Mr. Holmes

Mr. Holmes

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2015, 103 min

• luka4615

Magneto, Gandalf a nyní i Sherlock Holmes. Sir Ian McKellen pořád dokáže překvapit. Jeho verze Sherlocka jakožto "hodného dědečka od vedle" je prostě úžasná. Nicméně i jemu samotnému podráží nohy celá koncepce, že Holmes je už jen senilní stařík, co místo vzrušujících případů řeší jen včely a utápí se ve svých vzpomínkách. Režisér mohl více zapracovat na linii příběhu, ve které se Holmes vzedme proti stáří v posledním velkolepém případu. Takhle jednom dostanete film, ve kterém hlavní postava zdlouhavě dumá nad postupující senilitou, do čehož se nám párkrát promítnou vzpomínky na doby dávno minulé.(19.10.2015)

• mat.ilda

Vědět, že zde bude Mr. Holmes prezentovat Ottův slovník naučný, Včelařův rok a jeden případ, který mohl v klidu ponechat Alzheimerovi ve spárech, byla bych ušetřena všech průvodních znaků pozdního stáří a necítila každou kost v těle... to vlastně znamená, že McKellen zahrál fakt dobře, jen, ehm, poněkud zbytečně.(5.11.2015)

Celkem příjemná a velice pomalu plynoucí zábava. Gandalfa mám celkem rád a sem tam mi nějakým tím gestem připomněl i pravého Sherlocka. Nosný příběh není příliš propracovaný, či zajímavý. Spíše se jedná o nějaké to nostalgické vzpomínání, které je do značné míry zkomplikováno zvyšující se senilitou. Vizuálně je snímek vymazlen. Odehrává se ve velmi pěkném prostředí, kde by nejeden človíček na stará kolena určitě rád počkal na smrt. Vyloženě o nudění se snad nemůže být řeč. Jsem celkem kinematograficky uspokojen. Jedná se sice o něco jiného, než jsem si před zhlédnutím přál, ale takové pěknější 3 kousky nemám větší problém dát.(16.10.2015)

Filmů o Sherlocku Holmesi bylo natočeno již mnoho, Angličané (a nejen oni) ho viditelně mají v lásce a často se k němu znova vrací. BBC to však s jeho příběhy umí zdaleka nejlépe. Seriálový Sherlock, který se těší velké popularitě, přidal oproti siru A. C. Doylovi na humoru a moderně, Mr. Holmes zase na melodramatičnosti a hlavně na věku samotného slavného detektiva. Takže mi vůbec nevadí to, že už je tu zas ten "ohraný génius", protože ve výsledku ohraný vůbec není. Snímek už ve svém začátku naznačuje, že bude zdaleka odlišný, a že i Sherlocka ukáží v trochu jiném světle - je značně opotřebovaný, starý a svou genialitu lehce proklíná. Výborný nápad. Ten už však byl v knižní předloze, pojďme se tedy vrátit k filmu. Natočeno je to z filmařského hlediska velmi slušně (hlavně poetická kamera) a bez pochvaly výkonu všech tří hlavních herců (tedy I. McKellen, M. Parker a L. Linney), bych nemohl komentář ani publikovat. Hudba mně neznámého Cartera Burwella se mi velice zamlouvala, i hodinu po zhlédnutí mi ty krásné, jemné a dramatické tóny zní v hlavě. Takže jediné, co nechápu, je zdejší hodnocení. Verbal je idiot, to víme všichni, ale většina zbylých? Mám pocit, že jsou uživatelé, co dali filmu pod nebo tři hvězdy, až moc vychováni americkými blockbustery, ale to je jedno, nic nezměním. Po tomhle filmu jsem si ale už stoprocentně jistý, že absolutně podléhám kouzlu anglického filmu... P.S.: Mr. Holmesi bych dal čtyři hvězdy, ale k přihlédnutí na jeho modře zbarvený profil, je mi tak smutno, že musím přidat ještě jednu. (17.11.2015)

Mr. Holmes ponúka značne odlišný pohľad na slávneho detektíva a zaujímavo sa pohráva s mýtom okolo jeho osobnosti. V podstate ho poľudšťuje a robí z neho obyčajnú postavu, ktorá sarkasticky naráža na to, že slávny klobúk nikdy nenosil a množstvo týchto „mýtov“ sú len literárne výmysly pre spestrenie čitateľovej fantázie. Vo filme tak ani nejde o žiadnu kriminálnu zápletku alebo vyšetrovanie zložitého prípadu (pokiaľ nepočítam tých pár mŕtvych včiel), ale jedná sa o drámu o starnutí a senilite, ktorá človeku strpčuje života a je v podstate jedno, či tým človekom je Sherlock Holmes alebo ktokoľvek iný. Samotný príbeh však nie je obzvlášť prepracovaný a skôr sa jedná o obyčajné nostalgické spomínanie človeka na jeho predošlý život bez nejakých výrazne vzrušivých momentov, bez jediného prekvapenia alebo akéhokoľvek zvratu. Film nefilozofuje, nezaoberá sa hlbokými myšlienkami, ani neponúka výrazný pohľad do psychiky starnúceho človeka, respektíve človeka ktorý senilnie. Iba si to tak celé pomaly a neškodne plynie k záveru a vo výsledku Mr. Holmes síce neurazí absolútne nikoho, no vyslovene nadšený z toho asi tiež nikto nebude. No byť tu niekto iný než Ian McKellen a jeho do bodky precízny výkon stratil by film väčšinu kúzla. CELKOVO: 3* (6/10)(23.10.2015)

• - Nicholas Rowe, který si ve snímku zahrál Marineeho Sherlocka, si dříve zahrál hlavní postavu filmu Young Sherlock Holmes (1985). (oje)

• - Sir Ian McKellen (Holmes) si udělal kurz včelařství na The London Honey Company ještě před natáčením. (tedvidek94)

• - Natáčelo se v Anglii, konkrétně v Sussexu a Londýně. (Adusa68)