Personal Shopper

• Francie Personal Shopper (více)

Mladá Američanka Maureen (Kirsten Stewartová) se živí jako osobní nákupčí oblečení pro obletovanou mediální celebritu. Svůj volný čas tráví v podivném opuštěném domě. Je Maureen opravdu schopná komunikovat s dušemi zemřelých? (Artcam Films)

POMO

Crossover duchárskej drámy a vražedného thrilleru, s intímnym ponorením do hlavnej postavy, ktorá sa vysporadúva so smrťou brata a súčasne hľadá samú seba. Film výborne využíva emo-hĺbku Kristen Stewart, prenasleduje ju na každom kroku, v každom emocionálnom výkyve, ktorými prechádza ako medzi kvapkami dažďa. Iba v najintímnejšej, masturbačnej scéne ju kamera nechá v spálni samú. Najlepšie zostrihaná, pätnásťminútová (!) esemeskovacia scéna ever. Príjemne mrazivá, depalmovská filmová hračka, ponorená do tajomstiev a nejednoznačnosti, stimulujúca zmyslový prežitok. A to ja rád. [Cannes] ()

verbal odpad!

Škaredý nesympatický kluk Kristián Pingl opět vytáhl ze svého pestrého nehereckého rejstříku obligátně konstantní výraz zpruzené emopiče, avšak místo prkenně vysávat homopýry a homodlaky se tentokráte vypravil plašit xichtem duchy. No duchy … Režisér Prdelajas je totiž urputný esoterický artista, tudíž v jeho podání anotované drama/napínač připomíná spíše řídkou rádoby uměleckou sračku/hloupou narkomanskou pičovinu. Navíc k uzoufání nudnou a otravnou. Bylo to přesně takhle, každá scéna cca 10 minut: otrávená pizda jede vlakem, otrávená pizda jede na skútru, otrávená pizda sedí v křesle a tupě čumí do zdi, otrávená pizda vidí šmouhu, otrávená pizda textuje, otrávená pizda si přes zákaz zkouší hadry jiné otrávené pizdy, otrávená pizda se prstí, otrávená pizda znovu textuje, otrávená pizda slyší šramot, otrávená pizda tupě čumí v hotelu, z něhož posléze vyjde asi duch!!! a potom slizký klátič té otrávené pizdy ze scény 7, a nakonec otrávená pizda jede do Ománu, kde, jak jinak, zase stojí a tupě čumí. Ke všem těm jakože sofistikovaným homoforám a anállogiím si ještě připočtěte vskutku bezednou hloubku dekadentně existenciální nitrolebeční prázdnoty pokaždé, když tam někdo otevře hubu, a vyjde vám skvostně metakokotsky vypointovaný stominutový výstřik scénáristické a režijní virchujozity. Ovšem i tak místní, tentokrát převážně maďarské vyhřáté klice transcendentních snílků zařehtaly alegorické vozy a uzrela „intímne ponory do hlavnej hrdinky v eroticko podmanivej atmosfére, významovo bohaté, no ťažko uchopiťelné miešanie žánrových pravidiel, metaforický zmysel motivu zrcadiel a technólogii, ktorý pomôže pochopiť sujet či ezoterickú tématiku, zo ktorej miestami realizmom až mrazí“. Ochochó, ako popičofsky sa dá popísať povrchná, nudná a zle nakrútená jebnutá kokotzina, keď si chalan stále musí stimulovať zmyslové prežitky rukami! ()

Rob Roy

Jděte na to. Neřešte hodnocení, ideálně ani trailer (já ho viděl asi před dvěma měsíci, ale kromě záběru jedoucího skůtru jsem si z něj nic nepamatoval) a buďte otevření. 24 hodin po projekci musím na Maureen pořád myslet, magnetická Kristen Stewart má charizma těch největších hollywoodských hereček. POMO a Wysch film pěkně vystihli a já bych se vůbec nedivil kdyby se Personal Shopper nakonec objevil na konci roku někde v mé topce. Cena za režii v Cannes? Proč ne. P.S. Samozřejmě nejde o horor, ale minimálně jedna sekvence bude i na konci roku určitě patřit mezi letošní top děsivé scény scény, brr. ()

Enšpígl

Když jsem měl na letošním Febiu diskuzi s kamarádem Malarkey na téma Kristen Stewart, bylo mně Tomáškem řečeno "nic moc, nebere mně". Já tedy říkám moc a bere mně a to tak, že si myslím, že v současném Hollywoodu patří mezi nejcharismatičtější a nejtalentovanější herečky vůbec. Film Personal Shopper je toho jasným důkazem, Kristen prakticky nesleze ze záběru a celý film táhne aniž by měla jedinou nudnou scénu. Film není žádný horor ani nějak zásadně strašidelný, ale je velmi poutavě natočen a vyprávěn. Některé scény ti spolehlivě zatají dech a třeba při čtení časových sms bych se po přečtení poslední sms strachy posral. Absolutně dokonalá filmařina mě nutí uvažovat o druhé kino projekci a přišití páté hvězdičky, protože něco tak intimně moderního jsem ještě neviděl. ()

Radek99

Velmi originální a netradiční propojení existenciálně laděného artového filmu a duchařského soft hororu s kriminálním intermezzem... Jak je typické pro tvorbu Oliviere Assayase, jde opět o různorodou směsici významových rovin, postmoderní propletenec vysokého umění a pokleslých žánrů, ideový synkretismus, mix kosmopolitní hudby (hlavně ta Marlen Dietrich byla magická)...plus naprostá řemeslná virtuozita - bravurní kamera a její jízdy, naprosto úžasný střih (scéna chatování s Neznámým), uhrančivé herecké výkony...a hlavně chytrý a hloubavý scénář a vynikající režie! Tenhle film určitě není pro každého, pro mne osobně jedno z překvapení minulého roku... ()

• Natáčelo se také v Praze. (jlhgjh)
  • Celosvětová premiéra proběhla 17. května 2017 na Cannes FF. (Stoka)