Vyšší moc

Vyššia moc

Force Majeure

Drama / Komedie

Švédsko / Francie / Norsko / Dánsko, 2014, 120 min

"Jako tzv. vyšší moc bývá zpravidla označována objektivně nepředvídatelná a objektivně neodvratitelná náhoda. Někdy však je tento termín chápán úžeji a rozumí se jím pouze tzv. vnější neodvratitelná náhoda, která nezávisí na vůli jedné ze stran. Zjednodušeně řečeno: Vyšší moc znamená nepředvídanou výjimečnou situaci nebo událost, kterou nemohou strany ovlivnit, která brání některé z nich v plnění jejích povinností a která není způsobena její chybou nebo nedbalostí. Jedná se o jakousi překážku ve splnění závazku. [...] Vyšší moc tak typicky nezávisí na vůli ani jedné ze stran, nelze ji ovlivnit a v zásadě ani předvídat. Můžete si pod ní představit například různé přírodní události a kalamity." ***MOŽNÝ SPOILER*** Jinými slovy muži skrz lavinu (záměrně odstřelenou) bylo zabráněno v plnění povinnosti otce, a proto uprchl :). To je samozřejmě napsáno v nadsázce, stejným způsobem je ale potřeba vnímat i celý film, který je protknut švédským humorem ala Roy Andersson. Jednotlivé dny zimní dovolené jsou brány jako kapitoly, kdy každá z nich je uvozena dosti okázalým informačním titulkem a působí jako takové experimentální, terapeutické cvičení na pokračování. Östlund považuje diváka jako sobě rovného, jako distančního pozorovatele-terapeuta-psychologa. Během dlouhých, výhradně statických záběrů mu předkládá kompozičně promyšlené obrazy s vycizelovanými a vypointovanými dialogovými pasážemi (často o genderovém postavení muže a ženy v rodině). V podstatě celým filmem prostupuje téma genderové analýzy rodiny (role matky, role otce), etických a morálních dilemat (o míře sebereflexe a psychologické síle a schopnosti přiznat si vlastní chyby/selhání), která v divákovi vyvolávají určitá očekávaní, jež jsou v závěru narušena a převrácena naruby. Podvratná hra s diváckým očekáváním je vlastně asi hlavním a jediným důvodem určitého odporu částí diváků. Mně to tak zásadní nepřišlo, abych Vyšší moc odmítl, zároveň ale nemám u filmů příliš rád, když si režisér diváka povodí jako Messi půlku obrany. Kronika rozpadu manželství zůstává nenaplněna, přesto 4*.(24.10.2014)

Film možno niekedy nebudí dojem reality, ale na realitu zámerne a otvorene odkazuje. Záverečný konštrukt u mňa zabral naplno a zavŕšil tento presvedčivo výpovedný kúsok.(20.1.2015)

• Dejavu_UH

Moc psycho. A ten konec? Divný to národ...(1.2.2015)

• Saxos

Co se mi líbilo! Nádherné horské středisko, nádherný hotel s převahou dřevěného materiálu, námět filmu. Tento námět je super, ale zpracování mělo být úplně jiné. A co se mi nelíbilo? Otravná hudba. Nelogičnost. Řeší se zkratový útěk otce před jakoby lavinou a opuštění rodiny. Ebba pak nedělá nic jinýho, než že ho pořádně dusí a každému to vypráví. Tedy každému to celkem ne, protože v hotelu, na lanovce, na sjezdovce, ani jinde nikdo není. Jinak jsou celkem v pohodě. Pobyt na horách nezabalí a tento zážitek si v klidu dramaticky vylyžují. Závěrečná cesta autobusem tomu dá tu správnou tečku. Ještě měl spadnout ze srázu. K povšimnutí - když na hory, tak všichni s elektrickým zubním kartáčkem Oral-B. A čistit a čistit.(9.2.2015)

Po dlouhé době film, který mě přesvědčil. Herecké výkony naprosto bezchybné, střih, hudba, ... dokonce nemůžu nic vytknout ani dětským hercům, kteří mě v každém jiném filmu pravidelně zklamou.(15.2.2015)

Väčšina z nás sa vo vypätých situáciách zachová ako súčasť stáda. Hrdinov je málo a hrdiniek je pravdepodobne viac ako hrdinov. Je to naša prirodzenosť alebo pohodlnosť? Oceňujem na filme, že nedáva odpovede, resp. že ich dáva veľa. A veľmi sa mi páčil aj koniec, ktorý je takým konečným zrkadlom. Už len zarámovať.(24.2.2015)

Typická severská psychologická dráma, ktorá sa tvári ako v zásade prkotina zameriavajúca sa na hĺbkovejšie riešenie medziľudských a rodinných vzťahov, avšak v konečnom dôsledku je to iba pomalá, nudná a jednotvárna skomolenina niečoho nejednoznačného. Posledná scéna s autobusom bola celkom cool, ale inak musím povedať, že už som videl aj lepšie filmy podobného žánru. 55 %(6.10.2015)

• Uqicex

Být to o minimálně polovinu kratší, mohl to být i zajímavý kousek. Místo toho jsem akorát vnímal, jak mě čím dál víc bolí z té nudy prdel..(19.3.2016)

Velmi dobré drama o jednom konkrétním vztahu, ve kterém se celkem nečekaně manifestuje hluboká krize. Zároveň to je ale, a možná ještě lépe, film o vztazích obecně. V tom je to skvělé zejména první 3/4. Některé dialogy mezi postavami s velmi odlišnými postoji k trvalým vztahům jsou vynikající a nabízí toho spoustu k zamyšlení. Závěr se ale trochu rozpadá, což je škoda. Mělo to potenciál na pět hvězd, poslední pasáže to ale z mého pohledu zkazily. Možná tam je metaforicky skryto více, než je na první zhlédnutí zřejmé, ale prostě to nefungovalo tak, jak mohlo, a působilo to tak nějak uměle. 85%(23.8.2016)

Ostlundov film je o odhalovani nedostatkov partnerskych vstahov a schopnosti prijat zodpovednost.Mlada rodina posoby na prvy pohlad štastne ale to je len zdanie,disfunkčne spravanie nenecha na seba dlho čakat.Filmu nechyba seversky chlad a cynizmus.Vyššia moc pracuje s myšlienkou že nie každy sa dokaže zachovat ako hrdina,podobne ako Tomas ktory zlyha a to obrati život rodine na ruby.Ostlund s absolutnym prehladom mieša napetie ,humor a realisticku trpkot.Postavy lutuju predovšetkym same seba ,že poznaju svoje limity a nedostatky .Zaverečna pointa posoby ostro kontrasne.(26.3.2017)

• Shitonit

Vyskákali mi z toho nekonečně nekonečný bílý šmouhy před očima. Asi z té záplavy sněhu a nekonečně nekonečných pindů o ničem..(4.6.2017)

Výborné drama, které se nevstřebává snadno - některé scény (posezení v hotelovém pokoji s přáteli) mají tak stísňující atmosféru, že nejen její protagonisté, ale i divák má chuť utéct. "Zázračná" záchrana manželky z vánice na konci filmu je jen připravené divadýlko (kvůli dětem, nebo pouze kvůli manželovu egu?). Podivná závěrečná scéna v davu putujícím silnicí mi unikala, ale její smysl myslím výborně odhadl ve svém komentáři Tosim.(7.7.2018)

Podnetný to film. Dlhé zábery a často sa objavujúca snehobiela obrazovka boli fajn. Záver s autobusom som akosi nepochytil, ale o tom, akú rolu momentálne zastáva muž v rodinnom vzťahu som si pekne s hlavnými aktérmi popremýšľal.(22.3.2020)

Priznám sa, že som film spočiatku zle chápal. Myslel som si, že ide o severský katastrofický film, kde návštevníci lyžiarskeho strediska uviaznu v hoteli, ktorý je zapadnutý lavínou (a práve kvôli tejto očakávanej zápletke som si film aj pozrel). Či mi šibe? No jasné že áno. Problém bol v tom, že som si prečítal asi polovinu obsahu a už som si myslel, že viem o čom sa točí :). Ale teraz späť k recenzii... Malá komorná dráma o neočakávanom okamihu, ktorý zmení rodinnú dovolenku na nočnú moru, v ktorej manželský pár prežíva obrovskú krízu a to spôsobuje možný rozpad celej rodiny. Film si ale udržiava divákovu pozornosť od samého začiatku, pretože postavy sa nekrútia okolo horúcej kaše ale snažia sa problém riešiť (aspoň v prípade manželky, ktorá sa netvári, že sa nič nestalo) a na druhej strane zrovnávať so situáciou (manžel uvedomujúci si, že sa nevyhne následkom svojho zbabelého činu). Divák sa nesnaží postaviť na stranu jedného, alebo druhého, pretože mu problém ako taký vnucuje otázku, ako by sa v podobnej situácii zachoval on sám. Následne prichádza záverečná katarzia v podobe búrlivých emócii a hľa, ďalšia skvostná dráma je na svete. Milovníci dramatického žanru o manželských etudách a rodinných hodnotách si film zamilujú. Za mňa 80%.(16.6.2020)

• Tomiczekk

Zajimavy tema, ale me spis nudilo. 2* za pojeti a hlavne krajinu.(19.2.2015)

Artový film, táhlejší, pohodovější, ale zcela v rámci mezí filmu, jakým má být. Přirovnání místa děje a toho, co se děje v hlavách páru, který sledujeme, je naprosto precizní. Stejně jako se nám v reálu zdá rozpad vztahu jako náhlá věc, stejně tak to je, jako když se blíží lavina. A lavina najedou vše mění, sníh se nabaluje, vznikají sněhové koule, sněhové vánice... Velikost hor, malé lidské problémy, sem tam nějaký nechtěný divák, který už podobné věci viděl asi tisíckrát, ale jak to dopadne tentokrát? Scéna s ubrečeným Johannesem Kuhnkem se obzvláště silná - možná až přehnaná. Ukazující nemožnost se někdy dohodnout, nevidět východisko, nemít si kde promluvit a případně být i veřejně znemožněn. S nabývajícím časem atmosféra houstne a cesta dolů do údolí bude pro všechny velice, velice dlouhá. Zhruba stejně tak dlouhá, jako je dlouhá cesta z rozpadajícího se vztahu zpět domů. Za to, jak si dal režisér záležet na detailech přirovnání dávám maximum.(21.2.2015)

Velmi dobrá studie o lidském strachu, zodpovědnosti a nárocích, které sami na sebe klademe.(27.2.2015)

Teda seveřani umí vždy překvapit, zejména, když dokáží udělat drama tam, kde by většina párů přešla problém smíchem. Nicméně rozpatlávání onoho problému rozvíjí docela slušný příběh a díky nadstandardní kvalitě přednesu můžeme být přímo součástí dramatu. Akorát jsem se stále nemohl zbavit oné otázky, zda je třeba dělat z komára takového velblouda, i když ve vztazích umí udělat paseku i mnohem menší problémky. Myslím, že je to po dlouhé době zase jeden ze snímů, které lze doporučit ke shlédnutí.(27.2.2015)

• holyvac

bohužel, hloupé dialogy a hrozní herci naprosto zlikvidovali i tak nepříliš objevný nápad.(14.5.2015)

Švédové si opravdu dokáží film vychutnat. Pomaloučké tempo destrukce do klíčového momentu fungujícího vztahu. Chvílemi má člověk až dojem, že se ocitl v říši pana Triera, statické dlohotrvající záběry kamer, noční předěl mezi jednotlivými kapitolami za pomocí klasického hudebního motivu, naprosté ticho rušené pouze zvukem lanovky. Krásné scenérie francouzkých alp kontra rozpadající vztah na základě osobního selhání toho, kdy by nikdy selhat neměl. To vše v hávu místy až nepříjemně působícího vizuálu. Člověk čeká na další pohromu aniž by tušil, že pohromou je vlastně celý film.(9.6.2015)

• golfinka1

nejvíce co se mi na filmu líbilo byla krajina a lavina, zbytek stál s prominutím za h...o !!!!! Proto dávám za jednu hvězdičku ,film mě dost zklamal , čekala jsem od něj více(13.6.2015)