Charlieho země

Charlie's Country

Charlieho krajina

(festivalový název)

Austrálie, 2013, 103 min

Charlie a jeho přítel jsou dva sympatičtí Australští chlapíci nerozlučně srostlí se svou rodnou buší, kteří si z ničeho nic nedělají. Když zastřelí buvola, náhodí ho na korbu auta a smějou se. Když jim následně vprostřed divočiny dojde benzín, smějou se. Když jim poté auto s buvolem zabaví kolem projíždějící policejní hlídka, není pro ně větší legrace. Snímek s laskavým humorem vypraví realisticky podaný, lehce dojemný příběh o snaze několika svobodomyslných domorodců žít v obklopení západní civilizací. Výborně realisticky ztvárněný, jen pro mě možná příliš zdlouhavý.(6.7.2014)

Příběh svérázného Aborigince Charlieho následuje nejen kroky této vtipné postavičky v určité fázi jeho života, ale je zároveň hlubokou sondou do problémů soužití komunity Aboriginců a současných Australanů. Jak už to tak mezi naprosto rozlišnými povahami národů bývá, dochází zde k mnohým nepochopením a neschopnosti respektu k odlišnostem druhých, ty jsou však naštěstí - tak nějak po australsku - řešeny v klidné podobě pouze na individuální bázi. Rolf de Heer se snaží přimět diváky k pochopení obou pohledů situace a ač je pro Evropany mnohem jednodušší přijmout pohled "přistěhovaných" Australanů, jež musí zdánlivě nepracujícím Aborigincům poskytovat sociální dávky, domy a oni přesto chtějí těchto věcí víc a víc, věty jako Charlieho "Máš práci, dům...a co mám já? V mojí zemi..?", berou slova... Sympaticky zpracovaná otázka určitě stojí za zhlédnutí i zamyšlení, uvítala bych ale o dost kratší stopáž a snad i trochu více děje...(5.7.2014)

Dost drsný zrcadlo postavení Aboriginců v současné australské společnosti. Sice film vytvořil celou řadu otázek a na žádné nepřinesl odpovědi, ale za to ukazuje světu skutečnost, kterou si nikdo z Australanů nedovede, byť jen, připustit. Přiznám se, že jsem po skončení filmu googlil a zjišťoval, jestli to v Austrálii opravdu je tak špatné, jak tento film prezentuje. A možná, že je to tam ještě horší. Nicméně nám, nezaujatým, je vše naprosto jasné, ale vysvětlete to těm všem, kteří v dnešní Austrálii žijí. Snad jen nezbývá nic jiného, než doufat, že Australská vláda najde cestu právě k Aborigincům a pokusí se je zachránit od takové situace, ve které v dnešní době žijí. Těžko se k tomuto filmu hledají jiná slova...(15.6.2015)

Naprosto unikátní vzhled do mysli “nativ people”. Bohužel jen střípky se dotýkající vzhled opačné “bílé” okupující strany. Je důležité takové snímky točit. Byť vyvolají kontroverze, vášně, kdo tu byl na kterém území první, kdo je chytřejší, kdo je kuturnější... No...., i naši předci v naší kotlině zajisté spali v jeskyni, bez pochyby chodili v lese s oštěpy, spali pod stříškou.., jen je u toho v té době neotravovali jiní “vyspělejší” osadníci.(20.10.2019)

• Svrdlin

Sázka na jistotu. Klišé. Neschopnost invenčně přistoupit k mnohokrát probranému tématu. Možná bych toto vše režisérovi odpustil, na filmu mne však kromě nudy vadila černobílost, s jakou k postavě režisér přistoupil. Charlie není nesympatický, alespoň zpočátku, jenže se ukazuje, že je velmi pasivní a obviňuje (a filmař s ním) přistěhovalce z toho, že mu sebrali půdu/zemi, práci atd atd, aniž by cokoliv aktivně podnikl pro zlepšení svých podmínek. Film se nijak kriticky k takovému pasivnímu a reaktivnímu postojí nestaví, naopak v závěru sází na patos a několik silných slov a vět a dlouhý pohled do tváře ústředního hrdiny.(13.7.2014)

• - Dej filmu sa odohráva v Austrálskom federálnom teritóriu Severné teritórium s hlavným mestom Darwin. (Hnacik)

• - Hlavný predstaviteľ Charlie (David Gulpilil) patrí k jednému z mnohých domorodých spoločenstiev žijúcich v Severnom teritóriu. Spoločenstvo sa nazýva Ramingining, žije na západnom brehu rieky Glyde River s populáciou cca. 900 ľudí. Jeden z hlavných jazykov tejto domorodej skupiny je Djambarrpuyngu, pravdepodobne použitý aj vo filme. (Hnacik)