• Francie

Charles Gillibert

Marion Monnier

Kostýmy:

Jürgen Doering

"Personal Shopper" ma celkom nadchlo. Malo zaujímavé obsadenie, celkom kreatívny nápad v rámci scenáru a bolo fajn opäť vidieť Kristen Stewart vo filme. Mnoho ľudí nie je jej fanúšikom, no podľa mňa je dosť talentovaná a keď sa človek odprostí od jej role v sérii "Twilight, tak si uvedomí, že má veľký talent a je veľmi sympatická. Funguje to dobre. Scenár je dobre spracovaný a človek miestami premýšľa, čo sa vlastne deje a akým smerom to vlastne pôjde. A sú tu síce náznaky veľkej duchariny, no reálne tu máme viac thrillerový film a aj trošku psychologický. Keď to vezmem ako celok tak to funguje. Plus atmosféra niektorých miest skutočne stojí za to, Najmä starého domu, kde sa Maureen snaží nájsť ducha svojho brata Lewisa. Postavy sú zaujímavé a to pritom niektoré ani poriadne nemáme čas poriadne vidieť. Čo ešte by som mohol pochváliť? Hudba je vynikajúca. Možno by som len chcel od filmu vidieť viac duchariny a menej psycholoizácie. Potom by to bolo podľa mňa vynikajúce. Ale ako celok je podľa mňa "Personal Shopper" dobrým filmom. Som rád, že som ho videl, viem si ho predstaviť pozrieť znovu. Minimálne pre jeho mrazivý dizajn. Hodnotenie: B(10.6.2017)

Kdyby nebylo poslední půlhodiny moje hodnocení by bylo velice negativní. Kristen Stewart aka chodící deprese je sice krásná, ale já nemám prostě ráda zdeptaný holky, které svým výrazem, ať chtě nebo nechtě říkají, že jim ublížil celý svět. To jen poznámka na začátek. Každopádně jsem opravdu moc nevěděla, co mám v tomto filmu vlastně hledat. Scény s duchy a ektoplazmou mi v rámci okolního příběhu nesedly, nadšení z smskovací scény taky nechápu a celé to pro mě do určitého momentu bylo takové nemastné, neslané, spací. Když se budu bavit o té poslední půlhodině, určitě zvedla moje hodnocení a vylepšila můj dojem. Závěr krásně napíná a přesto nechá diváka v nevědomí a nechá ho bádat, co tím chtěl autor říct. Tyhle konce zároveň miluju i nenávidím. Ale kvůli té předešlé nudě výš než na tři silné jít nemůžu.(25.7.2017)

Hodinu a třičtvrtě dlouhá intimní pouť s Kristen Stewart. Už to samotné mi stačí na zábavný večer. Assayas nijak zvlášť nevybočuje od svého stylu vyprávění, kterým mě docela zaujal ve svém předchozím Sils Maria. V určitých momentech je však možná ještě nejednoznačnější a tím balancuje o něco víc na hraně, která určuje, o čem film vlastně je. A to je asi můj jediný problém s Personal Shopperem. Je to hrozně dobře koukatelný guláš, který chvílemi smysl dává a jindy působí jako žánrová přeskakovaná. Když se pak ale podíváte, jak si Kristen Stewart zkouší šaty, může vám to být celé jedno. 6,5/10(18.5.2017)

• Lanark

Tady se těžko píše komentář bez spoilerů. Odmítám myšlenku, že tajuplné a nedořečené se automaticky stává hluboké a psychologické. Je tu příliš mnoho indicií, ze kterých vyplývá, že Maureen truchlí a tápe a neví co se sebou a proto se upíná na schopnosti svého bratra, který měl ve všem jasno. Zároveň mystické a hororové scény jsou sice působivé, ale díky "reálným" scénám se dají racionálně vysvětlit. Krom tedy bratra za oknem a hotelových dveří - které mi tak ale přijdou jen jako pokus o zmatení diváka a snahu vyvolat kontroverzi tam, kde není potřeba. Kdyby Personal Shopper byl bez těchto efektů, pouze o osamělosti, nenaplněných snech a truchlení za zemřelé, ve kterém by režisér rozvíjel vnitřní psychologii postav rafinovaněji než utíkáním k nevysvětlitelnému nadpřirozenu, byl by pro mne mnohem zajímavější, přemýšlivější a působivější. Ale možná jsem to jenom já. *buch*(10.5.2017)

Personal Shopper vás nedostane ani tak príbehom, ktorý je koniec koncov dosť mätúci a svojim záverom až príliš otvorený a nejednoznačný, ako svojou záhadnou, eroticko-podmanivou a vťahujúcou atmosférou, ktorú má na svedomí prvotriedny výkon K. Stewart a precízna réžia. Myslím, že po tomto snímku si už o K. Stewart nedovolí nikto pochybovať, že je výborná herečka a že ju jej osobitý prejav a originálny štýl hrania radí k tým najzaujímavejším herečkám vôbec. Všetko v tomto snímku stojí a padá na nej, vlastne je v každej scéne a v každej scéne ma dokázala totálne uhranúť. Skrátka tu to po hereckej stránke rozbalila naplno a dala do toho všetko to najlepšie z nej. Škoda toho záveru, nehľadajte v tom nijaké významy ani vysvetlenia, tie sú tak nejednoznačné, že si to každý môže vysvetliť po svojom - 100 ľudí, 100 chutí v tomto prípade platí do bodky. Keby sa to uzavrelo rozumnejšie, mohlo sa po mysterióznej stránke zo snímku vyťažiť ešte viac. Ale aj tak, slušný nadpriemer bez mrknutia. 80/100(2.5.2017)

• - Celosvětová premiéra proběhla 17. května 2017 na Cannes FF. (Stoka)

• - Natáčelo se také v Praze. (jlhgjh)