Vyšší moc

Vyššia moc

Force Majeure

Drama / Komedie

Švédsko / Francie / Norsko / Dánsko, 2014, 120 min

Tisíckrát se můžu zapřísahat, že mě by se nic podobného nestalo, ale jen Bůh ví, jak bych se v podobném případě zachoval. Tím, že se film nesnažil otcovo počínání kategoricky odsuzovat, mi byl sympatický. Na druhou stranu chápu postoj matky a dokážu si představit, že podobná událost může dosud fungující vztah totálně zničit. A stejně tak si dokážu představit, že by to probíhalo přesně takhle. Opravdovost je tady hlavní devízou. A to platí i pro výborně napsané postavy. Jen bych byl raději, kdyby byl film tak o půl hodiny kratší. To množství dlouhých statickcýh záběrů bylo místy neúnosné. Ale díky výše zmíněným kladům se dalo přežít. 80%(21.3.2015)

Zajímavý film, který je sice prezentovaný jako komedie, ale je to dost chytré na to, aby vás to donutilo přemýšlet o tom, jací vlastně jsme, co jsme ve svém životě schopni a ochotni udělat pro druhé. Utečeme, když nám hrozí bezprostřední nebezpečí, anebo nejprve budeme chtít zachránit milované?(4.10.2017)

Parádna zápletka sľubovala ťažkú psychologickú drámu, no nakoniec z toho bola iba filozofická paradigma v ktorej sa v konverzáciách rozoberalo prečo hlava rodiny reagovala na blížiace sa nebezpečenstvo tak ako reagovala. Či to, čo otec spravil bola hrozná sebecká a zbabelá vec alebo či matka nereagovala precitlivene a nezveličovala danú situáciu. V podstate silne realistické zobrazenie so mnou však nejako nepohlo, neviem, čakal som niečo iné, tak trocha.(25.10.2017)

Po Gone Girl další manželské příběhy, reálnější a paradoxně děsivější. Neumím docenit konec, ježto jsem ho asi nepochopila. Použití Vivaldiho bylo neotravnější od dob reklamy na máslo v 90. letech.(14.10.2014)

Tohle byl strašně zvláštní film. Severská tvorba, která na mě zanechala nějaký stopy. Den za dnem, to se mnou něco dělalo, ale nedokážu popsat co, nikdy jsem nic takovýho nezažil. Ani ne, že by mě to psychicky rozebralo, ale měl sem jakoby pocit prázdnoty, doslova se na mě přenesly všechny ty emoce z filmu. Není to rozhodně lavina, která nás pohltí, ale absolutní depresivní deka. Chvílema to bylo odlehčený nějakým vtípkem, ale to je jedině dobře, jinak by mě to taky mohlo odrovnat. Já možná ještě teď nechápu, co jsem to viděl a jaký že to mělo mít poselství, ale očividně jsem byl přesně v tom rozpoložení, abych byl ten správnej cílovej divák.(16.4.2018)

Vôbec som nevedel, čo od toho čakať, ale napokon som viacmenej spokojný. Naozaj veľmi dobrá konverzačka, ktorá napriek svoje častej statickosti so sebou prináša oveľa viac drámy a zlomov ako mnohé dynamické filmy. Lavína síce utíchla skôr ako stihla privodiť reálnu katastrofu (fyzicky), no spustila ešte väčšiu lavínu, a tá bola veru omnoho katastrofálnejšia (psychicky). Práve takáto situácia odhalila skutočné inštinkty manželov, ktorí prišli na dovolenku ako milujúci pár - no po tomto odhalení sa spúšťa lavína pochybností, ktorá dôsledne preverí emocionalitu celej 4-člennej rodinky. Podľa mňa to malo vynikajúci koncept, len škoda, že niektoré fázy boli tak trochu hluché, a tým pádom viacmenej zbytočné. No a ten koniec, očakával som nejaké smerodajnejšie zakončenie - z toho som zostal trochu zarazený, že to skončilo takto zamlčane.(26.1.2015)

...já nevím, jak to dělaj, ale dělaj to sakra dobře...(22.7.2015)

Film je velmi dobre natoceny, atraktivni prostredi francouzskych Alp, kdy se kamera nejednou zameri na ruzne vychytavky pro lyzare (no, mozna uplne bezne, rikejte to ale nekomu, kdo byl naposledy na lyzich v roce 96 a jeste na Pustevnach), doplnene vybornym zvukem a krasnou hudbou, zde mozno diskutovat, zda se do snimku uplne hodi... Kdyz jsem si precetl o cem film bude, byl jsem nadseny a vedel jsem, ze tento film musim videt! Jak uz se tak nekdy stava, zavladlo ve mne zklamani. Cekal jsem vetsi emocni predstaveni, i kdyz Tomas se za svuj zachvat smutku stydet nemusi:-). Ebby byla pipina, ktera v manzelstvi strada a dle meho skromneho nazoru si myslim, ze by delala problemy i bez laviny. Po nejake dobe mi zacal byt osud teto rodinky celkem lhostejny. Na druhou stranu byla velmi zajimava postava Matse, kterou skvele zahral Kristofer Hivju, s nim jsem se neskutecne bavil a vsemu dala korunu jeho pritelkyne a spolecny dialog v loznici. Zaver filmu uz byl uvareny z alpskeho snehu a nicemu nepomohl. Videno v ostravskem Minikine, vyprodano.(18.1.2015)

• Mrkvič

To jsou takový chujové ti norové (nebo seveřani, nebo kdo to hlavně vymyslel). Nevím, kde jsem se doslechl o filmu, když byl srovnáván s katastrofickým Everestem. To fakt ne. Celou dobu jsem si připadal asi jako když mi kamarád řekne, že po titulkách něco bude. Ono tam vždycky něco je, ale ne to, co byste čekali. Není to špatná rodinná dramatickopsychologická studie, ale pohled na bulícího chlapa měl spíš opačný efekt. Dost jsme se u toho s přítelkyní nasmáli.(6.3.2016)

Hodne zajimavy film kde se hlava rodiny dostane do hodne neprijemny pozice a horko tezko se z toho hrabe....nevim ale jednou jsem zazil takto neprijemny pocit v Egypte,kdyz jsem si natacel cca 15 mladych Egyptanu mimo centrum jak hraji fotbal a jeden po me a mne pritelkyni zacal házet kameny a pulka tech Arabaku se pridala....utikal jsem a jak jsem se v první moment zachoval,vam asi nebudu radeji ani psat ale vim jedno...byl to obrovsky strach o moji osobu v prvních vteřinách az pak mi seplo,ze ....(8.8.2015)

Rodinka sedí v horském hotelu. Pád laviny trochu zasněží hotel, hosté panikaří a manžel prchne od stolu. Manželka v něj ztrácí důvěru, dochází ke krizi. O tom je celý film. Hodinka a půl je ideální formát pro rozvinutí příběhu, nicméně režisér se rozhodl v tom nimrat. Ke škodě věci. Jinak natočeno zručně, ale ke konci to značně vázne. 60%(3.1.2018)

O mužoch a ženách a o tej nebezpečnej elektrine medzi nimi. O lavíne ktorá ničí rodiny. Zhliadnuté na festivale Be2Can 2017.(4.10.2017)

Dalsia skandinavska vztahova drama, a skor spolocenska konzervacka nez komedia. Riesili vsak banality akurat na pozadi laviny. ked si pozriem, co sa tocia za Hrozy v Ceskej kotline /Hrebejkove a Wieveghove umelohmotne bordele/ tak proste musim dat 70 %(5.2.2019)

Výborně vizuálně zpracováná maloměšťácká snobárna, která by mohla pomoct mátkám k výběru témat při diskuzi v baby kavárně. Samozřejmě po baby projekci. Hřebejk by se od Östlunda mohl něčemu přiučit.(17.1.2015)

Komorní studie zodpovědnosti a toho, co to znamená být hlavou rodiny. Ruben Östlund je neuvěřitelně talentovaný režisér, který dokáže vytěžit drama z běžných situací a to pomocí nekonvečních prostředků. Ve Vyšší moci si tak počíná pomocí absence hudby a zdůrazněním zvukových efektů, jež by bez kontextu málokdo bral jako dramatické (skřípání ocelové konstrukce, sněžení). Režisérova ruka je znát i na výkonech, které dokázal z herců Östlund dostat. Snad jen s vyjímkou dvou dětských herců se na adresu žádného z představitelů nedá říct nic špatného. Vyšší moc je autorské zjevení, které plně vyzdvihuje Östlundův talent a dělá z něj jednoho z režisérů, na které bychom měli v budoucnu dávat pozor.(11.8.2015)

Zajimavé artové vztahové drama. Hodně psychologické a na mě asi až příliš artové. Statická kamera mně moc nesedla a konec filmu jsem asi dost dobře nepochopil. Zajímavé to bylo, určité dialogy brilantní, ale pak zas určité situace z mého pohledu stupidní. Takže zlatá střední cesta.(10.2.2015)

Po určité době jsem zvedla hodnocení ze tří na čtyři hvězdy. Film ve mě opravdu něco zanechal. Rodinné drama je můj šálek kávy a když se k tomu přidá atmosféra hor, tak to stojí za to. Napětí mezi manželským párem bylo někdy k nevydržení, podle mě oba herci podali skvělý výkon - především Lisa Loven Kongsli. Na konec bych asi jen dodala, že Vivaldiho Léto filmu dodalo šmrnc a neskutečně mi tam tenhle typ hudby sedl.(23.5.2015)

Severské filmy, zvláště dramata, mám rád, ale na tento film jsem se chystal až moc dlouho. Očekávání byla taková, že bych se totiž nemusel tolik bavit. Děj proběhl jinak než jsem čekal tudíž bylo co sledovat. Bohužel film za 2 hodiny vlastně nedělá nic jiného než řeší "lavinovou příhodu" z různých úhlů pohledu. Chlap zklamal, žena byla silná a z toho je solidní hádka jak jinak. Závěrečná část s lyžováním v mlze, a následný scéna s autobusem, mne vyloženě zklamala. Celkově film táhne atmosféra a příjmení herci (pominu přehrávání Thomase na chodbě). Děj nic moc, ač to člověka donutí přemýšlet jak by se v dané situaci zachoval sám. Pouhé 3z5(16.10.2015)

Nebýt debilního nicneříkajícího závěru a nelogické scény na zamlženém svahu, možná bych uvažoval i o čtvrté hvězdičce, ale takhle je z toho pouze průměr. Vizuálně, technicky a herecky to bylo excelentní, ale téma jako takové mě bohužel až tolik nechytlo a navíc to bylo trochu předlouhé. 55%(7.1.2018)

Mě ta depresivní atmosféra asi sedla, herecký výkony jsou taky super. Až teda na scénu, kdy Tomas hystericky brečí, ta na mě působil dost rozpačitě, ale jako vrchol celé té rodinné katastrofy to docela sedlo. Jen je to strašně zbytečně dlouhý, proč režiséři v dnešní době absolutně netočí kratší filmy? Nic co by mělo lehce přes hodinu, všechno jsou skoro dvě a tady to bylo pro mě jediný a velký mínus. Některé scény jsou naprosto bezvýznamné, ale ty silné si mě zase tolik získaly, že to teda Vyšší moci odpustím a půjdu na 4 hvězdy. Ještě bych vytáhl pozici dětí v manželské krizi, docela se mi líbilo, jak tu byla ukázána.(15.7.2015)

• cross

Dechberouci podivana... Maly velky film... Existencionalni drama jedne rodiny... Tata, mama, deti i kamaradi ve stresu v ramci krasne odpocinkove dovolene v Alpach. Proboooha! Chapu, co se film snazil sdelit (alespon castecne), ale neco tak nudneho jsem uz dlouho nevidel a uprimne doufam, ze uz zase dlouho neuvidim... I podle pochvalnych komentaru vsude kolem jsem po jejich precteni zcela presvedcen, ze se jedna o film urceny spise filmovym teoretikum kteri i v dvouhodinovem zaberu na hovno vidi hluboke umeni.... *1/2(21.1.2019)