Marmato (festivalový název)

Dokumentární

USA, 2014, 87 min

Mark Grieco

Mark Grieco

Upřímný dokument, který nezdůrazňuje ani neobhajuje, ani jedu ze stran konfliktu. Nezainteresované zdokumentování konflikt místních a nadnárodních těžařských společností na pozadí proměn hodnoty zlata na mezinárodním trhu, tak odhaluje nepravosti a přečiny na obou stranách, stejně jako zásadní neporozumění si obou stran v základních hodnotových otázkách. Tam, kde nadnárodní kolos zdůrazňuje pohodlí, stabilitu a vyšší životní úroveň a efektivitu kterou se snaží horníkům nabídnout na oplátku, tam místní komunita touží po tradici. Vzájemné nepochopení vycházející z odlišných životních perspektiv uklidní až pokles cen zlata na mezinárodním trhu.(28.2.2015)

Film na první pohled působí vyváženě, ale spíš je dost jednostranný. Implicitně z něj lze leccos vyčíst, ale ocenil bych přecijen avizovaný pohled druhé strany. Tak, aby to nebyla karikatura. A to píšu přesto, že mám pro ty horníky pochopení a jejich forma squatu mi je blízká. Dobrá hudba, několik veselých momentů i funkčních nápadů.(6.3.2015)