Skvělý životopis jedné skupiny, z pohledu dvou jejich členů (a podle filmu, jsou vlastně ostatní skoro zbyteční). Režijně skvělé, casting perfektní (hlavně O'Shea Jackson Jr. si Ice Cuba prožívá perfektně), občas mě to i hudebně naladilo na jejich vlnu a skoro jsem měl chuť hodit něco po projíždějícím policejním autě (byla noc, balkon máme směrem na hlavní ulici... trochu gangsta, bro). Ve výsledku je tak škoda jen v úhlu pohledu, kdy viditelně dvě postavy jsou "nad ostatními" a i úplně závěrečné "smíření" mi přijde trochu zvláštní, vzhledem k chování některých postav během filmu.(28.3.2016)

Hip-hopovú hudbu síce primárne nevyhľadávam, aj keď Eminema si vypočujem rád a viem aj kto je Dr. Dre alebo Ice Cube vystupujúci v tomto filme, no je to zapríčinené skôr než samotnou hudbou tým, že celá táto „kultúra“ nejako neladí s mojim životným štýlom a tak ani ma Straight Outta Compton svojou tematikou ktovie ako nelákal. Očakával som zbytočne hlučný, nadmieru vulgárny a prehnane agresívny film. Pustil som si to viac menej iba kvôli pozitívnym zámorským ohlaso a musím im dať za pravdu, Straight Outta Compton je rozhodne veľmi vydareným filmom bez ohľadu na to ako ma kto vzťah k rapu a hip-hopovej hudbe. Skôr než filmom o rape je totiž drsnou videoklipovou drámou, takmer až pripomínajúcou akčný film. Keby sa niekto niekedy rozhodol sfilmovať herné GTA, presne takto si predstavujem, že by to malo vyzerať. Samozrejme s o niečo viac akčnými pasážami, ale „feeling“ by mohol byť úplne totožný. Straight Outta Compton je tak skôr, než klasickou biografiou, ktorá povie príbeh jednej kapely a pár základnej info o nej strhujúcou, drsnou, údernou videoklipovou jazdou o pár černochoch z ghetta, ktorí sa nebáli otvoriť hubu a vtedajší ešte pomerne kontroverzný hudobný priemysel posunúť niekam inam. Než príbehom o vzostupe kapely N.W.A. je tak súborom jednotlivých príbehov o Ice Cubovi, Dr. Dre a Eazy-Eovi. O tom ako rovnaká cesta k sláve a peniazom dokáže každého jedného jedinca posunúť na úplne odlišnú životnú cestu. S výbornými hercami, ktorí dokázali, nebojím sa povedať, takmer dokonale stvárniť mladšie verzie známych raperov (bodaj by nie, keď takého Ice Cube stvárňuje jeho vlastný syn) a nebyť to podobná látka, tak pár nominácii na ceny by tu padli zaslúžene. Režisér F. Gary Gray neustále ženie film dopredu a v jeho podaní je Straight Outta Compton ani nie tak životopisom, ale drsným thrillerom, v ktorom pár postáv vymenilo drsný svet ulice za často ešte drsnejší svet showbiznisu. Aj na vyše dvoch a pol hodinách (videl som Director's Cut) tak film ani raz nepoľavuje a danú tému využíva na maximum. A napodiv funguje aj tá hudba, ktorá dokáže i nefanúšika hip-hopu patrične strhnúť, nakoľko koncerty majú takú energiu, že minimálne ten (kontroverzný) hit Fuck the Police si pôjde po filme vypočuť väčšina (aj keď v tomto prípade je vyslovene potrebná veľmi dobrá angličtina, pretože rapové texty piesní priamo narážajú na dianie vo filme a bez nich nie je úplne možné pochopiť, čím boli N.W.A. vo svoje dobe tak kontroverzní, prečo sa kvôli nim búrili davy). Možno je to v niektorých momentoch mierne prikrášlené, nakoľko Dr. Dre, aj Ice Cube sú stále nažive a tvoriví, takže na seba určite veľa špiny hádzať nechceli, ale čert to ber! Zábavnejší a zaujímavejší film, v ktorom hrá hlavnú úlohu hip-hopová skupina asi nikto nenatočí! CELKOVO: 4* (8/10)(22.1.2016)

Víte, jaký je rozdíl mezi Spojenými Státy Americkými a jogurtem? Když necháte obojí 200 let ležet ladem, tak se v jogurtu po čase začne tvořit kultura.Ne opravdu mám problém vnímat jako kulturu lidi tvořených bývalými dealery, co dají za každým druhým slovem nigga nebo bitch s prvními 2 obrovskými hity postavených na "DO THAT SHIT" a "FUCK THE POLICE". A vůbec je celá tahle kultura postavená na ACAB a FUCK THE POLICE jedna z nejstupidnějších subkultur, co vznikla po WW2. Ale to je jedno, i od toho jsem ochotný se odprostit a užít si muzikální drama. Bohužel tohle je přes všechnu tu rádoby kontroverzi neuvěřitelně sterilní a je prostě poznat, že na tom drželi ochranou ruku hošani z N.W.A. a hlavně ze začátku je neuvěřitelně komický, jak jsou ve všem nevinně a za všechnou můžou bílý policajti, bílí manažeři apod. LOL. Na zadek to dostává i ve chvíli, kdy je zidealizovaná i tisková konference, která se dodnes dá najít na netu. Přes to všechno jsou tam super dramatický momenty a myslím si, že F. Gary Gray to tam prostě má. Kdo to odehrál s přehledem nejlíp je Paul Giamatti, ale asi se nestane, aby byl z filmu o černošské popkultuře nominovaný na Oscara jedinný běloch. :-D 5/10(9.1.2016)

• FAITH.BABE

Lidé se zřejmě zbláznili. Těhle filmů o drsnej raperech, b-boys, writers jsou tuny. Proč zrovna z tohohle si každej sednul na zadek? Když už nic jinýho, tak čekám, že si v ,,dojemný chvilce'' s ,,dojemnou hudbou'' pobřečim. Dokážu se rozbrečet když vidim jak děcku spadne zmrzlina, ale tady mi nepomohla ani dojemná mjůzik, ani dojemný hlášký z hůdu, jou bro, ajem sory for jór lost, end ajem sory jů f****d sou meny bi***s až si z toho chytnul ajdu. Jo ma mén, ajem nat interested. Číp můví...(2.10.2015)

Rozpočet $28miliónovTržby USA $161,197,785Tržby Celosvetovo $200,425,182Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ možno pre fanúšikov rapu dobré ale mňa to vôbec nechytilo, bez urážky a narážky až príliš tmavý obraz, dosť neprehľad v niektorých záberoch, som mal dosť veľký problém sa zorientovať, ktorý je ktorý /40%/(12.1.2016)

• - Podle původního scénáře se ve filmu měl objevit také Eminem, kterého měl ztvárnit herec Ansel Elgort. Scénář byl však nakonec přepsán a scény s Eminemem vyškrtnuty. (henrycruel)

• - R&B speváčka Michel'le Toussaint začala chodiť s Dr. Drem v roku 1989. V tom roku sa jej album stal dvojnásobne platinovým v Ruthless Records. Toussaint zostala s Drem sedem rokov a prestúpila do vydavateľstva Death Row. V roku 1991 sa im narodil syn Marcel, čo zastavilo jej kariéru. Po tom, ako sa Toussaint a Drem v roku 1996 rozišli, prehovorila Michel´le o fyzickom násilí, čo jej spôsobil: mala zlomený nos, niekoľko monoklov a len tesne ju minul výstrel, ktorý Dre vystrelil cez dvere kúpeľne. (swn)

• - Režisér F. Gary Gray se ve filmu objeví jako moderátor rádia 1580 KDAY. (MATADOR)