Za vlast a královnu

(festivalový název)
  • Velká Británie Queen and Country (více)

Filmový veterán John Boorman navazuje na svůj klasický film Naděje a sláva (Hope and Glory) a ohledává smysl válečného úsilí upadajícího britského impéria v korejském konfliktu 50. let. Lehkost mládí, romantická touha po dobrodružství i hořká satira se setkávají v jeho pohledu na absurditu vojenské mašinerie i zásadní zvraty v přátelství a láskách sotva dospělých chlapců. V režisérově částečně autobiografickém přístupu k látce nás událostmi vede vyprávění devatenáctiletého Billa, jehož dospívání v uniformě naráží na chvíli, kdy se musí sám rozhodovat, co považuje za správné, i když se to příčí službě vlasti a královně – a nést následky. (Febiofest)

Aljak

Veľmi sympatické postavy, aj samotné prostredie, do ktorého bol film zasadený. No keď sa zamyslím nad tým príbehom, pri ňom už také slová chvály žiaľ vytiahnuť nemôžem. Páčil sa mi ľahký britský humor narážajúci na absurditu vojenského táboru, aj tajomná láska medzi "Williamom" a "Oféliou", ale inak tá podstata celého filmu ma až tak nebavila. Keď už satira, tak to nemuselo byť zas až tak umiernené... ()

misterz

Nezmyselnosť vojny podaná v sarkastickom a satirickom kabátiku... Tak trochu mi to pripomenulo Čiernych barónov, len tu bol humor decentnejší a samozrejme typicky britský. Priznám sa, zo začiatku mi chvíľu trvalo, kým som si na ten humorný prístup zvykol, predsa len som čakal na túto tému nejakú klasickú vojnovú drámu, no časom som si predsa len zvykol. Bavili ma hlavne scény s rotným (David Thewlis), ktorý sa snažil úzkostlivo dodržiavať všetky vojenské zákony (prečo to sa divák dozvie až na konci). Na druhú stranu postava Percyho mohla byť stvárnená nejakým sympatickejším hercom, Caleb Landry Jones sa mi sem vonkoncom nehodil a celkovo táto postava mi dosť liezla na nervy. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

eLeR

Všetko tu bolo rozbabrané (buzerácia v kasárňach, neopätovaná láska, problémy v rodine, kamarátstvo) a nič poriadne dotiahnuté. Toto ma trochu sklamalo, čakala som niečo výraznejšie. Herecky ale vydarené, aj keď Caleb niekedy cez čiaru ... no a muzika bola veľmi pekná. A rekonštrukcia krádeže hodín, tak to bola excelentná scénka. ()

gogo76

"Ako si sa opovážil ukradnúť moje hodinky!" Film Queen and country je tak trochu pokračovaním staršieho Boormanovho filmu Nadeje a sláva z roku 1987. Úvod začína legendárnou scénou zo spomínaného filmu "Ďekuji ti Adolfe!" a príbeh sa z obdobia 2. svet. vojny posúva do obdobia 50-tych rokov. Najviac času trávime vo výcvikovom tábore , kde sa riešia problémy buzerácie medzi dôstojníkmi a vojakmi , ale i dôstojníkmi navzájom. V prvom rade však ide o priateľstvo a zážitky z armády. Celkom fajn film, ale nečakajte príbeh z 2. svetovej ako ja. Obsah som pred zhliadnutím nečítal. Slabšie štyri hviezdy. 70%. ()

Paradax

Povedený snímek, který má hlavně skvělou atmosféru umocněnou hudebním doprovodem. V podstatě je to film o dospívání stydlivého kluka v armádě. Ačkoliv děj časově spadá do období korejské války, žádné střílení v něm nehledejte. Za to se ale skoro celý odehrává v kasárnách. Opravdu výborná atmosféra a začal jsem velmi kladně hodnotit bydlení na ostrově :) ()