Vyšší moc

Vyššia moc

Force Majeure

Drama / Komedie

Švédsko / Francie / Norsko / Dánsko, 2014, 120 min

"Jako tzv. vyšší moc bývá zpravidla označována objektivně nepředvídatelná a objektivně neodvratitelná náhoda. Někdy však je tento termín chápán úžeji a rozumí se jím pouze tzv. vnější neodvratitelná náhoda, která nezávisí na vůli jedné ze stran. Zjednodušeně řečeno: Vyšší moc znamená nepředvídanou výjimečnou situaci nebo událost, kterou nemohou strany ovlivnit, která brání některé z nich v plnění jejích povinností a která není způsobena její chybou nebo nedbalostí. Jedná se o jakousi překážku ve splnění závazku. [...] Vyšší moc tak typicky nezávisí na vůli ani jedné ze stran, nelze ji ovlivnit a v zásadě ani předvídat. Můžete si pod ní představit například různé přírodní události a kalamity." ***MOŽNÝ SPOILER*** Jinými slovy muži skrz lavinu (záměrně odstřelenou) bylo zabráněno v plnění povinnosti otce, a proto uprchl :). To je samozřejmě napsáno v nadsázce, stejným způsobem je ale potřeba vnímat i celý film, který je protknut švédským humorem ala Roy Andersson. Jednotlivé dny zimní dovolené jsou brány jako kapitoly, kdy každá z nich je uvozena dosti okázalým informačním titulkem a působí jako takové experimentální, terapeutické cvičení na pokračování. Östlund považuje diváka jako sobě rovného, jako distančního pozorovatele-terapeuta-psychologa. Během dlouhých, výhradně statických záběrů mu předkládá kompozičně promyšlené obrazy s vycizelovanými a vypointovanými dialogovými pasážemi (často o genderovém postavení muže a ženy v rodině). V podstatě celým filmem prostupuje téma genderové analýzy rodiny (role matky, role otce), etických a morálních dilemat (o míře sebereflexe a psychologické síle a schopnosti přiznat si vlastní chyby/selhání), která v divákovi vyvolávají určitá očekávaní, jež jsou v závěru narušena a převrácena naruby. Podvratná hra s diváckým očekáváním je vlastně asi hlavním a jediným důvodem určitého odporu částí diváků. Mně to tak zásadní nepřišlo, abych Vyšší moc odmítl, zároveň ale nemám u filmů příliš rád, když si režisér diváka povodí jako Messi půlku obrany. Kronika rozpadu manželství zůstává nenaplněna, přesto 4*.(24.10.2014)

Z filmu Vyšší moc jsem měl po skončení hodně tísnivé pocity, které ani tak možná nesouvisí s filmem samotným. Poslední dobou na mě severská tvorba (švédská zejména) působí podobně tísnivě. Materiální a technologická dokonalost a emocionální sterilita z ní doslova sálá. Na první pohled pozlátko, ale pod povrchem emoční prázdno. Není divu, že ve vypjatých situacích celá společnost či samotný jedinec selhávají. Popadnout mobil místo dětí a utéct je nádherná ukázka, i když zkratkovitá, toho všeho. Film je skvěle natočen, ale je obsahově prázdný. Vzhledem k zápletce jsem čekal mnohem zajímavější dialogy než jen významné mlčení nebo řvaní. Přesto jsou to silné tři hvězdy, Vyšší moc mě přivedla na další zajímavé myšlenky.(30.1.2018)

• Tomiczekk

Zajimavy tema, ale me spis nudilo. 2* za pojeti a hlavne krajinu.(19.2.2015)

Artový film, táhlejší, pohodovější, ale zcela v rámci mezí filmu, jakým má být. Přirovnání místa děje a toho, co se děje v hlavách páru, který sledujeme, je naprosto precizní. Stejně jako se nám v reálu zdá rozpad vztahu jako náhlá věc, stejně tak to je, jako když se blíží lavina. A lavina najedou vše mění, sníh se nabaluje, vznikají sněhové koule, sněhové vánice... Velikost hor, malé lidské problémy, sem tam nějaký nechtěný divák, který už podobné věci viděl asi tisíckrát, ale jak to dopadne tentokrát? Scéna s ubrečeným Johannesem Kuhnkem se obzvláště silná - možná až přehnaná. Ukazující nemožnost se někdy dohodnout, nevidět východisko, nemít si kde promluvit a případně být i veřejně znemožněn. S nabývajícím časem atmosféra houstne a cesta dolů do údolí bude pro všechny velice, velice dlouhá. Zhruba stejně tak dlouhá, jako je dlouhá cesta z rozpadajícího se vztahu zpět domů. Za to, jak si dal režisér záležet na detailech přirovnání dávám maximum.(21.2.2015)

Velmi dobrá studie o lidském strachu, zodpovědnosti a nárocích, které sami na sebe klademe.(27.2.2015)

Teda seveřani umí vždy překvapit, zejména, když dokáží udělat drama tam, kde by většina párů přešla problém smíchem. Nicméně rozpatlávání onoho problému rozvíjí docela slušný příběh a díky nadstandardní kvalitě přednesu můžeme být přímo součástí dramatu. Akorát jsem se stále nemohl zbavit oné otázky, zda je třeba dělat z komára takového velblouda, i když ve vztazích umí udělat paseku i mnohem menší problémky. Myslím, že je to po dlouhé době zase jeden ze snímů, které lze doporučit ke shlédnutí.(27.2.2015)

• holyvac

bohužel, hloupé dialogy a hrozní herci naprosto zlikvidovali i tak nepříliš objevný nápad.(14.5.2015)

• golfinka1

nejvíce co se mi na filmu líbilo byla krajina a lavina, zbytek stál s prominutím za h...o !!!!! Proto dávám za jednu hvězdičku ,film mě dost zklamal , čekala jsem od něj více(13.6.2015)

• jozindodulik

2 h v prdeli! Pokud čekáte z traileru to, co já, tak nic takového se nekoná. Totální sračka o hovně, která se odehrává na horách.(10.11.2015)

• Monellito

Nic než nuda a žvatlání o ničem ;-)(3.1.2016)

Silný snímok o situácii, ktorá sa môže stať každému z nás. Odporúčam všetkým, ktorí hľadajú kvalitnú európsku filmovú produkciu.(4.1.2016)

• zlatovlas

Podľa popisu to mohlo byť dobré, ale práve to, čo sa z toho dalo vyťažiť bolo potlačené na minimum. Veľa problémov bolo naznačených, formálne tiež zaujalo, ale potom to bolo také mdlé a nelogické. *SPOILER* A nerozumiem, prečo ona každému po hoteli rozpráva tieto veci a on potom plače na chodbe.(6.3.2016)

• Shitonit

Vyskákali mi z toho nekonečně nekonečný bílý šmouhy před očima. Asi z té záplavy sněhu a nekonečně nekonečných pindů o ničem..(4.6.2017)

Vysoké hodnocení dávám za nápad rozkrýt ožehavé téma, které je v konečném důsledku skoro vždycky svým způsobem bolestné. A také to byl názorný příklad, že do h.... se nemá raději moc šťourat, a že čím víc se rozmaže, tím víc smrdí. Pro mě geniálně postavený děj, myšlenka i výsledek. Osobně bych volila jiný konec, trochu se nedovedu vžít do toho, jak se nakonec matka zachovala, ale - co my víme, že, vždyť právě o tom to bylo. A taky o tom, že je dobře nesoudit druhého, dokud nejsi ve stejné situaci. Nebo taky biblické: "Kdo jsi bez viny, hoď kamenem."(29.10.2017)

zajímavá sonda do dnešní společnosti zaměřená na roli muže.(10.3.2018)

• ŠpetaMarek

Pseudoart.(3.4.2018)

Distributor píše "drama/komedie". K smíchu tam teda nebylo vůbec nic. Možná se divák jen hořce pousměje nad tím, jak realisticky tohle psychologické drama líčí běžný partnerský život se všemi jeho zdánlivě banálními okamžiky, které mohou ovšem jako "lavinu" spustit efekt motýlího křídla... Příběh sám o sobě by nestačil, ale nečekaně statická kamera v kontrastu s plíživě dramatickou hudbou dodávají filmu na hloubce a závažnosti a kulisa dechberoucích francouzských alp se nikdy neokouká. Emoční zážitek.(3.4.2018)

Výborné drama, které se nevstřebává snadno - některé scény (posezení v hotelovém pokoji s přáteli) mají tak stísňující atmosféru, že nejen její protagonisté, ale i divák má chuť utéct. "Zázračná" záchrana manželky z vánice na konci filmu je jen připravené divadýlko (kvůli dětem, nebo pouze kvůli manželovu egu?). Podivná závěrečná scéna v davu putujícím silnicí mi unikala, ale její smysl myslím výborně odhadl ve svém komentáři Tosim.(7.7.2018)

Intimna, vztahova dráma, ktora sa ale netvari az tak smrtelne vazne. O manzelovi, ktory stratil sebavedomie, o manzelke, ktora potrebuje hrdinu a o tom ako obaja na moment stratili nadhlad nad zivotnymi situaciami. Taka mala rodinna štúdia charakterov a reakcii, vyprovokovanych nahlou, neobvyklou udalostou. Velmi pekna kamera a velmi pokojny strih, vytvara istym spôsobom originalny a hlavne krasne nehollywoodsky filmík. Mozno sa mohlo "udiat viac" a tie zabery nemuseli byt take dlhe, mozno tie figurky nemuseli byt tak "scandichladné" a viac detailnych zaberov tvárí by tiez prospelo. Mozno, kto vie. Skôr si ale myslim, ze tento film neslo skratit. Nefungovalo by to. 66 %(26.8.2018)

Zvažoval som 4*, ale výžne sa dalo z toho vytrieskať o dosť viac s minimom úsilia.(21.10.2014)

Švédské psycho se vším všudy. Po šesti letech v Norsku můžu bezpečně ujistit že takové mencky jsou skutečné.(25.1.2015)