• Francie

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Thriller / Mysteriózní / Horor

Francie / Německo, 2016, 105 min

Crossover duchárskej drámy a vražedného thrilleru, s intímnym ponorením do hlavnej postavy, ktorá sa vysporadúva so smrťou brata a súčasne hľadá samú seba. Film výborne využíva emo-hĺbku Kristen Stewart, prenasleduje ju na každom kroku, v každom emocionálnom výkyve, ktorými prechádza ako medzi kvapkami dažďa. Iba v najintímnejšej, masturbačnej scéne ju kamera nechá v spálni samú. Najlepšie zostrihaná, pätnásťminútová (!) esemeskovacia scéna ever. Príjemne mrazivá, depalmovská filmová hračka, ponorená do tajomstiev a nejednoznačnosti, stimulujúca zmyslový prežitok. A to ja rád. [Cannes](19.5.2016)

Personal shopper bude dlho dráždiť rôznymi možnýmiinterpretáciami. Podľa mňa je ale dôležitejšie to, o čom sa snaží rozprávať a ako to robí, ako nejaké presné zaradenie každého dejového dielika do celkového puzzle. Film o samote a trúchlení, kde to odcudzenie v modernom svete cítiť v každom zábere. Veľmi dôležitý motív zrkadiel, technológií, odpojenia Maureen od sveta mobilom so sluchátkami, to všetko dáva svoj "metaforický" zmysel a je to pre mňa dôležitejšie, ako dokonale pochopiť sujet. Možno je to miestami rozpačité, samoúčelné a Assayas sa predvádza, ale je to veľmi uhrančivé. Niečo v štýle Neon demon, tu sa myslím budú hodnotenia ľudí dosť prekrývať. Ak vám sadlo jedno, sadne vám aj druhé.(1.5.2017)

Koprodukční psychologické drama s bídnou atmosférou, které chce být zároveň thrillerem a trochu i mysteriózním horrorem, částečně zachraňuje sympatický pokus o pointu. Jako celek film není příliš srozumitelný, což je paradoxní, když režisér Assayas je zároveň i autorem scénáře. Dalším paradoxem je výkon Kristen Stewart, která na jednu stranu táhne sama celý film, v dramatických scénách ovšem až trapně přehrává a pro svoji postavu se jí moc nedaří vyprodukovat dostatečně silné lidské emoce. 59%(1.5.2017)

• sir-dave

Stewartka má tady zase ten svůj klasický utrápený výraz jakoby chtěla, aby už ten natáčecí den skončil a mohla se jít lesbit do karavanu se svoji přítelkyní. To nejzajímavější je, že je polovina filmu proesemeskována, ikdyž jsem od závěru čekal ještě více. Plno věci mi přišlo nedotažených, atmosféra mě moc nechytla a ta linie jako nákupčí byla zralá na přeskakování.(11.5.2017)

Ale áno, o Kirsten sa dá povedať, že hrá skoro stále rovnako, lenže veľmi prirodzene a mňa ona skrátka baví. V každom jej filme. Ešte aj výborne vyzerá. Film mal naozaj štýl, presne ako tie handry, ktoré nakupovala. Páčila sa mi atmosféra, ktorá bola raz nesmierne nepríjemná, inokedy mala na mňa ukľudňujúce účinky. Zvláštna vecička, ale uhrančivá. A. D. Lie .. síce krátko, ale potešil.(2.5.2017)

• - Celosvětová premiéra proběhla 17. května 2017 na Cannes FF. (Stoka)

• - Natáčelo se také v Praze. (jlhgjh)