Tak já nevím... jestli je problém ve mě nebo v tvůrcích, ale tohle mě moc nechytlo. V poslední době třetí retrospektivní film, ve kterém se značně skáče v čase, ovšem jen v tomhle případě jsem se i díky tomu množství skoků docela ztrácel. Motivace postav se mění jak na běžícím páse až mi snímek v některých ohledech nedával úplně smysl. Velká škoda, těšil jsem se hodně, ve výsledku tu ale máme jen další obyčejné životopisné drama.(28.10.2015)

Rozhodne nezdieľam filozofiu ,,gangsta rapu,, a texty, ktoré sa v začiatkoch N.W.A. produkovali ( a na ktorých vyrástla celá generácia budúcich hudobných hviezd ) ťali ozaj do živého, čo prinieslo trochu toho zmätku v spravodlivosti medzi oboma ,,stranami,, hudbu mám ale rád ( rozhodne je viac od srdca a má lepšiu inštrumentalizáciu, ako dnešné (s)hity ) a vytvára vo mne nielen spomienky na minulú dobu. A popri tom, snímok je teda natočený šmakovne. Neviem, čo všetko je založené na pravde a historických súvislostiach, ale spraviť z možného nudného biografického diela, turbulentný, pomerne akčný snímok, bolo skvostné rozhodnutie.(15.11.2017)

Překvapení roku 2015 Straight Outta Compton Na jednu stranu si tenhle životopisnej film zaslouží ocenění Film roku 2015, ale většina z Vás asi ani nemá ponětí o co kráčí. Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů.(oficiální text CinemArt) Mé obsáhlé vyjádření: ,,Naše umění je odrazem naší společnosti " N.W.A. Niggaz Wit Attitude. Negři s postojem. V roce 1986 se dalo dohromady pět niggaz kteří byli rádi, že mají co do huby a kde spát. Dr. Dre, Eazy - E, Dj Yella, MC Ren a Ice Cube. Denně byli šikanováni policií a to jen proto, že byli černí a narodili se v díře jménem Compton uprostřed Kalifornského ráje. V Comptonu neexistovala spravedlnost, jen policejní brutalita, zákon gangu a cesta z tohoto pekla ven vedla jen skrze vlastní píli a um. Proto se chlapci zčuchli dohromady a odstartovali hip hopovou revoluci, kdy svým skvělým a brutálně upřímným rapem donutili lid vyjít do ulic a změnit řád. A jak dle historie víme, povedlo se. A nebýt právě N.W.A, neexistuje rap tak, jak ho dnes známe. Na biografický film Straight Outta Compton jsem se strašně těšil, jelikož jsem o N.W.A četl hromady materiálů a i když jsem je poslouchal jen svátečně tak musím říct, že každý jejich song má světu co říct. Měl jsem obavy jak se s tím Gary Gray popere a jak přesně se to bude držet skutečných událostí. Narovinu řeknu, že jsem čekal něco jiného. To však nemění nic na tom, že se jedná o nejlepší biografický film co jsem kdy viděl. Jasně, Ray je super, 8 Míle taky a o Zbohatni nebo chcípni ani nemluvím. Ironií je, že nebýt N.W.A, neexistuje někdo jako Eminem, 50 Cent nebo Snoop Dogg, což jsou zakladatelé komerčního hip hopu. Herecky to bylo všechno na podtrženou jedničku, herci byli neskutečně podobní svým vzorům a slovník i slang seděl přesně do daných situací. Vizuál špinavého Comptonu byl nádherně ponurý a věřil jsem veškerou tu beznaděj. Líbili se mi repliky, které měli navodit 90. léta a ani tam bych nešetřil chválou. O soundtracku ani mluvit nebudu, snad jen to, že doprovodem byly ty největší hity N.W.A. Kýval jsem hlavou do rytmu, rýmoval s Ice Cubem, smál se jejich mothafuckin slovníku a v silném závěru jsem si i poplakal. Závěrem bych jen poukázal na to, kam to ti negři z postojem dotáhli jen díky tomu, že na sobě tvrdě makali. Devět alb, z toho 5 platinových, 4 zlatá alba, z toho jednou stříbrné. Ice Cube dnes hraje ve filmech (XXX, série Jump Street, všelijaké ujeté komedie), skládá nadále vlastní hudbu a věnuje se hlavně své velké rodině. Dr. Dre vydělal miliardy na sluchátkách Solo MonsterBeats by Dr. Dre a nadále pracuje jako hudební producent. Mimochodem, společnost AfterMath, kterou Dre založil po definitivním rozpadu N.W.A, dostala na vrchol Eminema, 50 Centa a Snoop Dogga. Momentálně je nejbohatší raper na světě. Eazy - E, zakladatel a ten, kdo skupinu finančně ze začátku podpořil, zemřel v roce 1995 na AIDS. 5* a.k.a 100%(12.9.2015)

• FAITH.BABE

Lidé se zřejmě zbláznili. Těhle filmů o drsnej raperech, b-boys, writers jsou tuny. Proč zrovna z tohohle si každej sednul na zadek? Když už nic jinýho, tak čekám, že si v ,,dojemný chvilce'' s ,,dojemnou hudbou'' pobřečim. Dokážu se rozbrečet když vidim jak děcku spadne zmrzlina, ale tady mi nepomohla ani dojemná mjůzik, ani dojemný hlášký z hůdu, jou bro, ajem sory for jór lost, end ajem sory jů f****d sou meny bi***s až si z toho chytnul ajdu. Jo ma mén, ajem nat interested. Číp můví...(2.10.2015)

Radšej mám hudbu od chlapcov z East Coast, ale týmto filmom si u mňa urobili očko aj chalani z West Coastu, takže si ich skúsim viac napočúvať. Čo sa filmového spracovania týka, tak ťažko tomu niečo vytknúť a aj nepríliš skúsení herci to dokázali skvele utiahnuť. Určite nadpriemerný životopisný film a keďže ide o môj obľúbený hudobný žáner, tak je to na plný počet. I like these gangsta niggaz, mothafucka.(12.11.2015)

• - Film se natáčel v Los Angeles a Comptonu, odkud pocházejí všichni členové N.W.A, kromě Ice Cuba. (henrycruel)

• - Úspěšnost filmu oživila zájem o písně a alba N. W. A. (Polák)

• - Na natáčení filmu dohlíželi, kromě Dr. Dreho a Ice Cuba, také dva zbývající členové N.W.A, MC Ren a DJ Yella. (henrycruel)