Mr. Holmes

Pan Holmes

Mr. Holmes

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2015, 103 min

Velmi odlišná variace Sherlocka Holmese, která se na slavného detektiva kouká z jiného úhlu pohledu na sklonku jeho života, kdy má ke své nejbistřejší verzi, na kterou jsme zvyklí, velmi daleko. A právě v tom je její krása, neboť po mnoha tradičních Holmesovkách se nám dostává netradičního příběhu, ve kterém sice dojde na vyšetřování, ale hlavním předmětem zkoumání je samotný Sherlock a jeho pohled na svět a především dumání nad vlastním životem a jeho významem. Ian McKellen je v titulní roli excelentní a právě díky němu a hloubavým, zajímavým dialogům se ladně přenesete přes pomalejší tempo snímku, neboť vám bude dělat radost trávit s tímto filmem každou minutu.(6.3.2018)

• Fr

„POKUD UMŘETE, CO SE STANE SE VČELAMI?“ … „NEMÁM PONĚTÍ. ČLOVĚK NEMŮŽE VYŘEŠIT VŠE“… /// Třiadevadesátiletej stařec a jeho svět, ve kterým se snaží léčit selhávající paměť pomocí žlutodřevu peprnýho, stará se o včely a jeho jediným posluchačem je malej kluk. Krátký flashbacky z návštěvy Hirošimy a ze vzpomínek na dávný případ, slouží divákovi k úniku z farmy, na který žije s hospodyní a jejím synkem. Pomocí nich je vyprávěn případ o záhadě lidské povahy, který tak skýtá možnost nahlédnout do duše Holmesovi… Fajn je Milo Parker, ale jinak jde o komorní a nudný drama, který je hereckou exhibicí Sira Iana Murraye McKellena. A kdyby tady nebylo těch několik fantastickejch (Sherlockovskejch) dedukcí, mohl by to bejt film vo jakýmkoliv starci, kterýho jediným posluchačem je malej kluk. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „A Slight Trick of the Mind“, kterou v roce 2005 napsal Mitch Cullin, číst nebudu. 2.) Jedu jenom senilní filmy. 3.) Thx za titule „Erza12358“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(20.10.2015)

Tak čekal jsem napínavý případ a místo toho tvůrci naservírovali paměti, stačí a derniéru slavného detektiva. Celé je to jakési filozofování nad životem, které není moc zajímavé a utahaným tempem běží od začátku do konce. McKellen se do role nesmírně hodí a je škoda, že si Holmese nemohl střihnout dříve......5/10(16.10.2016)

Sherlock Holmes nebojuje s Moriartym, ale se stářím a děravou pamětí. Můžu jen litovat, že McKellen dostal příležitost si zahrát Holmese až v jeho (i svém) vysokém věku. Do téhle role se totiž dokonale hodí. Příběh je komorní a vzpomínaný případ v zásadě triviální. Tempo je sice pomalé, ale sledování starého nemohoucího Holmese jak se vyrovnává s minulostí pořád strhne. Není to zběsilý a dynamický Cumberbatch, ani praštěný a hláškující Downey. Je to klidná a rozvážná hra na housle starého virtuosa, který už pár těch not zapomněl. Určitě to není pro každého.(3.11.2015)

Knižní předlohu jsem sice nečetl (zatím), takže nemám s čím srovnávat (což se brzy změní), ale tenhle televizní film se mi sakra líbil. Je tu celkem zajímavý a funkční detektivní příběh, říznutý nějakou tou lehčí romantikou a dramatem, navrch neopakovatelná, tradiční atmosféra anglického venkova, Ian McKellen jako skutečně vkusný a vynikající Sherlock Holmes a i další obsazení nezklamalo, a za zmínku stojí hlavně role (bohužel malá) Frances de la Tour. Jako detektivka to funguje dobře, stejně jako příběh stárnoucího člověka, který už nemá co ztratit, ale může hodně získat. Délka není nijak zdlouhavá, příběh nenudí, prostě velmi přijemná záležiost, které ale ta červená barva slušela přecijen víc. Navíc je to zajímavé i z hlediska samotné postavy Sherlocka Holmese, protože takhle ho ještě nikdo nenapsal. Myslím, že by Doyle měl radost. A nebo taky ne, já koaždopádně za tohle radost mám, pěkný film. 80%.(19.11.2015)

• - Původně se snímek jmenoval podle novely Mitche Cullina "A Slight Trick of the Mind", autoři filmu však později název pozměnili na jednodušší Mr Holmes. (oje)

• - Mr. Holmes je už štvrtou spoluprácou medzi režisérom Billom Condonom a Laurou Linney. (chesterko)

• - Philip Davis, který ztvárnil inspektora Gilberta, se dříve objevil v jedné epizodě seriálu Sherlock (od r. 2010), kde hrál řidiče taxi. (oje)