Hakučú no torima

• Japonsko 白昼の通り魔 (více)

stub

Zajímavé režisérovo pojednání o mužích, ženách a esenci jejich vztahů, s klasickou oshimovskou hereckou gardou. Zápletka i pointa jsou neotřelé, přístup k tvorbě zaujatě experimentální. Přesto nemohu dát vyšší hodnocení - buď občas v něčem nedokážu s Oshimou udržet krok, nebo pro mě zkrátka jeho témata nejsou vždy až tak klíčová a "životní" (já si pochopitelně myslím, že možnost č.2;). To však nic nemění na tom, že se jedná o špičkovou filmařinu a člověk, libující si v těch správných tématech, bude právem nadšen. ()

Arkanoid

Dvere s matným sklom a vertikálnymi drevenými pásikmi. Za nimi sa prechádza skoro plešatý chlap s dojmom utečenca. Nakukne za ne a vidí mladú ženu zbierajúcu vypraté prádlo. Kamera cieli na prsia. V druhej minúte už je jasné, o čom a aký tento film bude. Oshima si po svojich predošlých úspechoch zvolil sexuálne ladenú tému, no ešte to nie je pinku. Úlisný Kei Sato len lenivo klipká očami a pomaly si oblizuje pery a vy mu násilníka veríte. Do izby vstupuje bez pozvania a zatlačí ženu dnu. Shino v ňom spoznáva Eisukeho a on len nemo prikyvuje. Po chvíli ale aj trochu odpovedá, no nie na všetko. Jeho dikcia je aj rýchla, aj pomalá, no direktívna. Po silnom chytení za zápästie posiela Eisukeho za Kurou, čo je jeho žena. Eisuke tlačí na Shino preto, že jej zachránil život a že si stále pamätá jej chuť. Chytá ju za ruku a druhou vytiahne zabalený nôž. Idú hore a ona si spieva. Podarí sa mu zviazať jej ruky, zapchať ústa a stiahnuť nohavičky. Vyrušuje ho ale, že je pri vedomí, tak ju dusí. Pritom sa na niekoľký pokus vrátime flashbackom ku spomienke na to, ako jej zachránil život. Ona a Rokko Toura sa obesili, ona spadla a on ju zachránil, pričom jeho nechal visieť. Až teraz tu máme názov filmu. Čiernobiela kamera téme veľmi pomáha. Akoby lacnejší obraz pri téme určitého vykorisťovania vždy sedí. Strih rýchlo strieda v nemom tichu rôzne detaily ohľadom vraždy, aby šokoval. Už prvých desať minút mi stačilo na to, aby som vedel, že film sa mi bude páčiť a musím ho dopozerať. Máme tu aj čierny humor. Vrah si dokonca obliekol vdovcove šaty, keď odchádzal. Manžel obete sa pýta Shino, či s ňou mal vrah orgazmus. Shino varuje Eisukeho ženu, že on je high noon attacker. Príbeh drhne v momente druhého flashbacku a to toho, kedy Eisuke po povodni predal mŕtve prasatá. Kura ho nepriamo zvádza pred všetkými na zhromaždení nejakého intelekturálneho klubu. Našťastie sa rýchlo vraciame do súčasnosti a môžeme sa kochať výhľadom na ryžové pole. Eisuke sa vracia domov a Kura od neho chce komunikáciu a sex, on ale nemá záujem, čo situáciu spraví trochu napätou náhlym priblížením kamery od neho na jej chrbát a otáčajúcu sa hlavu, kedy vraví, že vie o všetkom. Eisuke sa sa k jej objaveniu stavia ležérne, dokonca pohodlne leží na boku, čo tiež sedí tvári Keia Satoa. Ona chce, aby sa zabili spoločne. On na to, že nemá záujem a ak chce, nech to ohlási polícii. Scény vypovedania na polícii nie sú extra napínavé či dramatické, v príbehu majú ale svoj povinný účel ako nevyhnutnosť. Úvodná desaťminútovka bola jednoducho najnapínavejšia a najzaujímavejšia, zbytočné pitvanie sa v osudoch, emóciách a pocitoch štvorice hlavných postáv z tohto napätia výrazne ubralo. Tešilo ma ale, že každý zo štvorice hercov akoby dostal úlohu na telo a tak sa dal jednoznačne vychutnávať herecký koncert po zvyšok filmu. Ďalšie činy násilníka bohužiaľ ostali divákovi nezobrazené a len opísané. V záverečnom vlakovom rozhovore dvoch žien spojených s vrahom využíva Oshima netradičnú kameru, ktorá sa hýbe z jednej ženy na druhú a akoby sa nevedela zastaviť, prechádza tvárou postavy do druhej strany aj napriek tomu, že táto postava stále hovorí. Párovú samovraždu lepšie vo svojom filme opísal Wakamatsu a zaujímavejších filmov o sériových vrahoch sami napočítate na prstoch viac. () (méně) (více)

rivah

"Seminární film o současné (=té doby) japonské kinematografii." Dvě ženy a jeden muž: dohadují se o něm. Jedna ho chce chránit, napíše o jeho zločinu manželce, ta druhá, manželka nic proti němu nepodnikne.Obě spojuje láska i nenávist k onomu muži..Film působí vyspekulovaně a provokativně. (molodezhnaja + criterioncast.com na IMDb) ()