Životopisný / Hudební / Historický / Krimi / Drama

USA, 2015, 147 min (Director's cut: 167 min)

Pokud se zajímáte o hip hop a všechno, co je s ním spojené, tak je pro vás Straight Outta Compton prakticky povinností a možná se dá říci, že okamžitě kultem, jelikož osoby o kterých pojednává, jsou naprosto stěžejní pro celý tento žánr a způsob, jakým se k realizaci jejich životních příběhů přistupuje, vás může jen potěšit. Životopisně hodně kvalitně zpracovaná a zajímavě pojatá látka, která dokáže v rámci mezí zaujmout i méně zainteresované osoby. Herečtí protagonisté jako by z oka vypadli jejich předlohám (u syna Ice Cuba je to samozřejmé), zajímavý děj, hutná atmosféra a tracky od N.W.A téměř na každém rohu. Kvalitně provedené, jenom já bohužel nejsem cílovka.(10.4.2016)

Víte, jaký je rozdíl mezi Spojenými Státy Americkými a jogurtem? Když necháte obojí 200 let ležet ladem, tak se v jogurtu po čase začne tvořit kultura.Ne opravdu mám problém vnímat jako kulturu lidi tvořených bývalými dealery, co dají za každým druhým slovem nigga nebo bitch s prvními 2 obrovskými hity postavených na "DO THAT SHIT" a "FUCK THE POLICE". A vůbec je celá tahle kultura postavená na ACAB a FUCK THE POLICE jedna z nejstupidnějších subkultur, co vznikla po WW2. Ale to je jedno, i od toho jsem ochotný se odprostit a užít si muzikální drama. Bohužel tohle je přes všechnu tu rádoby kontroverzi neuvěřitelně sterilní a je prostě poznat, že na tom drželi ochranou ruku hošani z N.W.A. a hlavně ze začátku je neuvěřitelně komický, jak jsou ve všem nevinně a za všechnou můžou bílý policajti, bílí manažeři apod. LOL. Na zadek to dostává i ve chvíli, kdy je zidealizovaná i tisková konference, která se dodnes dá najít na netu. Přes to všechno jsou tam super dramatický momenty a myslím si, že F. Gary Gray to tam prostě má. Kdo to odehrál s přehledem nejlíp je Paul Giamatti, ale asi se nestane, aby byl z filmu o černošské popkultuře nominovaný na Oscara jedinný běloch. :-D 5/10(9.1.2016)

Výborná ukázka jak dělat filmový "životopis", a důkaz, že vedle kvalitních herců potřebujete hlavně vypilovaný scénář. Straight Outta Compton má jeden z těch nejsilnějších co jsem za posledních pár let viděl. Nadčasové a nadžánrové téma hudby nemůže zklamat a je tak poutavě vyprávěno, že je úplně jedno, jestli doma sjížďíte na gramcích jenom Láďu Kerndla a o NWA, Comptonu a nepokojích v LA z roku 1992 slyšíte úplně poprvé. Tři hlavní postavy jsou napsané tak univerzálně a přehledně pro všechny sorty diváků, že jsem se jen těžce odtrhával jejich představitelům ze rtů. Kéž by nám bylo dopřáno více podobných milých filmových překvapení ročně. 85 %(10.2.2016)

Pánové si o sobě vyprodukovali tenhle nekonečně dlouhý film, to je roztomilé! Nenapadlo by mě, že hláškami jako "Dre, jseš dobrej DJ, ale jseš moc velkej rebel!" a "Na ulici nás nečeká šťastnej konec" se bude ve filmech pohazovat ještě v jednadvacátym století... Kýč a patos hip hopu jede na maximum. Poslouchat beaty multimilionářů, který prodávaj svoje zážitky z mládí, čímž dělají z autenticity komoditu, se mi tu protiví. Ne že bych měl něco proti rapu, občas i něco poslechnu, mám ale problém s celou tou omáčkou okolo, a právě z ní je tenhle film. Sledovat tuhle zcela očividnou sebepropagaci a součást velmi dobře ošetřené mainstreamové obchodní strategie jako něco opravdového a tvrdého mi každopádně přijde legrační.(13.10.2015)

Radšej mám hudbu od chlapcov z East Coast, ale týmto filmom si u mňa urobili očko aj chalani z West Coastu, takže si ich skúsim viac napočúvať. Čo sa filmového spracovania týka, tak ťažko tomu niečo vytknúť a aj nepríliš skúsení herci to dokázali skvele utiahnuť. Určite nadpriemerný životopisný film a keďže ide o môj obľúbený hudobný žáner, tak je to na plný počet. I like these gangsta niggaz, mothafucka.(12.11.2015)

• - Americký rapper YG se ucházel o roli MC Rena, kterou nakonec získal Aldis Hodge. (siky25_25)

• - Původně se na režisérský post kromě F. Gary Graye vybíralo mezi Johnem Singletonem, Craigem Brewerem a Peterem Bergem, přičemž John Singleton byl největší favorit. S filmy z hip hopového prostředí měl zkušenosti už z minulosti, kdy točil snímky Chlapci ze sousedství (1991), Poetic Justice (1993) nebo seriál Empire (od r. 2015). Nakonec režisérské křeslo získal F. Gary Gray. (Punisher)

• - Scénář původně obsahoval scénu s incidentem, kdy Dr. Dre fyzicky napadl hudební novinářku Dee Barnesovou kvůli tomu, že zveřejnila rozhovor s Ice Cubem, ve kterém kritizoval ostatní členy N.W.A. Tato skutečná událost se ale do filmu nedostala. FIlm je kritizován, že zastírá misogynii a agresi vůči ženám ze strany členů NWA a v hip-hopové scéně obecně. (KlonyIlony)