festivalový název)

Drama / Thriller

Francie / Německo / Belgie, 2016, 130 min

Paul Verhoeven je rozhodně jedním z těch režiséru, kteří se nebojí kontroverze, a za tepla ji dávkuje do svých filmů. Nejinak tomu je i u Elle. Už samotné uvedení formou obsahu zde na CSFD Vás ubezpečí, že ne všechno v tomto filmu bude standardní a hned první scéna Vás v tomto dojmu utvrdí. Pravděpodobně jsem nic podobného asi neviděl, ale Verhoevena můžu pochválit za dobře budované napětí a atmosféru, ale to je asi k výrazným kladům vše. Kapitolou samou pro sebe je Isabelle Huppert, která zde naprosto exceluje a také je na ní celý film postaven. Rozhodně zajímavé, ale celkem průměrné drama u kterého mě nominace na výraznější ocenění trošku překvapují. Asi se vyplatí šokovat.(17.1.2017)

Ďalší skvelý kúsok od P. Verhoevena. Je o žene, ktorá zvádza nemilosrdný pragmatický boj so životom ako doma tak aj na pracovisku. Nemá problém čokoľvek pomenovať tým správnym slovom, pritom navonok z jej citov neprenikne takmer nič (vzhľadom na jej minulosť nič nezvyčajné). Navyše sa zapletie do podivnej hry so znásilnením, ktorá sa môže vymknúť kontrole. A aj sa vymkla.... Dosť záleží na tom, ako to človek zoberie, náplň tém - ako je napr. potlačované násilie, bigotné myslenie, vzťahy na pracovisku.... - sú tu spracované mnohotvárne a človek sa k nim môže priblížiť z hociktorej strany, či už film berie ako len čiernu komédiu, solídnu drámu alebo ako napínavý thriller. Samozrejme nemôžem zabudnúť na skvelú Isabelle Huppert, bez nej by to nebolo ono. Môžem len odporučiť. 85/100(4.11.2016)

Paul Verhoeven pokračuje v tom, co on a Cronenberg umí tak dobře - vyprávět o odvracené straně lidskosti. Ve středu dění je již sám o sobě zajímavý charakter dominantní ženy v brilantním podání Isabelle Huppert a kolem ní je hned několik drobných a neobyčejných podzápletek, které pečlivě vykreslují život okolo. Filmu nechybí špetka zvrácenosti, vášně i surovosti, které jsou Verhoevenovi vlastní. S těmito instrumenty pracuje režisér zkrátka skvěle a výsledkem je 130 minut nenudící "drama" v pravém slova smyslu. 8/10(10.1.2017)

Neskutočná ženská táto Elle. Svojská, tvrdá, zvrátená a nemilosrdná. Každý z jej okolia musel byť pred ňou na pozore, ale aj tak všetkých fascinovala a v konečnom dôsledku nikoho svojim životom neotravovala. Možno bol ten príbeh až moc, ale Isabelle bola famózna a mňa ten film ani na sekundu nenudil.(30.10.2016)

• Morholt

No tak tímhle jsem se vyloženě protrápil a ani Verhoevenovo jméno mě nepřesvědčilo, abych nepoužil rychloposuv. Upřímně řečeno nějak moc nechápu, o čem to vlastně bylo. Ženskou na hranici důchodového věku kdosi znásilní a ona pak řeší Bůh ví co. Možná jsem na to moc natvrdlej a nepochopil jsem, co tím chtěl básník říci, ale faktem zůstává, že jsem se neměl čeho chytit. Nad vodou film držela jen výborná Isabelle Huppert, ale vzhledem k tomu, že prakticky neslezla ze záběru, začala mi i ona postupem času lézt na nervy. Velké zklamání. 25%(9.3.2017)