Vyšší moc

Vyššia moc

Force Majeure

Drama / Komedie

Švédsko / Francie / Norsko / Dánsko, 2014, 120 min

Tzv. malé filmy nestíhám už sledovat vůbec, tenhle tip od kolegy jsem ale zhlédl. Dočkal jsem se klasického filmu, se spoustou náznaků a delších, pro herce vděčnějších scén. Film má zajímavý výchozí námět a zpracovává selhání jednoho z páru v podstatě nadčasovým způsobem. Závěr ten, že nám mužům to jde spíše v davu, vám nemusí dojít hned, ale potěší. Aspoň něco.(9.11.2017)

Když muž vypadne ze své role… Podobně jako k uvolnění laviny, také ke spuštění partnerské krize stačí nepatrný podnět. Na jeden sebezáchovný projev mužského sobectví se jako na sněhovou kouli začínají nabalovat další prohřešky a pochybení. Namísto falešně veselých fotografií z dovolené (inscenováním jedné z nich film začíná) sledujeme kroniku jednoho rozchodu. Demoralizující atmosféra vzájemné nedůvěry s sebou strhává také blízké okolí. Tahle lavina možná nikoho nezabije, ale ani neposílí. Vysokohorské scenérie poskytují měřítko k posouzení vážnosti problémů, kterým postavy čelí. Třebaže dějiště, znervózňující hudební motiv i mnohé rozehrané situace (zmizení v mlze, neschopný řidi autobusu) slibují velkou tragédii, taková perspektiva odpovídá tomu, jak chce své selhání vidět hlava rodiny. Ve skutečnosti se na plátně odvíjí intimní rodinné drama. Voyeuristická, převážně statická kamera, která zásadně nepřejímá hledisko postav, nás navenek nenavádí k jednoznačné interpretaci, ale záběrové kompozice dávají jasně najevo, že slabým článkem zde není z obrazu vytěsňovaná žena, nýbrž muž, pochybující o vlastní maskulinitě natolik, že o ní musí ostentativně přesvědčovat sám sebe (chlastací akce s parametry předcivilizačního mužského rituálu) i své okolí: v zrcadlovém odrazu snímaný pokus o intimní sblížení s manželkou má stejně nejasné kontury jako Tomasův status hlavy rodiny. K akceleraci zkázy pak přispívá, že oběma partnerům zoufale chybí nadhled. Narozdíl od režiséra, který napjatou atmosféru bergmanovské psychologické sody rád boří vpády ze žánrově vzdálených světů (nálet dětského drona, nálepka na dveřích). Díky neochotně dělat ústupky a jakkoli postavám jejich situaci ulehčovat jde o neocenitelný trenažér pro podobně „kalamitní“ situace ve vašem vlastním vztahu. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, Madsbender(23.1.2015)

Skandinávský festival v Mladé Boleslavi mi na jeden středeční večer nachystal opravdovou pecku. Režisér Ruben Östlund mě totiž už jednou přesvědčil s filmem Play o tom, že umí být originální a Vyšší moc se jevila minimálně stejně zajímavě. Výsledek pak předčil veškerá očekávání. Jedná se o naprosto precizní rozklad vztahu muže/ženy vs. rodiče/děti v rámci jedné ne úplně příjemné situace. Bylo mi z toho chvíli zle, ale vše režisér zjemnil hodně dobrými a vtipnými scénami. I herci se našli dobří a když by ten závěrečný psychický výjev toho táty od rodiny byl o trošku lepší, byl bych absolutně spokojen. Viděno na základě Challenge Tour 2015.(27.4.2015)

Tak tohle je vztahová depina jak hroší prdel a jako na potvoru se mě trefila do takový divný vztahový situace, takže fakt mám chuť na pelyňěk, abych si trošku osladil náladu. Pokud jde o děj, tak mě teda absolutně neseděl, nebo pokud by si objevil ve vztahu nejěkej výser, tak by si k sobě vzal pomalu cizí lidi a všem říkal (a) ty duševně nejintimnější věci s tím, že budeš zranovat sebe, svýho partnera a přivádět do rozpaků ty lidi ? Jestli jo, tak já teda asi žiju na jiný planetě. A vůbec co scéna to pitomost, třeba s tím sněhem ke konci co to mělo jako znamenat. To je běžný, jít lyžovat když je sněžná mlha ? To si zase jednou vzala pitomost korunu a šla vládnout do filmu, ale ta atmosféra se musí filmu nechat, to každopádně. Viděno v rámci projektu Challenge tour 2015 jako film číslo 9.(5.4.2015)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,359,497Tržby Celosvetovo $3,266,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $55,629 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $46,490 //počet predaných kusov ?║ staticky chladné, chýba mi tu spojovací element ktorý by to vytiahol vyššie, poriadne rozdúchal tu hrubú škropulu dusených emócii a silne zasiahol city, takto dosť do prázdna vyznie to mŕtvolne chladné napätie /40%/(24.10.2015)

Paradies: Schnee. Intenzivní vztahová lavina, která se valí kolem vrcholů Bergman, Trier, Seidl a Andersson a končí (pro Östlunda typicky) velkou a zdánlivě nadbytečnou tezí, která i ve filmové formě zpřítomňuje roli přetvářky a falešnosti při konstrukci reality. Zatímco první 2/3 filmu pokládám za naprosto brilantní v odpozorování detailů a práci se změnou nálady, závěr podobně jako v případě Play vyznívá jako intelektuální konstrukt bez debat nesmírně chytrého tvůrce. Nabízí se hned několik míst, kde Ruben mohl film utnout jako mrazivý obraz intimního rozkladu a nejistoty, on nicméně raději přikročí k enigmatické metafoře kolektivu. Vyšší moc je typ filmu, který dokáže otřást důvěrou v milostné vztahy a přesně zachytit křehkost a míru manipulace, s jakou je udržujeme v chodu. Je to zároveň přesné pojmenování tenké krusty, pod kterou distingovaná severská společnost uzamkla pudy, které se pak hlásí s překvapivou intenzitou o slovo v prostředí plném bizarních lidských rituálů (v tomhle připomíná Vyšší moc Seidlovu trilogii Paradies) Potvrzení, že Östlund patří do první ligy artového filmu. Možná by to jen místy nemusel tak zdůrazňovat. [80%](7.10.2014)

Zaujímavá premisa vyťažená až na kosť v civilnom, ale o to viac intenzívnom podaní. Plus výborné snímanie a záberovanie. Osobne pre mňa ukážkový príklad malého - veľkého filmu. 9/10(2.8.2014)

Až na ten přespříliš vykonstruovaný konec vynikající severské vztahové drama. Původně to vypadalo, že Ruben Östlund chce svým filmem přispět k debatám o krizi rodiny, nakonec jeho film vypovídal spíše o krizi mužské role v současném genderem a politickou korektností znásilněném světě. A také o současné Evropě, v jejímž pohodlí lidský rod naprosto degeneruje, příroda je zkrocená, zima už neznamená smrt, dokonce i velehory jsou bezpečným místem pro rodiny s malými dětmi, všechno jsme si tady v Evropě ochočili a ono si to ochočilo nás. Dobře jsem si ten rozdíl uvědomil třeba na Novém Zélandu, kde ve stejně blahobytné společnosti ještě stále funguje pocit sounáležitosti a jakési vyšší odpovědnosti za osud druhých, jelikož nikdo nikdy neví, kdy udeří zemětřesení, přijde tsunami, zaúřaduje nevyzpytatelný Tichý oceán...a člověk bude odkázán na pomoc druhého. Tohle v dnešní Evropě naprosto chybí. Nadbytek a absence strachu nás rozkládají zevnitř. Filmu Rubena Östlunda pak ovšem trochu chybí odvaha postavit se kánonu politické korektnosti, rozpad vztahu a partnerský rozkol nakonec onou scénou ve vánici na sjezdovce uhladí a scénou v autobuse uhne úplně někam do absurdna (ta pochodující masa mi svou kolektivistickou vizí připomněla komunistické budovatelské filmy 50. let...akorát tady nepochodovalo dělnictvo vstříc dějinnému optimismu, nýbrž střední třída na sešupu dolů...za všechno totiž můžou diletantští řidiči autobusu...). Stejně tak aby se neprohřešil ani náznakem úlitby ke komerci, pečlivě v celé mizanscéně vymazal jakýkoliv náznak product placementu, zmizelo všechno firemní, loga z bund, lyží, lyžařských brýlí, helem, oblečení...a je to tak nápadně anonymní, až to bije do očí...svou sterilitou...(11.2.2015)

Hezky natočená studie, jak rodinu rozhodí, když se otec zachová zbaběle. Tísnivá atmosféra je velmi dobře zachycená stejně jako přehnané vykrucovací kecy o tom, jak kdo danou situaci vnímal. Do zkratu otce, když se rozbrečí na chodbě fakt dobré. Potom už mi to trochu drhlo a vyhlížel jsme konec.(9.9.2017)

„KDE JE TÁTA?…“ /// Östlund, kráčí za svým cílem klidným tempem. Tím cílem je psychologická sonda, od který jsem vočekával víc, než jsem měl. Po prvním lyžovacím dnu přichází lavina, na kterou lidi (asi) reagujou instinktivně. Ne každej má instinkt zabijáka (no dobře, tak hrdiny). Začíná se rozehrávat rodinný drama, který díky dalším postavám vypovídá i o jinejch věcech (sociální kontext?). Ale já se těšil na tu rodinku, páč manželství je složitá instituce i bez lavin. Beru i ten filmařskej přístup. Statický záběry, nebo záběry „vo ničem“, který maj k něčemu (asi) sloužit. Zas takovej frajer nejsu, takže jim to moc nežeru, ale proč ne, ten Vivaldi není špatnej. Posloucháme Ebbu, sledujeme její rozpaky či frustraci z nastalý situace. Jinej úhel pohledu má Thomas. My víme, kde je pravda a škoda, že atmosféra, která se dá krájet nevydrží dýl. Voni toho tady totiž řešej zbytečně moc. Navíc jediná schopná postava je Ebba. Thomasův charakter se vyvíjí dobře, ale pak mě přestal bavit. Pak ta záchrana… to je spíš trapnost. Očekávání splněno na půl. Čekal jsem víc psycho, nějakou filozofii či snad studii člověka, ovlivněnýho nepříjemnou událostí. No nic. Asi si budu muset prožít něco svýho… (což by neměl bejt problém. Su ženatej…) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nechápu, proč mě stará přihlásila na lavinovej kurz. 2.) Zjistím, že ani přežití laviny nezajistí šťastnej život. 3.) Thx za titule ,,jneck“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(11.2.2015)

Na premiéru od Rubena jsem si asi nevybrala nejvhodnější den. Je to silně depresivní záležitost, takže na takové snímky musí být asi i to správné naladění mysli a to já jsem zrovna neměla. Jak může jedna sněhová lavina zacloumat z už tak trochu nalomeným manželským párem. Hluboká sonda do takového manželství dvou lidí mě bolela vnitřně možná víc než bych sama předpokládala a pomalé tempo tu tísnivou atmosféru jen umocňovalo. Ale asi jsem čekala přece jen něco úplně jiného a je možné, že jednou za příznivějších okolností dám repete.(10.2.2015)

Tato švédská hanekovina pouze smutně ukazuje, že není všechno Haneke, co se třpytí. Námět filmu je zajímavý, ale zbytečná snaha o artové zpracování s nadužíváním dlouhých záběrů statickou kamerou dělá z filmu snobskou záležitost. Kdyby byl natočen trochu konvenčněji, na působivosti by mu to neubralo a nebyla by taková řehole ho dokoukat do konce. A to jsem nezmínil nejtrapnější složku filmu - hudbu, kterou tvoří výhradně Vivaldiho Léto (zřejmě pokus o ironii), které se ozývá asi 20x na náhodných místech filmu a je značně otravné.(3.1.2015)

"Jako tzv. vyšší moc bývá zpravidla označována objektivně nepředvídatelná a objektivně neodvratitelná náhoda. Někdy však je tento termín chápán úžeji a rozumí se jím pouze tzv. vnější neodvratitelná náhoda, která nezávisí na vůli jedné ze stran. Zjednodušeně řečeno: Vyšší moc znamená nepředvídanou výjimečnou situaci nebo událost, kterou nemohou strany ovlivnit, která brání některé z nich v plnění jejích povinností a která není způsobena její chybou nebo nedbalostí. Jedná se o jakousi překážku ve splnění závazku. [...] Vyšší moc tak typicky nezávisí na vůli ani jedné ze stran, nelze ji ovlivnit a v zásadě ani předvídat. Můžete si pod ní představit například různé přírodní události a kalamity." ***MOŽNÝ SPOILER*** Jinými slovy muži skrz lavinu (záměrně odstřelenou) bylo zabráněno v plnění povinnosti otce, a proto uprchl :). To je samozřejmě napsáno v nadsázce, stejným způsobem je ale potřeba vnímat i celý film, který je protknut švédským humorem ala Roy Andersson. Jednotlivé dny zimní dovolené jsou brány jako kapitoly, kdy každá z nich je uvozena dosti okázalým informačním titulkem a působí jako takové experimentální, terapeutické cvičení na pokračování. Östlund považuje diváka jako sobě rovného, jako distančního pozorovatele-terapeuta-psychologa. Během dlouhých, výhradně statických záběrů mu předkládá kompozičně promyšlené obrazy s vycizelovanými a vypointovanými dialogovými pasážemi (často o genderovém postavení muže a ženy v rodině). V podstatě celým filmem prostupuje téma genderové analýzy rodiny (role matky, role otce), etických a morálních dilemat (o míře sebereflexe a psychologické síle a schopnosti přiznat si vlastní chyby/selhání), která v divákovi vyvolávají určitá očekávaní, jež jsou v závěru narušena a převrácena naruby. Podvratná hra s diváckým očekáváním je vlastně asi hlavním a jediným důvodem určitého odporu částí diváků. Mně to tak zásadní nepřišlo, abych Vyšší moc odmítl, zároveň ale nemám u filmů příliš rád, když si režisér diváka povodí jako Messi půlku obrany. Kronika rozpadu manželství zůstává nenaplněna, přesto 4*.(24.10.2014)

Zajímavá vztahovka natočená jako psychologické drama rodiny vytržené ze stereotypu domácí rutiny a vystavené zkoušce důvěry. Nedá se jí upřít smysl pro atmosféru daný střihem a výběrem hudebních motivů, stejně jako slušné herectví neokoukaných herců ze severu a konec konců ani schopnost místy tnout do živého. Čtvrtou hvězdičku ale nakonec přece jen nedám, protože místy se Östlund ztrácí v intelektuálních tezích, místo aby věcně charakterizoval problémy partnerského života. Někteří diváci včetně mě budou tak trochu tápat, co chtěl dejme tomu autor sdělit pěším sestupem hotelových hostů serpentýnami z hor vstříc civilizaci. Pokud je celý konflikt postaven na historce s lavinou, pak režisérovi uniká mnoho z lidské psychologie i z toho, co tvoří fundament partnerských vztahů. Podobná příhoda patří do kategorie těch, co dokážou naštvat, ale tak jako klesne zvířený lavinový sníh, opadnou záhy i emoce a střízlivě uvažující člověk se jim bude jenom smát. Mnohonásobně větší nebezpečí pro partnerskou soudržnost tvoří hysterický výlev sebelítosti, malosti a pohrdání sebou samým, jaký předvedl filmový hrdina tváří v tvář manželce. Patří k těm, co můžou navždy změnit pohled na partnera a snadno zničit perspektivu dalšího soužití. Mimochodem, i z hlediska dramatické stavby bylo pro film mnohem lepší nechat diváka balancovat v jeho sympatiích pro aktéry příběhu a nechat ho na vážkách, na čí stranu se nakonec přiklonit. Do zmíněné scény snímek nutil k přemýšlení, pak už jen k zaujímání postojů. Pokud bych byl ochoten pohlížet na lavinovou historku jako na katalyzátor dlouhodobě doutnající nespokojenosti, kdy stokrát nic umořilo osla a jedna jiskra dokáže nečekaně zapálit sud prachu, dávaly by mnohem víc smysl reakce i skutky všech členů rodiny. K tomu mi ale Östlund nedal žádné indicie a patrně to myslel přesně tak, jak to natočil. Celkový dojem: 60 %.(7.10.2014)

Člověk v dobrém úmyslu vstane od stolu, aby došel pro bernardýna a hned má zaděláno na problém.. Lavinový incident je příslibem věcí příštích a odtažitá Wenzelova kamera přispívá k diskomfortní atmosféře nedůvěry, nicméně zvolená forma předlouhých záběrů Alp a útrob luxusního hotelu s negativním vlivem na chatrné lidské vztahy se až příliš upínala ke snaze něco naléhavého sdělit a sám Östlund jako by ani v některých chvílích nevěděl co. Když hysterický akt sebelítosti pomůže k návratu do role otce a manžela, je to třeba jasné. Můžeme si říct, že obrat světa v prdel bude brzy zdárně dokončen.. Bez ohledu na rezavého vousáče Kristofera Hivju z Game of Thrones, nebyl to celé jen prolog k „valar morghulis“..?(29.1.2018)

• TeeAge

|| Scenár: Ruben Östlund | Hudba: Ola Fløttum | Distribúcia: TriArt Film | Štúdio: Beofilm Coproduction Office, Film i Väst, Motlys, Plattform Produktion, Rhône-Alpes Cinéma, Société Parisienne de Production | Rozpočet: ? $ | Tržby: 1,2 milióna $ | Ocenenia: Golden Globes - 1 nominácia: Cudzojazyčný film. Spolu: 28 výhier a 26 nominácií || Možno som sa na to zle vyspal, ale v deň zhliadnutia mi to prišlo ako anekdota o velkom hovne a deklarácia zväzu posraných občanov 21. storočia. 118 minút (!) (SPOILER:) sa rieši (v priemere v 5 minútových záberoch z diaľky) to, že vďaka lavine, ktorá ľudí na terase hotela minula, sa životy "poškodených" nadobro zmenili, a objavia sa psychické problémy sebazáchovného otecka, ktorý niekoľko desiatok týchto 5minútových statických záberov prekňučí, ako človek, ktorého najväčšie doterajšie trauma v živote bolo ženiné NIE na každodenný orál. Áno, dá sa polemizovať o tom, že ho zdrtilo vlastné chovanie voči svojej rodine (mimochodom má prečo), a že sa to nedá súdiť do doby, kým človek neprežije to isté. O to tu ale nejde, pretože tu nie je problém s tým, že kto a ako reagoval či nereagoval správne, ale o to, že ten film je nudný, nekonštruktívny, bez akéhokoľvek náznaku uchopenia spomenutých psychických problémov alebo činov. A to už nehovorím o konci s autobusom, pri ktorom som nevedel, či sa mám smiať, alebo plakať nad faktom, že som tejsto sračke venoval dve hodiny svôjho života. 1 hviezda preto, pretože film má očividne potenciál rozpútať morálne otázky a diskusiu, a tiež očividne vedel zaujať mnoho ľudí, čo nikomu neberiem. 10% | FullHD, THX, DTS |(29.3.2015)

Na tento snímek musíte být opravdu hodně artově naladěni, abyste ho dokázali zvládnout a plně docenit. Lavina spustí lavinu událostí, která bude mít dopad na aktéry Vyšší moci. Nádherné zimní lokace horského střediska dávají neskutečný prostor, na němž by se dalo po obsahové stránce doslova vyřádit. Ruben Östlund však pracuje velmi minimalisticky a úsporně s příběhem, postavami, i jejich emocemi. Pokud je však takový přístup zbytečně roztažen do 120-ti minutové stopáže, může nastat zádrhel. Prostor dvou hodin daného času totiž režisér nevyužívá naplno. Spousta scén mi přišla téměř bez smyslu, zbytečně dlouhé, nic se v nich vlastně nedělo. Pokud by se jednalo o nějaký emocionální nápor postav a scéna by se zaměřovala na jejich citové pochody, toto by bylo na místě. Ale to jediné, co mě v tomto případě zaujalo, byla okolní příroda, zasněžené hory a klid, jen občasně "narušen" dramatickými tóny Vivaldiho "Four Seasons". Chování postav mi přišlo občas podivné, rozmazlená děcka, nalepená s ksichtem na mobilech (na tento jev jsem v dnešní době velmi alergická) tomu také moc nepřidala. Herci jsou sice výborní, ale celkově mám ze snímku dojem, jako by se v divákovi pokoušel vzbudit nějaké emoce, ale přitom k tomu nedával příliš prostoru.(14.1.2018)

„Jsme na dovolený, nebudeme si to kazit. Tohle už je za námi. Přišla lavina, vyděsilo nás to, ale nic se nestalo. V pořádku?“ - „Ano.“ Tak ne. Selhání muže, „hlavy“ rodiny, je v tomhle filmu totiž až příliš fatální. Neschopnost přiznat slabost postupně narůstá od obludných rozměrů. Počínající lehké dusno se mění v těžké, atmosféra houstne. Třeba takové stupňování trapnosti při posezení s přáteli byla dost síla. Ale i přes všechnu tu hořkost jsem se musel smát, jak moc trapně mi jako pozorovateli bylo, naštěstí zcela záměrně. Snímek není jen sondou do rozkladu vztahu, ale též výpovědí o mužích a ženách současné společnosti, jak dokresluje i výpověď na konci komentáře. Škoda podivného závěru, ten jakoby ani nepatřil ke zbytku filmu. Celkově dávám silné 4*. „Ale nemáš někdy strach, že tě opustí, že zůstaneš sama?“ - „Jo, člověk má strach, že zůstane sám. Ale mám kolem sebe spoustu jiných lidí, co pro mě hodně znamenají. Nemám jen manžela a děti. Nemůžu si budovat sebevědomí jen na tom, že jsem něčí žena nebo matka.“(12.5.2018)

Pomalé tempo filmu, a dlouhé meditativní záběry na horská panorama, podbarvené Bachovými motivy, umožňuje divákovi dumat nad poselstvím a symbolikou filmu během samotné projekce, aniž by mu bralo možnost se naplno ponořit do dramatu samotných postav. Symbolika laviny je klíčová - jeden zdánlivě drobný prohřešek spouští postupně se nabalující vlnu vypjatých dialogů, které postupně odkrývají daleko hlouběji prorostlé kořeny skutečných problémů (nejen) obyvatelů hotelového pokoje s číslem 413 (4-1=3). Evropský filmový art is not dead. 80%(8.2.2015)

Zavřu oči a vidím záběr na dva muže, stoupají hlubokým sněhem strmě vzhůru na vrchol, plíce plné čerstvého vzduchu, slunce, nebe bez mraků, samota přátel, znáte to... V poměru k horským titánům nepatrní, a přece v té výšce svobodní jako nějací bozi. Vytržení, pro teď, z toho, co jednoho z nich tak náhle přepadlo tam dole v údolí, až to shodou okolností částečně ulpělo (jeden z vícero odlehčenějších momentů, bez nichž by „obraz" nemohl být úplný) i na tom druhém, a co si s sebou do hor nesou. Chvilkový stav, který nemůže, než rychle pominout. K čemu asi celé tohle odbočení ke sdílení mezi muži, k ryzosti přátelství, které trvá, i když i ono je v téhle konkrétní situaci skoro bezmocné v tom, že nenabízí odpověď, ani rozhřešení? A k čemu, snad ještě případněji, důraz na postupné, trochu tajemné, objasňování reakce dětí na oba rodiče? Hanekeovský motiv ala Caché, ačkoli Haneke má určitě docela jinou představu o tom, kdy a jakým způsobem napětí vyvolané tím, co se skrývá, zmírnit. (Snad proto, že má větší důvěru v sílu filmového obrazu, než Öslund?) Ve vyjmenovávání prvků, které zjednodušené porozumění typu, ukažme si na Něho, na Ni, podle mě silně zpochybňují, by se dalo pokračovat. Opravdu lze celou tu seversky bergmanovskou drobnokresbu, všechny její náznaky, přebít jednoznačným verdiktem? Ŕekl bych, že otázky, které film pokládá,, nemají snadné vyústění, nelze je rozseknout, a tím se jich pohodlně zbavit. Proč? Jednak je tu už naznačená nejednoznačnost snímku, jeho nepoddajnost vůči zjednodušením, která se sama nabízejí. A pak je tu něco, co potvrzuje, že film nabízí více možných čtení a neumožňuje mezi nimi snadno rozhodnout nikoli náhodou, totiž povaha situace, jež má, jak napovídá i název snímku, v sobě něco, co se nedá zvrátit, čemu se nelze vynout, něco mezního. Jakmile k „selhání” dojde, nedá se odestát, a co víc, nabaluje na sebe další nevratnosti, valí se jako lavina. Naléhá. Volá po tom, aby se něco stalo. Ale při tom je zřejmé, že se nic stát nemůže. Nelze konat a nezranit, dál nezraňovat. Nelze mlčet, mlčení by se nedalo vystát, jenže stejně tak se zdá, že není možné mluvit - protože, 'o čem bychom mluvili, když ti to nemůžu odpustit'? Jediné, co by (snad) bylo možné? Vydat se všanc a přiznat svou slabost. Otázkou tedy není vina. Alle nevinnost.(20.1.2019)

Vyjet z kolejí zvaných správný otec a ideální manžel se nevyplácí. Ale co když? Jedna krizová situace, jedny vleklé důsledky. Film Švéda Rubena Östlunda rozloží jednu na první pohled fungující rodinku. Stačí k tomu jedno rodinné posezení na terase, přičemž se začne do údolí řízeným odstřelem sunout lavina. Lidé zpanikaří, ač se, co oni nakonec pocítí, jedná pouze o oblak sněžné mlhy. Živitel rodiny od stolu zbaběle uteče, sám, bez dětí, bez manželky. Štiplavá dohra nás začne pronásledovat, stejně jako děti manželů i jejich přátele, kteří jsou zatažení do dusivě trapných situací (zřejmě nejsilnější moment filmu). Navíc se na horách nedá nikam moc utéct, prostě se tu mlčí, chodí kolem horké kaše, pak tiše hádá, pak hystericky rozpadá. Kamera je neúprosná, postavám v dlouhých statických záběrech nedá nic zadarmo. Civilní evropský skvost. Žádné cpaní rodinných hodnot, žádné jasné soudy, žádné univerzální rady.(21.2.2015)

• lenuse

Občas dostávám otázku, jaký mám názor na Rubena Östlunda. A já se moc snažím si ten názor udělat. Ale zatím jsem nebyla schopná dosledovat žádný jeho film. I když Vyšší moc už jsem skoro dala.(6.10.2014)

Vlastně nemám co vytknout, jenom nevidím důvod vidět znovu, proto jen čtyři hvězdy. Film s překásnou kamerou, promyšlenými záběry a vnitřním napětím.(4.6.2017)

Vlastně zatím u žádného podobně laděného švédského a/nebo dánského filmu se mi po jeho skončení nestalo, že bych byť i jen na moment pochyboval o věrohodnosti libovolném segmentu odvyprávěného děje. Chápete? Seveřani prostě tyhle ryzí seriózní dramata umí podat tak, jako že se všecko to hnusný fakt stalo, jen to zrovna náhodný kolemjdoucí bezchybně natočil na kameru.(12.3.2017)

Po zkušenostech, kdy obsahy filmů na databázi obsahují spoilery (i od oficiálních distributorů), je moc nečtu. U tohoto snímku to byla chyba. Z traileru jsem se nechal nalákat na něco úplně jiného, než jsem nakonec sledoval, ale nevadí, Vyšší moc je rozhodně zdařilým dramatem, které řeší vážný problém mezi manžely, vzniklým skrze řízený odstřel sněhu, chcete-li, tak lavinu. Odsuzovat manžela za jeho počínání zcela nelze, skvěle to vystihl Kristofer Hivju. Pochopitelné však je také rozpoložení manželky. Jen mi přišlo trochu, řekněme podivné, že o tom vykládala kdekomu v hotelu. Natočen je film hezky, scéna s lavinou nemá chybu, Vivaldiho Léto dává některým scénám značně dramatický podtext, který se však často nekoná, takže jde od tvůrců o jakousi hru s divákem? Možná. Na čtvrtou hvězdičku to u mě nemá, ale rozhodně nejde o vůbec špatný snímek.(12.2.2015)

[Be2Can 2014] Neviem sa zbaviť dojmu, žeby ma Östlundova chladná analytická štúdia otcovského archetypu prevráteného naruby zasiahla o poznanie viac, keby vypustil líniu s druhým párom, skrátil to cca o polhodinu a svoj komorný severský rukopis zovrel obsahovo i formálne do podoby antickej tragédie - to by pre zrozumiteľné vyjadrenie posolstva úplne postačovalo. I tak výnimočne dobre natočené (precízna práca so scénou, zo záberov na sneh mrazí a niektoré pasáže sú nepríjemne fyzické), zostrihané (významové prechody a použitie hudby vytvára niekoľko úchvatných momentov) a zahrané (Johannes Kuhnke dominuje). Rozvrátenie tradičnej rodiny od základov ako vnútorná lavína a záverečné vztiahnutie myšlienky z jedinca na spoločnosť je od začiatku premyslenou konštrukciou, na ktorú odvoláva už samotný názov a ktorú završuje absurdná peripetia s autobusom. Navyše je Ruben Östlund brilantným psychológom, ktorý na jednu stranu svoje observačne snímané postavy (nechýbajú dlhé statické zábery a rozdelenie na jednotlivé dni evokuje denníkovú formu pri ktorej už takmer očakávame, kedy postava začne rozprávať na kameru) poľudšťuje, a na stranu druhú odstupom od látky vytvára chvíle, v ktorých fungujeme opačne - zo strachu z pripustenia si, že by sme reagovali rovnako, sa uchyľujeme k smiechu. A práve to sú najsilnejšie okamihy filmu, ktoré ho posúvajú o úroveň vyššie oproti podobne zameraným dielam. 80%(14.10.2014)

Výborná, komorná vzťahová dráma. Na prvý pohľad udrie do očí precízna technická prepracovanosť snímku, kde kamera dokáže navodiť pocit reálnosti a náhlej spolupatričnosti s hlavnými aktérmi, pričom čo divák, to možná sympatia a súhlas s rôznymi stranami. A to ani nehovorím o úžasnom prostredí zasnežených francúzskych Álp. Predchádzajúce problémy v rodine spolu s nešťastnou udalosťou majú za príčinu náhle vzplanutie inštinktívneho chovania, čo paradoxne vyústi do hľadania riešení a pokusu o záchranu vzťahu. Prostredníctvom druhého páru zase dostávame zrkadlový obraz možných variánt riešení ako i zaujímavú filozofickú podporu tohto problému. Koniec bol perfektný, nádherne dotvoril a uzavrel hlavnú pointu. Som maximálne spokojný a snímok odporúčam každému fanúšikovi drám ako vystrihnutých z reálneho života. Niečo podobné sa môže pritrafiť každému z nás a to ako vtedy zareagujeme vie naozaj iba asi Vyššia moc. 80/100(5.2.2015)

Kdyby spolu měli Haneke s Bergmanem dítě a před spaním mu četli ze sociologických knih Ulricha Becka...(5.2.2015)

Východisková situácia je fantastická, no najmä v závere sa tlačí málo na pílu. Celkovo pekná festivalovka, ktorá nenadchne, takmer nenudí a ani nenaštve. Pri tomto druhu filmov je najmä to druhé a tretie, veľkým prínosom Herci veľmi fajn. 7/10(22.7.2017)

Ku koncu filmu, v ich hotelovej izbe, bol jasný príklad toho, čo poznáme pod názvom 'kôpka nešťastia' .(28.2.2015)

Katastrofický film s intimní, ale pořád ničivou katastrofou. Östlund se chce ptát a chce, abych zaujal postoj a projektoval sám sebe do jednotlivých postav. Chce, abych si vybral stranu a tu obhajoval, jenže jakmile si ji vyberu nesu s sebou i nevoli a nevyřčenou výčitku strany druhé. Tudíž je nejlepší rolí zůstat venku jako údržbář/divák a čučet na rozpad zpovzdálí. Jakmile se začnu ptát sám sebe lavina jde skrz kamery i ven. Takhle teda jo. Psychologické cvičení s premisou "co, kdyby" namixované s tématikou genderu, přirozenosti a viny za svou přirozenost. Dokud se Östlund ptá, je bez chybnej.(21.8.2016)

Seveřané nám naservírovali další drama, tentokráte rodinné. Příběh je to vskutku komorní s jednoduchou zápletkou. Pohodová fungujícíc rodinka si vyjede zalyžovat do Alp kamsi na francouzskou stranu. Tomas i Ebba se těší jak si se svými dětmi zalyžují v klidu hor, bez neustálého vyzvánění Thomasova pracovního mobilu a jak si užijí pracovně jinak zcela vytíženého tátu. Nešetřili na ničem ani na ubytování v luxusním hotelu na vrcholku jedné z hor z jehož vyhlídkové terasy je nádherně vidět do okolí. Při jednom z obědů z této terasy spatří řízený odstřel laviny. Z parádní neobvyklé podívané, kterou si zprvu všichni fotí se posléze staně hrůzný zážitek, neboť masa sněhu se řítí přímo k terase. Zatímco Ebba instinktivně sevře obě děti do svého náručí chráníc jej vlastním tělem, Thomas (také instinktivně) sebere ze stolu ajfoun a rukavice a úprkem prchá z terasy... Z dosahu laviny sice uprchl, ale uprchl z života Ebby také jako chlap, manžel a opora o kterou se dá opřít v kritickou chvíli. Od té chvíle se dovča mění v psychologické drama kdy Ebba má problém s tím co se stalo a Thomas také. Přes zdánlivé bagatelizování situace si totiž sám jako chlap uvědomuje, že se zachoval jako zbabělá sračka. Ví co ztratil a neví co s tím.... ------ Já bych osobně s tím selháním nebyl tak přísný. Skvěle to ve filmu nastínil Thomasův přítel. Ve chvílích, kdy jde o život, kdy je člověk opravdu v tom nejhorším nebezpečí se někteří zkrátka přepnou do defaultního režimu a jejich chování je identické s chováním zvěře. Šílený strach pak z typických hrdinů od nichž předem očekáváme rozhodnost dělá sračky a z běžných lidí hrdiny. Těžko od stolu tvrdit - to já bych tedy neutekl, byť to od stolu zcela jistě řekne každý z nás. - Moc se mi líbil střih ve vypjatých chvílích, kdy je divákova pozornost zničehonic odvedena jinam. Také statická kamera a dlouhé záběry do obličejů herců byly fajn. Tohle zkrátka bylo dobré a to zejména proto, že to bylo velmi uvěřitelné a skvěle podané. Ten závěr v mlze filmem lehce zamával, ale při skončení jsem si uvědomil, že jsem si vlastně přál aby to tak dopadlo. Důvěra je zkrátka křehká sklenka a snadno se napraskne čidokonce rozbije. Za mně je to 5 tužkovek do dronu. * * * * *(8.8.2015)

• Real Tom Hardy

"FORCE IRRACIONALES" -------------- Slovo cringe už takmer vôbec nepoužívam, za posledné dva roky bolo tak moc využívané a zneužívané 15 ročnými YouTuberskými deťmi, až stratilo svoj význam, nuž ale čo sa dá robiť, treba ho použiť teraz v jeho pravom význame, pretože tento film bol čistokrvný, ultimátny cringefest. Ak je Snow Therapy psychologickou sondou, tak psychológom je potom každý, kto počúva patetické náreky manželských párov tesne pred rozvodom. O tých ženských kecoch nehovoriac. Na tie potrebuješ okolo mozgu poriadne hrubý pancier. Hudba bola fajn, no jej zasadenie až tak moc nie. Podľa nej majú vo filme teda prednejšie miesto pár-sekundové zábery na odpaľovanie lavíny ako "silné" témy v rozhovoroch. Ale aby sa len v zlom nekydalo, našlo sa aj niečo dobré. Kamera bola fantastická, skvelé scenérie, super záberovanie počas dôležitých, ale aj všedných scén, plynulý mix rôznych jazykov a to, čo sa mne vždy a najviac páči - dlhé zábery a minimum strihu. To jednoducho úplne žeriem a tu to bolo dokonané na maximum.(28.12.2017)

Hodně emotivní a napjatý příběh. Naprosto skvělá atmosféra. Opravdu jsem se vžila do děje a do nálady hlavních postav. Možná mi to přineslo nejen výbornou podívanou, ale i špatnou náladu. Ale cítím se zvláštně. Unikátní podívaná.(27.3.2015)

Najprv ma síce vytáčalo chovanie manželov, keď city a pocity nedávali najavo, keď ich dusili niekde vo vnútri a tvárili sa akoby nič a nič neriešili ... ale potom, keď všetko vyplávalo na povrch, všetko bolo vypovedané, keď sa začalo plakať a kričať ... tak ma to ohromne začalo baviť. Výborne sa na to pozeralo - po všetkých stránkach - nádherná krajina, hotel, dobrí herci, parádna kamera a aj samotný príbeh. Vivaldi sa ale akiste obracal v hrobe.(30.3.2015)

Těžce psychologická záležitost, která se však díky přehnaně artovému zpracování tváří až zbytečně snobsky. Ono známé "méně je někdy více" by zde platilo dvojnásob. Druhá půlka totiž jede už pouze ze setrvačnosti, kterou umocňují předlouhé statické záběry bez hudebního podkresu, pokud tedy nepočítám nahodilé miniúryvky Vivaldiho Four Seasons. Závěr sice s výhradami beru, ale atmosféře a průběhu by rozhodně více slušel nějaký - řekněme - méně konvenční. 70%(2.2.2015)

Parádní hipster art. Základní konflikt snímku je, bez jakýchkoliv debat, hodně originální, vykreslení postav a jejich chování pak skvěle odpozorované. Filmařsky Vyšší moc exceluje, téměř každým záběrem zaujme pozornost a dokáže bez potíží odehrát obraz v jednom statickém záběru, aniž by tak film přicházel o svou vnitřní dynamiku. Naopak, ta je právě díky statickému minimalistickému záběrování velice výživná a vrstevnatá. A abych nezapomněl, významný podíl má na tom i fantastická zvuková stopa snímku. Skloubení minimalistických hudebních tónů a zvýraznění ruchů lanovek a jiných zvuky vydávajících přístrojů, stírá hranici mezi hudební a ruchovou složkou a skvěle tak znervózňuje divákovu pozornost na téměř až podprahové úrovni. Výborný film, u kterého možná nebude každému tak úplně dobře. 8/10(23.3.2018)

• Stoka

///////////////////////// FUCK YOU \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ TAK TOHLE BYL NESKUTEČNÝ SHIT, U KTERÉHO JSEM TRPĚL SKORO CELÝ FILM. Nechápu, ja se to mohl někomu vůbec líbit. Dvě hodiny nudy a ještě navíc si číst titulky nepodařené a nevyrovnané rodinky. Film jsem chtěl několikrát vypnout, protože sem ho už nemohl snést. Zázrakem jsem se dodíval, ale v duchu jsem si říkal: ''ty pičo, co tohle je''?. Celou dobu Ebba žvanila a zmiňovala se o tom, jak její manžel při lavině v restauraci, která se na ně ''valila'' utekl pryč a je tam nechal - celou dobu filmu, to už vážně bylo na nervy a ještě navíc do toho zapletla dva lidi (asi kamarády), kteří spolu taky potom kvůli tomu měly nějaké rozepře. No a ten autobus na konci, to už byla třešnička na dortu. Tak ona vyčítala manželovi, že utekl před lavinou a nechal je tam samotné a ta mrdka pak uteče z autobusu a nechá je tam - přitom ona udělá to samé. Žádná soudnost? 70% - asi budu blejt!(1.2.2019)

Strašná frajeřina tenhle film. Od Ostlunda jsem něco až tak dobrého nečekal, pro mě jedno z největších překvapení za poslední dobu. Ta neustálá nejistota, co se stane v další scéně! Pnutí od začátku až do konce, jakoby mezi první a poslední scénou byla natažená struna. A nekonečné rozvíjení nitek toho, co se už stalo. Důraz na detail. Měl jsem z toho až trochu pocit, že je ten film tak vymakaný, chytrý a absolutně sebejistě zkonstruovaný, že myslí i za diváka, neponechává pro něho moc prostoru. Ale v tomto případě to nebylo na škodu, díky tomu je parádně sevřený a netříští se. Formálně je to taky lahoda - práce s laděním barev (bílá, modrá, fialová...a teplá hnědá v interiérech), obezřetně volená velikost rámování (navíc se téměř nedá předvídat, jak bude následující záběr vypadat, nestále je zde snaha snímat věci jinak, než je zvykem), délka scén ideální (snad jedinou výjimkou bylo už trochu přestřelené natahování vousáčových pochyb v posteli). Ani ten Vivaldi tam není využitý tak prvoplánově, i když jsem z toho měl strach. Ještě větší strach jsem měl z Corbeta, kterého od dob Simona Killera nesnesu, naštěstí si zahrál jenom v jedné scéně.(3.2.2015)

Nejvíc.(20.2.2015)

Povedzme si to hneď na začiatku na rovinu. Podobných príbehov sme už videli nespočetne. Zo zdanlivo banálnej záležitosti sa postupne vyvinie manželská kríza. Tým pádom sa nedá vyhnúť určitej predvídateľnosti, keď napríklad v tomto prípade ma dej minimálne prvú hodinu ničím neprekvapil. Najskôr reagujú deti, potom sa udalosť začne rozkladať v hlave manželke a nakoniec manželovi. K tomu sa pridá nejaký pár, ktorý je toho svedkom, vyjadruje sa k tomu a nakoniec sa infikuje Vážne to nie sú spoilery, inak to totiž ani nejde. Lenže v mantineloch určených scenáristom to skvele funguje, všetko je presne načasované, humorné situácie sú skutočne vtipné a trefné a predovšetkým tu máme to nádherné prostredie. Bergmanovsky a Nicholsovksy ladená dráma na horách funguje skvele. Lenže možno práve spomínané kapacity by s postavami urobili asi väčšie hogo fogo. Keď už by ich mali v snehu, tak by na nich nenechali nitku suchú. Záver je podľa mňa mierne kontroverzný. Zámer je jasný, len neviem, či tá situácia nesvedčí skôr o opaku, to je ale na diskusiu, kto sa zľakol a kto nie.(9.10.2014)

Deštrukcia švédskeho snu vo francúzských Alpách. Moderná spoločnosť nikoho pred tragédiou nezachráni.(16.10.2014)

Až bergmanovsky analytická studie manželského rozkladu, která maximálně vytěžila rozmáchlé, ale zároveň intimní prostředí luxusního horského hotelu. Lavina skrytých emocí, které se skrývají pod povrchem, zároveň tematizuje dnešní krizi maskulinity, jíž režisér zachycuje pomocí vícevýznamových pasáží a chladně vycizelovaného realismu, jenž si nezadá s perfekcionismem Davida Finchera. Östlundův nejlepší snímek.(15.1.2017)

(Kino Film Europe - Be2Can - 11.10.2014)(11.10.2014)

Podvratná hra s očekáváním diváka na všech úrovních percepce. "Divácky přístupný film?" Totální šok, něco takového bych po Hře od Östlunda v životě nečekal.(14.10.2014)

• ARI50

Zimní drama u kterého jsem čekal plno emoci ale dostal jsem hodně slabý pokus, aspoň okolí bylo krásne.(25.12.2018)

Syntetický snímek přesvědčivým vyprávěním manželského zlomu (způsobeného selháním otce) znázorňuje celou řadu aktuálních civilizačních krizí, a varovně odhaluje převážně nepřipouštěnou pravdu, že globální katastrofy mají původ v chování jednotlivců. Ve snímku se prolínavě střetají konflikty dětství a dospělosti, jazyků (řečí národních i intimních mluv), současné potřeby být sám i s někým, mluvit i mlčet (a mlčení sdílet), postřehovat svět bezprostředně a zprostředkovaně, a především relativizace pravdy. Do toho se přimíchávají obrazy nezdravých, ba zhoubných civilizačních návyků – mj. spolehu na média zprostředkovávající skutečnost a negující její hmatatelnost, neschopnosti vychovávat, integrovat rodinu a jednotit i sebe samého roztříštěného v čase svévolně plynoucím – a celek tak zákonitě navozuje dojem naprosté apokalypsy, kterou ovšem relativizují a zintimňují komediální prvky… Stále tak zůstává otevřena cesta do ještě horšího traumatu, než které se rozevřelo při banálním obědě tváří v tvář smrti, které jen zdánlivě uzavřel pár divadelních etud v samém závěru… PS: Zvláště oceňuji, jak se během filmu proměňovala postava otce, ze sebejistého, nepostradatelného muže zbyl jen dospělý, a co hůř moderní dospělý neschopný lítosti, jíž jednou by se dokázal ze své viny znovu vyrůst a dozrát. Slzy, z nichž se rodí, zúrodňují zatvrzelou půdu srdce, a neschopnost plakat svědčí o naprostém okorání i nezodpovědnosti.(14.4.2018)

• Frajer42

Čekal jsem podstatně odlišný film, kde bude rodina konfrontována s nějakou přírodní katastrofou a bude muset bojovat o svoje životy. Na jednu stranu jsem rád, že mě tvůrci překvapili. Na stranu druhou nejsem až tolik rád, čím mě to překvapili. Celou stopáž jsem byl v očekávání, že se stane něco hrozně brutálního, nečekaného a úžasného a ono se zkrátka nestalo. Rodinka je sympatická, prostředí je krásné, na scénu si odskočil dokonce i Tormund z Her o trůny. Jen se to prostě celé točí pouze kolem mírné manželské krize. Kdy manželka za hudebního doprovodu Vivaldiho zjišťuje, že osoba kterou si kdysi vzala se pomalu proměňuje v někoho jiného. Není to vyloženě zlé. Nevyhledávám filmy tohoto typu, přesto jsem na dané téma viděl hromadu lepších záležitostí. Lepší dvě hvězdy. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka eLeR.(22.3.2017)

Dnes žijeme vo svete v ktorom je mužská časť populácie neustále konfrontovaná s rastúcou samostatnosťou a kompetenciami ženskej časti. Argument, že je muž vyťažený v práci už dávno nie je relevantný, pretože žena často buduje vlastnú kariéru a do toho sa stíha starať o domácnosť aj potomstvo. Pre moderného muža sú tieto fakty často spúšťačom pocitov frustrácie a pochybností o vlastnom mužstve a postavení v rodine a aj spoločnosti. Myslím, že veľmi často práve tento fakt, ktorý so sebou civilizácia a emancipácia priniesla, je príčinou partnerských kríz a rozchodov. Niekto by si mohol povedať, že manžel bol neschopný a žena hysterická a malicherná. Alebo z iného uhlu mohla manželka vyzerať zodpovedná a schopná oproti zbabelému manželovi. Pravda je všade a nikde, pretože sa za tým skrýva o mnoho viac. Emancipácia priniesla zo sebou mnohé pozitíva, ale stavia ženy do rolí nadľudí, ktorí musia zvládať všetky ťažkosti všedného života a zároveň byť dokonalé matky a manželky, upravené, sexi a seriózne zároveň. Takýto tlak zapríčiní akurát to, že sú ženy často podráždené a zbytočne posadnuté pocitom kontroly nad celým svetom, ktorý tvorí pre ne práca partner a deti. Muži sú vnímaní ako rovnocenní, ale sami sa často cítia nerešpektovaní až kastrovaní ženou, ktorá je stavaná na úroveň hlavy rodiny. V prípade hlavných hrdinov bola situácia vyhrotená tým, že medzi nimi evidentne viazla komunikácia a neboli schopní tolerovať vzájomné nedostatky. Manželku sklamalo jednanie manžela a naopak jeho zase ponižovalo, ako manželka rozoberala situáciu pred priateľmi, keď on by najradšej zamietol celú vec pod koberec. On nebol schopný priznať svoju vinu a ona nechcela ustúpiť ani o milimeter a naďalej v ňom živila pocit neschopnosti. Všetko mohlo dopadnúť lepšie, keby vzťah nebol narušený, možno by sa všetko odohralo inak, alebo by spolu našli nejaké riešenie. Lenže za daných okolností mala žena pocit, že muž, ktorého si vybrala skrátka nie je schopný zaistiť bezpečnosť jej a ani jej detí. Manžel prepadal pocitu sebaľútosti a odmietal prijať za celú situáciu zodpovednosť. Ako ďaleko asi je schopné takéto manželstvo fungovať? Nehľadiac na to, že dve deti nejavili skoro žiadne známky rešpektu voči rodičom a ich rozhodnutiam, do konca sa snažili prevziať kontrolu nad situáciou, pretože necítili autoritu a správanie rodičov sa im zdalo absurdné. Všetko toto a ešte o mnoho viac, absolútne geniálne sfilmované s tiesnivou atmosférou a bravúrne použitou hudbou ( od tejto chvíle mi vyvstane snímok pri každom posluchu Vivaldiho ) a o nič horšou kamerou. Prostredie horského hotela uprostred zasnežených kopcov evokovalo pocit, že niet úniku a lavína bola ako kríza neúprosne devastujúca všetko čo sa jej postaví do cesty. Myslím, že koľko divákov, toľko názorov a dojmov. Vo svojom žánri vynikajúce a musím doporučiť.(27.8.2015)

LOL(17.9.2018)

• Mulosz

Kokotina(13.10.2014)

No hej, je to situácia, ktorá bytostne naserie. Ale spôsob s kým si ju Ostlund rieši je pomerne zábavná. Neistota sa šíri ako nejaká zákerná choroba do okolia, vytvára pretváranie pôvodných hodnôt a to všetko v pôsobivej izolácií Francúzskych Álp. Filmy, ktoré to hrajú na civilnosť a ktorým v rovnakej miere nechýba poetika mám rád. Nemá to síce pre mňa takú silu ako jeho predchádzajúce Play, ale ako dobre mierený konštrukt na postoj rodiny tvárou tvár nepredvídateľnej udalosti to funguje. Hoci koniec je už slabším odvarom správnych rozhodnutí, krásne uzatvára kruh a vývin postáv, ktoré sa snažia v celom tom emocionálnom guláši nájsť správnu cestu.(19.4.2019)

• Philippa

"Já sám jsem obětí svých instiktů." Herci odvedli dobrou práci a myslím, že víc prostoru prostě neměli, kameraman je též hoden ocenění. Režiséra bohužel už pochváliti nemohu...snažil se dostat do filmu příliš mnoho, cítila jsem jeho velkou snahu zaujmout a na můj vkus tlačil na pilu moc. Zvláště poslední scénou s autobusem mě doslova už naštval. Představte si, že lyžujete..krásná zasněžená krajina, pěkný počasí, kopce bez lidí, klid....a vy mechanicky střiháte oblouky, sem tam si řeknete to je paráda, večer si zajdete do baru.....a nebo se zkusíte naladit na přírodu a na ten kopec co je pod vámi, poslouchat co ticho říká, co říká hora, co je pod vrstvou zmrzlého sněhu...to je zkrátka úplně jiný zážitek....myslím že k pravdivosti stačí skutečně málo, ale chápu, že to "málo" je téměř nadlidský úkol najít...někdo to umí a Ruben to není (zatím).(7.10.2014)

Prvotřídní bergmanovka pro současné generace.(18.9.2018)

Archetyp severského rodinného dramatu, na který se dá zkrátka spolehnout. Tentokrát dostává sodu pozice muže ve společnosti a hlavně očekávání a představa o tom, jaký by měl daný muž být. Tomas před domnělou lavinou vezme čáru jako první, ba ještě nezapomene vzít si s sebou ze stolu mobil, následně se k tomuto činu veřejně nehlásí a ještě se pokouší získat v tomto tématu iniciativu nad ženou. Nijak zvlášť ještě rodinné pohodě nepomáhá dorazivší čerstvě rozvedený Tomasův přítel s jeho dvacetiletou hajtrou a zarostlým charismatem týpka, co si může dovolit mít tak nějak všechno na háku. Jediný okamžik, kdy Tomas dokáže svoje mužství nějak exaltovat je na neuvěřitelné atavistické kalbě, kde po sobě zpocený polonazí chlapi lejou piva a blejou, do čehož jim bliká stroboskop a duní techno. Problémem dané situace je také zasazení, kdy luxusní horské letovisko sice skýtá mnoho možností k realizaci, zábavě a relaxu, ale v dlouhý statických záběrech nám postupně dochází, že žádné z postav tam nic nepatří, nemá tam svůj kout a místo, kde by se mohly uvolnit. Oproti občasné hysterii na imdb, kde se chlapi bojej o svoje přirození a krejí se za větami "it is male-bashing feminist bs" v tom spíš vidim docela optimistickou a věrohodnou sondu k zamyšlení, která v zásadě řiká: "rodina tě vykastruje, ale je třeba se přes to přenést a mít to všechno tak nějak v piči".(12.5.2015)

Co může způsobit taková lavina? Lavinu věcí..... velmi zajímavé psychologické drama, film působí klidným dojmem, jako že se nic neděje a přesto se děje velmi mnoho - uvnitř, pod povrchem! + bonus navíc nádherné scenérie francouzských Alp.(20.8.2015)

Osobne film, na ktorý sa veľmi dobre pozeralo a hlavne mal v sebe jedno veľmi zaujímavé a dobré posolstvo. A občas môže jedno rozhodnutie stáť skutočne veľa. A čo človek potom musí spraviť, aby všetko napravil? Najmä ak nadobudol pocit, že sa vlastne nič nestalo? To je ťahač tohto filmu a myslím si, že to zvláda veľmi dobre. Kríza medzi manželmi veľmi ovplyvňuje aj ich deti a postupne začínajú citiť, že niečo nie je v poriadku. Film dobre vyzerá, má dobré postavy, je zaujímavý a rovnako sa mi aj páči jeho posolstvo. Myslím si, že je to film hodný vášho času.(21.5.2015)

Možná zbytečně dlouhý úvod a některé záběry rozhodně delší než musely být. Vrcholem filmu byla návštěva na hotelu, kde perlil Kristofer Hivju, jeho „obhajoba“ a hledání akceptovatelného vysvětlení „lavinové situace“ snímku hodně pomohly, pozitivní energie se přenesla i do dalších pasáží, např. nočního rozhovoru s výrazně mladší partnerkou nebo chlapské lyžovačky. Nejen kvůli pozadí zasněžených francouzských Alp chladná severská vztahová konverzačka se zajímavým kontrastem tichých pasáží a hlasitých hudebních motivů (Vivaldi).(5.2.2015)

Tisíckrát se můžu zapřísahat, že mě by se nic podobného nestalo, ale jen Bůh ví, jak bych se v podobném případě zachoval. Tím, že se film nesnažil otcovo počínání kategoricky odsuzovat, mi byl sympatický. Na druhou stranu chápu postoj matky a dokážu si představit, že podobná událost může dosud fungující vztah totálně zničit. A stejně tak si dokážu představit, že by to probíhalo přesně takhle. Opravdovost je tady hlavní devízou. A to platí i pro výborně napsané postavy. Jen bych byl raději, kdyby byl film tak o půl hodiny kratší. To množství dlouhých statickcýh záběrů bylo místy neúnosné. Ale díky výše zmíněným kladům se dalo přežít. 80%(21.3.2015)

Jak jedna událost může zkazit celou dovolenou... Čím víc se film blíží ke konci, tím je depresivnější a dostává se více pod kůži. Rozhodně zážitek, nicméně film bych asi znovu nezkoukl.(5.1.2015)

• Zmiu

Nebudu hodnotit, vydržela jsem jen 20 minut.(22.5.2016)

Zajímavý film, který je sice prezentovaný jako komedie, ale je to dost chytré na to, aby vás to donutilo přemýšlet o tom, jací vlastně jsme, co jsme ve svém životě schopni a ochotni udělat pro druhé. Utečeme, když nám hrozí bezprostřední nebezpečí, anebo nejprve budeme chtít zachránit milované?(4.10.2017)

Parádna zápletka sľubovala ťažkú psychologickú drámu, no nakoniec z toho bola iba filozofická paradigma v ktorej sa v konverzáciách rozoberalo prečo hlava rodiny reagovala na blížiace sa nebezpečenstvo tak ako reagovala. Či to, čo otec spravil bola hrozná sebecká a zbabelá vec alebo či matka nereagovala precitlivene a nezveličovala danú situáciu. V podstate silne realistické zobrazenie so mnou však nejako nepohlo, neviem, čakal som niečo iné, tak trocha.(25.10.2017)

Po Gone Girl další manželské příběhy, reálnější a paradoxně děsivější. Neumím docenit konec, ježto jsem ho asi nepochopila. Použití Vivaldiho bylo neotravnější od dob reklamy na máslo v 90. letech.(14.10.2014)

Tohle byl strašně zvláštní film. Severská tvorba, která na mě zanechala nějaký stopy. Den za dnem, to se mnou něco dělalo, ale nedokážu popsat co, nikdy jsem nic takovýho nezažil. Ani ne, že by mě to psychicky rozebralo, ale měl sem jakoby pocit prázdnoty, doslova se na mě přenesly všechny ty emoce z filmu. Není to rozhodně lavina, která nás pohltí, ale absolutní depresivní deka. Chvílema to bylo odlehčený nějakým vtípkem, ale to je jedině dobře, jinak by mě to taky mohlo odrovnat. Já možná ještě teď nechápu, co jsem to viděl a jaký že to mělo mít poselství, ale očividně jsem byl přesně v tom rozpoložení, abych byl ten správnej cílovej divák.(16.4.2018)

Vôbec som nevedel, čo od toho čakať, ale napokon som viacmenej spokojný. Naozaj veľmi dobrá konverzačka, ktorá napriek svoje častej statickosti so sebou prináša oveľa viac drámy a zlomov ako mnohé dynamické filmy. Lavína síce utíchla skôr ako stihla privodiť reálnu katastrofu (fyzicky), no spustila ešte väčšiu lavínu, a tá bola veru omnoho katastrofálnejšia (psychicky). Práve takáto situácia odhalila skutočné inštinkty manželov, ktorí prišli na dovolenku ako milujúci pár - no po tomto odhalení sa spúšťa lavína pochybností, ktorá dôsledne preverí emocionalitu celej 4-člennej rodinky. Podľa mňa to malo vynikajúci koncept, len škoda, že niektoré fázy boli tak trochu hluché, a tým pádom viacmenej zbytočné. No a ten koniec, očakával som nejaké smerodajnejšie zakončenie - z toho som zostal trochu zarazený, že to skončilo takto zamlčane.(26.1.2015)

...já nevím, jak to dělaj, ale dělaj to sakra dobře...(22.7.2015)

Film je velmi dobre natoceny, atraktivni prostredi francouzskych Alp, kdy se kamera nejednou zameri na ruzne vychytavky pro lyzare (no, mozna uplne bezne, rikejte to ale nekomu, kdo byl naposledy na lyzich v roce 96 a jeste na Pustevnach), doplnene vybornym zvukem a krasnou hudbou, zde mozno diskutovat, zda se do snimku uplne hodi... Kdyz jsem si precetl o cem film bude, byl jsem nadseny a vedel jsem, ze tento film musim videt! Jak uz se tak nekdy stava, zavladlo ve mne zklamani. Cekal jsem vetsi emocni predstaveni, i kdyz Tomas se za svuj zachvat smutku stydet nemusi:-). Ebby byla pipina, ktera v manzelstvi strada a dle meho skromneho nazoru si myslim, ze by delala problemy i bez laviny. Po nejake dobe mi zacal byt osud teto rodinky celkem lhostejny. Na druhou stranu byla velmi zajimava postava Matse, kterou skvele zahral Kristofer Hivju, s nim jsem se neskutecne bavil a vsemu dala korunu jeho pritelkyne a spolecny dialog v loznici. Zaver filmu uz byl uvareny z alpskeho snehu a nicemu nepomohl. Videno v ostravskem Minikine, vyprodano.(18.1.2015)

• Mrkvič

To jsou takový chujové ti norové (nebo seveřani, nebo kdo to hlavně vymyslel). Nevím, kde jsem se doslechl o filmu, když byl srovnáván s katastrofickým Everestem. To fakt ne. Celou dobu jsem si připadal asi jako když mi kamarád řekne, že po titulkách něco bude. Ono tam vždycky něco je, ale ne to, co byste čekali. Není to špatná rodinná dramatickopsychologická studie, ale pohled na bulícího chlapa měl spíš opačný efekt. Dost jsme se u toho s přítelkyní nasmáli.(6.3.2016)

Hodne zajimavy film kde se hlava rodiny dostane do hodne neprijemny pozice a horko tezko se z toho hrabe....nevim ale jednou jsem zazil takto neprijemny pocit v Egypte,kdyz jsem si natacel cca 15 mladych Egyptanu mimo centrum jak hraji fotbal a jeden po me a mne pritelkyni zacal házet kameny a pulka tech Arabaku se pridala....utikal jsem a jak jsem se v první moment zachoval,vam asi nebudu radeji ani psat ale vim jedno...byl to obrovsky strach o moji osobu v prvních vteřinách az pak mi seplo,ze ....(8.8.2015)

Rodinka sedí v horském hotelu. Pád laviny trochu zasněží hotel, hosté panikaří a manžel prchne od stolu. Manželka v něj ztrácí důvěru, dochází ke krizi. O tom je celý film. Hodinka a půl je ideální formát pro rozvinutí příběhu, nicméně režisér se rozhodl v tom nimrat. Ke škodě věci. Jinak natočeno zručně, ale ke konci to značně vázne. 60%(3.1.2018)

O mužoch a ženách a o tej nebezpečnej elektrine medzi nimi. O lavíne ktorá ničí rodiny. Zhliadnuté na festivale Be2Can 2017.(4.10.2017)

Dalsia skandinavska vztahova drama, a skor spolocenska konzervacka nez komedia. Riesili vsak banality akurat na pozadi laviny. ked si pozriem, co sa tocia za Hrozy v Ceskej kotline /Hrebejkove a Wieveghove umelohmotne bordele/ tak proste musim dat 70 %(5.2.2019)

Výborně vizuálně zpracováná maloměšťácká snobárna, která by mohla pomoct mátkám k výběru témat při diskuzi v baby kavárně. Samozřejmě po baby projekci. Hřebejk by se od Östlunda mohl něčemu přiučit.(17.1.2015)

Komorní studie zodpovědnosti a toho, co to znamená být hlavou rodiny. Ruben Östlund je neuvěřitelně talentovaný režisér, který dokáže vytěžit drama z běžných situací a to pomocí nekonvečních prostředků. Ve Vyšší moci si tak počíná pomocí absence hudby a zdůrazněním zvukových efektů, jež by bez kontextu málokdo bral jako dramatické (skřípání ocelové konstrukce, sněžení). Režisérova ruka je znát i na výkonech, které dokázal z herců Östlund dostat. Snad jen s vyjímkou dvou dětských herců se na adresu žádného z představitelů nedá říct nic špatného. Vyšší moc je autorské zjevení, které plně vyzdvihuje Östlundův talent a dělá z něj jednoho z režisérů, na které bychom měli v budoucnu dávat pozor.(11.8.2015)

Zajimavé artové vztahové drama. Hodně psychologické a na mě asi až příliš artové. Statická kamera mně moc nesedla a konec filmu jsem asi dost dobře nepochopil. Zajímavé to bylo, určité dialogy brilantní, ale pak zas určité situace z mého pohledu stupidní. Takže zlatá střední cesta.(10.2.2015)

Po určité době jsem zvedla hodnocení ze tří na čtyři hvězdy. Film ve mě opravdu něco zanechal. Rodinné drama je můj šálek kávy a když se k tomu přidá atmosféra hor, tak to stojí za to. Napětí mezi manželským párem bylo někdy k nevydržení, podle mě oba herci podali skvělý výkon - především Lisa Loven Kongsli. Na konec bych asi jen dodala, že Vivaldiho Léto filmu dodalo šmrnc a neskutečně mi tam tenhle typ hudby sedl.(23.5.2015)

Severské filmy, zvláště dramata, mám rád, ale na tento film jsem se chystal až moc dlouho. Očekávání byla taková, že bych se totiž nemusel tolik bavit. Děj proběhl jinak než jsem čekal tudíž bylo co sledovat. Bohužel film za 2 hodiny vlastně nedělá nic jiného než řeší "lavinovou příhodu" z různých úhlů pohledu. Chlap zklamal, žena byla silná a z toho je solidní hádka jak jinak. Závěrečná část s lyžováním v mlze, a následný scéna s autobusem, mne vyloženě zklamala. Celkově film táhne atmosféra a příjmení herci (pominu přehrávání Thomase na chodbě). Děj nic moc, ač to člověka donutí přemýšlet jak by se v dané situaci zachoval sám. Pouhé 3z5(16.10.2015)

Nebýt debilního nicneříkajícího závěru a nelogické scény na zamlženém svahu, možná bych uvažoval i o čtvrté hvězdičce, ale takhle je z toho pouze průměr. Vizuálně, technicky a herecky to bylo excelentní, ale téma jako takové mě bohužel až tolik nechytlo a navíc to bylo trochu předlouhé. 55%(7.1.2018)

Mě ta depresivní atmosféra asi sedla, herecký výkony jsou taky super. Až teda na scénu, kdy Tomas hystericky brečí, ta na mě působil dost rozpačitě, ale jako vrchol celé té rodinné katastrofy to docela sedlo. Jen je to strašně zbytečně dlouhý, proč režiséři v dnešní době absolutně netočí kratší filmy? Nic co by mělo lehce přes hodinu, všechno jsou skoro dvě a tady to bylo pro mě jediný a velký mínus. Některé scény jsou naprosto bezvýznamné, ale ty silné si mě zase tolik získaly, že to teda Vyšší moci odpustím a půjdu na 4 hvězdy. Ještě bych vytáhl pozici dětí v manželské krizi, docela se mi líbilo, jak tu byla ukázána.(15.7.2015)

• cross

Dechberouci podivana... Maly velky film... Existencionalni drama jedne rodiny... Tata, mama, deti i kamaradi ve stresu v ramci krasne odpocinkove dovolene v Alpach. Proboooha! Chapu, co se film snazil sdelit (alespon castecne), ale neco tak nudneho jsem uz dlouho nevidel a uprimne doufam, ze uz zase dlouho neuvidim... I podle pochvalnych komentaru vsude kolem jsem po jejich precteni zcela presvedcen, ze se jedna o film urceny spise filmovym teoretikum kteri i v dvouhodinovem zaberu na hovno vidi hluboke umeni.... *1/2(21.1.2019)

• standsiller

Už dlhú dobu sa mi nepodarilo naraziť na film, ktorý by pri všetkej svojej prázdnosti predstieral tak skalopevne silu vysokého ducha. Armáda zbytočných postáv a netypických reakcií , chlpáč, žena čo vyzerá ako Johnny Depp , chlap držiaci prvenstvo v najhoršie zahranom plači aký som kedy videl. Dve povaľujúce sa deti a červený bodík do kameramanského portfólia. Veľa kriku pre nič.(6.5.2015)

Pekne staticky nasnimana psycho-naloz. Autenticita a realnost scen naplno. + Vyhravacka postav do spiku kosti. Tento seversky podarunok moze unudit nepremasirovanych, no ked nahliadnu pod pokozku, neostane cas na zivanie. Prezivacka postav nad-uveritelna a stravitelna. Ruben sa nenahlil, len pozoroval a studoval. Ja s nim. Precizna pracicka.(19.12.2017)

Smekám nad podobnými minimalistickými projekty! Ten film nic velkého neřeší a vlastně i nevyřeší, ale stejně ve mě zanechal silné pocity.(2.2.2015)

Přišlo mi to takové nějake instantní...(23.2.2015)

Pěkné rodinné mikrodrama, skvěle zrežírované, obsazené a parádně nasnímané.(10.2.2015)

• jakeer

Prakticky sa stotožňujem s komentárom TeeAge. Vystavať dej na takej banálnej udalosti mi príde absurdné... Taktiež, snáď všetky postavy vo filme sa správali neprirodzene, vrátane autobusára v predzáverečnej scéne. Preto ma škrie, že tie predlhé zábery (ktoré ste tu mnohí nazvali ako "medidatívne") nesmerovali nikam. A celé to malo skoro dve hodiny...(15.6.2016)

Mistrovské skandinávské psychologické drama a autorský film s dokonalou režií i hereckými výkony.A ta geniální kamera!!!(16.5.2017)

Na prvý pohľad nebezpečná lavína sa spustí na zimné stredisko avšak jediné čo sa zosype sú krehké základy rodinnej idylky na dovolenke. Otec rodiny sa zachová sebecky, ale to mu nemožno vyčítať a páči sa mi, že pranier nie je namierený týmto smerom. Problém však nastáva v momente, keď je človek konfrontovaný zo svojím inštinktívnym správaním a nevie ho prijať, nevie sa s ním vysporiadať a neustále ho odmieta. Páči sa mi, ako sú narúšané archetypy v postavení muž a ženy a zároveň podkopanie mýtu o tom, že každý správny človek sa musí správať ako hrdina. Vyššej moci chýba záver, ktorý by bol dôstojnou a uveriteľnou bodkou. To čo som mal možnosť sledovať mi tam až tak nepasovalo. Celkovo ale ide o skvelý film, či už obsahom, alebo formou, zo správnymi otázkami, ktoré môže divák aplikovať aj na seba, ale nikdy nie je isté, či prišiel k správnej odpovedi. 85% SCANDI 2015 - Film Kino Europe(21.1.2015)

• dormouse

Příliš dlouhé, ukacené a nevěrohodné. Ani jedna sympatická postava. A semo tamo pošahaný záběr, aby bylo vidět, že je to uuuuumění. Vystřihnout pár sněžných záběrů, dalo by s to použít jako reklama na lyžařské centrum.(11.2.2015)

Krásná ukázka toho, jak "málo" stačí k natočení geniálního filmu. Vše doprovází originálně sterilní způsob kamery a dlouhé čisté záběry bez jediného záchvěvu, které dávají čas na přemýšlení a zhodnocení situace při prohlubujícím se pocitu bezmoci a propasti, který mezi hlavními postavami vzniká.(15.2.2015)

Je to tvrdé severské drama, s dlouhou scenérií, které nedokáže a ani nemůže oslovit všechny. Syrové a intenzivní. Muž v pasti ve své samotné snaze vystrnadit fakt, že udělal něco, co se neodpouští. Žena na druhou stranu moc dobře si vědoma mužské ješitnosti a slabosti přijmout fakt, že udělal nezvratnou chybu. Děj se děsně táhne, ale ten závěr, tedy těch 15 minut před koncem, je drásající až mi mrazilo. Jenže 15 minut je opravdu málo na to, abych vypudila lepší hodnocení.(28.3.2015)

Zajímavé rodinné drama s lavinou v zádech. O důvěře, ztrátě iluzí, pudech a podobně. Mě to bavilo, hlavně ten dřevorubec byl super, pořád jsem čekal co z něj moudrého vypadne. No ten druhy byl takový poseroutka trochu.(19.5.2015)

• netahlo

Dve hodiny nesnesitelnyho tlachani kvuli jedny picovine a mistni intelektualove se muzou uhvezdickovat. Mit doma takovou hysterku a tak rozmazleny parchanty, taky bych zpanikaril a doufal, ze je ta lavina zavali! Jestli takhle vypada prumerna svedska rodina, tak teda potez prdel. Fakt divnej narod. Jedna hvezda za toho ridice autobusu na konci :-)(29.5.2015)

Film o tom, že i chlapi jsou jen lidi. A vše je možná jinak, než jak si představujeme a chtěli bychom. A možná jsme zamilovaní do své představy o někom. Film, který vám možná na chvíli rozhodí sandál...(2.1.2016)

Tak toto mi zase úplne nesadlo, pretože Ostlund točil na moj vkus až moc psychologické drama o podstate mužškej a ženskej role, podtrhnuté dlhými záberami na tváre hlavným protagonistov, ktoré malo asi slúžiť na zachytenie menenie nálad v jednolivých kapitolách filmu (mňa to však nudilo). Film je rozdelený na 5 kapitol, kde jedna kapitola predstavuje jeden deň na dovolenke vo francúzskych Alpách jedenj rodiny, kde prvý deň sa pozeráme na normálny deň takej rodiny a v druhom dni rodinou prežije jeden lavínový incident, ktorý riadne zamáva vzťahom Ebbi a Tomasa a my sledujeme fázu - neviem, ako sa mám k tomu postaviť, fázu zapierania, fázu pochybovania, fazu priznania a výčitok a fázu rozkladu a obnovy. Osobne som si vychutnal asi strednú časť filmu, keď sa na scéne objavil Kristofer Hivju (Game of Thrones) a Ostlund sa začne zaoberať a spochybnňovať tradičnú úlohu chlapa a ženy vo vzťahu resp. rodine (čo je celkom aktuálna téma v dnešnom ponímaní niektorých ľudí o tradičnej rodine na Slovensku a chystaného zbytočného referenda). Je to v určitých fázach taký smiech cez slzy a podľa mňa si ho veľmi užijú páry, ktoré žijú vo vzťahu už dlhšie a hypotetická debata medzi Matsom a Finne jednoznačne vládne, pretože sme takú debatu zažili všetci 6/10.(16.1.2015)

• DavidS.

Vivaldimu a oranžové to sice na svazích francouzských Alp sluší, ale jinak je to jen ukázka násilně naroubovaného konfliktu aneb jak si Švédové umí zlovolně zkurvit dovolenou...(24.1.2015)

Ani som veľmi nemal chuť na podobný žáner. Ale dva dni pred pustením som film hneď na začiatku vypol, tak som si povedal, že je to nutné napraviť. Zo začiatku človeka očarí krása prostredia, kde sa odohráva. Nádherné Alpy, všade sneh, luxusný hotel. Ku tomu rodinná idylka, kde manžel Thomas a jeho žena Ebba si užívajú so svojimi ratolesťami zaslúžené voľno. Ale vytrhnutie z tohto krásne sna prináša riadená lavína. Zrazu sa kolos snehu rúti na hotelovú reštiku, kde naši hrdinovia doprajú obed, aby nabrali sily pred ďalším pokoreným svahu na lyžiach. Čo čert nechcel, lavína neprináša len šok, ale aj zobrazenie skutočných charakterov hlavných postáv. Thomas svojim konaním sklame rodinu a tragédia v šťastnej idylke je na svete. Spoločnosť očakáva, že chlap sa zachová ako hrdina a bude chrániť svoje mladé. Akosi sa však zabúda na efekt prežitia daný evolúciou. Stačí si zapnúť zábery zo Serengeti a tam zebra tiež pred levom uteká, keď vidí, že nie je šanca mladé zachrániť pred smrťou. Ebba, pani manželka to však pochopila ako psychickú labilnosť svojho muža ochrániť potomstvo a začne sa hysterické predstavenie. Vyššia moc je mierne povedané iná dráma na aké som bol zo škandinávie zvyknutý. Je viac proeurópska. Tento odlišný štýl mi síce nie je proti srsti, ale čakal som niečo iné. Na filme je však odvedená poctivá robota a po čase vtiahne diváka do deja. Hlavne vďaka svoje psychologickej stránke a schopnosti nahaluziť diváka ako sa daná situácia vyrieši.(12.2.2015)

Dalo se, ale naneštěstí jsem jen obyčejný primitiv a bylo to na mě moc artové. I když doporučím známému..... ten má nejraději černobílé a pokud možno němé filmy, tohle ho snad neurazí.....(10.3.2015)

Paráda, skandinávské drama ve své plné kráse. Jedna vyhrocená situace naboří poklidnou rodinnou dovolenou. Konverzačně psychologická uvěřitelná sonda do jedné vlastně zcela normální rodiny. Je fakt, že utnout celý film o pár minut dřív, vyznělo by to víc depresivně a otevřeně, ale nepřehánějme to s tou skandinávskou ponurou atmosférou.(10.6.2015)

Děláte si srandu? Hej, tento film byl dokonalý, mistrovský počin. Seveřani prostě umí a vždycky umět budou. Úžasné. Nikomu to nepřeju. Nikdo z nás neví, jak by se v dané situaci zachoval. Nikdo, kdo něco podobného nezažil prostě nemůže vědět. A ten chlap přitom může být ten nejlepší táta, ten nejlepší manžel, všechno, ale tohle prostě zjistíte, až se to stane. Hrozně těžké... pro něj a pochopitelně pro ni. Fakt peklo a nechci to nikdy zažít. Když člověk kromě své ženy zklame naprosto sám sebe. Hrozné a tento film to dokonale vyobrazil. Hloubková sonda do lidské duše a pudů, které nikdy nebudeme moci nijak ovládat. Úžasné!!(26.7.2015)

Typicky Ostlund. To znamena "Ano, ale...". V tomto pripade ano pro brilantni styl, vedeni hercu, atmosferu i zpusob kladeni si otazek po tom, kam soucasny stav spolecnosti odsunul muze a co to s nimi (a ve vysledku pak i s zenami) dela. Ale patri falesnemu napeti, ktere podporuje prepjata hudba v prechodovych pasazich i nesmyslne lekacky (letajici talir). A ono "ale" patri i k tomu, jak je film konstruovan. Nejenze by mohl byt kratsi, ale hlavne by z nej mel mene vykukovat puvodni model a la these. Tak jako i z ostatnich Ostlundovych filmu.(7.10.2014)

Na film jsem šla s přesvědčením, že rodinku opravdu zasype lavina a oni budou bojovat o přežití - namísto toho je to trochu poprášilo a oni o tom pak dvě hodiny diskutovali. Asi jsem totiž nevzala dostatečně na vědomí, že jdu na evropský a ne americký film. Mimo utvrzení v názoru, že lyžování je opravdu zcela zbytečný sport, mi film nabídl několik vtipných partnerských scén.(26.1.2015)

Exkurz do bezradnosti a nesympatických sociálních vztahů západoevropské civilizace 21. století. Děti rozmazlené a rodiče neschopni jakéhokoli jednání jak vůči nim, tak vůči sobě samým či okolí. První třetina na mě takto působila a neměl jsem daleko k vypnutí, z lidského hlediska jsem byl znechucen. Poté se ale rozjede solidní psychologická hra, která odhalí, že pod tou pokryteckou skořápkou jsou i velmi vyspělé národy stále součástí něčeho mocnějšího než lidstvo samo -a sice přírody. Místy dost animální a silné drama se závěrečným upuštěním ventilu. Snímek se na první dojem jeví utahaně, nicméně postupně napětí roste a v poslední třetině se raději počůráte, než abyste došli na místo, kam i císař pán chodí pěšky... /80%/(22.12.2015)

• Tomyš

Neuvěřitelně iracionální epizody nedůvěryhodného příběhu. Hvězda za scenérie.(2.1.2016)

• Gore

Chyběla mi tam filmovost, ten pseudodokumentární styl u pseudouměleckého filmu mi moc nesedí a na severskou kinematografii už vůbec ne. Stylově to vypadalo více na rakouskou nebo švýcarskou kinematografii. Hlavní postavy byly nesnesitelně nesympatické, děcka rozmazleně nepříjemné a nepřijet tam Kristofer Hivju, tak se asi ukoušu nudou, díky němu film aspoň trošku ožil. A za stále opakující se hudební motiv a přehrávaný pláč Tomase byl režiséra pověsil do průvanu.(27.3.2015)

Konstrukce dramatu z toho leze jako péra z gauče. Ze stylu mám pocit, že si režisér hraje na trochu chytřejšího než je. Obzvlášť v první polovině, do třetího dne, je ta hra na artově dlouhé záběry nesnesitelná. Vyloženě mě rozladily zpomalovačky mezi gesty, i když chápu ten pocit, kdy se vám zdá, že děláte totální masterpeace a připadá vám, že tohle jetí prostě musí být o pět vteřin delší a že tam (ten herec) měl dát větší pauzu. Tahle radikalita formy mi přijde pokrytecká. Vadí mi scény v koupelně, kde je kamera digitálně odstraněná. Vadí mi humor, který má odbourávat vážnost scén. Protože jim naopak dodává na vážnosti. Na vážnosti režiséra, jak to má hrozně pod kontrolou, jak má skvělej odstup, že to dokáže v pravou chvíli odlehčit. Člověk se prostě zastaví těsně u toho navijáku. Konec třetího dne a čtvrtý den už je fajn. Samotný téma je výživný a tady se to pěkně prosazuje. Třeba když řve v sedě. V poslednim dějství zase hrozně zaskřípe ta chtěnost a ten patos to úplně odbourá. Celkově se tady obětuje hodně kvůli čistotě stylu, ačkoliv ten není nijak původní a sám nic neřiká.(7.2.2015)

ak by skoncili o cca 20minut skor, tak by som dal zrejme aj 5*(19.4.2015)

• agassi68

Tak asi prvá severská dráma, ktorá ma sklamala. Asi na päťkrát som to síce z úcty k severskej kinematografii dopozeral, no ten čas som mohol stráviť oveľa užitočnejšie..(29.4.2017)

Připadá mi, že potřebujeme společný obraz... Film pro mladé otce, kteří tuto svou úlohu berou vážně. Už dlouho jsem po filmu neměl takovou chuť si o něm s někým podobně zatíženým důkladně promluvit (což mě dle filmu vlastně identifikuje jako potrefenou husu). Podnět k úvahám, nakolik ženy mohou určovat, čím mají být muži (a naopak), stejně jako o tom, koho náhlá toxičnost maskulinity otravuje nejvíc. Neměl by se jeden začít holit na hladko? Nečekejte výsměch různým emancipačním, rolovým přístupům, ani tradičním formám. Očekávejte jen zatraceně chytrý a krutým způsobem zábavný komentář k diskuzi, jíž se nemusíte účastnit, ale v jejímž rámci dozajisté fungujete, či se o to pokoušíte. Muž se ocitá v prekérní situaci: není potřeba. A začne-li být, stává se často doprdele oběť svých instinktů. Ruben Östlund zvládl téma otázky mužské role v současnosti pojmout nebývale nestranně. Přesto se neomezuje jen na kladení otázek a je úlevné vidět, že vzácně nechybí odvaha na ně i (záludně) odpovídat. Dovolená, v jejímž průběhu dostane otec 0.2 vtěřiny na to, aby ukázal, co v něm je, se proměňuje v hádanku, kdy si všichni rodinní příslušníci a dokonce blízcí známí musí zodpovědět důležité otázky. Společně s maminkou, tatínkem, dětmi a rodinnými přáteli je můžete odhazovat předsudky a přežitky i vy. Zaručeně jich máte plnou ošatku, ať už jste konzervy či studenti gender studies. Nesmírně podnětný a mnohými způsoby (včetně těch formálních a žánrových) bohatý film. Na Östlunda pozor! Mimochodem, švédsky se lavina řekne lavin.(2.12.2018)

Vela cakania a peknych obrazkov, ako je pri svedskych filmoch zvykom. Isiel som do toho s tym, ze som ocakaval komediu, neviem kde sa stala chyba, no dockal som sa dramy. Nie najhorsej, ale ani najviac zaujimavej.(22.2.2015)

Hory ničí rodiny. Jeďte k moři.(27.2.2015)

Tak chladný, tak severský, tak depresívny, tak nesympatický, ale tak výborne zahraný film, že som pri ňom ani nedýchal. Pointu má dobrú, ale stále neviem v čom spočívala jeho hlavná podstata a niektoré vypäté scény boli fakt na nervy. A ten spôsob natočenia autobusovej scény, vtedy som očakával, že sa môže stať hocičo. Výborná réžia!(4.1.2016)

Základní myšlenka je zajímavá, ale díky zbytečně zdlouhavých scén na té zajímavosti ztrácí.(30.10.2017)

Film o tom,jak se dá pořád dokola mluvit o jedné věci.(11.6.2019)

Tři hvězdy jen za tu myšlenku, která se Vám zabydlí v mozku a bude tam věčně vrtat: Jak bych se sakra v podobné situaci zachoval já? Jinak její celkové uchopení mě zkrátka neoslovilo. Tohle je totiž téma na údernej krátkometrážní film a tady Vás Vyšší moc s přibývající stopáží spíš ubije.(4.2.2015)

• kacur.da

Ten film je jenom velký nafoukaný nic. Za celou dobu se vůbec nic nestane, jsou tam podivný a naprosto zbytečný situace, se kterými se pak vůbec nepracuje, a nakonec taky nečekejte žádné překvapení. Vlastně vám nic neuteče, když to celé přetočíte.(28.2.2015)

• Mamlas

S velkym sebezaprenim davam 1★ za kameru a ten po celou dobu ponury dej, zbytek byl odpad o totalnim hovne.(24.4.2015)

Dobře zrežírované a zahrané komorní drama doplněné (možná až příliš častými) záběry chladných tichých hor, dokreslujících skličující atmosféru u rodinného stolu. Ač by se předem mohlo zdát, že je film zaměřen na hněv ženy na svého muže (bezcharakterního necitu, který nechal své nejbližší v těžké chvíli na holičkách a který by všechny zaprodal pro vlastní prospěch), velmi detailně popisuje spíše charakter otce, jenž si nechce (a nedokáže) připustit své selhání v roli ochránce rodiny. Diváka při sledování této sondy pomalu a se sílící intenzitou nahlodává, jak by se v podobné situaci zachoval sám.(27.1.2016)

• Pantata

Když už se to odehrává na horách, nenapíšu nuda nuda šeď, ale nuda nuda bílo. Proč je to roztáhnuté na dvě hodiny?! U komentáře uživatele Mattyho se fakt musím jen smát, na druhou stranu i takoví lidé jsou potřeba, aby např. "umělecké dílo" - červený cákanec na plátně mohli ohodnotit třeba jako "krvavou syrovost autorovy duše prosakující skrz všednost a protestující tak proti uvěznění ve stádovitosti dnešního světa" a prodat to za miliony. Nedoporučuji.(3.2.2016)

Zajímavý evropský dramatický počin, kterému by bohužel slušely ostřejší střihačské nůžky a sem tam i vynechané zbytečné scény. Jinak ale velmi originální a dobrý scénář, herecké výkony a i celé prostředí. Z toho příběhu jde prostě děs.(5.3.2016)

Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi a třemi hvězdičkami, ale nakonec přes zajímavý námět a dobré filmové zpracování a vcelku dobré herecké výkony (až na ten hysterický pláč Tomase k závěru) zůstaly u mě pocity trochu smíšené. Film byl postaven na jediné banální příhodě, která měla změnit život celé rodiny. Jistě, otázka, jak se chlap zachová v mezní situaci, je zajímavá a zásadní, ale zdálo se mi, že Ebba udělala z komára velblouda a pak příhodu okecávala celý film, tak takové ženské znám ze života.Trapné bylo, když to meldovala i dvojici toho vousáče a dívenky při společné večeři. Z banální situace udělala nesnesitelnou dovolenou pro manžela, pro děti a celé své okolí a korunovala to panickým strachem ve chvíli, kdy se autobus nevešel do zatáčky a hluboko nad roklí si musel pomáhat couváním. Kdybyste se mě zeptali, jak bych se v dané situaci zachoval já, tak s klidem odpovím, že stejně jako Tomas, ale žádné drama by se u nás nekonalo. Hlavně že všechno dobře dopadlo. Ale tady musel být charakter "záporného" hrdiny vylepšován tím, že vyvezl rodinu do mlhy a pak musel hledat manželku, která ztratila při sjezdu lyže. No, a navíc nemám rád zimu, sníh a lyžování.(5.2.2017)

Zajímavé psychologické drama, ale ten závěr byl jakýsi prapodivný.(1.4.2019)

Nešťastný instinktivní "útěk" od rodiny s blížící se katastrofou, uvolňuje lavinu pochybností, nedorozumění a nepochopení mezi mladými manželi a manželská krize je tu. Řešení tohoto podle mne poněkud uměle vytvořeného pseudoproblému si nenechávají pro sebe a přenášejí jej i další dvojici, do této chvíle užívajícího si dovolené v harmonickém vztahu. Podle Reflexu je toto drama velmi ceněné v domovském Švédsku, mě však spíše nudilo a třetí hvězdu jsem přidal jen kvůli výborné kameře a pěkným scenériím, které jsou tu k vidění.(8.3.2015)

Nemám rád rozmazlené děti - i když vím, že tyto skandinávské za to nemohou, ale spíše státní systém. Pominu-li to, tak stejně snímek, dle mého mínění, není tím čím by měl být. 1) Kdyby se jednalo o klasičtějšího otce, který je více s rodinou, tak věřím, že by neutekl - tím už máme první trhlinu. Vždyť to znáte-když potkáte na ulici známého, kterého jste dlouho neviděli, po prvních frázích dochází k trapnému tichu, jelikož si nemáte co říct. 2) Vím, že severská kinematografie si libuje v dlouhých a tichých záběrech, ale i tak proč to malinko nezkrátit. 3) Vyvrcholení, jakože se zhroutím, pobrečím si, všichni se obejmou a druhý den je vše ok? Takhle by to opravdu v reálu bylo? Jsem proti rozvodům, ale manželé dle mého soudu byli už od začátku adepti na rozvod. Možná je to tou chladnější mentalitou, ale žít jak dva čumáci vedle sebe? Díky ne. Porovnám-li drama s Honem, tak je Vyšší moc minimálně o dvě hvězdičky pozadu.(26.3.2015)

• Mukunda

Jako nic moc. Píšou tu drama, já měl pocit, že je to komedie. Skoro mě více zajímal příběh druhého páru, než hlavních hrdinů. Konec byl úsměvný, každý dostal příležitost ukázat, že je přeci jen hrdina. Kolem a kolem – zoufale nudné. Dva poznatky, které jsem si odnesl: 1) mít doma takový uřvaný fakany, také bych utekl a nechal je lavině, 2) tvůrci zřejmě měli malý rozpočet, a tak k tomu Vivaldimu nekoupili práva a opakovali tam pořád jen těch třicet vteřin, které teda jako použít můžou.(7.4.2015)

krize mužské identity odeslaná ze skandinávie do alp.(18.5.2015)

To nejlepší, co jsem za poslední roky viděl. Ingmar Bergman musí v hrobě tleskat... A navíc mi při druhém shlédnutí moje žena vyjasnila ten zdánlivě "natahovaný" konec s "kolektivistickou" vizí, kterou v něm mnozí zde diskutující viděli. Jedná se prostě o zrcadlové selhání manželky, která v panice opouští autobus, aniž se ohlíží na děti...:-)(13.11.2017)

Jedno psychologické drama o jedné lavině, jedné rodince, jedné dovolené...takové dvouhodinové táhnoucí se v pomalém tempu cosi, co však má něco do sebe- ale rozhodně to není mainstream....pochválil bych zejména skvělou kameru a efekty....70%(21.11.2017)

Tohle mě chytilo od prvního momentu, ačkoliv na povrchu se jakoby nic hrozivého neděje, tak pod povrchem to bublá. Divák je geniálně laděnej do stavu nějaké neurčité tenze nenápadnými elementy jako např. prací se zvukem - neustále tam něco hučí a drnká atp. I samotné prostředí je pro mě osobně dost obskurní a tohle organizované hromadné "trávení" volného času v obřích letoviscích (nebo zimoviscích) mě přišlo vždycky něčím děsivý. Navíc to má takovej trochu Shining design. !SPOILER! po dvou dnech se mi ten film nějak rozležel v hlavě a došlo mi, že ta poslední scéna je hrozně mazaná. Tím, že režisér záměrně navodí absurdní situaci, tak diváka vmanipuluje do stejné nepřehledné situace jako ta na začátku, která to všechno spustila. Takže on je pak nucenej se rozhodovat a přemýšlet stejně jako ostatní v autobuse, nechápe co se děje a snaží se vyhodnotit situaci. Přičemž muži ve filmu tento test opět neustáli a zase to byla žena, která byla iniciativní. Hned po ní byl ten zrzavej thor, kterej když už nic, tak aspoň vystoupil rázně při korigování lidí při odchodu z busu. No a nejhůř z toho opět vyšel manžel, kterej neudělal vůbec nic. Finální scéna byla symbolická, tím že podlehl nabídce a zapálil si cigaretu jakoby zpečetil svoji slabost. A když se ho dcera ptala, jestli kouří a on odpověděl, tak to trochu vypadalo, jako by si v tom nějakým frackovským nedospělým způsobem liboval.(29.1.2019)

• zubrik66

Na začiatku mám plán, idem natočiť "artový" film. Po celom dome pozháňam všetky prázdne fľašky, rovnako oslovím aj kamarátov a za nazbierané peniaze si kúpim na bazoši asi dve kamery. Potom si vymyslím zápletku a keďže je zima, tak to bude lavína a teraz je aj v móde dať si na váhu rolu muža a ženy v rodine - tak o tom vlastne idem natočiť film. No a potom už nechám nehercov, nech si po sebe kričia, v trenkách sa môžu prechádzať po ľudoprázdnom hotely či lyžovať sa na totálne prázdnej zjazdovke. Aby bol ten film fakt artový, nechám kameru bežať aj tri minúty potom čo sa skončila scéna a tak mám kopec prázdnych záberov, ale však to je tá psychológia, to je ten nádych filmu... Zbytočných 118 minút akože psychologickej drámy, sa roztopilo ako zmrzlina rozpálenom plechu...(8.2.2015)

Vyššia moc je filmom, ktorý je postavený na okamihu; na jeho nestabilnosti, efemérnosti, krehkosti. A tiež na jeho relativite, kauzalite. A rovnako je o nedorozumení, o rozhodnutiach a o slobode. O tej predovšetkým. _____ Vyššia moc nie je plochý film. _____ A čo teda „vyššia moc“? Zasahovala? Prizerala sa? Bola vôbec prítomná? Slovné spojenie vyššia moc je spirituálne determinované. Nemusí ísť hneď a nutne o náboženský determinant; ide o „niečo“, o „nejaký“ spirituálny princíp, o „niečo“, čo je nad nami a čo nám lezie do kapusty; keďže moc má konotáciou ovládania. _____ Ak by tu nešlo o Boha, tak by išlo o niečo čo je „niečo“, „čosi“, niečo, čo je „vpísané vo hviezdach“, niečo, čo nazývame osudom – niečo, čo je vlastne irelevantné lebo sa nás to netýka ani náhodou (náhodou určite nie, lebo je to osud), niečo čo robí život neživým programom. V tejto súvislosti: vždy by som volil červenú pilulku. A ešte uvediem príspevok z románu poľského velikána sci-fi: ,,...rozborem chování (nacistických, pozn. autora) Němců se nezabýval; počínali si jako osud, který není nutno vysvětlovat.“ V poriadku, myslím, že som to už uzavrel. _____ Boh a osud sú dve kategórie, ktoré ako také stoja mimo antropologickú racionalitu, empíriu, noetiku, mimo zmysly, v ktoré veríme predovšetkým. V Boha možno iba veriť, možno mu dôverovať. Veriť v osud možné je. Dôverovať osudu? – Osud to pre mňa nejako zariadi. A z akého dôvodu, preboha? _____ Omnoho viac sa mi páči interpretácia prisúdenia „vyššej moci“ vo Vyššej moci Bohu. Takto ma baví sledovať Vyššiu moc. Tu je čoho sa chytiť, s čím pracovať. Nehrajme sa na ezoteriku, hrajme sa vážne. _____ Videli ste vo filme Vyššia moc Boha? Vlastne, otázka musí znieť inak: čo a či vôbec, vo Vyššej moci je možné považovať za Boha? Univerzálna definícia v kresťanstve znie: Boh je láska. Ak takto vnímame Boha, pre potreby tohto textu teda rozhodnem, že Boh je vzťah. Každopádne, Boh nie je entita, nie je súcno, vec medzi vecami alebo za vecami, Boh je tajomstvo, je otázka, na ktorú nevieme odpoveď, kniha, ktorú nikto nedočítal dokonca atď., ale i tak tu s nami je. „Je“ tu nejako. Ukazuje sa medzi ľuďmi a v ľuďoch. (Aj keď v Neho môj čitateľ neverí, nemôže poprieť, že tu „je“ vo viere iných.) _____ Boh, ako vzťah, sa ukazuje v slobodnej vôli ľudí. V tej slobodnej vôli, ktorou nás obdaroval, aby sa medzi nami (prostredníctvom nej) mohol ukazovať. A ukazuje sa dvojako: aktívne, imanentne a pasívne, transcendentálne, resp. neukazuje sa. Tak, ako to rád robí aj v reálnom živote. _____ V závere filmu sa Ebba ocitá vo fiktívnom nebezpečenstve (nech mi nik nehovorí, že nie), finguje ohrozenie aby poskytla manželovi šancu na reparát. Po celom tom fiasku, po tom čím si posledné dni prešla, rozhodla sa pre takýto záver. Rozhodla sa sama. Či je rozhodnutie plynulo z prirodzených potrieb alebo z existenciálnych dôvodov, nevieme – výsledkom je, že rodina je pokope. Pointa je jasná aj napriek Ebbiným neurčitým zámerom. _____ „Vidíme“ však aj Boha „pasívneho“. Transcendentálneho. Ďalšiu Božiu tvár v jeho mnohojedinnosti. Objavuje sa v okamihoch relativizmu, efemérnosti. Vtedy, keď si človek myslí, že situáciu ovláda, že je stabilná. Nikdy nie je stabilná. Aj o tom predovšetkým film je: o slobode a krehkosti okamihov. V tomto prípade Boh nie je prítomný, ako niekto „za kulisami“, niekto, kto prstom postrčí „dej“. Taký nie je. Tie veci sa dejú, lebo svet sa deje. _____ Vyššia moc je o slobode v krehkosti, v ktorej je umiestnená. Slobodu vo filme vnímame v scéne single lyžovania, v sexuálnej slobode Charlotte, v „submisívnych“ výchovných postojoch rodičov reagujúcich na despotické tendencie svojich detí, v mimikrických náladách postáv, vo vzťahu Matsa a Fanni, vo vzájomných vzťahoch všetkých postáv a situácií, v ktorých sa ocitajú atď., atď. _____ Vyššia moc je o krehkosti „v slobode“, v ktorej je umiestnená. Krehkosť vo filme vnímame vo všetkých okamihoch, ktoré sa náhle zvrtnú: Tomasova pudová reakcia, vylihovanie na lehátkach v spoločnosti neznámych dám, konverzácia pri večeri, večerná hygiena, scény z chodby; celá dovolenka a jej záver s „filmovým“ odchodom á la happy end, ktorý sa zvrtne na autobusovú mini drámu. _____ Život je nestabilný, ale Boh je stabilný, veta s povahou paradoxu; a človek – čo možno povedať o človeku? Nechcem sa uchýliť k lacnej tautológii: človek je proste človekom. Nie, ešte o tom popremýšľam. _____ Vyššia moc je filmom, ktorý je postavený na okamihu – na okamihu slobody. Rozumovej aj pudovej. Človek je človekom aj keď je tu „vyššia moc“. _____ A teda o čom ten film je? Stále som pridával axiómy, rozširoval základňu. Hral som sa s textom. Je nestabilný. Tak ako jeho predmet. _____ A človek – čo možno povedať o človeku? _____ Človek je slobodný.(19.2.2015)

Líbilo se mi to, dokud Tomas neodčinil svoji předchozí zbabělost, dokud nezachránil zraněnou Ebbu (jak ji pak asi dostal dolů z toho kopce?). Vnímám to tak, že se vylhali z dramatickýho konce. Ten si máme asi všichni jen představovat. Faktem je, že jejich vztah určitě utrpěl vážnou ránu. Rozumní lidé už dnes podobná selhání neřeší nějak fatálně. Člověk si uvědomí to, co mu vždycky všichni říkali, totiž že se nedá na nikoho absolutně spolehnout. To zjištění je bolestný, ale je lepší zbabělej chlap, nebo žádnej..? Tady nám polopaticky vysvětlili, že zbabělej. Protože i ten zbabělej to může odčinit, případně se může osvědčit v jiné klíčové situaci. Mně by se ale mnohem víc líbilo, kdyby dál rozpracovávali motiv dopadu jeho zbabělosti na rodinu. Kdyby mu už po pěti dnech nedali druhou šanci. Protože ta se po pěti dnech zpravidla nedostaví.(20.2.2015)

Chladná a pohříchu nevzrušivá studie jednoho manželského konfliktu, na jejimž konci stojí.........vlastně velké kulaté nic. Přiznám se že mě rozbor rolí, do kterých nás, ať již dobrovolně nebo násilně staví společnost, oslovil a po celou stopáž snímku jsem o něm přemítal, ale hlubší rýhu v mých vzpomínkách určitě neudělal. Ono totiž všeobecně u filmu nestačí pouze filozofovat (k tomu jsou přece dobré pouze knihy), je potřeba diváka také připoutat k postavám, k ději, popřípadě k nevšednímu vizuálu. To se Vyšší moci ani zdaleka nepodařilo. 6/10(12.4.2015)

Tak nevím, částečně mě film moc nezaujal. Teda alespoň první polovina. Nechápala jsem naprostý emoční chlad postav a přičítala jsem to severské nátuře. Já bych nejspíš hezky po česku vyletěla jak čertík z krabičky a ne si vklidu sedla a jedla dál svůj oběd. Jeho přístup mne také velmi zklamal. Že si nedokázal přiznat chybu a nepostavil se k tomu jako chlap, ale poté co se linie zaměřila více na něj, došlo mi, že jsem to viděla příliš černosněhobíle. Líbilo se mi, že se nakonec pokusil s tím něco udělat. Poté bylo jasné, že přijde nějaká další dramatická situace, při které bude muset dokázat, že dále může zaujímat v rodině postoj muže. Což se teda odehrálo lehce po americku umělou situací - šli lyžovat v nebezpečném počasí, šel ji "zachránit", nesl ji, i když pak mohla hned chodit. Konec jsem nepochopila vůbec. Možná jsem na to asi moc mladá nebo filmově nevzdělaná. Kdyby aspoň on nesl svého syna, ale proč ten jeho kamarád? Mělo to být přirovnání k tomu, že už je s jejich partnerstvím konec? Ale proč? Vždyť udělal hodně pro to, aby ho zachránil...Z těchto důvodů a rozporuplných pocitů dávám 55%.(14.8.2015)

pěkná alegorie zvířecích pudů ...(23.8.2015)

• tidwell

Když po více než hodině padla ve třech tisíci metrech na jednom z alpských vrcholků otázka: "Nemůžeme si raději promluvit?", myslel jsem, že omdlím. Po tom bezbřehém tlachání a pracném vytváření manželské krize už toho bylo na můj vkus až příliš. Pocit, že vysokohorská dovolená s rodinou je to nejhorší, co se může v našem životě stát, je trochu mimo (byť, tak jak je to ukázané ve filmu, uznávám tu odpornou sterilitu prostředí), ale nic víc jsem si z toho neodnesl – Östlund zapomíná, že jaké si to člověk udělá, takové to má – a všechny nesympatické postavy jeho filmu si vzájemné zraňování svých eg báječně užívají a slouží jen k tomu, abychom si je jak v akváriu promítali na své vlastní svědomí. Tomu zbytku odmítám rozumět, ale pro následné smysluprázdné vztahové diskuze je tento film výborný služebník, let's go on...(18.2.2016)

Jasný, pojďme řešit pudy ve světě, kde při čištění zubů už ani nemusíte hýbat rukou. Skvěle zvládnutá člověčina prostá ždímání emocí. Technicky moderní, obsahově dosti trefná, herecky nepatrně drhnoucí. Horské prostředí nabídlo spoustu padnoucích metafor, které jsou uchopitelné i pro méně sečtělého diváka artovek, přesto nejsou prvoplánové. Takhle nějak by mohl vypadat Antikrist, kdyby von Trier nebyl sebestředný nekoherentní přeplácávač témat, který má pocit, že za vyvoláním emoce musí jít úplně do krajních mezí.(22.7.2016)

Pud sebezáchovy v praxi. A jak to nakonec dopadne? Zapálím si cigaretu a jsem chlap. A matka? Prchla z autobusu... Psychologie postav v krizových situacích, které číhají nejlépe na dovolené.(2.8.2016)

Každý přece víc, že rodinná dovolená je jeden z nejvíce stresujících faktorů. No a když se k tomu přidá ta zatracená lavina, pár nedorozumění a nešťastných okolností, je z toho vztahová deprese se vším všudy. 80%(23.4.2017)

Postavy celé švédské rodinky nám musí nutně připadat jako páreček nesympatických dokonalých snobů s dvěma nevychovanými fracky; trpce si uvědomíme, že i většina z nás zažila/zažívá takovéto malicherné hádky, kdy se snažíme své přebujelé falešné ego držet, co to jde a když se hroutí, sekáme drápy na všechny strany, a čím více druhým toto pokrytectví vyčítáme, tím více zapomínáme na to svoje. A to nejsme prosím bezpudoví civilizovaní seveřani, ale Češi...(1.2.2015)

• eXot12

Nie som si istý či chcem vidieť ďalší švédsky film. Toto bolo fakt ťažké psycho!(8.2.2015)

Zaujímavý poetický rozbor jednej na prvý pohľad nevinnej situácie. Situácie, ktorá je riadená pudmi a kto vinní druhého človeka za činy v takej situácii je nie úplne v poriadku. Mohlo by sa zdať, že hlava rodiny pochybí pri ochrane svojich detí, avšak zlyhá práve až potom, pri obhajobe svojich činov a snahe zakryť svoje "pochybenie". Hlavný konflikt vo Vyššej moci je zbytočne nafúknutý a rozjímať sa nad ním 2 hodiny je fakt veľa. Jedine čo stálo za to bolo pár pekných scenérií a metaforické zobrazenie rýchlo rastúcej lavíny v rodine spôsobenej jedným malým krokom mimo odporúčanej a spoločnosťou uznávanej stopy(22.2.2015)

• miroslav6

Jedna za nádherné hory(24.2.2015)

Povedená psychologická studie moderní rodiny.   Jednání lidí v nečekaných a životu   nebezpečných situacích, kdy zavládne   primitivní instinkt přežití, je tématem   tohoto snímku a je velmi cílený. Mladá   čtyřčlenná rodina na dovolené ve   francouzských Alpách se do takové situace   dostane na terase restaurace během oběda. Náhle   se vyřítí lavina a přímo na ně. Je to tak   rychlé, že na přemýšlení není čas. Každý   se v mžiku zachová tak, jak se zachová. Matka   skočí na obě své děti a chrání je. Otec se   snaží uniknout. Lavina však nebyla tak   nebezpečná jak vypadala a všichni se vrací   zpět. Nic už však nebude jako dřív.   Tradiční role muže a ženy a jejich vzájemné   očekávání, které z nich vychází, dostalo   rázem trhlinu. Milující otec je v očích matky   viděn jako zrádce. Rodina se mu začne odcizovat   a že se něco děje poznají i děti. Otec se   nakonec pod tíhou viny psychicky zhroutí. Asi   nejcitovější scéna z celého filmu, kdy se ho   snaží uklidnit obě děti a nutí k tomu i   mamku. Z příběhu vyznívá otázka. Zachovali   by jsme se v takové nebezpečné situaci stejně?   A nebo jinak? Je instinktivní reakce souhra   náhod? Je to zkratkovitost? Dá se to vůbec   ovlivnit? Příběh vyvolává spoustu otázek a   řekl bych, že to byl záměr. Poetické ladění   vytváří artové dílo, které se snaží moc   netlačit na pilu, aby byla zachována také   nějaká ta civilnost. Mohlo to být ještě   lepší, ale takto to zcela postačuje.(6.3.2015)

• miki68cz

Pro mě by stačilo prvních deset minut filmu, zbytek byla nuda a zdálo se mi to jako zbytečné tlachání o ničem. Sorry, nedoporučuji.(1.4.2015)

• desade

Pripadalo mi to, ako pomocný inštruktážny film pre študentov psychológie v prvom ročníku. Téma ľudského zlyhania tak max. na 20 minút. Strašne moc dlhých záberov bez konverzácie, kde by mal divák sledovať rozmýšľanie hl. postáv (ako sa im z hlavy dymí). Aj keď som si tieto "scény" zrýchlil, koniec bol stále v nedohľadne. Nabudúce možno rejža natočí "drámu" o tom, ako si niekto v spoločnosti hlasno (a pritom dlho a prerušovane) prdol. Keby sa zohľadnili náhľady a názory všetkých (samotný aktér, najbližšia rodina, priatelia, známi, prítomní aj nezainteresovaní) tak by to hodilo aj na dve a pol hodiny trháku.(4.4.2015)

• milanko8

Sračka osmažená hovnem.(22.5.2015)

Tenhle film je silně orientován na cílovou skupinu: manželé s dětmi.Já jsem svobodný a bezdětný a smysl filmů mi naprosto uniká...(14.6.2015)

Svojim sposobom velmi jednoduche aspon na pohlad ale cisty realizmus filmu ma dostal az tak, ze mna to prekvapilo. 85%(6.1.2016)

Rodinka je na dovolené v horách. Muž Tomas, který je pořád vytížen prací, má konečně čas na rodinu. Jednou, když všichni spokojeně obědvají, se nad nimi strhne řízená lavina. Jenže to moc řízeně nevypadá... a rodinka zpanikaří. Ebba, Tomasova manželka a matka dvou jejich dětí, se pokusí odnést děti do bezpečí a marně volá na Tomase, který se běžel ukrýt pryč. Následující hodinu se to brilantně probírá od Tomasova odmítání pravdy až po manželčiny výroky (nevím, jak skloňovat její jméno Ebba - Ebbininy?) o tom, že s takovým člověkem nemůže žít. Pak přijde poslední den a jejich poslední sjezd kopce. Není pořádně vidět na krok. Všichni jedou těsně za sebou. Tomas pak najednou zastaví. Ebba je pryč. Začne hlasitě volat, ale nikdo se neozývá. Nakonec Ebba samozřejmě začne křičet o pomoc a Tomas se jí vydá hledat. Děti nechá uprostřed ničeho. Kdo by nečekal další jeho selhání?! Chytal jsem se za hlavu. Jak jen může být takový debil? Najednou se však z mlžné chumelenice vynoří Tomas a drží v rukou Ebbu. Všichni se dostanou do hotelu, do bezpečí. Tomas napravil svou chybu a Ebba by mu měla odpustit. Při lavině se sice zachoval jako kretén, ale teď si svou reputaci napravil. Ale to by nesměl být dánský film. Při cestě z francouzských Alp skrz příkré serpentiny se řidič autobusu chová naprosto nemožně a když už to vypadá, že vylítne ze silnice, Ebba zpanikaří, donutí řidiče otevřít dveře a sama rychle vypadne ven, čímž se vlastně dostává na stejnou úroveň jako Tomas. Vykašlala se na děti a v návalu paniky a pudu sebezáchovy nebrala na nikoho ohled. Všichni to nakonec přežijí a jdou dolů pěšky. Film končí záběrem na Tomasův triumfální úsměv. Asi nejdrastičtější (po té psychologické stránce) severské drama za několik posledních let. Manželský vztah obou postav je ohlodán až na kost strhujícími dialogy a film tak vyznívá mnohem depresivněji než například islandský depresivní drasťák O koních a lidech. Film sice má ( narozdíl od většiny svých skandinávských kolegů) aspoň "happy end" v uvozovkách, nicméně vyznění je mnohem drsnější. Přesto to je první severský film, u kterého jsem se v kině smál (a přitom to ani trošku není komedie), ale některé ty scény jsou prostě tak smutně vtipné, až to prostě jinak nejde. Například dialog Tomasových přátel o tom, jak by se zachovali při lavině. Netřeba dodávat, že si film zaslouží plných pět hvězdiček, mimo jiné i za skvělou hudbu a plnokrevné zakomponování Vivaldiho Léta do lyrických záběrů zasněžené krajiny.(17.1.2016)

Tak nějak omylem jsem čekal katastrofický lavinový film a ono hle těžký psychologický film v severské filmařině - chladné, psychologické dlouhé záběry s brutální stopáží, ale musím říct, že mne ten motiv manžela, který v sekundě přežití dá přednost vlastnímu pudu přežití před svou rodinou, velmi zaujal. Zapamatovatelný film.(10.7.2018)

Film možno niekedy nebudí dojem reality, ale na realitu zámerne a otvorene odkazuje. Záverečný konštrukt u mňa zabral naplno a zavŕšil tento presvedčivo výpovedný kúsok.(20.1.2015)

• Dejavu_UH

Moc psycho. A ten konec? Divný to národ...(1.2.2015)

• Solverino

Srdečně lituju kluky, kteří na to půjdou do kina se svejma holkama! Takovou patetickou sračku aby pohledal. Jo pardon, já zapoměl že je to artovej film! Sračka, která se do nekonečna nimrá ve vztahu manžela co není chlap a ženský co je spíš bábochlap (jo jo, severský státy = náš vzor!). Film o totálním úpadku společnosti, kdy po chlapovi se chce aby byl citlivej jako ženská (nebo ještě víc), ale v kritický situaci přepnul a byl z něj opět kromaňonec. Vlastní děti co hystericky řvou na svý rodiče a vyhazujou je nevybíravě ze stejný místnosti, rodiče se je bojí okřiknout, aby nebyli popotahovaný úřadama na ochranu dítětě (spíše nevycválanejch fracků). Hnus velebnosti! Totální úpadek společnosti nás čeká, rozpad klasické úlohy rodiny (teď je moderní bejt teplouš nebo aspoň bisexuál, kdo není teplouš jako by nebyl). Pak se tomu není co divit, demokracie a západní civilizace je odsouzená k degradaci a postupnému zániku. Islám a přistěhovalci nás nejdřív vycucají do sucha a pak sežerou. Kopeme si vlastní hrob a ještě se u toho přiblble usmíváme... :((7.2.2015)

• Saxos

Co se mi líbilo! Nádherné horské středisko, nádherný hotel s převahou dřevěného materiálu, námět filmu. Tento námět je super, ale zpracování mělo být úplně jiné. A co se mi nelíbilo? Otravná hudba. Nelogičnost. Řeší se zkratový útěk otce před jakoby lavinou a opuštění rodiny. Ebba pak nedělá nic jinýho, než že ho pořádně dusí a každému to vypráví. Tedy každému to celkem ne, protože v hotelu, na lanovce, na sjezdovce, ani jinde nikdo není. Jinak jsou celkem v pohodě. Pobyt na horách nezabalí a tento zážitek si v klidu dramaticky vylyžují. Závěrečná cesta autobusem tomu dá tu správnou tečku. Ještě měl spadnout ze srázu. K povšimnutí - když na hory, tak všichni s elektrickým zubním kartáčkem Oral-B. A čistit a čistit.(9.2.2015)

Po dlouhé době film, který mě přesvědčil. Herecké výkony naprosto bezchybné, střih, hudba, ... dokonce nemůžu nic vytknout ani dětským hercům, kteří mě v každém jiném filmu pravidelně zklamou.(15.2.2015)

Väčšina z nás sa vo vypätých situáciách zachová ako súčasť stáda. Hrdinov je málo a hrdiniek je pravdepodobne viac ako hrdinov. Je to naša prirodzenosť alebo pohodlnosť? Oceňujem na filme, že nedáva odpovede, resp. že ich dáva veľa. A veľmi sa mi páčil aj koniec, ktorý je takým konečným zrkadlom. Už len zarámovať.(24.2.2015)

Typická severská psychologická dráma, ktorá sa tvári ako v zásade prkotina zameriavajúca sa na hĺbkovejšie riešenie medziľudských a rodinných vzťahov, avšak v konečnom dôsledku je to iba pomalá, nudná a jednotvárna skomolenina niečoho nejednoznačného. Posledná scéna s autobusom bola celkom cool, ale inak musím povedať, že už som videl aj lepšie filmy podobného žánru. 55 %(6.10.2015)

• Uqicex

Být to o minimálně polovinu kratší, mohl to být i zajímavý kousek. Místo toho jsem akorát vnímal, jak mě čím dál víc bolí z té nudy prdel..(19.3.2016)

Velmi dobré drama o jednom konkrétním vztahu, ve kterém se celkem nečekaně manifestuje hluboká krize. Zároveň to je ale, a možná ještě lépe, film o vztazích obecně. V tom je to skvělé zejména první 3/4. Některé dialogy mezi postavami s velmi odlišnými postoji k trvalým vztahům jsou vynikající a nabízí toho spoustu k zamyšlení. Závěr se ale trochu rozpadá, což je škoda. Mělo to potenciál na pět hvězd, poslední pasáže to ale z mého pohledu zkazily. Možná tam je metaforicky skryto více, než je na první zhlédnutí zřejmé, ale prostě to nefungovalo tak, jak mohlo, a působilo to tak nějak uměle. 85%(23.8.2016)

Z filmu Vyšší moc jsem měl po skončení hodně tísnivé pocity, které ani tak možná nesouvisí s filmem samotným. Poslední dobou na mě severská tvorba (švédská zejména) působí podobně tísnivě. Materiální a technologická dokonalost a emocionální sterilita z ní doslova sálá. Na první pohled pozlátko, ale pod povrchem emoční prázdno. Není divu, že ve vypjatých situacích celá společnost či samotný jedinec selhávají. Popadnout mobil místo dětí a utéct je nádherná ukázka, i když zkratkovitá, toho všeho. Film je skvěle natočen, ale je obsahově prázdný. Vzhledem k zápletce jsem čekal mnohem zajímavější dialogy než jen významné mlčení nebo řvaní. Přesto jsou to silné tři hvězdy, Vyšší moc mě přivedla na další zajímavé myšlenky.(30.1.2018)

• Tomiczekk

Zajimavy tema, ale me spis nudilo. 2* za pojeti a hlavne krajinu.(19.2.2015)

Artový film, táhlejší, pohodovější, ale zcela v rámci mezí filmu, jakým má být. Přirovnání místa děje a toho, co se děje v hlavách páru, který sledujeme, je naprosto precizní. Stejně jako se nám v reálu zdá rozpad vztahu jako náhlá věc, stejně tak to je, jako když se blíží lavina. A lavina najedou vše mění, sníh se nabaluje, vznikají sněhové koule, sněhové vánice... Velikost hor, malé lidské problémy, sem tam nějaký nechtěný divák, který už podobné věci viděl asi tisíckrát, ale jak to dopadne tentokrát? Scéna s ubrečeným Johannesem Kuhnkem se obzvláště silná - možná až přehnaná. Ukazující nemožnost se někdy dohodnout, nevidět východisko, nemít si kde promluvit a případně být i veřejně znemožněn. S nabývajícím časem atmosféra houstne a cesta dolů do údolí bude pro všechny velice, velice dlouhá. Zhruba stejně tak dlouhá, jako je dlouhá cesta z rozpadajícího se vztahu zpět domů. Za to, jak si dal režisér záležet na detailech přirovnání dávám maximum.(21.2.2015)

Velmi dobrá studie o lidském strachu, zodpovědnosti a nárocích, které sami na sebe klademe.(27.2.2015)

Teda seveřani umí vždy překvapit, zejména, když dokáží udělat drama tam, kde by většina párů přešla problém smíchem. Nicméně rozpatlávání onoho problému rozvíjí docela slušný příběh a díky nadstandardní kvalitě přednesu můžeme být přímo součástí dramatu. Akorát jsem se stále nemohl zbavit oné otázky, zda je třeba dělat z komára takového velblouda, i když ve vztazích umí udělat paseku i mnohem menší problémky. Myslím, že je to po dlouhé době zase jeden ze snímů, které lze doporučit ke shlédnutí.(27.2.2015)

• holyvac

bohužel, hloupé dialogy a hrozní herci naprosto zlikvidovali i tak nepříliš objevný nápad.(14.5.2015)

• golfinka1

nejvíce co se mi na filmu líbilo byla krajina a lavina, zbytek stál s prominutím za h...o !!!!! Proto dávám za jednu hvězdičku ,film mě dost zklamal , čekala jsem od něj více(13.6.2015)

• jozindodulik

2 h v prdeli! Pokud čekáte z traileru to, co já, tak nic takového se nekoná. Totální sračka o hovně, která se odehrává na horách.(10.11.2015)

• Monellito

Nic než nuda a žvatlání o ničem ;-)(3.1.2016)

Silný snímok o situácii, ktorá sa môže stať každému z nás. Odporúčam všetkým, ktorí hľadajú kvalitnú európsku filmovú produkciu.(4.1.2016)

• zlatovlas

Podľa popisu to mohlo byť dobré, ale práve to, čo sa z toho dalo vyťažiť bolo potlačené na minimum. Veľa problémov bolo naznačených, formálne tiež zaujalo, ale potom to bolo také mdlé a nelogické. *SPOILER* A nerozumiem, prečo ona každému po hoteli rozpráva tieto veci a on potom plače na chodbe.(6.3.2016)

• Shitonit

Vyskákali mi z toho nekonečně nekonečný bílý šmouhy před očima. Asi z té záplavy sněhu a nekonečně nekonečných pindů o ničem..(4.6.2017)

Vysoké hodnocení dávám za nápad rozkrýt ožehavé téma, které je v konečném důsledku skoro vždycky svým způsobem bolestné. A také to byl názorný příklad, že do h.... se nemá raději moc šťourat, a že čím víc se rozmaže, tím víc smrdí. Pro mě geniálně postavený děj, myšlenka i výsledek. Osobně bych volila jiný konec, trochu se nedovedu vžít do toho, jak se nakonec matka zachovala, ale - co my víme, že, vždyť právě o tom to bylo. A taky o tom, že je dobře nesoudit druhého, dokud nejsi ve stejné situaci. Nebo taky biblické: "Kdo jsi bez viny, hoď kamenem."(29.10.2017)

zajímavá sonda do dnešní společnosti zaměřená na roli muže.(10.3.2018)

• ŠpetaMarek

Pseudoart.(3.4.2018)

Distributor píše "drama/komedie". K smíchu tam teda nebylo vůbec nic. Možná se divák jen hořce pousměje nad tím, jak realisticky tohle psychologické drama líčí běžný partnerský život se všemi jeho zdánlivě banálními okamžiky, které mohou ovšem jako "lavinu" spustit efekt motýlího křídla... Příběh sám o sobě by nestačil, ale nečekaně statická kamera v kontrastu s plíživě dramatickou hudbou dodávají filmu na hloubce a závažnosti a kulisa dechberoucích francouzských alp se nikdy neokouká. Emoční zážitek.(3.4.2018)

Výborné drama, které se nevstřebává snadno - některé scény (posezení v hotelovém pokoji s přáteli) mají tak stísňující atmosféru, že nejen její protagonisté, ale i divák má chuť utéct. "Zázračná" záchrana manželky z vánice na konci filmu je jen připravené divadýlko (kvůli dětem, nebo pouze kvůli manželovu egu?). Podivná závěrečná scéna v davu putujícím silnicí mi unikala, ale její smysl myslím výborně odhadl ve svém komentáři Tosim.(7.7.2018)

Intimna, vztahova dráma, ktora sa ale netvari az tak smrtelne vazne. O manzelovi, ktory stratil sebavedomie, o manzelke, ktora potrebuje hrdinu a o tom ako obaja na moment stratili nadhlad nad zivotnymi situaciami. Taka mala rodinna štúdia charakterov a reakcii, vyprovokovanych nahlou, neobvyklou udalostou. Velmi pekna kamera a velmi pokojny strih, vytvara istym spôsobom originalny a hlavne krasne nehollywoodsky filmík. Mozno sa mohlo "udiat viac" a tie zabery nemuseli byt take dlhe, mozno tie figurky nemuseli byt tak "scandichladné" a viac detailnych zaberov tvárí by tiez prospelo. Mozno, kto vie. Skôr si ale myslim, ze tento film neslo skratit. Nefungovalo by to. 66 %(26.8.2018)

Zvažoval som 4*, ale výžne sa dalo z toho vytrieskať o dosť viac s minimom úsilia.(21.10.2014)

Švédské psycho se vším všudy. Po šesti letech v Norsku můžu bezpečně ujistit že takové mencky jsou skutečné.(25.1.2015)

Mám ty severský filmy rád čím dál tím víc. Aneb jedna událost rozpoutá celkem slušné partnerské drama v impozantním pozadí Francouzských hor. Film mě přikoval k TV a to je známka kvality.(6.2.2015)

• GalaktikHero

Totálna sračka!!! 20 minút so sebazapretím, potom som to vypol. V tej Škandinávii sú už všetci takí zdegenerovaní, že neplnoletí parchanti ignorujú rodičov a vyhodia ich z izby ..... a oni zrazia päty a odídu??? To je už totálny rozklad tzv. civilizácie západného typu. To sa jednoducho nedá pozerať. Zbabelý tupček, ktorý si zachraňuje vlastnú riť, namiesto toho, aby zachraňoval pokračovateľov svojej DNA.... a o to sa bude tliapať 2 hodiny.... o hovne!(14.2.2015)

Po dlhšom čase som sa dostal ku dvom európskym filmom. Dnes sa vyjadrím k prvému z nich. Vyššia moc je tak trochu zmeskou európskych tvorcov nakoľko sa jedná o švédsko-francúszko-nórsky film. Ako väčšina filmov zo starého kontinentu, aj v tomto prípade sa jedná o dielo založené na dialógoch, medziľudských vzťahoch a vykreslení atmosféry bez akýchkoľvek zbytočných efektov. V tomto prípade je pod atmosférou myslené napätie medzi manželmi, ktoré vzniká po zbabelom úteku muža pred lavínou a na miesto detí zachraňoval svoj mobil. Zápletka ako vyšitá pre vznik rodinnej krízy. A treba povedať, že režisér Ruben Östlund z nej vyťažil skutočne maximum. Veľmi kvalitný film, pri ktorom mi je trochu ľúto, že sa nedostal medzi nominovaných na Oscara v kategórií cudzojazyčných filmov.(15.2.2015)

• simoniquita

Nechapem, ako niekto mohol dat tomuto filmu viac ako jednu hvoezdicku. Zaciatok filmu super, divaka drzi v napati co to prinesie, avsak pride sklamanie. Film neprinasa pomaly nic a je to velka nuda, ktora sa toci okolo jednej smiesnej udalosti, ktora sa odohraje nazaciatku. Nuda nuda nuda. Tento film bol pre mna len stratou casu.(21.2.2015)

• lomax

Film jsem zhlédnul především kvůli jeho námětu, který mi přišel zajímavý. Do okamžiku "laviny" je divák skutečně v napětí toho co přijde. A co přijde? Řeči, řeči a řeči. Nuda a nuda. Ona to vypráví kdekomu vyjma uklízečky. On produkuje hektolitry slz. A konec?! To už je opravdu moc...(22.2.2015)

• SpeedShot

Aneb tomu se dá říkat ODPAD všech ODPADŮ. Rozhodně jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděl. 188minut totálně ničeho,... pouze jen rozmazlené rodinky, kde se ani jeden neumí chovat a nejspíš nemá základní stupeň chování...(9.3.2015)

Najlepší film,čo som tohto roku videl.(16.3.2015)

• yoryk

Neskutocna stupidita este o stupidnejsej rodine. Mal som co robit, aby som to dopozeral. Neskutocna nuda, ziadne emocie ten film neposkytne, okrem 5 sekund bliziacej sa laviny na horske stredisko...kde sa stratili ludia v tom filme? No a ten zaver, to co malo byt? Preco si ten sofer nechal do seba hustit? Mal niekoho pustit za volant ked tam vsetci pindali donho...ach jaj,cele zle..1 hviezda za pekny hotel a prostredie.(26.5.2015)

Švédové si opravdu dokáží film vychutnat. Pomaloučké tempo destrukce do klíčového momentu fungujícího vztahu. Chvílemi má člověk až dojem, že se ocitl v říši pana Triera, statické dlohotrvající záběry kamer, noční předěl mezi jednotlivými kapitolami za pomocí klasického hudebního motivu, naprosté ticho rušené pouze zvukem lanovky. Krásné scenérie francouzkých alp kontra rozpadající vztah na základě osobního selhání toho, kdy by nikdy selhat neměl. To vše v hávu místy až nepříjemně působícího vizuálu. Člověk čeká na další pohromu aniž by tušil, že pohromou je vlastně celý film.(9.6.2015)

Hodnotím na pomezí 3 a 4 hvězdiček. Film má výbornou statickou kameru, krásné záběry, skvětlý hudební doprovod i skvělé ticho:). Dlouhé statické scény jsem si vychutnával. Ale ruku na srdce, vzhledem k ději či zápletce, která byla jen malinká, bylo těch statických scenérií a dlouhých záběrů zbytečně moc a zbytečně dlouhých. Myslím, že tvůrci mohli ještě prohloubit hloubku děje a umocnit ho. Některé věci jsem nepochopil, zvlášť když šel hlavní hrdina na pomoc manželce v mlze. Manželka ho jen zkoušela? Nebo se jí něco skutečně stalo? Kdyby byl film kratší a dialogy by byly bohatší, například s dětmi, které se vůbec komunikačně nezapojily, jásal bych a 4 hvědy by byly vyšité. Takto je to někde mezi. Ale mám rád takovýto žánr.(9.6.2015)

Film, ktorý nás mužov prinúti zamyslieť sa! 99,9% by povedalo že by neušlo, ale koľkí boli v takej situácii....74%.(9.6.2015)

• Montmorency

Hloubková sonda do jednoho manželství v krizi aneb když jedný hysterický pipině vadí, že má manžel radši svůj iphone než své (mimochodem dost protivné a uvřískané) děti a má potřebu to vykládat celým francouzským Alpám :-)....(16.6.2015)

Na poměry velmi slušné. Nejlepší na tom je, jak se to v duchu dobré skandinávské tradice nebojí říznout do živýho (což je mimochodem pro současný český film nedostižná meta - ten zná buď křečovitý humor nebo kýčovité sebedojímání, co se týhle problematiky týče, tertium non datur). Nedostižným vzorem jsou v tomhle ohledu Scény z manželského života, jejichž úrovně tenhle film samozřejmě nedosahuje, Östrund není génius jako Bergman, ale talent má a snaživej je taky. Podstata toho filmu je ale problematická - že se samička sápe po mláďatech víc než sameček je dáno biologicky, to neznamená, že je samička "morálně" nadřazenější. Samice je stejně "egoistická" jako samec, samice do potomstva ale investovala víc sil, hned tak si nové neopatří, čili si tuto formu svého majetku víc hlídá, toť vše. Navíc schéma silná ženská/slabec sobeckej chlap je klišé. Opravdu vážný otázky a dilemata teprve začínají tam, kde tenhle film končí, málo platný. - Vyzdvihnout je třeba herecký výkony (zejm. představitelka hl. role), hudbu (Vivaldi je velkej nářez, je to geniální, byť ta úpravy byla nějaká divná - nebo se mi to zdálo?), sympatický civilní pojetí.(15.8.2015)

Skandinávský naturalizmus v společenském dramatu. Děj prakticky o ničem, a přitom jsem po shlédnutí několik hodin přemýšlel o všem možném. Jak to dělají, nevím...(2.11.2015)

Zábavné a trošku děsivé zároveň. Aneb tak dlouho nás budete kastrovat, až si budete muset dělat VŠECHNO samy. A děcka se nám vysmějou VŠEM. A pak zdechnou hlady. Quo vadis, Europo...(28.12.2015)

Ostlundov film je o odhalovani nedostatkov partnerskych vstahov a schopnosti prijat zodpovednost.Mlada rodina posoby na prvy pohlad štastne ale to je len zdanie,disfunkčne spravanie nenecha na seba dlho čakat.Filmu nechyba seversky chlad a cynizmus.Vyššia moc pracuje s myšlienkou že nie každy sa dokaže zachovat ako hrdina,podobne ako Tomas ktory zlyha a to obrati život rodine na ruby.Ostlund s absolutnym prehladom mieša napetie ,humor a realisticku trpkot.Postavy lutuju predovšetkym same seba ,že poznaju svoje limity a nedostatky .Zaverečna pointa posoby ostro kontrasne.(26.3.2017)

50 %(25.12.2017)

Ačkoliv to nemusí být na první pohled patrné, ústředním motivem je tu současná role muže v rodině. Vztahové drama, i když asi méně dramatické než byste čekali. Nejde o převratné dílo, pokud jste však milovníky temné severské kamery, sterilního skandinávského designu a architektury, nebo se prostě chcete jen v něčem šťourat, bude vás to bavit. A jelikož se mi tu nepodařilo najít komentář, který by ten příběh rozklíčoval popravdě, přidávám tento SPOILER: Rodina si užívá dovolenou na horách, manželství už trochu chybí jiskra, manžel si možná smskuje bůhví s kým a všichni si už vzájemně trochu lezou na nervy, ale to pravé vzrušení přijde úplně odjinud. Během nevinného oběda na terase restaurace se nebezpečně přiblíží odpálená lavina a zatímco žena zachraňuje nejdřív děti, manžel utíká jen s mobilem. Když se ukáže, že šlo o planý poplach a všichni jsou naživu, musí se s postraumatickým šokem vyrovnat každý po svém. Děti se stánou do sebe, jejich matka o tom potřebuje mluvit a otec předstírá, že se vlastně nic nestalo, takže celou událost zlehčuje a odmítá ji komentovat. Tím se ale jen stupňuje manželčin vztek, který se ona v sobě sice snaží držet, jenže protože stále vnitřně věří, že její strach byl oprávněný, vybuchne vždycky v tu nejmíň vhodnou dobu. Před publikem. Muž si stále zachovává tvář, není přece možné, aby přiznal, nebo se zachoval jako slaboch. Katarze tak příchází teprve po psychoterapeutickém dni se starým přítelem, a to v podobě mužova důkladného pokání, po kterém mu odpouští nejdříve děti, ale konečně i manželka. Zbývá dosadit krále zpět na trůn, což se podaří vzápětí, protože dostane možnost reparátu a konečně se stal zachráncem. Těžko říct, jestli pochopil, že to bylo ze strany manželky divadýlko, ale to není až tak důležité. V epilogu jde pak vlastně už jen o rekapitulaci charakteristik každé z postav, což je docela nápaditě vyjádřeno v kráčející tlupě, v jejímž čele jde konečně spokojený vůdce - muž.(23.3.2018)

Další z plejády (povedených) severských filmových sond, nahlížejících do nevyzpytatelného a složitého přediva lidských vztahů. A stejně nevyzpytatelné a složité jsou i tyto filmy, plné náznaků a nevyřčených vět, ze kterých si divák sám skládá finální mozaiku, mívající i několik podob...pokaždé ale obecně platných. Čtyři hvězdy si za tento počin pan režisér určitě zaslouží, jeho další opus (Čtverec) už je bez diskuze za pět.(4.11.2018)

• kolemjdouc

film ocení zejména milovníci sněhu.Jinak o ničem...labilní ženská která celou dovolenou řeší pro ni nevyřešitelné:chlap v pudu sebezáchovy prchnul z místa "katastrofy" - řeší to tak dlouho až chlapovi přepne aby toho nebylo málo,manželka potká novou kámošku která ji ohromí volnomyšlenkářskými vztahy.A má další problém k řešení než se stím stačí popasovat nastoupí na scénu další pár který taky řeší svůj vztah.Nemělo to konce...a když si vyjeli na poslední lyžovačku tak samozřejmě do mlhy kde se ztráceli a děti chytré se držely tatínka a matka která uzavírala konvoj se samozřejmě ztratila..vyděšený manžel už tak těžce psychickz zkoušený se ji vydal hledat zanechav dětičky osudu v mlze jako mlíko!Po chvíli se vynořil z mlhy statečně nesouce choť v náručí ve sněhu po lýtka postavil ji na zem ona poobjímala děti(což dělala celý film)a otočila se a po svých se vrátila zpět odkud byla přinesena.Asi pro lyže...A co čert nechtěl při odjezdu je vezl řidič do údolí busem který absolutně nezvládal a šněroval podél svodidel nad hlubokým srázem.Matka spustila davové šílenství a přiměla všechny vystoupit a šli pěšky.Tak mizerný scénář jsem už dlouho nezažila.Nehledě na to že zde učinkoval i mě nesympatický Hivju.Je často obsazován do rolí středověkých bojovníků tak si pěstuje svoje rezavé image ale já ho opravdu nemusím!Film je v koprodukci čtyř zemí tak se každý asi snažil o nějakou tu vsuvku a vzniklo tohle absolutně slabé psychologické drámo.(25.11.2018)