Straight Outta Compton

• Česko Rapeři z Comptonu (více)
USA, 2015, 147 min (Director's Cut: 167 min)

Režie:

F. Gary Gray

Jason Mitchell, Corey Hawkins, O'Shea Jackson Jr., Aldis Hodge, Neil Brown Jr., Lakeith Stanfield, Paul Giamatti, Orlando Brown, Allen Maldonado (více)

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. (CinemArt)

Sabrewulf odpad!

Vynechejme fakt, že Rap (a Hip Hop) je ten upe nejvíc nejsměšnější hudební žánr (ani Eva a Vašek není tak srandovní). Ale já přísahám, že jsem na tohle opravdu koukal proto, abych se snažil víc proniknout do světa takových kapel, zlepšil svůj pohled na ně a třeba i změnil názor. No výsledek je naprosto opačný, film jen potvrdil moje předsudky a hodil potvrzující razítko, že to je fakt SHIT. Ale pěkně popořadě. Oni ti gangsta negříci - no, říkejme jim radši vepříci, aby se BLM neurazili - svůj žánr staví na neustálém fňukání a brečení, jak jsou na ně cajti zlí a jak oni to mají zlé, že vyrůstali v gangsta čtvrtích plných vepříků a jak jsou kolem nich všichi rasisti a tak dále. Oni nemůžou vytvořit song, který by vyprávěl nějaký smyšlený příběh, nemají na to mozkovou kapacitu, takže jen fňukají o reálných zážitcích. Fňukny. Jasně, nejspíš je na tom Rap přímo postavený a asi nemůžu očekávat, že by nějaká taková kapela rapovala o bájné Atlantidě a tak, ale právě o to víc je to směšnější. No každopádně tihle se vyšvihnou, podepíšou smlouvu a vydávají alba. A pak jeden z vepříků nedostane zaplaceno. Pořád naléhá na jednoho kravaťáka (producent asi), ale kravaťák se furt vytáčí a vymlouvá a prostě mu zaplatit nechce. A našeho milého vepříka nenapadne nic jiného, než vzít baseballovku a všechno mu tam v kanclu rozmlátí (včetně svých vystavených desek na zdi). On to prostě nemůže řešit nějakou právní cestou přes soud - nemá na to dostatečnou mozkovou kapacitu - a jede hrubou neandrtálskou sílu, ale hlavně že jsou chudáčci a policajti si na ně zasedávají, checht. K popukání je scéna, kdy se nahrává ve studiu a jeden z vepříků řekne do mikrofonu nějakou větu (čti zarapuje, ale pro mě je to prostě jen mluvení) a týpek u mixu mu řekne, že to nebylo ono, že to musí být procítěně a jakože z ulice a podobné kydy. A tak to vepřík řekne znovu, úplně stejně a ten u mixu jakože jo, teď to bylo super. Checht. Úplně nejvíc je ale situace, kdy se jeden z kapely trhne a jede solovou dráhu. Zbylí vepříci se naštvou a složí o něm song, kde se kecá něco na způsob: "Ty si od nás odešel, na co si hraješ, bez nás si nic, tak si tánhi"... atd. A protože tím tomu solovému vepříkovi rozšlápli bábovičku, tak si to nedal líbit a hned na oplátku složil song, kde se vyjadřoval ve stylu:" Já se bez vás obejdu, jenom jste mě brzdili..." atd. Hned mi to připomenulo podobnou situaci s kapelou Helloween - vykopli zpěváka a pak o něm napsali song Mr. Ego, ve kterém se např. v refrénu zpívá:" Take me down to a higher ground". Prostě kritika zpěváka, ale v heslech a frázích. Jinými slovy- to, že je song o něm, jsem zjistil až díky různým drbům a zajímavostí od fanoušků a tak. Jenže vepříci to  v metaforách a frázích prostě neumí, protože - však víme - nemají na to dostatečnou mozkovou kapacitu, takže všechno polopaticky jako když "máma mele maso" a "Ema je malá". Kdyby byl Helloween rapová kapela, tak by ten song vypadal:" Jó, Kiske, vykopli jsme tě, protože jsi byl moc namyšlenej, jo, stejně jako jsme před tebou vykopli Hansena, jo Hansena, i Weiki tě nenávidí a když se moderátor zeptal Weikiho na Hansena, tak ho nasranej shodil ze židle, bro!" Shrnuto podtrženo, film měl nejspíš Rap blahořečit, ale vykonal medvědí službu a udělal z nich šašky. A já si jdu spravit chuť Helloweenem, nebo Evou a Vaškem. () (méně) (více)

Motinski

Straight Outta Compton dokáže osloviť aj človeka ktorému rap nič nehovorí. Pre tých čo ho ale počúvajú pôjde o neuveriteľne silný zážitok. Zimomriavky mi behali počas každej scény kde sa rapovalo a herecký casting lepšie ani dopadnúť nemohol. Posledných dvadsať minút som intenzívne prežíval a na konci som mal chuť si pustiť všetky nahrávky NWA alebo Ice Cuba. Zmestilo sa sem všetko čo divák potrebuje vedieť a chvála bohu to aj remeselne nepôsobí lacno. Príbeh ma neustále čo ponúknuť a už po druhom videní v kine ide o jeden z mojich obľúbených filmov na ktorý nedám dopustiť. Tlieskam nadšením a teším sa kedy si ho pozriem znova. ()

Triple H

Natočené veľmi slušne a po prvej trištvrtehodinke, keď sa chlapci preslávia svojimi dušu hladiacimi šansónmi ako "Fuck the police", film až do konca chytí veľmi slušný spád. Herci tiež fajn, obzvlášť synátor Kocky Ľadu to ustál veľmi dobre. Pozitívum určite je, že nech už si o rape človek myslí čokoľvek, je to žáner ktorý tu je a ktorý má svoju históriu, do ktorej N.W.A. nezmazateľne patria. Ako defilé spoločenských nálad a meniacej sa popkultúry na prelome 80-tych a 90-tych rokov preto stojí za to SOC vidieť, bez ohľadu na názor na hudbu samotnú. Na druhú stranu už moje starnúce ja predsa len vníma bandu vulgárnych negrov čo vymení dílovanie drog v štvrtiach evokujúcich Luník IX a Kopčiansku za rapovanie o štetkách, tráve a zbraniach ako nie práve najhodnotnejší prínos do svetovej kultúry. Hoci ten prínos má svoj dôvod, má svoje miesto a v kontexte americkej histórie vypovedá možno o viac veciach ako aj samotní rapperi zamýšľali. Čo mi úplne nešmakovalo je klasické prepisovanie histórie, kedy sa až príliš málo sústredíme na negatívne vlastnosti jednotlivých aktérov a robíme z nich v podstate modly. To je síce pekné, ale možno by nebolo od veci sa zaoberať aj násilím na ženách, ktorého sa dopustil napr. Dr. Dre (a nie raz), ešte viac rozpitvať aká špinavá sviňa je Suge Knight, že Eazy-E bol kurevník najhrubšieho zrna a jeho AIDS tak nebol vlastne nejaký šialený šok, atď. Odhliadnuc od týchto výhrad, dobre spravený film. ()

chelseaman22

Definitivně kvalitní dílo, jež však má nulovou přidanou hodnotu. Jediným zajímavým faktorem je pohled do USA, kdy každý černoch je považován za člena nějaké té crew, což sebou nese permanentní policejní útlak, díky němuž vznikl boyband, jež atakuje příslušníky zákona jako datel nebohého červa. 65% ()

Johnny.ARN

Fuck the police! Exkurz do rapovej scény, ako sa formovalo západné pobrežie ale hlavne to, že všetko bude vždy stáť a padať na peniazoch. 3 z 5 ()

Lachtaan

Nejčiřejší pocta jednomu z nejkontroverznějších ale zároveň nejpůsobivějších hudebních žánrů a to já rap či hip hop téměř neposlouchám. Skvěle splácané životopisné drama o drsném období Ameriky, kdy se v devadesátých letech dalo těžko určit, která strana barikády jedná správně a která ne. Když film vyšel, slýchal jsem o jeho připodobnění ke kultovnímu GTA San Andreas. A kdyby tady nešlo zejména o tu legendární hudbu, jednalo by se o úctyhodnou inspiraci tou mou oblíbenou videohrou. Neskutečná podoba O'Shey Jacksona jr. s tátou Icem Cubem. [viděno na Netflixu 29.4.2021] ()

Playman

Grand Theft Auto: San Andreas - the movie. Nemám slov. Strašně mě to dostalo. A vůbec jsem to nečekal... a o to příjemnější to je. :) ()

T-pack

Do kina jsem šel s tím, že většinu příběhu už znám a upřímně mě ze všeho nejvíc zajímalo, jak budou schopni tvůrci přenést to všechno na plátno. Šel jsem také obeznámen s tím, že zahraniční diváci si film maximálně pochvalovali ještě předtím, než se dostal k nám do kin, i jsem narazil na rozhovor s Michel’le o tom, jak z filmu vynechali bolestivou minulost Dr. Dre. Tohle opomíjení určitých kapitol je samozřejmě zčásti výsledek toho, kdo se na vzniku snímku především podílel, zčásti zkrátka básnická licence. A to jsem ostatně chvíli chtěl zahrnout do svojí kritiky, protože snímek například vůbec neukazuje období, kdy si šli Eazy a Dre po krku. Jenže když jsem si po zhlédnutí snímku čistě ze zvědavosti četl článek na stránce Grantland, ve kterém jsou obsaženy rozhovory jak s Jerry Hellerem, tak Ice Cubem, došlo mi, jak možná nepřesně film zachycuje historické události, ale jak výborně naopak pocity a vztahy postav, a jak přirozeně je skládá do přitažlivého snímku – a o to mi přece šlo v první řadě. Straight Outta Compton je zatraceně zábavnej biografickej snímek, s velmi slušným obsazením, ve kterém se drtivá většina herců podobá svým reálným protějškům a mnohdy jako oni i zní. Tracky N.W.A často doprovází scény, který hraničí s money shoty, což je naprosto zázračný u pecek starejch přes dvacet let. Krátkej sled dokumentárně laděných scén při titulcích jen upevňuje ten pocit toho, že šlo o příběh hodnej převyprávění a to samotný převyprávění se povedlo na výbornou. Má to atmosféru, má to koule… jestli něco, možná by to chtělo trošku sestříhat, přesto mi nepřišlo, že by měl snímek vyloženě hluchý místa. Ani se necejtim ovlivněnej mym vztahem k týhle muzice, když prostě chci dát tomuhle filmu plnej počet. ()

neoBlast

Výborná ukázka jak dělat filmový "životopis", a důkaz, že vedle kvalitních herců potřebujete hlavně vypilovaný scénář. Straight Outta Compton má jeden z těch nejsilnějších co jsem za posledních pár let viděl. Nadčasové a nadžánrové téma hudby nemůže zklamat a je tak poutavě vyprávěno, že je úplně jedno, jestli doma sjížďíte na gramcích jenom Láďu Kerndla a o NWA, Comptonu a nepokojích v LA z roku 1992 slyšíte úplně poprvé. Tři hlavní postavy jsou napsané tak univerzálně a přehledně pro všechny sorty diváků, že jsem se jen těžce odtrhával jejich představitelům ze rtů. Kéž by nám bylo dopřáno více podobných milých filmových překvapení ročně. 85 % ()

Yoshimitsu

N. W. A. - Negři s názorem, pecka tenhle styl hudby já můžu a znám jejich tracky hlavně kontroverzní "Fuck the Police" R.I.P. Eazy-E. Dávám 100% ()

hroubek

Nemám rád hip hop, rap a podobný styl hudby. Nic mě neříká a nemám k ní žádný vztah. To, ale neznamená, že se nekouknu na film, o tom jak se parta kluků z ghetta vypracovala na hvězdy. Zvláště, když to bude dobře natočený. A to taky je. Straight Outta Compton je dost zajímavý snímek, a pro člověka, který nemá ponětí co bylo N.W.A. to může být velmi osvěžující. Navíc je to celé natočený zajímavě a svěže. F. Gary Gray natočil životopisný snímek, který sice nezíská spoustu cen, ale rozhodně má koule a nebojí se ukazovat drsné prostředí ghett a jak těžké je propracovat se nahoru. Film krom hudby, odkazuje i na politické a rasové problémy, plné předsudků strachu a nepochopení. Dost se mi líbilo, že Gary Grey moc věcí nepřikrášluje a ukazuje nám, že tohle je drsný svět. Nic není černobíle a samotní hrdinové nejsou svatoušci a taky cítí vábení peněz. Herecky to šla parádně a ústřední trojice je velmi dobrá a přirozená. Mitchell, Hawkins a Jackson si to neskutečně dávají a táhnou film dost nahoru a zády jim kryje správně vyčůraný Paul Giamatti. Na filmu se mi líbilo jakým způsobem je vykreslená atmosféra mezi policií a lidmi z ghetta, koncerty, tvorba hudby. Film sám osobě šlape dost dobře, jen byl na mě místy dost nepřehledný a dlouhý. Mít o dvacet minut méně a jít ještě víc do hloubky, tak by to bylo o moc lepší. Straight Outta Compton je film, který kvalitně natočený a bude Vás bavit, i když nemusíte danou muziku. ()

Yoda sama

Ako sa banda negrov stala pioniermi svojho času s odkazom, ktorý trvá až do dnes a zaujímavým príbehom navrch. Presne obsadené, vo svojej dĺžke stále pútavé a zaujímavé, čiže nie som sklamaný. ()

bizz_mjc

Hudební filmy/dokumenty nijak zvlášť nevyhledávám. Hip-hop aktivně neposlouchám. Cizí mi ale není, zásadní interprety znám. I ty dnešní. Po tomhle snímku ho sice také denně poslouchat nebudu, ale první, co jsem po shlédnutí filmu udělal, obstaral si S.O.C. a pustil ho takřka na plný pecky. Autenticita doby a mladistvá revolta, přesně takhle to mám v tomhle žánru rád. Uvěřitelnost. A ta se týká i filmu. Skvělí herci, super (divím se, že to takhle říkám) muzika, vše vyváženo a nepřepáleno, jak jsem se před snímkem obával. Zapomeňte na Kmeny #rap, tady se toho v inteligentní formě dozvíte mnohem víc i o době (Americe), v jaké gangsta rap vznikal. Cube i Dre válej! ()

Mishqo

80-85% ... Tak takúto kvalitku som naozaj nečakal. Možno trochu viac vidieť do vnútra postáv. To je jedna z mála výčitiek. Inak klobúk dole. Výborný film o hudobných ikonách. ()

lykan9

Nejsem sice žádný fanda rapu, ale v případě Straight Outta Compton to není nutné. Je to totiž velmi slušný dobře herecky obsazený film, který budu rozhodně doporučovat víc než třeba 8. míli, která také nebyla špatná. Nadchli mě i mladí herci, zejména Corey Hawkins. Velice zajímavý je i náhled do amerického prostředí na konci 80´a začátku 90´ let. Hlavně jak to fungovalo u LA policie. Film má však jednu větší chybu a to délku. První polovina filmu byla na můj vkus hodně táhlá. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Universal překonal dvoumiliardový rekord

Universal překonal dvoumiliardový rekord

17.08.2015

Utržit na americké půdě 2 miliardy dolarů za rok se hollywoodskému studiu podaří jen výjimečně. Nejrychleji se na tuhle metu vyškrábali Warneři, kteří ji v roce 2009 zdolali 25. prosince, teď ale… (více)