• Nizozemsko

Životopisný / Hudební / Historický / Krimi / Drama

USA, 2015, 147 min (Director's cut: 167 min)

Kdyby mi někdo řekl, že skoro tříhodinový film o vzniku gangsta rapu mě bude bavit, aniž bych o tomto žánru cokoli věděl, nevěřil bych mu. Jenže Straight Outta Compton je opravdu hodně povedená biografie, která je i ve své režisérské verzi strhující a má jen minimum hluchých míst. F. Gary Gray je hodně schopný režisér a od začátku zaujme svižným tempem, invencí a dobovou atmosférou, kterou film má. Velmi vyváženě střídá scény dialogové s těmi hudebními, žádné z nich nepřevažují a především všechny baví, mají potřebný náboj a vše důležité z nich pochopí i člověk, který o této hudební subkultuře neví vůbec nic. Vzhledem k tomu, že žijící členové N.W.A. si film také produkovali, je jasné, že se obrousí hrany a některé kontroverznější momenty se nezmíní, přesto to tolik nevadí, ačkoli je film logicky jednostranný. Grayovi se daří vystihnout náladu společnosti a komunity, které se vlastně kapela stala mluvčími a naprosto se dá pochopit její úspěch. Hudební stránka je tedy výborná, a to rap opravdu nevyhledávám a atmosféra koncertů je ohromující. Herecké výkony jsou naprosto bravurní, zejména O'Shea Jackson Jr. svého otce zahrál famózně, ani ostatní (včetně jediné známější tváře - Paula Giamattiho) příliš nezaostávají a dodávají také pocit autentičnosti. Vytkl bych snad jen to, že tu chybí vysloveně silná scéna a někdy filmu chybí spád, možná, že kinoverze by v tomhle byla lepší. Každopádně smekám před F. Garym Grayem, jak si s tématem poradil a dokázal ho přenést i mimo hranice USA, kde asi rap a kapela N.W.A. nejsou úplně tím nejznámějším. 80%(23.10.2016)

Po všech směrech naprosto klasický a rutinní životopis, který z režijního hlediska nepředvádí vůbec nic svěžího a výjimečného. Což je vzhledem k historii kapely celkem škoda. Místo toho, aby se u těchto rapperských drsňáků šlapalo pořádně na dřeň, se tu tvůrci pohybují jen tak nějak po povrchu a všechny palčivá témata se tu jen načrtnou a po chvilce opustí, aniž by je tvůrci nějak efektně využili. Celé to proto ve výsledku působí spíše jak povrchní reklama na všechny zúčastněné (a ne zrovna sympatické) hudební ikony, která rozhodně není tak nekompromisní a dravá, jak se na první pohled tváří. Po těch ohlasech vlastně docela zklamání.(29.1.2016)

// Meh. Jako životopisný drama o partě rapperů to stojí za starou bačkoru. Jako téměř dvou a půl hodinovej videoklip to zoufale postrádá víc hudby. A jako dobový příběh o utlačování minorit a omezování lidské svobody to zase až příliš často odbíhá od tématu, což je na jednu stranu logické - na druhou ale celkem škoda, protože takhle ten film prostě nedokážu obhájit ani v jedné z jeho rovin. Čekal jsem víc - přál jsem si movie with attitude, dostal jsem předraženou reklamu na borce z Comptonu. 5/10(6.12.2015)

Výborná ukázka jak dělat filmový "životopis", a důkaz, že vedle kvalitních herců potřebujete hlavně vypilovaný scénář. Straight Outta Compton má jeden z těch nejsilnějších co jsem za posledních pár let viděl. Nadčasové a nadžánrové téma hudby nemůže zklamat a je tak poutavě vyprávěno, že je úplně jedno, jestli doma sjížďíte na gramcích jenom Láďu Kerndla a o NWA, Comptonu a nepokojích v LA z roku 1992 slyšíte úplně poprvé. Tři hlavní postavy jsou napsané tak univerzálně a přehledně pro všechny sorty diváků, že jsem se jen těžce odtrhával jejich představitelům ze rtů. Kéž by nám bylo dopřáno více podobných milých filmových překvapení ročně. 85 %(10.2.2016)

Lepšie to asi natočiť nešlo. Výraznú zásluhu na tom má brilantný casting a výživný scenár, v ktorom je fakt (skoro) všetko to podstatné z histórie NWA. Sem-tam nejaké kiksy (2pac nahrávajúci Hail Mary pred California Love, vážne?), skratkovité pokusy o vážnejší presah (Rodney King) a un-intentional humorné vsuvky (plačúci Jerry Heller, Dre fakujúci Suge Knighta) mi nedovolia dať plný počet. Hodnotím directors cut, nie kinoverziu.(27.1.2016)

• - Na začiatku filmu je Dre zatknutý na parkovisku pri Dooto's, keď bráni svojho brata Tyree. V skutočnosti bol Dre zatknutý kvôli nezaplateným parkovacím lístkom vo výške niekoľko tisíc dolárov s jeho Mazdou RX7. (swn)

• - Slovo "fuck" a jeho variácie vo filme zaznejú 293-krát. (tarponko)

• - Podle původního scénáře se ve filmu měl objevit také Eminem, kterého měl ztvárnit herec Ansel Elgort. Scénář byl však nakonec přepsán a scény s Eminemem vyškrtnuty. (henrycruel)