Poslední samuraj

Gohatto: Tabu samurajov

Taboo

Drama / Thriller / Historický

Japonsko / Francie / Velká Británie, 1999, 100 min

7,0/10 Zvláštny filmový hybrid - podľa úvodných scén by malo ísť o jeden z ďalších samurajských filmov, ktorý sa však postupne mení na ľúbostnú drámu (so štipkou komédie) a ku koncu sa zvrhne na (nedopovedaný) detektívny thriller. Čo je však najdôležitejšie, žánrové zmeny sú úplne plynulé. Formálna a aj vizuálna stránka je na veľmi slušnej úrovni. Záhadou je pre mňa český distribučný názov "Posledný samuraj", ktorý nemá s príbehom absolútne nič spoločné - pokiaľ viem,v zahraničí sa používa "Tabu" (čo by mal byť viac-menej doslovný preklad).(27.3.2007)

• willis

Jediný Oshimův film, který jsem viděl je Veselé Vánoce, pane Lawrenci s D. Bowiem a už ten se mi moc nelíbil. Nějak jsem nepřïšel na chuť ani filmu o teplých samurajích. A není to ani námětem nebo nedostatkem akčních scén, ale spíš naprostou emoční sterilitou.(18.5.2005)(18.5.2005)

Ač se sebevíc snažím, mám pocit, že jsem viděla jiný film než ostatní. Samozřejmě že o tu „lásku“ mezi muži tam byla řeč, ale o čem víc hovořil film, byla ta neuvěřitelná síla „krásy“. Hodnocení ostatních je asi způsobeno tím, že Ryûhei Matsuda neocenili jako opravdu krásného Japonce (s rysy Korejce, takže je ještě zajímavější), čím se asi zkreslil pohled na celkové poselství filmu. Podle mě celý film nebyl o yaoi, na které vlastně ani pořádně nedošlo asi proto, že o tom to nebylo. (Což je jinak u Japonců značně neodpustitelné vzhledem k jejich náruživosti detailních vyobrazení všech úchylek a násilností.) Hlavním cílem filmu bylo podle mě poukázat na moc „krásy“ člověka, a to tak velikou, že jsou přehlíženy očividné signály jeho odvrácené stránky a jeho ovládání ostatních lidí. Krása je moc a sex jí k tomu dopomáhej.(21.2.2012)

Vždycky jsem věděl, že na těch samurajích je něco divnýho. Nosí obřadně za psem takové ty dlouhé zahnuté tentononc, a ten způsob úchopu rukojeti... C-c-c... Takže není s podivem, že když se nikdo nedivá, strkají tihle neohrožení válečníci svoje "krátké zahnuté zbraně" všude možně. Hanba mluvit... No teď vážně. Nebylo to vůbec špatné. Když jsem film viděl poprvé před lety, měl jsem pocit, že příběh dává dokonalý smysl. Po včerejším skouknutí už si tím nejsem tak úplně jistej, každopádně se mi líbil způsob, jakým je vyprávění postaveno. 3,5* Kdybych to viděl v originálním znění a ne s odporným brněnským dabingem, možná by se samurajíček Kano i se svou ošoupanou prdýlkou překulil do čtyř hvězdiček. Ale teplý samuraj s brněnským přízvukem byl možná už příliš avantgardní zážitek...(30.11.2010)

• Natabar

Zase chtěl někdo být hodně kreativní, když vymýšlel český název, že...? Totál zásek vedle. V ČT to běželo pod mnohem lépe obsah vystihujícím názvem "Gohatto: Tabu samurajů". Ale k filmu: Nehodnotím obsah, ačkoli si myslím, že z námětu se dalo vytěžit mnohem víc. Co to formy jsem v rozpacích - nevím, jestli je to opravdu nepochopením kultury a mentality obyvatel země Vycházejícího slunce anebo to režisér nezvládl, ale pravdou je, že film byl krapet zmatený, vypravěčsky těžkopádný a pro běžného konzumenta dost těžko stravitelný.(30.11.2010)