Třešňový tabák (festivalový název)

• Estonsko

Kirsitubakas

Cherry Tobacco

Drama / Romantický

Estonsko, 2014, 92 min

Mihkel Soe

Sten Sheripov

Krásný snímek, z něhož na mě dýchla osobitá atmosféra a kouzlo, jímž "Summer Movies" často vynikají. A v tomto případě se ještě navíc jedná o estonský snímek, takže kromě oné zvláštní atmosféry a příjemných pocitů při sledování, s úsměvem na rtech, Třešňový tabák vyniká onou evropskou lehkostí, přirozeností a nepodbízivostí. Nádherné záběry přírody, výborná hudba, i obsazení. Maris Nõlvak, která je fakt krásná, mi zde připomínala Bridget Fondu. Její postava toho moc nenamluví, jeden by si mohl i pomyslet, že je tak trochu nudná a nezajímavá. Ale především o tom také Kirsitubakas je. O všem tom nevyřčeném. O citech, které se těžko vyjadřují nahlas a často nás táhnou dolů. O tom, jaké to je mít vedle sebe člověka, s nímž je nám krásně a zažíváme pocity, jako ještě nikdy a jediné, čeho se bojíme je to, že odejde a všechny ty nezapomenutelné chvíle a ty pocity se stanou pouze vzpomínkami. A už se nikdy nevrátí. Skvěle to dokázala v pár větách ve svém komentáři zachytit evulienka3.(29.5.2016)

Lauro, tak jsem se taky rozhodla, že budu sbírat hezké chvilky na památku. Ono jich zase tolik není a v těch smutnějších se k nim budu pak určitě vracet.......... Přesně tyhle filmy mám ráda, kde na mě dýchne přirozená atmosféra a ta mě pak vtáhne natolik, že mimo jiné i tu vůni třešňového tabáku cítím až doma.(6.9.2015)

• Marqta

Krásná příroda a poklidná atmosféra. Škoda, že bylo tolik tlačeno na pilu co se týče "artových" efektů. Nic proti nim, ale tady to vyznělo do prázdna a vyumělkovaně. Do prázdna proto, že děj....je nijaký. Nemastný, neslaný, nic nikam neposouvá. Sledujeme postavy charakterizované pár momenty o kterých divák vlastně vůbec nic neví a to co ví mu o nich téměř nic neřekne. Vizuální stránka je poutavá a hudba sama o sobě je taky fajn...Celé mě to ale moc nenadchlo. Silné dvě hvězdičky.(25.10.2015)

Třešňový tabák se představuje záběrem na dýmku naplněnou jak jinak než tabákem. Onen prvek tabáku není příliš důležitý, ale má své opodstatnění. Je to další z řady festivalových filmů u kterých se skáče mezi žánry. Komediálních prvků je však více než těch s dramatickým podtextem. Po celou dobu dnešního představení vládla pozitivní atmosféra a lidé dávali najevo svou spokojenost hlasitým smíchem. Z mé pozice jsem se spíš pousmíval a těšil se z toho jak je film optimisticky laděný. U některých části filmu jsem jen přemýšlel nad tím, jestli se autoři snaží natočit hudební videoklip a nemohl jsem se zbavit pocitu, že kamarádka Laury působila jako křen. To mě přivádělo k závěru, že každá jiná holka by v té situaci opustila takový výlet. Když už jsme u toho výletu, tak složení skupinky je zvláštní a každý je individuální, díky tomu si najdete svůj oblíbený charakter. Mě svou milou povahou učarovala hlavní hrdinka Laura a svými průpovídkami Joosep. Špatný film to jistě není, jen si každý sám musíte vytáhnout kladné vlastnosti.(9.7.2014)

[Dny evropského filmu 2015] S Estonci vyrazit do přírody a lesů se vyplatí, nejen na houby, ale i na borůvky a pokud možno s dýmkou napěchovanou třešňovým tabákem v kapse či alespoň ořechy. Příjemná atmosféra, funkční a jemný (situační) humor (kuře, polština, "co s Tebou budu dělat?"), funkční postavy, kterým vévodí Don Juan z lesů či Jožin z bažin v jedné osobě zahraný přesným Raudsepem. Představitelka Laury si svou teenegerku dává na jedničku, zcela uvěřitelně a velmi sympaticky. Nefunkčí mladistvé lásky, zakázané mezigenerační lásky, přátelství, naprostá uvěřitelnost v emocích. Cibule, holiny a celková uvolněnost, která k mě donutila k téměř soustavnému úsměvu na tváři. Nejmilejší film Challenge Tour mi přineslo povinné Estonsko. [Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií](11.4.2015)

• - Natáčelo se ve vesnici Värska v Estonsku. (Cheeker)