Straight Outta Compton

• Česko Rapeři z Comptonu (více)
USA, 2015, 147 min (Director's Cut: 167 min)

Režie:

F. Gary Gray

Jason Mitchell, Corey Hawkins, O'Shea Jackson Jr., Aldis Hodge, Neil Brown Jr., Lakeith Stanfield, Paul Giamatti, Orlando Brown, Allen Maldonado (více)

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. (CinemArt)

Herr_Flick

80% ode mně, přesto jako VELKÝ fanda žánru jsem trošku zklamaný. Přišlo mi to jednoduše přikrášlené, a to ve většině scén. Plynulý a nezkreslený příběh by z toho vyšel líp. Velký palec nahoru za pecky, které nám promítli, velký palec nahoru za výběr herců. Ice O'Shea Cube jr. rules :) ()

salalala

Kdyby mi někdo řekl, že skoro tříhodinový film o vzniku gangsta rapu mě bude bavit, aniž bych o tomto žánru cokoli věděl, nevěřil bych mu. Jenže Straight Outta Compton je opravdu hodně povedená biografie, která je i ve své režisérské verzi strhující a má jen minimum hluchých míst. F. Gary Gray je hodně schopný režisér a od začátku zaujme svižným tempem, invencí a dobovou atmosférou, kterou film má. Velmi vyváženě střídá scény dialogové s těmi hudebními, žádné z nich nepřevažují a především všechny baví, mají potřebný náboj a vše důležité z nich pochopí i člověk, který o této hudební subkultuře neví vůbec nic. Vzhledem k tomu, že žijící členové N.W.A. si film také produkovali, je jasné, že se obrousí hrany a některé kontroverznější momenty se nezmíní, přesto to tolik nevadí, ačkoli je film logicky jednostranný. Grayovi se daří vystihnout náladu společnosti a komunity, které se vlastně kapela stala mluvčími a naprosto se dá pochopit její úspěch. Hudební stránka je tedy výborná a to rap opravdu nevyhledávám a atmosféra koncertů je ohromující. Herecké výkony jsou naprosto bravurní, zejména O'Shea Jackson Jr. svého otce zahrál famózně, ani ostatní (včetně jediné známější tváře - Paula Giamattiho) příliš nezaostávají a dodávají také pocit autentičnosti. Vytkl bych snad jen to, že tu chybí vysloveně silná scéna a někdy filmu chybí spád, možná, že kinoverze by v tomhle byla lepší. Každopádně smekám před F. Garym Grayem, jak si s tématem poradil a dokázal ho přenést i mimo hranice USA, kde asi rap a kapela N.W.A. nejsou úplně tím nejznámějším. 80% ()

PP66

Jak rapery a rap jako "odrůdu" hudby nemusím, tak tenhle příběh mě celkem vzal - autentický, prožitkový, točený bez příkras. ()

kajas

Nejsem cílová skupina, ale až tak nebetyčnou nudu (za což může hlavně zabijácká stopáž) jsem nečekala. Plusový bodík za Giamattiho, ten jediný trochu zaujal, ostatní postavy mi prostě splývaly... ()

OG_Swifty

Velmi povedený film o skupině N.W.A., který mě (i díky mému vztahu k rap music) bavil od začátku do konce a to přestože se rozhodně za extra fanouška N.W.A. nepovažuji, jednotlivé členy znám spíše z pozdějších solo kariér. V recenzích se psalo, že si nehrajou na žádné svatoušky, mě to ale přišlo, že docela jo.. kromě tvorby hudby a občasného záběru s hulením nebo se zbraní v ruce jsou to totiž obyč. chudáci, které tehdy šikanovali policisté všech barev (a možná i jo, co se tehdy dělo v Comptonu pražskej Pepík nemůže vědět). Nijak mi to ale nevadilo. Hodně dobře to zahrál Paul Giamatti v roli Jerryho Hellera. A jsem rád, že se ve filmu barvitě zobrazil Suge Knight, o kterém se traduje zabití obou hlavních představitelů EAST a WEST coastu -> 2Paca a Biggieho. Zajímalo by mě, jestli si na film stěžoval nebo mu to bylo jedno, protože evidentním gangsterem je dodnes. Ale jeho postava v Death Row Records mi velmi připomněla postavu Victora Sweeta z filmu Four Brothers - ten taky s oblibou ponižoval podřízený :). Top je pro mě stále 8 Mile, ale tohle velmi dobrý díl do kategorie životopisných filmů z prostředí rap music. ()

Fanucci

Pro lidi bez vztahu k této hudbě nebo protagonistům to nebude připadat jako nic extra. Mně to ale přišlo super a naprosto souhlasím s výrokem Civala, že "Dre a Ice Cube si postavili super pomník". ()

TheDon

N.W.A. "No white allowed?" Slova jako shit, fuck,bitch zazní ve filmu asi milionkrát. Člověk přemýšlí, jak k tomu napsat nějakou cool recenzi. Ale ani moc přemýšlet nemusím a píše se to samo. Příběh je v podstatě jednoduchá dějová linka o pár kamarádech, co se rozhodli něco dělat se svým životem a vykričet všem, v jakých žili podmínkách a co je sere. Podařilo se jim to. Jenže v každým, ikdyž silným fréndšipu, když přijdou na řadu lóve, jde veškerej kamarádšaft stranou. A každej se snaží nahrabat co nejvíc. Ať už je to na úkor podvodu nebo zničení vzájemných vztahů s lidma co Vás vytáhli nahoru. Jakkoliv je ten příběh zdánlivě jednoduchej, neznamená to, že není silnej. Každopádne bez Dr.Dre a Ice kostky by si tam nikdo ani neškrtl. Vyttáhli na svět 2Paca, Snoop Dogga a spoustu dalších. Songy jako "Nuthin' but a 'G' Thang" , "California Love" snad musí znát každej a ikdyž ne z rádia, tak třeba z GTA San Andreas. 80% P.s: Lowridery žeru ! ()

M.i.k.e

miluju tyhle hudební životopisné filmy a i když Straight Outta Compton nijak extrémně nevybočuje a nenabízí nic extra navíc...a já nejsem zrovna fanoušek hip hopu a rapu...bavil jsem se v tomhle případě celé 2,5 hodiny víc než dobře.Při všech pozitivních ohlasech sem čekal dobrý film,ale že se mi bude líbit až tolik opravdu ne.Soundtrack v tomhle případě vskutku výborný,tím spíš,že je umocněn reálným základem toho co se stalo.Kdybych viděl dřív rozhodně by šlo kousek do top10 loňského roku...90% ()

Martin741

Jo, jo viem o east a west gangsta rape, ale ja rap neznasam, a tudiz negry su ludia, ale ako hovorim, mne rap a cela ta masineria okolo rapu hovori leda tak hovno. ked uz cernosi hudobnici, tak u mna klasika /Louis Armstrong, Miles Davis, BB King , Ray Charles a Chuck Berry/. 50 % ()

BarryLyndon

Víte, jaký je rozdíl mezi Spojenými Státy Americkými a jogurtem? Když necháte obojí 200 let ležet ladem, tak se v jogurtu po čase začne tvořit kultura.Ne opravdu mám problém vnímat jako kulturu lidi tvořených bývalými dealery, co dají za každým druhým slovem nigga nebo bitch s prvními 2 obrovskými hity postavených na "DO THAT SHIT" a "FUCK THE POLICE". A vůbec je celá tahle kultura postavená na ACAB a FUCK THE POLICE jedna z nejstupidnějších subkultur, co vznikla po WW2. Ale to je jedno, i od toho jsem ochotný se odprostit a užít si muzikální drama. Bohužel tohle je přes všechnu tu rádoby kontroverzi neuvěřitelně sterilní a je prostě poznat, že na tom drželi ochranou ruku hošani z N.W.A. a hlavně ze začátku je neuvěřitelně komický, jak jsou ve všem nevinně a za všechnou můžou bílý policajti, bílí manažeři apod. LOL. Na zadek to dostává i ve chvíli, kdy je zidealizovaná i tisková konference, která se dodnes dá najít na netu. Přes to všechno jsou tam super dramatický momenty a myslím si, že F. Gary Gray to tam prostě má. Kdo to odehrál s přehledem nejlíp je Paul Giamatti, ale asi se nestane, aby byl z filmu o černošské popkultuře nominovaný na Oscara jedinný běloch. :-D 5/10 ()

Streeper

První polovina filmu je skvělá! Líbí se mi ten pomalý nástup a pak se to rozjede a rozhýbe to nejen publikum ve filmu ale i diváka u obrazovky. Bohužel velkou nevýhodou filmu je jeho délka, je to až zbytečně dlouhý a i když konec je dojemný, tak to nezabrání tomu, že dlouhá stopáž filmu škodí. ()

bourec

Z důvodu,že film točil F.Gary Gray,a z části taky kvůli zvědavosti sem půl hodiny vydržel,potom vypnuto.Problém je ten ,že rap v jakýkoli podobě bytostně nesnášim,a proto hodnocení možná nespravedlivý,a asi i sobecký,ale je to hovno,hlavně ta hudba.20%. ()

C0r0ner

Hiphop tak nějak od podstaty a odjakživa nesnáším, a tady jsem si ověřil proč. Muzikálně je to odpad a textově snad ještě hůř, takže i když to bylo obecně natočené velmi kvalitně, tak mě to dost sralo, nehledě na přepálenou stopáž. 30% ()

PavelVanekArt

Překvapení roku 2015 Straight Outta Compton Na jednu stranu si tenhle životopisnej film zaslouží ocenění Film roku 2015, ale většina z Vás asi ani nemá ponětí o co kráčí. Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů.(oficiální text CinemArt) Mé obsáhlé vyjádření: ,,Naše umění je odrazem naší společnosti " N.W.A. Niggaz Wit Attitude. Negři s postojem. V roce 1986 se dalo dohromady pět niggaz kteří byli rádi, že mají co do huby a kde spát. Dr. Dre, Eazy - E, Dj Yella, MC Ren a Ice Cube. Denně byli šikanováni policií a to jen proto, že byli černí a narodili se v díře jménem Compton uprostřed Kalifornského ráje. V Comptonu neexistovala spravedlnost, jen policejní brutalita, zákon gangu a cesta z tohoto pekla ven vedla jen skrze vlastní píli a um. Proto se chlapci zčuchli dohromady a odstartovali hip hopovou revoluci, kdy svým skvělým a brutálně upřímným rapem donutili lid vyjít do ulic a změnit řád. A jak dle historie víme, povedlo se. A nebýt právě N.W.A, neexistuje rap tak, jak ho dnes známe. Na biografický film Straight Outta Compton jsem se strašně těšil, jelikož jsem o N.W.A četl hromady materiálů a i když jsem je poslouchal jen svátečně tak musím říct, že každý jejich song má světu co říct. Měl jsem obavy jak se s tím Gary Gray popere a jak přesně se to bude držet skutečných událostí. Narovinu řeknu, že jsem čekal něco jiného. To však nemění nic na tom, že se jedná o nejlepší biografický film co jsem kdy viděl. Jasně, Ray je super, 8 Míle taky a o Zbohatni nebo chcípni ani nemluvím. Ironií je, že nebýt N.W.A, neexistuje někdo jako Eminem, 50 Cent nebo Snoop Dogg, což jsou zakladatelé komerčního hip hopu. Herecky to bylo všechno na podtrženou jedničku, herci byli neskutečně podobní svým vzorům a slovník i slang seděl přesně do daných situací. Vizuál špinavého Comptonu byl nádherně ponurý a věřil jsem veškerou tu beznaděj. Líbili se mi repliky, které měli navodit 90. léta a ani tam bych nešetřil chválou. O soundtracku ani mluvit nebudu, snad jen to, že doprovodem byly ty největší hity N.W.A. Kýval jsem hlavou do rytmu, rýmoval s Ice Cubem, smál se jejich mothafuckin slovníku a v silném závěru jsem si i poplakal. Závěrem bych jen poukázal na to, kam to ti negři z postojem dotáhli jen díky tomu, že na sobě tvrdě makali. Devět alb, z toho 5 platinových, 4 zlatá alba, z toho jednou stříbrné. Ice Cube dnes hraje ve filmech (XXX, série Jump Street, všelijaké ujeté komedie), skládá nadále vlastní hudbu a věnuje se hlavně své velké rodině. Dr. Dre vydělal miliardy na sluchátkách Solo MonsterBeats by Dr. Dre a nadále pracuje jako hudební producent. Mimochodem, společnost AfterMath, kterou Dre založil po definitivním rozpadu N.W.A, dostala na vrchol Eminema, 50 Centa a Snoop Dogga. Momentálně je nejbohatší raper na světě. Eazy - E, zakladatel a ten, kdo skupinu finančně ze začátku podpořil, zemřel v roce 1995 na AIDS. 5* a.k.a 100% () (méně) (více)

campix

Pokud se zajímáte o hip hop a všechno, co je s ním spojené, tak je pro vás Straight Outta Compton prakticky povinností a možná se dá říci, že okamžitě kultem, jelikož osoby o kterých pojednává, jsou naprosto stěžejní pro celý tento žánr a způsob, jakým se k realizaci jejich životních příběhů přistupuje, vás může jen potěšit. Životopisně hodně kvalitně zpracovaná a zajímavě pojatá látka, která dokáže v rámci mezí zaujmout i méně zainteresované osoby. Herečtí protagonisté jako by z oka vypadli jejich předlohám (u syna Ice Cuba je to samozřejmé), zajímavý děj, hutná atmosféra a tracky od N.W.A téměř na každém rohu. Kvalitně provedené, jenom já bohužel nejsem cílovka. ()

Juto

Režisér F. Gary Gray odvádza skvelú prácu pri udržiavaní mimoriadne vysokej úrovne zábavy v celom filme. Myslím si, že najväčšia vec, ktorú film dosahuje, je to, že dáva ľuďom jasnú predstavu o tom, aká bola v tej dobe kultúra a ako táto skupina skutočne vyrazila všetky druhy dverí. 7/10 ()

FAITH.BABE

Lidé se zřejmě zbláznili. Těhle filmů o drsnej raperech, b-boys, writers jsou tuny. Proč zrovna z tohohle si každej sednul na zadek? Když už nic jinýho, tak čekám, že si v ,,dojemný chvilce'' s ,,dojemnou hudbou'' pobřečim. Dokážu se rozbrečet když vidim jak děcku spadne zmrzlina, ale tady mi nepomohla ani dojemná mjůzik, ani dojemný hlášký z hůdu, jou bro, ajem sory for jór lost, end ajem sory jů f****d sou meny bi***s až si z toho chytnul ajdu. Jo ma mén, ajem nat interested. Číp můví... ()

BoXBe

Hej, dobrý film! Ještě je mi líto, že jen s domácím zvukem, v kině muselo být dobře přebasováno. Každopádně poodhaleno jak se žije mimo nablýskaný svět Beverly Hills. Víc takových nepříjemných témat, ať se je z čeho učit. Dobrý, fakt. Ještě lepší, když doplněno zajímavostmi o povaze těch rádoby hezkých kluků jak vypadají ve filmu v sekci zajímavosti tady na csfd. Žádní jemnocitliví andílci to určitě nebyli, jak by se mohlo zdát z některých scén. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Universal překonal dvoumiliardový rekord

Universal překonal dvoumiliardový rekord

17.08.2015

Utržit na americké půdě 2 miliardy dolarů za rok se hollywoodskému studiu podaří jen výjimečně. Nejrychleji se na tuhle metu vyškrábali Warneři, kteří ji v roce 2009 zdolali 25. prosince, teď ale… (více)