Třešňový tabák (festivalový název)

• Estonsko

Kirsitubakas

Cherry Tobacco

Drama / Romantický

Estonsko, 2014, 92 min

Mihkel Soe

Sten Sheripov

[Dny evropského filmu 2015] S Estonci vyrazit do přírody a lesů se vyplatí, nejen na houby, ale i na borůvky a pokud možno s dýmkou napěchovanou třešňovým tabákem v kapse či alespoň ořechy. Příjemná atmosféra, funkční a jemný (situační) humor (kuře, polština, "co s Tebou budu dělat?"), funkční postavy, kterým vévodí Don Juan z lesů či Jožin z bažin v jedné osobě zahraný přesným Raudsepem. Představitelka Laury si svou teenegerku dává na jedničku, zcela uvěřitelně a velmi sympaticky. Nefunkčí mladistvé lásky, zakázané mezigenerační lásky, přátelství, naprostá uvěřitelnost v emocích. Cibule, holiny a celková uvolněnost, která k mě donutila k téměř soustavnému úsměvu na tváři. Nejmilejší film Challenge Tour mi přineslo povinné Estonsko. [Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií](11.4.2015)

Krásný snímek, z něhož na mě dýchla osobitá atmosféra a kouzlo, jímž "Summer Movies" často vynikají. A v tomto případě se ještě navíc jedná o estonský snímek, takže kromě oné zvláštní atmosféry a příjemných pocitů při sledování, s úsměvem na rtech, Třešňový tabák vyniká onou evropskou lehkostí, přirozeností a nepodbízivostí. Nádherné záběry přírody, výborná hudba, i obsazení. Maris Nõlvak, která je fakt krásná, mi zde připomínala Bridget Fondu. Její postava toho moc nenamluví, jeden by si mohl i pomyslet, že je tak trochu nudná a nezajímavá. Ale především o tom také Kirsitubakas je. O všem tom nevyřčeném. O citech, které se těžko vyjadřují nahlas a často nás táhnou dolů. O tom, jaké to je mít vedle sebe člověka, s nímž je nám krásně a zažíváme pocity, jako ještě nikdy a jediné, čeho se bojíme je to, že odejde a všechny ty nezapomenutelné chvíle a ty pocity se stanou pouze vzpomínkami. A už se nikdy nevrátí. Skvěle to dokázala v pár větách ve svém komentáři zachytit evulienka3.(29.5.2016)

Tento film má len dve chyby ... prvá, že lopata555 nebol s nimi na tom výlete a druhá, že ani na jednu chvíľu si Laura neobliekla to Joosepove námornícke tričko. Film, kde sa nič svetoborné nedeje, ale strašne dobre sa na to pozerá, vy sami cítite všetky tie pocity, ktoré cítia hlavní hrdinovia, hudba je úplne skvelá a ten Laurin úsmev na konci veľavravný. Project 52 Films by Women (6.2.2016)

• Marqta

Krásná příroda a poklidná atmosféra. Škoda, že bylo tolik tlačeno na pilu co se týče "artových" efektů. Nic proti nim, ale tady to vyznělo do prázdna a vyumělkovaně. Do prázdna proto, že děj....je nijaký. Nemastný, neslaný, nic nikam neposouvá. Sledujeme postavy charakterizované pár momenty o kterých divák vlastně vůbec nic neví a to co ví mu o nich téměř nic neřekne. Vizuální stránka je poutavá a hudba sama o sobě je taky fajn...Celé mě to ale moc nenadchlo. Silné dvě hvězdičky.(25.10.2015)

Z letní pohody do nostalgicky shovívavého podzimu. Obě etapy se mi moc líbily. Příjemný film, plný jemného humoru, při kterém vám lehce cukají koutky, plný malebných záběrů přírody a hudby, která tomu všemu hraje do noty. Tabák, který bude vonět i nekuřákovi. Viděno v rámci projektu 52 Films by Women. (25.11.2016)

• - Natáčelo se ve vesnici Värska v Estonsku. (Cheeker)