Reklama

Reklama

Muž, který zabil Dona Quijota

  • Španělsko El hombre que mató a Don Quijote (více)
Trailer 2

Režisér Toby Grummett (Adam Driver) zápolí s reklamou, inspirovanou Cervantesovým románem, kterou natáčí za nepříznivých podmínek ve Španělsku. Do tvůrčího bloku i upachtěné výroby se přidávají Tobyho pletky s ženou producenta (Stellan Skarsgard), lišáckou divou Jacqui (Olga Kurylenko). Vrtkavý osud nakonec Tobyho svede z placu do nedaleké vesnice, kde shodou okolností kdysi jako student natočil svůj renomovaný snímek, rovněž inspirovaný Cervantesovou předlohou. Zde naberou události rychlý spád, neboť Toby zjišťuje, že jeho dávné natáčení dědinu krutě poznamenalo. Ale to pravé drama začne, jakmile jej začne stíhat švec, který tvrdí, že není nikdo jiný než rytíř smutné postavy, don Quijote de la Mancha (Jonathan Pryce), a Toby je k jeho nemilosti pasován do role zbrojnoše Sancho Panzy. Právě této tragikomické dvojici jsou nyní vůlí nebes výslovně vyhrazena všechna nebezpečenství, jakož i velkolepá dobrodružství a udatné činy! ... Postava ztraceného snílka Tobyho je zrcadlovým ztělesněním režiséra snímku, Terryho Gilliama, člena souboru Monty Pythonův létající cirkus a tvůrce klasik jako Brazil, Král rybář, 12 opic či Strach a hnus v Las Vegas. Byl to však projekt filmové adaptace "Důmyslného rytíře dona Quijota de la Mancha", který se Gilliamovi nakonec stal osudným a bez nadsázky pro něj zosobnil příslovečné větrné mlýny. S přípravou filmu totiž začal na konci 80. let, nicméně ani tehdy, ani na přelomu milénia, stejně jako v letech 2003 a 2016 se Gilliamovi nepodařilo roztočený snímek nikdy dokončit. Nadnesená pověst prokletého natáčení na sebe nenechala dlouho čekat, přičemž lze odvodit, že za produkčními nezdary vždy nestály jen přírodní kalamity (jak ukazuje slavný dokument Ztracen v La Mancha), ale z části také gargantuovské vize tvrdohlavého Gilliama. Muž, který zabil Dona Quijota, coby završení třech dekád snažení, bezpochyby není Gilliamův nejlepší film, na který jsme všichni čekali, nadto živeni přehnanými očekáváními. Na druhou stranu Gilliam průměrné filmy nedělá a výstředního Muže, který zabil Dona Quijota lze po právu chápat jako jeho opus magnum, které přiléhavě vystihuje donkichotské soužení při výrobě kinematografického díla a současně tvoří barvitý itinerář stylových znaků Gilliamovy čtyřicetileté režijní tvorby. (Česká televize)

(více)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (153)

H34D 

všechny recenze uživatele

Nečekal jsem mnoho, ba dokonce nečekal jsem víc, než jemný dotyk bláznosvství Terryho Gilliama se špetkou nudy, která se občas do jeho filmů vkrádá, ale výsledek byl jiný. Don Quijote je i pro mě velmi sympatický příběh, byť jsem tu bichli samozřejmě nepřelouskal. Láska, kterou Terry Gilliam k příběhu Dona Quijota chová a pocta, kterou mu vzdává, je cítit téměř z každého záběru. Příběh je v nadsázce a jemném humoru vystavěn tak, aby dal vyniknout kontrastu mezi dobou moderní a dobou Dona Quijote. A to je skvělé, lehce inteligentní, nikoli však pozérské. Zábavné, humorné, ale ne zcela absurdní. Vsadím se, že spoustu, možná i většinu diváků nebude tato kompozice nijak hluboce oslovovat, ale to už je daň za nevšední umění. Za mě výtka pouze malinko protahovanému konci, jinak to na mě působilo jako příjemné pohlazení na duši. 8/10 ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Film, který je v současné době tak sledován, že se sem člověk pomalu bojí něco napsat. Těšil jsem se hodně, ale mám z toho smíšené pocity. Paralela hlavního hrdiny s Terry Gilliamem byla hodně dobrá a spousta orginalních scén a nápadů moc potěšila, jenže někdy jsem si připadal jak na tuctový americký komedii - opakované pádání, vývoj producentského páru ( Olga + Stellan ) od vážně napsaných postav na začátku k směšně jednajícím na konci jsem příliš nepobral. Terryho film je silný svým pojetím, kamerou, vedením herců, ale do celku se mu vloudily momenty, který můj pocit z filmu snížily. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Je lepšie sa nevzpierať miestnym úradom.“ Šialenú situáciu okolo tohto filmu sledujem cca od konca 90-tych rokov, kedy Terry Gilliam začal nakrúcať svoj vysnený projekt s Johnnym Deppom a Jeanom Rochefortom. To, čo sa dialo potom (a čo zabilo celý film, ktorý v tej podobe, v akej bol zamýšľaný, de facto nikdy nevznikol), by vystačilo na samostatný dokument. A tak jeden taký aj vznikol. Videl som ho a bol s pribúdajúcimi minútami čoraz desivejší, mrazivejší a bezvýchodiskovejší. Rúhačsky som sa pýtal, či Terrymu nepomôže práve Depp, ktorý sa medzitým stal vďaka trhákovej sérii Piráti Karibiku jednou z najväčších hviezd Hollywoodu. Či bláznivému kamošovi so srdcom na dlani nepomôže zohnať prachy, sponzora, štúdio. Nuž... nepomohol. Johnny si išiel svojou cestou a nechal v tom Terryho samotného. Čo je ale pozícia, ktoré tomuto bizarnému tvorcovi odjakživa veľmi vyhovovala a skôr ho posilňovala, než aby by mu uberala síl. V roku 2018 film nakoniec šokujúco dokončil. Deppa vystriedal Adam Driver, Rocheforta Jonathan Pryce, ústredná zápletka sa značne zmenila, je tam plno sympatických sexi herečiek, plus mínus skvelá výprava a je to presne také čudné, zvláštne, absurdné a extravagantné, ako budete čakať. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Jsem rád, že Terry Gilliam svůj opus dei konečně natočil. Jsem i rád, že jsem ho viděl. No a to je asi tak všechno, co bych k tomu asi chtěl říct. Žádný zázrak to prostě není. Co bych od Terryho taky vlastně měl čekat jiného, než filmový úlet. Abych ale nebyl jenom negativní, tak musím říct, že Adam Driver do své role docela dobře zaplul. Hrozně se mi líbila ta jeho postava, která je takovou nepřímou paralelou k samotnému režisérovi. Také i prostředí nemělo chybu. Španělsko má svoje kouzlo, o tom netřeba dlouze spekulovat. Filmařské řemeslo tu opět ukázalo, zač je toho loket, ale po příběhové stránce tu je více fantazie, než reality. Ale když nad tím po shlédnutí přemýšlím, tak co je vlastně ta realita? Vždyť to nevěděl ani Don Quijot. ()

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Chápu překvapené a znechucené komentáře i hodnocení, tohle rozhodně není snadno čitelné dílo. Milionkrát přepisovaný scénář je znát, ovšem to podstatné tam zůstalo v míře vrchovaté - Gilliamova představivost a až dětinsky naivní fantazie, z níž nehodlá ustoupit. Co ho štve na politice, společnosti, dnešní době - všechno vložil do snímku. Určitě to není koherentní (respektive po jednom zhlédnutí v tom hlubší klíč snad ani nelze najít) a když od téhle podoby Dona Quijota trochu poodstoupíme, můžeme začít hledat nelogičnosti. Anebo se můžeme nechat fascinovat každou jednotlivou scénou, která hýří nápady a zábavou. Takovéhle filmy se zas tak často netočí a já jsem rád, že jsem se naplnění Gilliamova snu dočkal. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (11)

  • Konkrétně na Kanárských ostrovech štáb nezůstával více než týden, každý přesun znamenal komplikace. Prvních pět dní se natáčelo u zříceniny hradu Castillo de Oreja, 25 mil jižně od Madridu. Tuhle lokaci použili filmaři pro čtyři různé scény. Ve druhém týdnu se štáb přesunul do Talamanca de Jarama, severně od Madridu. Týden strávili herci a štáb v Almonacid de Toledo, v impozantních zříceninách hradu, kde se natáčely scény se Zrcadlovým rytířem. [Zdroj: tvguru.cz] (Stoka)
  • Rozpočet snímku bol stanovený na 17 mil. €. (classic)

Související novinky

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých…

Co dalšího plánuje Terry Gilliam?

Co dalšího plánuje Terry Gilliam?

04.07.2018

Režisér Terry Gilliam (12 opic, Brazil) má se svými filmy obří smůlu. Jeho vysněný Muž, který zabil Dona Quijota ale zdá se přece jen dorazí do širší distribuce, a to ještě před koncem roku. Slavný…

Filmové hvězdy ve Varech

Filmové hvězdy ve Varech

19.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary startuje již 29. června a pořadatelé nyní konečně odhalili seznam zahraničních osobností, které se na nadcházejícím festivalu ukážou. Mezi ta…

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

05.06.2017

17 let! Tak dlouho se Terry Gilliam snažil natočit svůj vysněný projekt, adaptaci slavného románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Film se kdysi dostal před kamery s Johnnym Deppem a Jeanem…

Reklama

Reklama