• Francie

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Thriller / Mysteriózní / Horor

Francie / Německo, 2016, 105 min

Jděte na to. Neřešte hodnocení, ideálně ani trailer (já ho viděl asi před dvěma měsíci, ale kromě záběru jedoucího skůtru jsem si z něj nic nepamatoval) a buďte otevření. 24 hodin po projekci musím na Maureen pořád myslet, magnetická Kristen Stewart má charizma těch největších hollywoodských hereček. POMO a Wysch film pěkně vystihli a já bych se vůbec nedivil kdyby se Personal Shopper nakonec objevil na konci roku někde v mé topce. Cena za režii v Cannes? Proč ne. P.S. Samozřejmě nejde o horor, ale minimálně jedna sekvence bude i na konci roku určitě patřit mezi letošní top děsivé scény scény, brr.(27.3.2017)

Spoilery. Ústredná hrdinka sa živí ako nákupca vecí (najmä oblečenia v megadrahých butikoch) pre top modelku. Kým sa rozmaznaná fiflena váľa v posteli a rieši chujoviny, ona jazdí na skútriku medzi obchodmi (alebo ešte lepšie lieta v lietadlách medzi krajinami). Okrem toho je však médium a ako bonus má ojedinelú srdcovú poruchu. Jej vinou môže kedykoľvek zomrieť. Rovnakú mal aj jej brat a zároveň dvojča, ktorý nedávno zomrel. Aj on bol médium a sľúbili si, že ak jeden zomrie, druhý mu dá z druhého sveta znamenie, že odišiel v pokoji. A tak hrdinka cez deň pre kozu nakupuje oblečenie a v noci čaká na znamenie od brata, túlajúc sa popritom v strašidelných domoch. No uznajte, toto je vážne originálne. Navyše tu máte jedinečnú príležitosť vidieť prsia Kristen Stewart, ktorá sa mi páčila už vo Fincherovom úkryte v roku 2002. Problém tohto filmu je v tom, že som ho vôbec nepochopil. Stretnutie s duchom „ženy, dáviacej ektoplazmu“ malo akože čo znamenať? To bola čistá náhoda, nesúvisiaca s dejom? Kto jej písal správy? Alebo boli iba v jej predstavách? Čo s tým mal ten týpek, ktorého na konci chytila polícia? Naozaj zabil hrdinkinu klientku on, alebo ju zabila Kristen a hodila to naňho? Kto jej dal do bytu šperky od klientky? „Podvedome“ ich z miesta činu prepašovala ona, alebo jej ich tam niekto postrčil? Ak áno, kto? Ten chlapík, ktorého polícia chytila vo finále? A čo mal preboha znamenať koniec?! Že si to hrdinka celý čas iba predstavovala? Ozaj som to nepochopil. Musím ale jedným dychom dodať, že Kristen Stewart podáva kvalitný a sústredený výkon, ktorý ma celý čas držal pri pozornosti napriek tomu, že som vôbec nevedel, čo sa deje. Veľmi silná je i atmosféra. Mňa to skrátka bavilo. Ale neviem prečo.(21.8.2017)

Překvapivě zajímavá a v mnoha ohledech napínavá duchařina, o které je dobré vědět co nejméně, aby skutečně dokázala překvapit. Plusem je překvapivě Kristen Stewart, které role opravdu sedí a několik skutečně napínavých a skvěle vygradovaných scén. Bohužel má film neskutečně utahané tempo a tak se na to zajímavé, občas čeká až moc dlouho.(6.9.2017)

Intimní studie samoty a odcizení v jiné zemi, která je jako taková mnohem děsivější, než duchařský rámec do něhož je zasazená. Olivier Assayas se noří a lehce šťouchá do společnosti, která žije ve stínu a postupně nahrazuje/vytlačuje lidský kontakt SMS/Messenger zprávami, díky čemuž se tak sama stává duchem bez reálných obrysů a tvarů.(25.3.2017)

Crossover duchárskej drámy a vražedného thrilleru, s intímnym ponorením do hlavnej postavy, ktorá sa vysporadúva so smrťou brata a súčasne hľadá samú seba. Film výborne využíva emo-hĺbku Kristen Stewart, prenasleduje ju na každom kroku, v každom emocionálnom výkyve, ktorými prechádza ako medzi kvapkami dažďa. Iba v najintímnejšej, masturbačnej scéne ju kamera nechá v spálni samú. Najlepšie zostrihaná, pätnásťminútová (!) esemeskovacia scéna ever. Príjemne mrazivá, depalmovská filmová hračka, ponorená do tajomstiev a nejednoznačnosti, stimulujúca zmyslový prežitok. A to ja rád. [Cannes](19.5.2016)

• - Natáčelo se také v Praze. (jlhgjh)

• - Celosvětová premiéra proběhla 17. května 2017 na Cannes FF. (Stoka)