Krutý příběh mládí (festivalový název)

Seišun zankoku monogatari

青春残酷物語

Seishun zankoku monogatari

Cruel Story of Youth

Naked Youth

Japonsko, 1960, 96 min

Nagisa Óšima

Nagisa Óšima

Problém generačních filmů je, že jejich výpověď či rebelanství je aktuální jen v té době, a ne vždy bude působit stejně intenzivně i skoro 50 let poté.(1.7.2007)

Drsne, autenticke, tak jak to Oshima dobre umi. Opet skvela kamera.(27.11.2007)

• bassator

42nd KVIFF 2007 - SHOCHIKU NOUVELLE VAGUE - Shochiku Nouvelle Vague(12.8.2009)

Jedno z mých nejoblíbenějších Oshimových děl. Určitá krkolomnost až křečovitost některých jeho postav zde absentuje a prostor zbývá pro trpce půvabnou generační výpověď s univerzálními, nadčasovými přesahy. Tento snímek mi připadá ve své podstatě o mnoho odvážnější, než pozdější šokantní kousky typu In the Realm of the Senses...(12.7.2009)

Jeden z iniciačních filmů japonské nové vlny. Sice neni tolik odvázanej jako filmy francouzské nové vlny, ale když ho srovnáme z uhlazenými a vyumělkovanýmy japonskýmy filmy ze stejné doby, tak tento, kteý používá dlouhé "neučesané" ruční záběry, barevný širokoúhlý formát a ve středu dění je tu rebelující mládež musel tenkrát působit jako zjevení a začínající režisér Nagisa Oshima rázem získal pověst jednoho z nejodvážnějších japonských filmařů... Vedle snahy působit uvolněně a spontánně zbyl prostor i na snahu analyzovat tehdejší společnost. Hlavní postavou je dívka mající poměr se svobodomyslným ale silně nezodpovědným a sobeckým mladíkem. Její rodiče bezradně zkouší dělat první ústupky svobodomyslnému cítění nastupující genrace, což špatně nese její starší sestra, která zažila přísnější výchovu. Čím dál víc se ale zdá, že úhlavní pár má jen dvě možnosti: Buď se nakonec přecejen přizpůsobí normální společnosti nebo jej subverzivní chování přivede ke špatnému konci... Ze tří filmů, jež sem od Oshimy viděl se mi tenhle líbí asi nejvíc.(27.10.2007)

Silný příběh, na mě moc naturalistický, neboť nemám rád takhle explicitně zobrazené násilí na ženách, ale chápu to. Krutá doba, zvlášť pro velmi poničené Japonsko.(6.4.2012)