Mr. Holmes

Pan Holmes

Mr. Holmes

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2015, 103 min

Myslím si, že vidieť niektorých ľudí v určitých rolách je priam výsada. Ian McKellen ako Mr. Holmes je absolútne fantastický a je silným ťahacím elementom tohto výrazného dramatu. Jeho priateľstvo s Rogerom je vynikajúco stvárnené a aj mladý Milo Parker, ktorý ho hrá je skvelý. Je skvelé vidieť Sherlocka v inej role než detektíva a môžeme viac načrieť do jeho postavy a plus tam sledujeme dokopy tri príbehy. Sherlock v 60-tke, keď riešil svoj posledný prípad, Sherlocka pár týždňov dozadu v Japonsku a nakoniec Sherlocka, ktorý sa vrátil a píše pravdivú verziu svojho posledného prípadu. A najhoršie na tom je, že si nevie spomenúť, lebo v 93 rokoch už pamäť tak dobre neslúži. A je vidno, že ho to trápi. Film má veľkú hĺbku a pre mňa to bola radosť sledovať. Veľmi pekne stvárnený film, výborne zahraný a veľmi sympatické postavy to robia skutočným zážitkom. Myslím si, že ak čakáte detektívku so Sherlockom Holmesom budete sklamaní. Treba film brať podľa toho, čím je. A toto je skôr dráma starého detektíva, ktorý chce prísť na to, čo urobil nesprávne a díva sa sám na seba trošku inými očami než jeho priateľ John Watson alebo široká verejnosť. A už len z týchto dôvodov musím tento film náramne oceniť. Mr. Holmes bol podľa mňa vynikajúcou drámou s 93 ročným Sherlockom Holmesom. Hodnotenie: A(16.10.2015)

Nie je to veru žiadny strhujúci zážitok. Melanchólia doslova tečie z obrazovky. Chápem, že taký pomalý starecký príbeh, skoro úplne postrádajúci akýkoľvek dramatický náboj, slabší jedinci nevstrebú. Ja však nemôžem ísť s hodnotením nižšie. Dva dôvody: Ian Fucking McKellen a ten scenár. Veľmi dobre napísaná vec, v ktorej sa dokonale prelínajú všetky motívy.(17.11.2015)

Všichni kritici, kteří se u filmu tak náramně nudili, by se měli zamyslet, co oni budou dělat až jim bude 93 let. Budete skákat s padákem? Šplhat na Matterhorn? Nechci vám brát iluze, ale budete rádi, když se ráno úspěšně zvednete z postele, dáte si snídani a půjdete zkontrolovat včely/slepice. Tento film byl výborný! Obsahuje (smutnou) realitu a nejmenuje se Mr. Holmes jen tak z legrace. Život osamělého génia je prolínán s náročným případem, dedukcí a samozřejmě nesmí chybět detektivova typická čapka a dýmka. Film ma sice pomalejší tempo, ale nuda to určitě není. Především na tyto studené sychravé večery je to vhodný film, u kterého se pod dekou přitulte ke své drahé polovičce a užívejte si společně strávený čas.(21.12.2015)

Filmů o Sherlocku Holmesi bylo natočeno již mnoho, Angličané (a nejen oni) ho viditelně mají v lásce a často se k němu znova vrací. BBC to však s jeho příběhy umí zdaleka nejlépe. Seriálový Sherlock, který se těší velké popularitě, přidal oproti siru A. C. Doylovi na humoru a moderně, Mr. Holmes zase na melodramatičnosti a hlavně na věku samotného slavného detektiva. Takže mi vůbec nevadí to, že už je tu zas ten "ohraný génius", protože ve výsledku ohraný vůbec není. Snímek už ve svém začátku naznačuje, že bude zdaleka odlišný, a že i Sherlocka ukáží v trochu jiném světle - je značně opotřebovaný, starý a svou genialitu lehce proklíná. Výborný nápad. Ten už však byl v knižní předloze, pojďme se tedy vrátit k filmu. Natočeno je to z filmařského hlediska velmi slušně (hlavně poetická kamera) a bez pochvaly výkonu všech tří hlavních herců (tedy I. McKellen, M. Parker a L. Linney), bych nemohl komentář ani publikovat. Hudba mně neznámého Cartera Burwella se mi velice zamlouvala, i hodinu po zhlédnutí mi ty krásné, jemné a dramatické tóny zní v hlavě. Takže jediné, co nechápu, je zdejší hodnocení. Verbal je idiot, to víme všichni, ale většina zbylých? Mám pocit, že jsou uživatelé, co dali filmu pod nebo tři hvězdy, až moc vychováni americkými blockbustery, ale to je jedno, nic nezměním. Po tomhle filmu jsem si ale už stoprocentně jistý, že absolutně podléhám kouzlu anglického filmu... P.S.: Mr. Holmesi bych dal čtyři hvězdy, ale k přihlédnutí na jeho modře zbarvený profil, je mi tak smutno, že musím přidat ještě jednu. (17.11.2015)

Film, ktorý Condon stavia na pomalosti a tichosti. Retrospektívy tu majú veľkú dôležitosť a stoja oproti logickosti a faktom. Niektoré úmyselne zamlžujú skutočnosti, alebo ich predostierajú v rámci nových faktov v rovine súčasnosti, kde má pán Holmes 93 rokov a bojuje so svojou senilitou a hľadá vraha svojich včiel. Film si síce vyžaduje divákovú pozornosť a je to tiež iný pohľad na literárnu legendu pohrávajúci sa s mýtom osobnosti Sherlocka Holmesa. Zároveň je to ale citlivý príbeh o uzatvorení všetkých nezodpovedaných otázok. Koniec je prekvapivo emotívny a veľmi dobre manipulujúci sentimentom bez toho aby to vadilo. McKellen podáva výborný výkon. Jeho anglický gentleman vs senilný dedo sa radia k jedným z najpôsobivejších vyobrazení určitého charakteru aké som videl, pričom som aj veľký fanúšik zmeny z Gandalfa Šedého na Gandalfa Bieleho. Citlivý, dobre zahratý a filmársky obstojný kúsok.(13.10.2015)